جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2851- تاریخ : 1392/05/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


خودرويي که از وسط نصف مي‌شود


درختي که با انفجار اتمي هم نابود نشد


آجيل‌خورها کمتر سيگار مي‌کشند


داستانك


گنده تر از دروغ


اما خبر


 خودرويي که از وسط نصف مي‌شود  

خودرو وسيله اي است که بر روي 4 چرخ حرکت مي کند و معمولا براي اينکه داراي زيبايي و شکل اصلي باشد به همه اين چرخ ها نياز خواهد داشت اما ايده پردازي و فکر انسان ها با اين محدوديت ها کوچک نمي شود و طرح ها هر روز عجيب تر خواهند شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، زماني که حرف از طرح هاي آينده خودرو مي شود همه به دنبال مشاهده خودرويي هستند که بدنه اي عجيب يا امکاناتي فضايي داشته باشد اما در کنار اين موارد، آينده نيازمند خودروهايي است که کمترين فضا را اشغال مي کنند در حالي که بيشترين امکانات را دارند.

اندره کرگر طراحي است که با ايده اي جالب براي خودروهاي آينده وارد اين عرصه شده است.او خودرويي را طراحي کرده که از وسط به دو قسمت تبديل مي شود و مي تواند تبديل به دو خودروي متفاوت گردد.2Wheela خودرويي است که از نظر فضا ميتوانند به اندازه يک ون فضا داشته باشد اما به اندازه يک موتور سه چرخه جا اشغال مي کند همچنين با داشتن يکي از اين خودروها در اصل دو خودرو خريداري کرده ايد و ميتوان به طور جداگانه از ان ها استفاده کرد.

در هر دو طرف اين طرح موتورهاي الکتريکي وجود دارد و ميان آن نيز چند بست قرار گرفته است که مي تواند باعث بهم چسبيدن دو طرف خودرو شود يا اينکه با آزاد سازي آن، خودروها نيز از هم جدا مي شوند.اين طرح در آينده مي تواند به عنوان يکي از ايده هاي جالب و پرفروش باشد و قرار است تا قبل سال 2017 نمونه هايي از آن وارد بازار شود.


 درختي که با انفجار اتمي هم نابود نشد  

درختان موجودات زنده اي هستند که در دنيا از ارزش خاصي برخوردارند زيرا فوايد بسياري براي انسان ها داشته و باعث مي شوند تا زندگي براي ما راحت تر باشد.دنياي درختان بسيار پيچيده است زيرا انواع مختلفي از آنها وجود دارد.به گزارش گروه خواندني هاي باشگاه خبرنگاران، گونه هاي مختلفي از درختان در دنيا وجود دارد که هرکدام ويژگي و خصوصيت هاي خاص خود را دارند.بونساي يکي از انواع درختان است که در ژاپن رشد کرده و به درختان مينياتوري نيز شهرت دارند.اين درختان داراي شکلي مشابه با درختان بزرگ اما در اندازه اي بسيار کوچک هستند.يک درخت بونساي ژاپني اين روزها در موزه اي در آمريکا به نمايش گذاشته شده است که در سال 1625 کاشته شده است.اين درخت که شکلي بسيار جالب و تازه دارد اين روزها نزديک به 388 سال سن دارد و حوادث بزرگي را در دنيا مشاهده کرده است.

اين بونساي که به نظر درختي بسيار جوان است در سال 1945 در شهر هيروشيما بود و موجود زنده اي است که توانسته از اين فاجعه بزرگ جان سالم بدر برده و به حيات خود ادامه دهد.اين درخت در آن زمان در خانه خانواده اي بود که پس از انفجار بمب همه آن ها کشته شدند.اين درخت که هم از نظر سني و هم عجايب يکي از متفاوت ترين درختان دنياست در سال 1976 در طي مراسمي به دولت امريکا اهدا شد و ان ها نيز اين درخت را براي نمايش به موزه ارسال کردند.اين درخت اين روزها در شرايط خوبي به سر مي برد.


 آجيل‌خورها کمتر سيگار مي‌کشند 

افرادي که آجيل و بويژه گردو مصرف مي‌کنند کمتر از ديگر افراد در معرض خطر مرگ و مير ناشي از سرطان و بيماري‌هاي قلبي عروقي قرار مي‌گيرند.به گزارش (ايسنا)منطقه مرکزي، پژوهشگران در تحقيقات اخير دريافته‌اند که خطر مرگ و مير ناشي از سرطان و بيماري‌هاي قلبي عروقي در افرادي که از آجيل در کنار رژيم غذايي مناسب حاوي ميوه، سبزيجات و ماهي تازه استفاده مي کنند، کمتر از افرادي است که از آجيل در برنامه غذايي هفتگي استفاده نمي‌کنند.مصرف آجيل در مناطق مديترانه‌اي بيشتر از ساير نقاط جهان است.بر اساس اين تحقيق، افرادي که آجيل مصرف مي‌کنند کمتر به مصرف سيگار تمايل نشان داده و از ساير افراد فعال‌تر هستند.اين افراد کمتر از ديگران به بيماري ديابت نوع 2 مبتلا مي‌شوند.نتايج اين تحقيق نشان داده است افرادي که بيش از سه وعده هر وعده حاوي 28 گرم در هفته آجيل مصرف مي‌کنند تا 40 درصد خطر مرگ و مير ناشي از سرطان و تا 55 درصد خطر مرگ و مير ناشي از بيماري‌هاي قلبي عروقي در آنان کاهش پيدا مي‌کند.


 داستانك 

صبحانه

مهدي طوسي

اتفاق مهمي بود که اگر مي افتاد باعث مي شد که تو به اين زودي ها نتواني سر بلند بکني.

اين اتفاق از جايي شروع شد که تو تازه از خواب بلند شده بودي. رفته بودي تا براي خودت صبحانه درست بکني. رفته بودي تا اگر شد براي خودت چاي هم دم بکني. اما در عين ناباوري متوجه شده بودي که نه چاي داري نه صبحانه و نه اجاق گازي براي پختن غذا و دم کردن چاي!

تا اين جاي ماجرا خيلي مهم نبود اما درست از جايي که متوجه شده بودي که تو به عنوان يک فرهنگي ورزشي و هنري نمي تواني اين ابزارها را براي صبحانه خودن داشته باشي رفته بودي توي خودت!

اگر همسايه کناري ات براي تو نذري نمي آورد يقين بدان که اتفاق فاجعه باري رخ مي داد. اتفاقي که اگر مي افتاد بايد در تاريخ مي نوشتند که يک فرهنگي ورزشي و هنري نمي تواند صبحانه بخورد!


 گنده تر از دروغ 

به استقلال و نه پرسپوليس!

عبدالکريم گشايش

از ما نشنيده بگيريد اما گفته مي شود که محمد رضا خلعتبري بازيکن تيم عجمان که قرار است به تيم پرسپوليس بيايد و تمام پول او را يک خير بدهد در يک جايي عنوان کرده: سردار تصور مي کند اگر من به ايران بيايم مي آيم به تيم پرسپوليس اما او سخت اشتباه مي کند چرا که من قبل از اينکه با او گفتگو بکنم با امير خان قلعه نوعي گفتگو کردم و به اين نتيجه رسيدم که بروم استقلال چرا که استقلال تصميم دارد قهرمان بشود و اين در حالي است که پرسپوليس اصلا يک چنين تصميمي ندارد و به گفته خود سردار او از دايي براي اين فصل جام نمي خواهد!

در هر صورت اين جوري مي گويند که خلعتبري در يک جايي عنوان کرده که مي خواهد هر جوري شده برود به استقلال و نه به پرسپوليس!


 اما خبر 

 مصرف به موقع دارو با قوطي هوشمند

محققان آمريکايي قوطي هوشمندي طراحي کرده اند که زمان مصرف دوزهاي دارو را به بيماران يادآوري مي کند.به گزارش (ايسنا)، فناوري قوطي هوشمند توسط دکتر «اميل جووانوف»از اساتيد دپارتمان مهندسي برق و رايانه دانشگاه آلاباما (UAH) توسعه يافته است.فناوري اين وسيله شامل استفاده از حسگري در داخل قوطي با قابليت تشخيص زمان باز و بسته شدن در و محاسبه تعداد قرص يا شربت باقي مانده است.

اطلاعات به صورت بي سيم و به شکل پيام کوتاه يا ايميل بر روي تلفن همراه هوشمند کاربر ارسال شده و زمان مصرف دارو يا دوز فراموش شده قبلي يادآوري مي شود.قوطي هوشمند همچنين قادر است با چشمک زدن و ايجاد صدا، زمان مصرف دوز دارو را به بيماران به ويژه افراد سالمند يادآوري کند.

کاهش عوارض سرگيجه با پستانک!

محققان انگليسي دستگاه کوچکي به شکل پستانک کودکان طراحي کرده اند که با افزايش فشار خون در مغز به بهبود علائم سرگيجه به ويژه در سالمندان کمک مي کند.به گزارش (ايسنا)، پس از زمان نسبتا طولاني سرپا ايستادن، خون در پاها جمع شده و به ميزان کافي به مغز نمي رسد؛ در اين شرايط فرد به صورت ناگهاني دچار افت فشار مي شود که اصطلاحا افت فشار خون ارتواستاتيک (orthostatic)گفته مي شود.افت فشار ارتواستاتيک بيشتر در سالمندان روي مي دهد و از هر 10 سالمند بالاي 60 سال يک نفر به اين مشکل دچار است؛ اين مساله باعث بروز سرگيجه، از دست دادن تعادل و افتادن فرد مي شود که مي تواند به شکستگي استخوان منجر شود.محققان براي رفع اين مشکل، دستگاه کوچکي طراحي کرده اند که شباهت زيادي به پستانک کودکان دارد.دستگاه در هنگام بروز علائم سرگيجه درون دهان قرار گرفته و با دشوار کردن تنفس فرد، باعث تغيير اندازه ريه ها و در نتيجه افزايش جريان خون در مغز مي شود.اين دستگاه داراي يک لوله کوچک است که فرد از طريق آن تنفس مي کند.لوله شامل فيلتري است که ميزان هواي ورودي به دهان را محدود مي کند.فرد براي دريافت هواي بيشتر مجبور به مکيدن لوله است؛ مکيدن مداوم لوله باعت منبسط شدن ريه ها مي شود و در اين شرايط سيگنال هايي در خصوص نياز بدن به هواي بيشتر ارسال مي شوند که باعث بازگشت سريعتر خون به قلب و مغز مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون