جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2844- تاریخ : 1392/05/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


عكاسخانه
وينسنزو پاتزو - وين
حميد شاه آبادي:
زيربناي عمارت مد و لباس دولت يازدهم آماده است


قصار اما...


نگـــاه


هنر در هنر


اخبـــــــــار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 وينسنزو پاتزو - وين


 حميد شاه آبادي:
 زيربناي عمارت مد و لباس دولت يازدهم آماده است 

معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: اين نويد را مي دهم كه زمينه لازم براي مسير آينده عرصه مد در كشور فراهم شده و دولت يازدهم مي تواند عمارت توسعه مد را بر روي اين بستر بنا كند.به گزارش روابط عمومي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حميد شاه آبادي شامگاه شنبه در مراسم ضيافت افطار معاونت هنري ارشاد با حضور توليد كنندگان پوشاك و فعالان عرصه مد و لباس تاكيد كرد: بنيان گذاشته شده در حوزه مد و لباس در دولت يازدهم به سرمنزل مقصود مي رسد. وي با بيان اينكه امروزه عرصه مد عرصه تفاخر نيست ادامه داد: مد در جايگاه حقيقي خود بايد نشان از هويت ما داشته باشد. فعاليت انجام شده در حوزه مد و لباس بخشي از وظايف وزارت ارشاد بوده است.

وي گفت: امروز نگاه خلاقانه توليد كنندگان مي تواند پوششي را در جامعه عرضه كند كه از لحاظ آراستگي و انطباق با هنجارها در نقطه مطلوبي قرار دارد چرا كه جوان و جامعه جوان ما مطالباتي در عرصه مد دارد كه به حق است.

معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت: بايد در حوزه توليد به سلايق جامعه توجه شود. نمي توان در حوزه دستگاههاي بازرگاني و صنعتي نقشي را ايفا كرد ولي مي توانيم مسير درست و راه را براي رساندن يك پوشش مناسب و توليد حداكثري فراهم كنيم.وي با بيان اينكه امروز جامعه توليد كنندگان ما يكپارچه است افزود: اگر بخواهيم حركت ملي در كشور در عرصه مد انجام شود ممكن نيست مگر اينكه اتحاديه پوشاك به صورت حداكثري وارد كار شود.شاه آبادي اظهار داشت: مسير برگزاري نمايشگاههاي مد و لباس توسط بخش خصوصي باز شده است و مجوز لازم از سوي كارگروه صادر مي شود.

به گفته وي، شكل گيري بخش استاني كارگروه مد و لباس از اقداماتي است كه به اين حركت كمك مي كند.وي تاكيد كرد: بايد نگاه توليد كنندگان و طراحان به هم نزديك شود و عرصه همدلي در اين زمينه به وجود آيد."شيما" هفته آينده رسما راه اندازي مي شود.مشاور معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از راه اندازي شناسه يكپارچه مد و لباس (شيما) هفته آينده به صورت رسمي خبر داد.حميد قبادي در ادامه مراسم ضيافت افطار معاونت هنري وزارت ارشاد با حضور توليد كنندگان عرصه مد و لباس افزود: تاكنون فعاليت طرح شيما محدود به جشنواره ها بود ولي از اين پس سراسري مي شود و افرادي كه مايل هستند لباس آنها داراي شناسنامه شود مي توانند درخواست خود را براي داوري ارايه دهند.

عضو كارگروه ساماندهي مد و لباس ادامه داد: از اوايل قاجار پس رفتگي جدي در پوشش شروع و به تدريج به نوعي مصرف زدگي صرف تبديل شد و ما مصرف كننده مد و لباس ديگران بوديم ولي در سالهاي اخير اين اتفاق در حال تغيير است.

قبادي اظهار داشت: پس از انقلاب به دليل سختي ها و مشكلات مربوط به تهاجم فرهنگي و جنگي و رفتارهاي موضع گيرانه داخلي كه عموما از خارج هدايت مي شد نتوانستيم به نياز مردم در زمينه مد و لباس پاسخ دهيم.همواره در 50 سال گذشته به مردم گفته شده كه چه چيزي را نپوشيد ولي به درستي به مردم گفته نشد كه چه لباسي را بپوشند و اين تناقضي را در مردم ايجاد كرده است.

وي تاكيد كرد: زمينه لازم براي افرادي كه درخواست انتشار ژورنال، برگزاري نمايشگاه و يا تاسيس موسسه تك منظوره را دارند فراهم شده و هم اكنون چند موسسه تك منظوره در حوزه مد و لباس نيز از معاونت هنري مجوز دريافت كرده اند و تسهيلاتي از سوي بانك ملت براي توليد آثار برگزيده پيش بيني شده است.در اين مراسم ضيافت افطار ابوالقاسم شيرازي رييس اتحاديه کشوري پوشاک،‌ حميد رضا يوسفي فر دبير کميسيون فني و ارزيابي كارگروه مد ولباس و جمعي از توليد كنندگان و توزيع كنندگان پوشاك حضور داشتند.


 قصار اما... 

 وقتي، قهرمان جهان شدم

آنگاه فهميدم که بايد بيشتر خم شوم

تا مدال قهرمان، را به گردنم بياويزند . . .

(جهان پهلوان غلامرضا تختي)

منبع: موج اس ام اس

 


 نگـــاه 

«بازي رنگ ها» کارگاه هاي تخصصي دامون فر ادامه دارد

کارگاه هاي گذري نقاشي در خانه هنرمندان

اين روزها، هر روز از ساعت 30 /17 تا 30 /20 خانه هنرمندان ميزبان کارگاه هاي تخصصي نقاشي دامون فر ويژه کودکان و نوجوانان با عنوان «بازي رنگ ها» است، کارگاه هايي که با استقبال بسيار قابل توجه بچه ها و مادران قرار گرفته و در آن تجربه هايي تازه در زمينه آموزش بنيادين رنگ و تصوير و لذت بردن از هنر نقاشي ارائه مي شود.

سيف الله پويا راد مدير دو سالانه نقاشي جشنواره دامون فر در گفتگويي درباره اين کارگاه هاي «بازي رنگ ها» گفت: مثل هميشه ورک شاپ هاي ويژه کودکان دامون فر با طراحي و مديريت خانم ياسمين سينايي برنامه ريزي و اجرا شده است که در آن اشاعه نوعي آموزش همگاني هنر مدنظر است. در اين کارگاه ها تلاش مي شود با متدهاي روز آموزش نقاشي و نيز در اختيار قرار دادن محصولات روز هنري دنيا منطبق با سنين مورد نظر سطح دانش و آگاهي خانواده ها نسبت به اهميت هنر ارتقا يابد.

پويا راد افزود: گسترش شور و نشاط يکي از دستاوردهاي مهم حضور هنر در متن جامعه و همچنين خانواده است و ما اميدواريم با برپايي رويدادهاي هنري در مقاطع سني کودکان، نوجوانان و جوانان بتوانيم اين مهم را به جامعه فرهيخته ايراني ياد آور شويم. من خوشحالم که چهره هاي شاخص هنر ايران با درک اين هدف والاي دامون فر به ما در اين راه کمک مستمر و شايان توجه اي مبذول مي دارند. ياسمين سينايي مدرس پيشرو آموزش نقاشي کودکان (و البته مجسمه ساز صاحب سبک ) در مورد شروع فعاليتش در ورک شاپ هاي جشنواره تجسمي دامون فر گفت: اين کارگاه ها همزمان با جشنواره تجسمي دامون فر در سال 85 آغاز به کار کرد. پس از مدتي که از برگزاري اين ورک شاپ هاگذشت، احساس کردم تا اندازه زيادي افراد به اين نوع کارگاه هاي آموزشي نيازدارند در واقع از همان موقع تصميم به تشکيل يک گروه در اين زمينه گرفتم، با گروه«موزه اي در چمدان» در زمينه هاي مختلف و در کارگاه هاي گوناگون فعاليت داشتيم، پس از آن دربرگزاري ورک شاپ هاي جشنواره تجسمي دامون فر نيز همکاري کرديم.

سينايي درمورد کارگاه تخصصي آموزش پيشرفته نقاشي «دامون فر» ويژه کودکان و نوجوانان که از 28 تيرماه در فضاي باز خانه هنرمندان در حال اجراست گفت: عنوان اين کارگاه ها «بازي رنگ ها» است و شامل چهار غرفه «بازي هاي چشمي » ،« رنگ سرد»،«رنگ گرم » و«غرفه مهارت هاي دستي براي مادران» با استفاده از محصولات «کانسون» و «پ ب او »مي باشد. از آنجايي که شرکت فابر کاستل به حفظ محيط زيست اهميت ويژه اي مي دهد و امسال دويست و پنجاهمين سالگرد اين شرکت است، هر روز يک موضوع در ارتباط با طبيعت را با عدد 250 تلفيق مي کنيم که تا به امروز شاهد نتايج تصويري بسيار خوبي از کودکان و نوجوانان بوده ايم.

او با اشاره به کارگاه مهارت دستي ويژه مادران که با استفاده از محصولات «کانسون» و «پ ب او» به آنها آموزش داده مي شود گفت: سه سال است که کارگاه آموزش مهارت دستي ويژه مادران به غرفه هاي آموزشي ما اضافه شده است، اين بخش جزء موفق ترين قسمت هاي کارگاه هاي آموزشي ما محسوب مي شود، در مدتي که فرزندان اين مادران درحال يادگيري نقاشي هستند آنها هم مهارت هاي دستي به ظاهر ساده که بسيار بر روي آنها فکر شده است و جنبه تزييني دارد را آموزش مي بينند. در اين آموزش ها از وسايلي استفاده مي کنيم که گرانقيمت نباشند و قابل دسترس و اجرا براي همه افراد باشند. به همين دليل مادران با رغبت بيشتر در اين کارگاه ها شرکت مي کنند زيرا هم فرزندانشان آموزش هاي مفيدي در زمينه نقاشي مي بينند و هم خودشان در کارگاه ها ي مهارت دستي مهارت هاي تازه اي را ياد مي گيرند.از نظر سينايي نبايد آموزش هنر را با قصه گويي بيش از اندازه آلوده کرد بلکه بايد آموزش تجسمي را بوسيله تصوير جلو برد و حرف زدن را تا جايي که ممکن است کمتر کرد، او در مورد آموزش هايي که در اين ورک شاپ ها به کودکان مي دهند گفت: با وجود آنکه اين ورک شاپ جزء کارگاه هاي گذري محسوب مي شود و کودکان به عنوان عابر ساعتي را در آن ها مي گذرانند، ابتدا ما صحبت هاي کوتاهي با آنها مي کنيم و نمونه هايي را به آنها آموزش مي دهيم بعد از آن بيشتر سعي مي کنيم در حين کار هدايتشان کنيم. با آنکه تايم اين نوع کارگاه ها بسيار محدود است و جنبه سرگرمي آن بيشتر است اما ما کارهاي بسيار خوبي را از اين کودکان شاهد بوديم.او در آخر از مسئولين خانه هنرمندان که تا اندازه زيادي در برگزاري اين کارگاه ها کمک کردند تشکر کرد و گفت: حمايت و همکاري خانه هنرمندان از اين کارگاه هاي آموزشي قابل تحسين است. استقبال از اين کارگاه ها توسط مردم با توجه به گرماي هوا بسيار خوب بوده است، در اين گرماي تابستان که هيچ برنامه اي ويژه کودکان نيست کارگاه هاي آموزش نقاشي دامون فر در فضاي باز خانه هنرمندان بسيار مفيد واقع شده است. تجربه آموزش نقاشي در اين سالها به من نشان داده است.

که مردم تا اندازه زيادي مشتاق يادگيري هنر به شکل صحيح هستند، فکر مي کنم جشنواره تجسمي دامون فر با همکاري شرکت فابر کاستل توانسته بهترين امکانات را در اين زمينه در اختيار مردم قرار دهد.شايان ذکر است کارگاه تخصصي آموزش پيشرفته نقاشي «دامون فر» ويژه کودکان و نوجوانان هر روز از ساعت 30 /17 تا 30 /20 در فضاي باز خانه هنرمندان برپا مي شود که تا 27 مرداد ماه ادامه دارد و حضور همه علاقمندان در آن آزاد و رايگان است .


 هنر در هنر 

آموزش عكاسي ديجيتال به كودكان

ابراهيم سيسان

اشاره

هدف از آشنا كردن بچه ها با عكاسي،ايجاد زمينه بيان احساس و انديشه، بروز و پرورش خلاقيت، توجه به محيط پيرامون و درك عميق از آن است تا از اين رهگذر آن ها در آينده به افرادي خلاق،جسور، فعال در برقراري ارتباط و توانا تبديل شوند.

در اين روش، دوربين به مثابه اسباب بازي مورد استفاده قرار مي گيرد نه وسيله كار يا ابزاري براي خلق اثر هنري.

هرچند نتيجه نهايي شناخت،پرورش خلاقيت و توليد آثار تجسمي (عكس) خواهد بود.

مقاله پيش رو برگرفته از كتابي به همين نام است كه نويسنده مقاله در دست انتشار دارد.

وسايل و تجهيزات مورد نياز

دوربين عكاسي ديجيتال و تجهيزات جنبي،رايانه، كلاس درس، تابلو و ماژيك، تجهيزات نمايش عكس در كلاس.

ويژگي هاي مثبت دوربين ديجيتال براي آموزش

از ويژگي هاي مثبت دنياي عكاسي ديجيتال مي توان به امكان تكرار و سعي و خطا بدون نياز به پرداخت هزينه بيشتر، امكان ملاحظه فوري نتيجه كار و نيز درگير نشدن بچه ها با مسائل تكنيكي ظهور و چاپ اشاره كرد.

ادامه دارد...

منبع:رشد آموزش هنر


 اخبـــــــــار 

کشف مجسمه حضرت مريم(س) در فرودگاه قاهره

مسوولان امنيتي فرودگاه قاهره از ضبط مجسمه چوبي حضرت مريم (س) خبر دادند.به گزارش (ايسنا)، مسوولان فرودگاه قاهره از کشف و ضبط يک مجسمه چوبي متعلق به عصر حکومت قبطي‌ها (مسيحيان مصر باستان) قبل از انتقال آن به آمريکا در جريان عمليات تعقيب قاچاقچي آثار باستاني مصر خبر دادند.به گزارش شبکه الجزيره، يک مصري که از هفته گذشته سر مجسمه‌ي چوبي را به سرقت برده بود و قصد داشت آن را به آمريکا منتقل کند، در فرودگاه قاهره شناسايي و دستگير شد.

اين مجسمه که چهره حضرت مريم(س) را نشان مي‌دهد، متعلق به عصر حکومت قبطي‌ها در مصر است که از قرن اول ميلادي تا سال 640 ميلادي در مصر حکومت مي‌کردند.اين مجسمه در ابعاد 26 و 30 سانتي‌متر چهره مبارک حضرت مريم (س) را در حالي نشان مي‌دهد که بر روي سر مجسمه يک تاج و بر بالاي آن علامت صليبي حک شده است.


نمايشگاه «به رنگ جان»در ارسباران گشايش مي يابد

نمايشگاه آثار «نقاشي- تذهيب» با عنوان «به رنگ جان» به هنرمندي «بهار دواني» از 14 تا 16 مرداد در فرهنگسراي ارسباران گشايش مي يابد.به گزارش روابط عمومي مديريت فرهنگي هنري منطقه 3 و فرهنگ سراي ارسباران، اين نمايشگاه شامل 14 اثر در ابعاد 80*80 و 150*150 با تكنيك آكروليك روي بوم است.

«بهار دواني»، هنرمند اين آثار در تمامي دوران كودكي علاقه به نقاشي داشت و به همين دليل تحصيلات عالي خود را در رشته نقاشي ادامه داد، وي طي 12 سال گذشته مبتلا به بيماري M.S بوده و در تمامي آثار اين نمايشگاه را در سخت ترين شرايط جسمي خلق كرده است. اين هنرمند در برگزاري نمايشگاه«به رنگ جان» مي كوشد براي نخستين بار پرده از چهارده اثري بردارد كه نگاه ويژه اي به حق تعالي دارد.علاقه مندان به منظور بازديد از اين نمايشگاه مي توانند از ساعت 11 تا 20 به فرهنگ سراي ارسباران واقع در خيابان شريعتي، بالاتر از پل سيدخندان، خيابان جلفا مراجعه و يا با شماره هاي 20-22872818 تماس بگيرند.


طاهر شيخ الحکمايي خبر داد:

آثاري از 80 مجسمه‌ساز خارجي در جشنواره هنر مقاومت

دبير بخش طرح‌هاي حجمي جشنواره جهاني هنر مقاومت استقبال مجسمه‌سازان خارجي را نشانه پيشرفت سريع جشنواره و جا افتادن مفهوم مقاومت و بيداري در هنر جهان دانست.

طاهر شيخ الحکمايي در گفت‌وگو با روابط عمومي سومين جشنواره جهاني هنر مقاومت گفت: «در اين دوره حدود 80 مجسمه‌ساز خارجي آثارشان را در جشنواره شرکت داده‌اند. مقاومت يک موضوع انساني است و بازتاب آن در همه جاي دنيا در کار هنرمندان انعکاس دارد.»

او واکنش هنر جهان به مفهوم مقاومت را خوب و عميق توصيف کرد و افزود: «در تمامي رشته‌ها شاهديم که هنرمندان نسبت به اين موضوع واکنش نشان داده‌اند و در حوزه مجسمه سازي هم اين‌گونه بوده است. در اين دوره ما شاهد رشد حضور هنرمندان از کشورهاي مختلف دنيا هستيم.»دبير بخش طرح‌هاي حجمي جشنواره هنر مقاومت در پايان گفت: «هنر مقاومت حوزه پويايي است که توجه بيشتر مسوولان فرهنگي کشور را مي طلبد. بايد با حمايت مادي و معنوي از آن مفاهيم اين حوزه را به سمت دروني شدن هر چه بيشتر در بين عموم مردم پيش ببريم.»سومين جشنواره جهاني هنر مقاومت آذر ماه امسال توسط بنياد فرهنگي روايت و انجمن هنرهاي تجسمي انقلاب و دفاع مقدس در دوازده رشته گوناگون شامل نقاشي، طراحي و چاپ دستي، نگارگري، خط-نقاشي، تصويرسازي، پوستر، عکاسي، کاريکاتور، طرح‌هاي حجمي، انيميشن، هنرهاي جديد و مفهومي و پژوهش‌هاي علمي برگزار مي‌شود.


 دنياي عكس 

کشف يک موميايي در آلمان که جسد يک کودک پسر 10 ساله است


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون