جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2844- تاریخ : 1392/05/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


اراک؛ ميزبان مرحله‌ کشوري جشنواره نمايش عروسکي کانون معرفي شد


مجتمع کانون زاهدان ميزبان گل‌هاي بهزيستي

آخرين اخبار جشنواره‌‌هاي رضوي
3200 خاطره از زيارت امام رضا(ع) به ثبت رسيد


از سخنراني تا قصه‌گويي؛ مراکز استان‌ها در ميهماني رمضان


 اراک؛ ميزبان مرحله‌ کشوري جشنواره نمايش عروسکي کانون معرفي شد 

 
اراک، به عنوان ميزبان مرحله‌ي کشوري پانزدهمين جشنواره‌ي نمايش عروسکي مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان معرفي شد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، حسين موذن دبير جشنواره با اعلام اين خبر گفت که اين جشنواره با حضور 12 گروه شامل 8 گروه از اعضا و 4 گروه از مربيان کانون طي روزهاي 31 مرداد تا 2 شهريور 1392 به ميزباني کانون استان مرکزي برگزار مي‌شود.

به گفته‌ي وي اين گروه‌ها در جريان برگزاري 31 جشنواره استاني و پس از آن 4 جشنواره‌ي منطقه‌اي برگزيده شده‌اند و در نهايت با پايان جشنواره‌ي کشوري در اراک، 3 گروه از اعضا به عنوان برگزيده انتخاب مي‌شوند.مدير مرکز آفرينش‌هاي هنري و تئاتر کانون هم‌چنين توضيح داد: 4 نمايش بخش مربيان و اعضاي ارشد نيز بر اساس کيفيت کار درجه‌بندي خواهد شد و با انعقاد قرارداد توليد با کارگردان‌ها مورد حمايت مرکز تئاتر کانون قرار مي‌گيرد و در استان‌‌ها به روي صحنه مي‌رود.

موذن در همين حال از برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي براي مربيان و کارشناسان هنري کانون در حاشيه‌‌ي اين جشنواره خبر داد.چهار جشنواره‌ي منطقه‌اي نمايش عروسکي کانون طي روزهاي 4 تا 13 تير به ميزباني استان‌هاي خراسان جنوبي، فارس، کهگيلويه و بوير‌احمد و اردبيل برگزار شد و داوران جشنواره اسامي برگزيدگان نهايي را پس از پايان اين مراحل اعلام کردند.

بر اين اساس در بخش اعضاي کانون 8 نمايش عروسکي «دوستي باور نکردني» از استان خراسان جنوبي، «به دنبال فلک» از استان چهارمحال و بختياري، «سنگ‌ها بي‌گناهند» و «موري‌ها و تاتاري» هر دو از آذربايجان غربي، «خاله سوسکه» از اردبيل، «گرگ قصه‌ها» از تهران، «بزک جنگلي شاه» سيستان و بلوچستان و «پرپروک» از کردستان به عنوان آثار برگزيده اين مرحله راهي رقابت‌هاي کشوري مي‌شوند.در بخش مربيان کانون هم 4 نمايش «گرگ‌نامه» از کردستان، «پرنده‌هاي قالي» از اردبيل، «مرغک بودن» از آذربايجان غربي و «يخي که عاشق خورشيد شد» از چهار محال و بختياري به عنوان آثار برگزيده معرفي شد.

در مراحل استاني و منطقه‌اي بيش از 400 گروه نمايشي مراکز کانون سراسر کشور با يک‌ديگر به رقابت پرداختند.


 مجتمع کانون زاهدان ميزبان گل‌هاي بهزيستي 

 
همکاران و اعضاي مرکز مجتمع کانون زاهدان در مراسم افطاري ميزبان 65 نفر از کودکان بي‌سرپرست بهزيستي شدند.به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون استان، مربي‌مسوول مرکز مجتمع با بيان مطلب فوق گفت: اين مراسم معنوي با ميزباني مربيان و اعضاي پسر مرکز برگزار شد و در آن همراه با 65 کودک و نوجوان بهزيستي 45 عضو مرکز نيز حضور داشتند.

مهتاب ساروني افزود: اعضاي پسر از صبح در مرکز حضور داشتند و هم‌پاي مربيان براي برگزاري اين مراسم زحمت کشيدند.

وي هم‌چنين در ادامه گفت: مهمانان بهزيستي در ميان استقبال اعضا وارد مرکز شدند و بعد از بازديد از قسمت‌هاي مختلف کتاب‌خانه، بر سر ميز‌هاي افطار حاضر شدند و پس از دعا و شکرگزاري به درگاه خداوند، روزه‌ي خود را باز کردند.

در پايان اين برنامه به همه‌ي مهمانان به رسم ياد‌بود هديه‌اي اهدا شد.


 آخرين اخبار جشنواره‌‌هاي رضوي
 3200 خاطره از زيارت امام رضا(ع) به ثبت رسيد 

با اتمام مرحله‌ي ثبت آثار ارسالي به دبيرخانه‌ي جشنواره‌ي «خاطرات زيارت رضوي» دبير اين جشنواره‌ي سراسري از دريافت تعداد سه هزار و دويست خاطره از زيارت کودکان و نوجوانان ايراني به حرم امام رضا (عليه السلام) خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قم، اين جشنواره که از سري جشنواره‌هاي 16 گانه‌ي کارگروه کودک و نوجوان جشنواره‌ي بين‌المللي امام رضا (ع) است، در ابتداي هفته‌ي جاري مرحله‌ي ثبت آثار را پشت سر گذاشت.

محمد مخلصي، دبير جشنواره‌ي خاطرات زيارت رضوي، در عين حال از آغاز مرحله‌ي ارزيابي اوليه‌ي آثار خبر داد و افزود: در مرحله‌ي اول آثار از لحاظ شرايط عمومي توسط مربيان ادبي کانون استان قم مورد بررسي قرار گرفته و سپس براي انجام داوري توسط داوران برگزيده‌ي اين جشنواره آماده مي‌شوند.

مديرکل کانون استان قم تصريح کرد مرحله‌ي نهايي ارزيابي آثار به صورت حضوري و طي چند روز متوالي توسط داوران انجام خواهد شد.

شايان ذکر است اعلام نتايج و مراسم تقدير از برگزيدگان جشنواره‌ي سراسري «خاطرات زيارت رضوي» روز 16 شهريورماه هم‌زمان با دهه‌ي کرامت و ميلاد حضرت فاطمه معصومه (س) در کانون استان قم برگزار خواهد شد.

تغيير در روز جشنواره عکاسي رضوي

تاريخ شرکت در اولين مسابقه‌ي عکاسي رضوي «جاده‌ي ولايت» از سري برنامه‌هاي يازدهمين جشنواره‌ي بين‌المللي امام رضا عليه‌السلام به 13 شهريور ماه تغيير يافت.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون خوزستان، دبيرخانه‌ي اولين مسابقه‌ي عکاسي رضوي «جاده‌ي ولايت» در اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان، با توجه به تغيير تاريخ برگزاري مراسم ورود نمادين کاروان امام رضا عليه‌السلام که از سوي مسوول بنياد بين‌المللي فرهنگي امام رضا عليه‌السلام در خوزستان اعلام شد از علاقه‌مندان شرکت در اين مسابقه خواست تا در تاريخ 13 شهريور 1392 با حضور در اين مراسم و عکاسي از ورود کاروان نمادين امام هشتم شيعيان در اين مسابقه شرکت کنند.

در فراخوان اولين مسابقه‌ي عکاسي رضوي «جاده‌ي ولايت» که در انتهاي تيرماه سال 92 منتشر شده بود تاريخ شرکت در مسابقه 14 شهريور اعلام شده بود که با تغييري يک روزه در برگزاري مراسم ورود نمادين کاروان امام رضا عليه‌السلام اين مسابقه در 13 شهريورماه در شلمچه برگزار خواهد شد.

موضوع اين مسابقه، عکاسي از مراسم ورود نمادين کاروان امام رضا عليه‌السلام است و کودکان و نوجوانان علاقه‌مند مي‌بايست در روز 13 شهريورماه 1392 با حضور در شلمچه از اين مراسم که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان برگزار مي‌شود عکاسي کنند.

تمامي کودکان و نوجوانان علاقه‌مند سراسر کشور مجاز به شرکت در اين مسابقه هستند و هر عکاس مي‌تواند 10 عکس ديجيتال به صورت سياه و سفيد يا رنگي به دبيرخانه‌ي اين مسابقه تحويل دهد.

در اين مسابقه عکس‌هاي گرفته شده با دوربين تلفن همراه نيز پذيرفته مي‌شوند و شرکت‌کنندگان در پايان مراسم مي‌بايست آثار خود را به دبيرخانه مستقر در محل برگزاري مسابقــــه که توسط کانون در شلمچه برپا خواهد شد تحويل دهند و فرم شرکت در مسابــقه را پر نمايند.

داوري اين مسابقه در سه بخش گروه سني 7 تا 9 سال، 10 تا 12 سال و 13 تا 17 سال انجام خواهد شد و به رتبه اول اين مسابقه در هر گروه سني، تنديس جشنواره، لوح تقدير، بسته فرهنگي، کمک هزينه سفر زيارتي به مبلغ 000/300 هزار تومان و چاپ اثر در کتاب «عکاسي جاده‌ي ولايت (رضوي)» تعلق خواهد گرفت.

هم‌چنين به رتبه دوم در هر گروه سني نيز، تنديس جشنواره، لوح تقدير، بسته فرهنگي، کمک هزينه سفر زيارتي به مبلغ 000/200 هزار تومان و چاپ اثر در کتاب «عکاسي جاده‌ي ولايت (رضوي)» اهدا خواهد شد.

جايزه رتبه سوم هر گروه سني اين مسابقه نيز، تنديس جشنواره، لوح تقدير، بسته فرهنگي، کمک هزينه سفر زيارتي به مبلغ 000/100 هزار تومان و چاپ اثر در کتاب «عکاسي جاده‌ي ولايت (رضوي)» خواهد بود.

علاقه‌مندان براي دسترسي به اطلاعات مورد نياز جهت شرکت در اين مسابقه مي‌توانند با مراجعه به وبلاگ اين مسابقه که با تلاش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان با نام «جاده‌ي ولايت» و به آدرس aksrazavi.blogfa.com راه‌اندازي شده است مراجعه و ضمن کسب جديدترين اخبار مربوط به اين مسابقه، فراخوان، ملاک‌هاي داوري، فرم ثبت نام، پوستر و... را از اين وبلاگ دانلود کنند.

شرکت کنندگاني که از ديگر مراسم مختلف ورود نمادين کاروان امام رضا عليه‌السلام در شهرهاي ديگر کشور عکاسي مي‌کنند مي‌بايست تا تاريخ 14 شهريور عکس‌هاي خود را به همراه فرم ثبت نام يا به نشاني پستي دبيرخانه واقع در استان خوزستان- اهواز- امانيه - پيچ استاديوم جنب پارک حجاب-کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان و يا به نشاني الکترونيکي aksrazavi92@gmail.com ارسال کنند.


 از سخنراني تا قصه‌گويي؛ مراکز استان‌ها در ميهماني رمضان 

 
در روزهاي گذشته سه استان لرستان، زنجان و کرمان، ميزبان برنامه‌هاي مذهبي و سخنراني روحانيون بوده‌اند.بر اساس گزارش اداره‌کل کانون لرستان اولين نشست ديني مذهبي کانون با حضور حجت الاسلام والمسلمين عابدين درويش پور دبير ستاد اقامه‌ي نماز استان، مديرکل کانون لرستان، جمعي از مسوولان و مربيان مراکز خرم آباد و تعدادي از اعضا در سالن اجتماعات مرکز فرهنگي‌هنري شماره پنج خرم‌آباد برگزار شد.در آغاز اين نشست مديرکل کانون لرستان ضمن قدرداني از حضور دبير ستاد اقامه‌ي نماز در بين اعضاي کانون گفت: برگزاري بيست و دومين اجلاس سراسري نماز با محوريت نماز و سبک زندگي با رويکرد سلامت اقتصادي در شهريورماه امسال درخرم آباد يک اتفاق مهم است که در استان لرستان مي‌افتد.محمدتقي کاييدي افزود: امروز اولين جلسه نماز در خرم آباد برگزار مي‌شود و قرار است جلسه بعدي در شهرستان بروجرد برگزار شود که شرايط برگزاري نشست دوم نيز محيا شده است.

کاييدي اضافه کرد جلسات نماز براي استفاده اعضا و مربيان در مراکز کانون لرستان برگزار مي‌شود تا به کنگره وصل شود و همه ما بتوانيم از حضور علما و شخصيت‌هاي برجسته‌اي که درزمان اجلاس حضور پيدا خواهند کرد کمال استفاده را ببريم.

در ادامه جلسه حجت الاسلام عابدين درويش پورگفت: در ماه رمضان انسان‌ها شبيه فرشته‌ها هستند چون فرشته‌ها نه مي‌خورند و نه مي‌آشامند. انسان هم در اين ماه به دليل اين‌که از مسايل دنيوي فاصله مي‌گيرد، روحش تقويت شده و به خدا نزديک‌تر مي‌شود. در ادامه حجت الاسلام درويش پور داستان آدم و حوا را براي بچه‌ها قصه‌گويي کرد و اعضا نيز سوالات خود را در خصوص نماز و احکام دين جويا شدند.کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان نيز در ماه مبارک رمضان با همکاري فرهنگسراي قرآن و عترت ويژه‌برنامه‌ي آموزش وظايف مکلفان از منظر قرآني و ديني را براي اعضاي مراکز با حضور حجت الاسلام والمسلمين قدوسي برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان، اعضاي مراکز کانون استان به همراه اوليايشان در ويژه‌برنامه‌اي که با عنوان نماز و يادگيري آموزه‌هاي ديني و قرآني با هماهنگي فرهنگسراي قرآن و عترت انجام گرفته بود شرکت کردند.طي اين مراسم حجت الاسلام والمسلمين قدوسي به مناسبت ماه پرفيض رمضان در مراکز کانون استان زنجان حضور يافته و با اجراي ويژه‌برنامه‌اي به آموزش وظايف مکلفان و آموزه‌هاي ديني و قرآني پرداخت.

وي در اين برنامه با ارايه‌ي تصاوير کودکانه درباره آموزه‌هاي قرآني و برگزاري مسابقات در قالبي شاد و سرگرم‌کننده به اوليا و اعضا، اهميت خواندن نماز و قرآن را متذکر شد.هم‌چنين بيش از 200 عضو کودک و نوجوان عضو کتاب‌خانه‌ي سيار شهر کرمان نيز در ضيافت افطاري در محل اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان گرد هم آمدند تا خاطره‌اي به يادماندني از ماه رمضان را در ذهن خود حک کنند.به گزارش روابط عمومي کانون استان کرمان، اين اعضا از روستاهاي الله آباد، حجت آباد، کوهپايه، اسماعيل آباد و محي آباد در اين ضيافت شرکت کردند.

مسعود گنجعليخان حاکمي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان با حضور در جمع اعضاي کتاب‌خانه‌ي سيار شهر کرمان ضمن قدرداني از تلاش چشم‌گير سيد محمود حسيني مربي مسوول اين کتاب‌خانه در جذب کودکان و نوجوانان مناطق محروم و حومه شهر کرمان، ماه رمضان را فرصتي براي صيقل دادن روح از بدي‌ها و زشتي‌ها عنوان کرد و گفت: کودکان و نوجوانان روحي زلال و شفاف دارند و بايستي تلاش کنند تا با ياد خدا، تيرگي را به دل خود راه ندهند.

گنجعليخان حاکمي خدمت به بچه‌ها را نوعي عبادت دانست و گفت:در بين کودکان روستايي استعدادهاي خوب و توانايي وجود دارد که ممکن است هنوز شناخته نشده باشد و تمام تلاش ما در کانون پرورش فکري اين است که اين استعدادهاي بالقوه به بالفعل بدل شود.

در ادامه‌ي اين مراسم سيد محمود حسيني مربي مسوول کتاب‌خانه سيار شهر کرمان عملکرد 8 ماهه اين کتاب‌خانه را تشريح کرد.اجراي سرود و قصه‌گويي از ديگر برنامه‌هايي بود که با مشارکت اعضاي کتاب‌خانه اجرا شد.کتاب‌خانه سيار شهر کرمان با دارا بودن 400 عضو فعال و 800 عنوان کتاب، روزهاي پرشور تابستان راپشت سر مي‌گذارد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون