جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2858- تاریخ : 1392/06/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

پايان رقابت پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي
برترين گروه‌هاي نمايش عروسکي کانون در اراک جايزه گرفتند


گسترش فرهنگ رضوي زير پوست شهر


 پايان رقابت پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي
 برترين گروه‌هاي نمايش عروسکي کانون در اراک جايزه گرفتند 

 
برگزيدگان پانزدهمين جشنواره سراسري نمايش عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اراک، جوايز خود را دريافت کردند.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، هيأت داوران اين جشنواره متشکل از حسن دادشکر، علي‌اکبر حليمي و محسن عظيمي‌پويا و داوران نوجوان شامل پگاه صمدي، علي کاظمي و کيانا ابطحي در بخش اعضاي مراکز کانون، تنديس، لوح تقدير و جايزه نقدي جشنواره را به ترتيب رتبه اول تا سوم به نمايش‌هاي عروسکي "دوستي باور نکردني" کار اعضاي مرکز کانون بيرجند در استان خراسان جنوبي، "پرپروک" کار اعضاي مرکز کانون مريوان در استان کردستان و "گرگ قصه‌ها" کار اعضاي مرکز شهريار کانون استان تهران، اهدا کردند.

بر اساس اين گزارش هيأت داوران در بخش مربيان و اعضاي ارشد کانون نيز 4 نمايش "گرگ‌نامه، "پرنده‌هاي قالي"، "مرغک بودن" و "يخي که عاشق خورشيد شد" را‌ به ترتيب در چهار گروه (الف، ب، ج و د) رتبه‌بندي کرد.

هيأت داوري پانزدهمين جشنواره سراسري نمايش عروسکي هم‌چنين در بخش مربيان و اعضاي ارشد مراکز کانون در 7 بخش آفيش و بروشور، موسيقي، طراحي و ساخت صحنه، طراحي و ساخت عروسک، عروسک گرداني، نويسندگي و کارگرداني برگزيدگان خود را معرفي کرد.

بر همين اساس هيأت داوران در بخش طراحي و اجرايي آفيش و بروشور هيچ گروهي را حايز رتبه اول ندانست و جايزه دوم شامل لوح تقدير و جايزه نقدي به فاطمه برمال براي نمايش عروسکي "پرنده‌هاي قالي" از مرکز شماره 1 کانون استان اردبيل تعلق گرفت.

در عين حال، گروه داوري در بخش ساخت و انتخاب موسيقي، جايزه خود را به صورت مشترک به شادي پاکزاد براي نمايش "مرغک بودن" از مرکز کانون مهاباد استان آذربايجان غربي و پرستو جاويد براي نمايش "پرنده‌هاي قالي" از مرکز شماره 1 کانون استان اردبيل اختصاص داد.

هم‌چنين در بخش طراحي و ساخت صحنه جايزه هيأت داوران به طور مشترک به اسرين ابراهيمي براي نمايش "مرغک‌بودن" از مرکز مهاباد کانون استان آذربايجان غربي و نوشين فرهادي براي نمايش "يخي که عاشق خورشيد شد" از کانون استان چهارمحال و بختياري تقديم کرد.

بر اساس اين گزارش، هيأت داوران در بخش طراحي و ساخت عروسک هيچ گروهي را حايز رتبه اول ندانست و جايزه دوم شامل لوح تقدير و جايزه نقدي به فاطمه برمال براي نمايش "پرنده‌هاي قالي" از مرکز شماره 1 کانون استان اردبيل اهدا شد.

گروه داوري هم‌چنين در بخش عروسک‌گرداني جايزه خود را به صورت مشترک به محمد وطن‌خواه، محمدرضا راستگو، محمد شاه‌محمدي عروسک‌گردانان شخصيت گرگ نمايش عروسکي "گرگ‌نامه" از کانون شهرستان بيجار در استان کردستان و فاطمه برمال به خاطر شخصيت پيرزن و طوقي براي نمايش "پرنده‌هاي قالي" از مرکز شماره 1 کانون استان اردبيل تعلق گرفت.

بر همين اساس در بخش نويسندگي، محمدتقي اسماعيلي براي نمايش "پرنده‌هاي قالي" از مرکز شماره 1 کانون استان اردبيل لوح تقدير و جايزه نقدي هيأت داوران جشنواره را دريافت کرد.

در عين حال در بخش کارگرداني، ياسر هاشم‌زاده از کانون استان اردبيل براي نمايش "گرگ‌نامه" لوح تقدير و جايزه نقدي هيأت داوران جشنواره را به دست آورد.

هيأت داوران هم‌چنين در بخش اعضاي مراکز کانون، 5 اثر "بزک جنگلي شاه" از کانون استان آذربايجان غربي را به خاطر ارايه هويت بومي و محلي و استفاده از گويش و زبان محلي، "سنگ‌ها بي‌گناهند" از کانون استان آذربايجان غربي به دليل ايده خلاق در نگارش متن، "خاله سوسکه" از کانون استان اردبيل به دليل ساخت و پرداخت عروسک و دکور خلاق، "به دنبال فلک" از کانون فارسان چهار محال و بختياري به خاطر شيوه خلاق در اجرا و "مورموري‌ها و تارتاري" از کانون استان آذربايجان غربي به خاطر نظم گروهي در اجرا شايسته تقدير دانست.

اعضاي هيأت داوري در بخشي از بيانيه خود خاطرنشان کرد: پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي کانون در استان مرکزي يکي از صحنه‌هاي جان‌بخشي، خنداندن و گرياندن، سعي و تلاش براي نمايش توانمندي‌ها و خلاقيت‌هاي فرايندي کودکان و نوجوانان و مربيان و هنرمندان کانوني از سراسر ميهن اسلامي است.

در بخش ديگري از اين بيانيه آمده است: نمايش عروسکي نقطه ثقل فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي کانون و هنر جذاب و ترکيبي از واسطه‌هاي اصلي تعليم و تربيت اسلامي يعني هنر، ادبيات و بازي و سرگرمي‌هاست که تقريباً همه فعاليت‌هاي مراکز کانون را در خود يک‌جا جمع کرده است.

سيدصادق رضايي مديرعامل کانون در اين مراسم از دست‌اندرکاران هنرهاي نمايشي در سازمان‌هاي فرهنگي خواست به هنر نمايش عروسکي به عنوان يک زبان بين‌المللي و شيوه‌اي مناسب براي آموزش‌هاي غير مستقيم، توجه بيشتري نشان دهند.

محمدباقر آدوسي معاون فرهنگي کانون و رييس جشنواره در بخشي ديگري از اين آيين ضمن ارايه گزارشي از روند برگزاري جشنواره ايجاد روحيه اعتماد به نفس و ارايه الگو را از مهم‌ترين اهداف و رسالت‌هاي اين جشنواره برشمرد و گفت برگزاري 36 جشنواره در سطوح استاني منطقه‌اي و کشوري در شرايط فعلي تغيير مديريت در کشور و وضعيت مالي سازمان‌ها کار بسيار سختي است که خوش‌بختانه در کانون به خوبي انجام شد.

محمدتقي حقي مديرکل کانون استان مرکزي نيز ضمن تشکر و قدرداني از حاضران در آيين خاطرنشان کرد استان مرکزي مهد شخصيت‌هاي بزرگ تاريخي ايران همچون پروفسور محمود حسابي، عباس سحاب، قائم‌مقام فراهاني، دکتر محمد قريب بوده و نگين اصلي اين استان حضرت امام خميني(ره) است.

رونمايي از لوح فشرده 4 نمايش‌نامه‌ مربيان کانون شامل "گرگ‌نامه" نوشته ياسر هاشم‌زاده، "پرنده‌هاي قالي" نوشته فاطمه برمال، "يخي که عاشق خورشيد شد" نوشته نوشين فرهادي" و "مرغک بودن" نوشته شادي پاکزاد و اجراي سرود کانون توسط اعضاي مرکز فرهنگي هنري شماره 4 کانون اراک از جمله برنامه‌هاي اين مراسم بود.

در اين آيين شماري از مسوولان استاني مانند معاون سياسي استاندار، فرماندار اراک، معاون مدير کل امور اجتماعي استاندار، مسوولان آموزش و پرورش استان، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، دانشگاه فرهنگيان و معاونان و مشاوران مديرعامل ونزديک به 20 مديرکل ستادي و استاني کانون سراسر کشور حضور داشتند.

پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي کانون روز 2 شهريور در اراک به کار خود پايان داد.

سازمان‌هاي فرهنگي نمايش عروسکي را جدي بگيرند

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از تمامي سازمان‌هاي فرهنگي دست‌اندرکار فعاليت‌هاي نمايشي خواست تا به هنر نمايش عروسکي توجه‌ بيشتري نشان بدهند.

سيد صادق رضايي در آيين پاياني پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي در اراک از اين هنر به عوان يک زبان بين‌المللي ياد و بر اهميت کارکردهاي آموزشي، تعليمي و تربيتي آن تاکيد کرد.

وي نقش اين فعاليت را در آموزش فعاليت‌هاي گروهي به کودکان و نوجوانان برجسته توصيف کرد و گفت: اگر بخواهيم در دوران بزرگ‌سالي از افراد انتظار شرکت در فعاليت‌ها و کارهاي تيمي و جمعي را داشته باشيم بايد در کودکي آن‌ها آموزش‌هاي لازم را فرا گيرند چرا که آموزش در دوره بزرگ‌سالي مشکلات زيادي را به همراه خواهد داشت.

وي افزود: از آن جايي که کانون به تعليم کودکان به سبک زندگي جمعي و مشارکت گروهي علاقه‌مند است در طول سال فعاليت‌هاي گروهي زيادي از قبيل نقد کتاب و بحث آزاد را در مراکز اجرا مي‌کند و نمايش عروسکي يکي از شاخص‌ترين فعاليت‌هاي گروهي مراکز کانون است. زماني که کودک با عروسک بازي مي‌کند و شخصيتي که به عروسک مي‌دهد خود به خود يک کارگروهي صورت مي‌گيرد.

مديرعامل کانون در ادامه با تاکيد بر لزوم استفاده از اين شيوه‌هاي آموزشي غيرمستقيم که نمايش عروسکي يکي از شاخص‌ترين آن‌ها است خاطر نشان کرد: از اين راه مي‌توانيم صفت‌ها، رفتار‌هاي خوب و درست فکر کردن را در ميان کودکان و نوجوانان ترويج دهيم تا ضمن آموزش و تربيت از فعاليت‌هاي هنري و زيبايي‌ها‌ي آن نيز لذت ببرند.

رضايي يادآور شد: در يک اجراي نمايش تنها اعضاي گروه نيستند که در بخش‌هاي مختلف مانند عروسک‌سازي، دکور ، موسيقي، نمايش‌نامه با هم کار جمعي انجام مي‌دهند بلکه خانواده‌هاي آن‌ها و مربيان و معلماني که آن‌ها را همراهي ‌مي‌کنند نيز در اين فعاليت گروهي شرکت دارند و اين يکي از ويژگي‌هاي نمايش عروسکي است که بسيار تاثيرگذار است.

مديرعامل کانون در ادامه اظهار داشت هما‌ن‌طور که پيش از اين نيز گفته شد ما در کانون به دنبال کار حرفه‌اي نيستيم اما براي توليد آثار با کيفيت‌تر بايد به کميت در توليد آثار نمايشي بيشتر توجه کنيم چرا که آثار خوب و با کيفيت از دل همين کميت‌ها بيرون مي‌آيد.

پيشنهاد مديرعامل کانون براي افزايش توليد نمايش عروسکي ابن بود که با توجه به وجودنزديک به 1هزار مرکز فرهنگي‌هنري کانون در سراسر کشور، مديران کل کانون استان‌ها امکاناتي را فراهم کنند تا در هريک از مراکز فرهنگي‌هنري دست کم درهر فصل يک نمايش عروسکي توليد شود.

به اعتقاد وي با افزايش تعداد اين آثار مي‌توانيم به آثار با کيفيت نيز دست پيدا کنيم.

وي در زمينه توجه به محتواي آثار نمايشي نيز تاکيد کرد: همه کودکان داراي گرايش غريزي و فطري هستند و ما بايد با توجه به اين دو ميل و نگاه خيال‌پردازانه به محتوا، به سراغ متوني برويم که نيازهاي آن‌ها را برآورده و براي‌شان جذابيت داشته باشد.

رضايي در ادامه از مربيان خواست در حد امکان متون خود را از ميان کتاب‌هاي موجود در مراکز کانون انتخاب و يا محتوايي که دغدغه کودکان و نوجوانان امروز است مورد استفاده قرار گيرد تا نمايش عروسکي معنا پيدا کند.

وي اضافه کرد برگزاري جشنواره در کانون هدف نيست و مربيان و کارشناسان ما به فرآيند محور بودن فعاليت‌ها توجه دارند اما براي اين‌که تبادل تجربه صورت گيرد و علم و دانش در اين زمينه انتقال پيدا کند آثار برتر را در قالب جشنواره براي ساير علاقه‌مندان به نمايش مي‌گذاريم.

مديرعامل کانون در پايان از مديران استان‌ها خواست که شرايطي را فراهم کنند تا نسبت حضور گروه‌هاي نمايشي پسران در اين جشنواره افزايش پيدا کند و مشارکت پسران ايراني در اين رويداد هنري بيشتر شود.

دست‌آوردهاي جشنواره از نگاه معاون فرهنگي

معاون فرهنگي کانون تشويق کودکان و نوجوانان به فعاليت‌هاي گروهي و افزايش اعتماد به‌نفس آن‌ها را يکي از مهم‌ترين دست‌آوردهاي پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي برشمرد.

محمد باقر آدوسي گفت: اگر نتيجه فرآيند پرورش فکر را ايجاد خلاقيت، نوآوري، ابتکار و آفرينش هنري بدانيم اين فرآيند در جريان برگزاري جشنواره محقق شده است و داوري جشنواره نيز بر اساس همين فرآيند شکل گرفت.

وي ادامه داد هيچ‌يک از فعاليت‌هاي کانون از جمله نمايش عروسکي در کانون به خودي خود داراي استقلال نيست يعني ما به دنبال تربيت هنرمندان حرفه‌اي در اين عرصه‌ها نيستيم بلکه همه اين فعاليت‌ها به عنصر پرورش فکر وابسته است.

معاون فرهنگي کانون يادآور شد که شيوه‌نامه جشنواره در دوره‌هاي آينده تکميل خواهد شد و به ويژه در بخش توليد به مربيان خود و آثاري که توليد مي‌کنند توجه بيشتري نشان خواهيم داد چرا که آن‌ها بهتر از هر کسي با اهداف، سياست‌ها و نيازهاي اعضاي کانون آشنا هستند.

آدوسي هم‌چنين به حضور يک گروه پژوهش‌گر کانون در جشنواره اشاره کرد و گفت: با همکاري مديريت آموزش و پژوهش کانون براي اولين بار در اين رويداد، نتايج اين جشنواره مورد بررسي و تحقيق قرار مي‌گيرد.

وي در پايان برگزاري 36 جشنواره نمايش عروسکي و ديگر جشنواره‌هاي کانون را در شرايط فعلي تغيير مديريت در کشور و وضعيت مالي استان‌ها کار بزرگ و برجسته‌اي در کانون دانست که به خوبي به نتيجه رسيد.

مراسم پاياني پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي کانون دوم شهريور با معرفي برگزيدگان به کار خود پايان داد.

رونمايي از لوح فشرده 4 اثر برگزيده جشنواره

از لوح فشرده فيلم 4 نمايش برگزيده بخش مربيان پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان رونمايي شد.

4 نمايشي که در اين جشنواره طي روزهاي 31 مرداد تا 2 شهريور 1392 در اراک بر روي صحنه رفت منتخب 58 نمايشي بود که مربيان و اعضاي ارشد کانون سراسر کشور در مرحله استاني تهيه کرده بودند که از اين ميان 17 اثر در 4 جشنواره منطقه‌اي با يکديگر رقابت کردند.

بخش مربيان و اعضا، امسال براي نخستين بار به بخش‌هاي اين جشنواره افزوده شده است تا آثار آنان به صورت جداگانه مورد ارزيابي و داوري قرار بگيرد.

به گفته‌ي حسين موذن مدير مرکز آفرينش‌هاي هنري و تئاتر کانون و دبير جشنواره با برگزيدگان اين بخش، قراردادهاي توليد جداگانه‌اي بر اساس درجه‌بندي‌هاي کيفي جشنواره بسته مي‌شود و اين آثار علاوه بر انتشار در قالب لوح فشرده، در مراکز کانون همان استان‌ها 30 بار بر روي صحنه اجرا خواهد شد.

وي البته گفت که پيش از اجرا، اين آثار تحت نظارت کارشناسان مديريت آفرينش‌هاي هنري و تئاتر کانون تغييراتي خواهد کرد.

به گفته‌ي دبير جشنواره، چهار نمايش "گرگ‌نامه" نوشته ياسر هاشم‌زاده از استان کردستان، "پرنده‌هاي قالي" نوشته فاطمه برمال از استان اردبيل، "يخي که عاشق خورشيد شد" نوشته نوشين فرهادي" از استان چهار محال و بختياري و "مرغک بودن" نوشته شادي پاکزاد از استان آذربايجان غربي از سوي گروه داوري جشنواره به ترتيب حايز درجه‌بندي الف، ب، ج، د شدند و لوح فشرده فيلم آن‌ها به تمامي مراکز کانون سراسر کشور ارسال خواهد شد.

وي هدف از اين کار را بهره‌مندي مربيان و اعضاي مراکز کانون از اين آثار برگزيده عنوان کرد.

بر اساس اين گزارش رونمايي اين آثار با حضور سيد صادق رضايي مديرعامل کانون، بخشي از آيين پاياني پانزدهمين جشنواره نمايش عروسکي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سراسر کشور بود که صبح روز 2 شهريور در اراک برگزار شد.


 گسترش فرهنگ رضوي زير پوست شهر 

 
مديرعامل بنياد فرهنگي، هنري امام رضا(عليه‌السلام) معتقد است جريان‌سازي رسانه‌اي براي پوشش خبري جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) مي‌تواند باعث گسترش فرهنگ رضوي در جامعه شود.سيد جواد جعفري در گردهم‌آيي رابطان خبري يازدهمين دوره‌ي اين رويداد فرهنگي مذهبي با بيان اين مطلب به ارزيابي موفقيت‌هاي جشنواره در دوره‌هاي گذشته پرداخت و تاکيد کرد که حجم گسترده پوشش رسانه‌اي اين رويداد و دست‌آوردهاي آن باعث توجه بيشتر مردم به معارف رضوي و به تعبير او گسترش فرهنگ رضوي زير پوست شهر شده است.

وي با بيان‌اين‌که امام هشتم را عالم آل محمد مي‌دانند، اظهار داشت: به نظر من غربتي که از آن سخن مي‌گوييم در واقع اين است که آن‌گونه که شايسته است نمي‌توانيم از اين دانش و علم و معارف ايشان بهره‌مند شويم رسانه‌ها مي‌توانند با جريان‌سازي فرهنگي کاري کنند که تمام ايران روزي به احترام امام رضا(ع) در تمامي عرصه‌ها به‌پا خيزد.

جعفري با تاکيد بر اين‌که موفقيت جشنواره را مرهون رسانه‌ها مي‌دانيم اظهار داشت در حوزه جريان سازي رضوي بسياري از هنرمندان و نويسندگان براي نگارش کتاب، ساخت فيلم و ديگر توليدات ادبي و هنري، ابراز علاقه و تمايل مي‌کنند و اين حجم از توليد و تلاش براي گسترش فرهنگ رضوي به‌واقع اعجاب‌آور است.

مديرعامل بنياد فرهنگي، هنري امام رضا(عليه‌السلام) در ادامه تصريح کرد که نقش رابطان خبر در اين جشنواره، ايجاد ارتباط بين ارباب انديشه و اصحاب قلم با مردم است و توانمندي‌هاي فکري و رسانه‌اي پلي خواهد شد تا دست آوردها و مفاهيم ناب رضوي عرضه شود.

جعفري توجه به ايجاد شادماني همراه با ترويج فعاليت‌هاي معنوي را در دهه کرامت با اهميت دانست و يادآوري کرد که رسانه‌ها مي‌توانند چهره‌هاي فعال و هنرمندان شاخص در گسترش فرهنگ رضوي را به مردم معرفي کنند.

وي در بيان دست‌آوردهاي جشنواره به تجليل از کانون به ويژه‌ جشنواره کتاب‌سازي رضوي آن پرداخت و گفت: در کميته برنامه‌ريزي جشنواره وقتي مطرح شد که کانون مي‌خواهد جشنواره کتاب‌سازي برپا کند پيش خودم گفتم يعني‌چه؟ اما امروز مي‌گويم اگر کسي بخواهد ببينيد در حوزه فرهنگ‌سازي رضوي چه اتفاق بزرگي توسط کودکان و نوجوانان افتاده بايد سري به سيستان و بلوچستان بزند و اين آثار ارزشمند را از نزديک ببيند.

جعفري هم‌چنين يادآوري کرد که اگرچه توليد محصولات فرهنگي براي بنياد امام رضا(عليه‌السلام) داراي اهميت است اما اين، همه‌ي هدف ما نيست ما به دنبال فرهنگ‌سازي رضوي در جامعه هستيم.

گردهم‌آيي رابطان خبري يازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) و کميته کودک و نوجوان آن روز 29 مرداد 1392 به ميزباني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در تهران برگزار شد.

جشنواره رضوي صاحب مکتب شده است

رييس کميته کودک و نوجوان يازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) در اين گردهم‌آيي تاکيد کرد که با برپايي اين رويداد در حوزه‌هاي مختلف هنري و ادبي مکتب ويژه‌اي به‌وجود آمده است و از اين پس مي‌توان از اين سبک‌ها در کشور با عنوان موسيقي رضوي، سينماي رضوي، ادبيات رضوي و ... نام برد.

سيد صادق رضايي گفت که هدف ويژه‌ي اين کميته اين است که با فعاليت‌هاي خود دست کودکان و نوجوانان را در دست اهل‌بيت (عليهم‌السلام) قرار دهيم و آن‌ها را - که از فطرتي پاک برخوردارند - با معارف رضوي آشنا کنيم.

مديرعامل کانون تصريح کرد که کانون همواره به صورت ويژه در خدمت جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) خواهد بود.

کانون برگزاري شانزده جشنواره را در چهارچوب يازدهمين دوره‌ي اين رويداد برعهده دارد.

در ادامه اين گردهم‌آيي ناصر نبي‌زاده معاون فرهنگي هنري بنياد امام رضا(عليه‌السلام) نيزگزارشي از برپايي هفته‌هاي فرهنگ رضوي در کشور ارايه کرد و گفت که اين برنامه‌ها باعث شده تا قشر گسترده‌تري از آثار جشنواره بهره‌مند شوند.

وي هم‌چنين تاکيد کرد که برپايي اين هفته‌ها از سوي کانون نيز دست‌آوردهاي خوبي به همراه داشته است.

بر اساس اين گزارش بخش ديگري از اين گردهم‌آيي به بيان ديدگاه‌هاي چند مسوول خبري جشنواره اختصاص داشت و آن‌ها در سخنان کوتاه خود بر توجه به کيفيت توليد محتواي رسانه‌اي و توجه به ابعاد ملي و بين‌المللي جشنواره تاکيد کردند.

هم‌چنين راه‌اندازي يک خبرگزاري ويژه، تغيير و رونمايي از پرتال جديد جشنواره در دهه کرامت و انتشار يک مجله داخلي ويژه جشنواره از جمله خبرهايي بود که اين مسوولان خبري جشنواره به آن اشاره کردند.

يازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) شهريور 1392 هم‌زمان با دهه کرامت در استان‌هاي مختلف کشور برگزار مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون