جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2838- تاریخ : 1392/05/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


عكاسخانه
وينسنزو پاتزو - وين
کامبيز درم‌بخش:
نقاشي و هنرهاي ديگر بعد از کاريکاتور قرار دارند


قصار اما...


نگـــاه


هنر در هنر


اخبـــــــــار


دنياي عكس
گردهمايي سالانه دلقك ها در گواتمالا

 عكاسخانه 
 وينسنزو پاتزو - وين


 کامبيز درم‌بخش:
 نقاشي و هنرهاي ديگر بعد از کاريکاتور قرار دارند 

 کامبيز درم‌بخش با انتقاد از بي‌توجهي مطبوعات به کاريکاتور گفت:کاريکاتور دشمن کسي نيست و هدف آن انتقاد سازنده از وضع موجود است.

اين کاريکاتوريست در گفت‌وگو با (ايسنا)، درباره‌ي هنر کاريکاتور و جايگاه آن در ايران گفت: کاريکاتور نزديک به 70 سال است که در ايران باب شده، ولي هنوز جايگاه خود را پيدا نکرده است.کاريکاتور يک هنر منتقد و اعتراضي است، اما متاسفانه در مطبوعات ما جايگاهي ندارد.دليل آن هم نبود فرهنگ‌سازي درست در اين زمينه است.

درم‌بخش ادامه داد:در کشورهاي خارجي، کاريکاتورها در مطبوعات جايگاه ويژه‌اي دارند و از ارکان اصلي يک روزنامه و مجله محسوب مي‌شوند. در ايران هم بايد به اين فرهنگ برسيم که کاريکاتور دشمن کسي نيست و هدف آن انتقاد سازنده از وضع موجود است، نه اينکه بخواهد روزنامه‌اي را به تعطيلي بکشاند و براي هميشه کنار گذاشته شود.

او همچنين عنوان کرد:نسل جديدي که در حوزه‌ي کاريکاتور ايران به وجود آمده، نسل بااستعدادي است. اما متاسفانه اين افراد با کمبود توجه و حمايت روبرو هستند. بسياري از آن‌ها جايي براي نمايش کارهاي خود ندارند و اگر هم نمايشگاهي باشد،‌ حمايتي پس از پايان آن براي ادامه‌ي کار ندارند و اکثر آن‌ها پس از مدتي دلسرد مي‌شوند و به سمت تصويرگري و انيميشن مي‌روند.

درم‌بخش افزود:آن‌طور که در شأن کاريکاتور و هنرمندان آن است، با آن برخورد نمي‌شود؛ در حالي که کاريکاتور و سينماي ايران، دو هنري هستند که بيشترين جايزه‌ها را در مجامع بين‌المللي دريافت مي‌کنند. نقاشي و هنرهاي ديگر بعد از کاريکاتور قرار دارند، اما مي‌بينيم که به اندازه‌ي آن‌ها به کاريکاتور توجه نمي‌شود.

اگر جوانان کاريکاتوريست اين فرصت را داشته باشند که کارهاي خود را به نمايش بگذارند، خواهيم ديد که چقدر از کار آن‌ها استقبال مي‌شود.

اين کاريکاتوريست که چند روز پيش موفق به دريافت جايزه بزرگ جشنواره‌ي کاريکاتور «ملانصرالدين» در کشور ترکيه شده بود، درباره‌ي حضور کاريکاتوريست‌هاي ايراني در جشنواره‌هاي بين‌المللي گفت: حضور کاريکاتوريست‌هاي ايراني در جشنواره‌هاي خارجي به حدي چشم‌گير است که باعث شده کاريکاتوريست‌هاي ديگر از حضور ايراني‌ها در جشنواره هراس داشته باشند.

درم‌بخش ادامه داد: رشد کاريکاتور در ايران در مرحله‌ي خوبي است. جوان‌هايي که به جشنواره‌هاي بين‌المللي راه پيدا مي‌کنند، کارهايي ارائه مي‌دهند که درخور توجه است و داوران را مجاب مي‌کند آن‌ها را به عنوان برگزيده انتخاب کنند.

اين کاريکاتوريست همچنين به جشنواره‌هاي داخلي اشاره و اظهار داشت: برگزاري اين جشنواره‌ها مثل دوسالانه‌ي کاريکاتور که بخش بين‌الملل هم دارد، اتفاق خوبي است. جوانان فرصت پيدا مي‌کنند تا آثار خود را به نمايش بگذارند. البته بعضي مشکلات مثل مسائل اقتصادي باعث عقب افتادن اين جشنواره‌ها مي‌شوند که بايد مرتفع شوند.

او همچنين درباره‌ي نمايشگاه کاريکاتورهاي خود در شهر کتاب گفت: 20 کاريکاتور که منتخبي از 200 کار من در سال‌هاي اخير هستند، با موضوع کتاب و کتابخواني به مدت يک ماه، از 1 مرداد تا 1 شهريور در گالري فروشگاه مرکزي شهر کتاب برپا مي‌شود. به علت محدوديت جا، بعضي از کارها به نمايش گذاشته نشده‌اند که قرار شد در پايان نمايشگاه به صورت اسلايدشو براي بازديدکنندگان به نمايش دربيايد.

او افزود:پس از پايان نمايشگاه، جلسه‌ي نقد و بررسي با موضوع کاريکاتور با حضور کاريکاتوريست‌ها و علاقه‌مندان برگزار خواهد شد.

درم‌بخش متولد سال 1321 در شيراز و فارغ‌التحصيل هنرستان هنرهاي زيباي تهران است. او تاکنون جوايز بسياري را در جشنواره‌هاي داخلي و خارجي از آن خود کرده و چندين نمايشگاه آثار او در کشورهاي مختلف جهان برگزار شده است.


 قصار اما... 

 به هيچکس و هيچ چيز در اين دنيا وابسته نباش

حتي سايه ات در زمان تاريکي تو را تنها مي گذارد ...

منبع: موج اس ام اس


 نگـــاه 

نمايش عکس‌ها و پوسترهايي با موضوع رمضان در گالري تابستان

آثار دومين جشنواره عکس و پوستر «شهر آسمان» با موضوع ماه مبارک يکم تا هفدهم مردادماه در گالري تابستان خانه هنرمندان روي ديوار رفته است.

به گزارش فارس، دومين جشنواره عکس و پوستر شهر آسمان از سوي سازمان زيباسازي شهرداري تهران و با هدف تکريم و پاسداشت ارزش‌هاي معنوي ماه مبارک رمضان و بسط و توسعه مضامين مرتبط با اين ماه برگزار شده است.

در بخش پوستر اين جشنواره از ميان 780 اثر از 267 طراح، هيئت داوران متشکل از پريسا تشکري، فرزاد اديبي، بيژن صيفوري، کيانوش غريب‌پور و مجيد کاشاني همراه با اردشير ميرمنگره (دبير اجرايي بخش مسابقه) در نهايت 40 اثر از 33 طراح را براي راه‌يابي به نمايشگاه انتخاب کردند.

اين آثار با توجه به معيارهايي چون توان انتقال موضوع و مضامين مرتبط با ماه مبارک رمضان، دارا بودن ويژگي‌هاي اکران شهري، خلاقيت و نگاه نو در طراحي و رعايت اصول طراحي گرافيک انتخاب شده‌ است.

طبق فراخوان اعلام شده، پنج نفر برگزيده اين جشنواره براي دريافت جايزه و يک نفر به عنوان استعداد جوان برتر برگزيده خواهد شد.

همچنين هيئت داوران سه نفر از شرکت‌کنندگان را براي دريافت لوح تشويق هيئت داوران معرفي خواهد کرد.

در بخش عکس اين جشنواره موضوع‌هاي مرتبط با ماه مبارک رمضان، همچون فضاهاي معنوي و روحاني، استقبال از ماه مبارک، غبارروبي مساجد، مناسبت‌هاي مذهبي ازجمله شهادت حضرت علي عليه‌السلام و ميلاد حضرت امام حسن مجتبي عليه‌السلام، رؤيت ماه، عيد فطر و مراسم ليالي قدر و آداب و مراسم محلي افطاري و.... مدنظر قرار گرفته است.

جوايز در نظر گرفته شده براي نفرات اول تا سوم اين بخش از جشنواره به ترتيب 10، 8 و 6 ميليون ريال در نظر گرفته شده است.

آثار منتخب اين جشنواره علاوه بر نمايش در سطح شهر تهران، تا 17 مردادماه در گالري تابستان خانه هنرمندان ايران نيز به نمايش در خواهد آمد.


کشف آثاري از دوره نوسنگي در عربستان

صدها اثر تاريخي از دوره نوسنگي در صحرايي در عربستان کشف شدند.

به گزارش (ايسنا)، در جريان کاوش‌هاي يک تيم از باستان‌شناسان بين‌المللي در محوطه‌اي تاريخي در صحراي «نفود» عربستان، صدها اثر تاريخي از دوره نوسنگي کشف شدند.

به گزارش هريتج‌کي، در اين محوطه تاريخي که در جنوب اين صحراي گسترده واقع شده است، صدها اثر تاريخي سنگي از دوره نوسنگي کشف شده‌اند که حکايت از رواج کشاورزي در اين منطقه در هزاران سال قبل دارد.همچنين آثار سنگي کشف شده در اين منطقه شباهت زيادي به ابزارآلات سنگي ويژه کشاورزي مورد استفاده در منطقه بين‌النهرين در عراق فعلي قرار دارد که نشان مي‌دهد مردمان عربستان فعلي در دوره نوسنگي با مردمان تمدن بين‌النهرين در ارتباط بوده‌اند و به احتمال فراوان بخش از آن‌ها از اين منطقه به بخش‌هايي از عربستان مهاجرت کرده‌اند.پروژه کاوش‌ در محل کشف آثاري از دوره نوسنگي براي کشف ديگر آثار تاريخي احتمالي همچنان ادامه دارد.


"رجال قاجار" در موزه عكسخانه شهر

"مژگان طريقي" گفت: موزه عكسخانه شهر در ايام ماه مبارك رمضان ميزبان نمايشگاه عكس "رجال قاجار" است."مژگان طريقي" رئيس موزه عكسخانه شهر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:موزه در ايام ماه مبارك رمضان نمايشگاه عكس را با عنوان "رجال قاجار" برگزار كرده است.

وي افزود:عكسهاي اين نمايشگاه از مجموعه‌ي آرشيو موزه عكسخانه شهر است.

وي در خصوص موضوع عكس‌هاي به نمايش درآمده گفت: عكس‌ها متعلق به حوزه ناصرالدين شاه تا پايان دوره مظفرالدين شاه است."طريقي" تصريح كرد:تعداد 40 اثر در اندازه‌هاي 13 در 18 دراين نمايشگاه ارائه شده است.

وي خاطرنشان كرد: نمايشگاه تا 19 مرداد در موزه عكسخانه شهر ميزبان مخاطبان خواهد بود.


 هنر در هنر 

پنج بازي، پنج نقاشي

پرويز غراياق زندي

قسمت پنجم

بعد از اينكه همه بچه ها نقاشي خود را كشيدند مربي نقاشي ها را يكي يكي به همه نشان مي دهد و شي مربوط به آن را از داخل كيسه بيرون مي آورد تا بچه ها آن را نيز ببينند و با نقاشي خود مقايسه كنند.

در اين روش چند پيشنهاد ديگر هم مي توان ارائه كرد:

1)بعد از اينكه دانش آموز شيئي را لمس كرده است كشيد، مي توان پيشنهاد كرد كه مكاني را كه آن شي در آن واقع شده است نيز ترسيم كند.

براي مثال اگر در داخل كيسه يك ماشين اسباب بازي بوده ماشين را در پاركينگ يا در جاده و يا در داخل اتاق كنار ديگر اسباب بازي ها نشان دهد.

2)مي توان از بچه خواست كه رنگ شي مورد نظر خود را نيز حدس بزنند و بعد از اتمام نقاشي شي را از داخل كيسه بيرون آورند و رنگ آن را هم با رنگ نقاشي خود مقايسه كنند.

3) براي آماده سازي مي توان از بچه ها پرسيد: اگر شب برق قطع شود و هيچ وسيله روشنايي نداشته باشيد و به دنبال وسايل روشنايي بگرديد مثلا به دنبال چراغ شارژي يا كبريت و يا تلفن همراه، از چه حسي كمك مي گيريد؟

4)اين روش براي دانش آموزان كلاس اول و دوم ابتدايي مناسب تر است.

در اين روش اهداف مورد نظر عبارتند از: تقويت تخيل و خلاقيت كودكان براي شناخت اجسام و محيط از طريق لمس كردن و همين طور دقيق تر نگاه كردن به شكل و رنگ اشياي پيرامون خود.

ادامه دارد...

منبع:رشد آموزش هنر


 اخبـــــــــار 

پولاد كيميايي:

سينما و صنعت گيم نيازمند توليد محتوا و ارايه آثار جذاب است

بازيگر فيلم سينمايي جرم با بيان اينکه صنعت گيم کشور بيش از هر چيز نيازمند توليد محتواي جذاب و بازي نامه مناسب براي مخاطبان است، گفت: اين عرصه همچون سينما از ضعف فيلمنامه و تکنيک رنج مي‌برد.

به گزارش معاونت ارتباطات بنياد ملي بازي هاي رايانه اي، «پولاد کيميايي» با بيان اينكه در سينما و تلويزيون ايران توليدات اكشن، تخيلي و ملودرام اندك است افزود: بازي رايانه اي بايد يك موضوع دور از ذهن و تخيلي داشته باشد كه چنين توليداتي در عرصه فيلم و سريال بسيار نادر است.

وي ادامه داد:‌ بافت قصه هايي كه به بازي تبديل مي شود بايد بسيار پيچيده و مناسب سن مخاطبان باشد چرا كه گيم از سنين پايين با تخيل انسان رشد مي كند.

بازيگر فيلم سينمايي «گشت ارشاد» با تاكيد بر اينكه به زودي به جايگاهي خواهيم رسيد كه ديگر سينما وجود نداشته باشد توضيح داد: ويديو گيم هايي براي بزرگسالان طراحي شده كه به زودي جاي سينما را خواهد گرفت و هر مخاطب مي تواند نقش اول سناريو را بازي كند.

کيميايي توضيح داد: صنعت گيم مختص گروه سني خاصي نيست به همين دليل بايد مناسب با هر گروه سني بازي رايانه اي در سطح بازار باشد.

بازيگر فيلم سينمايي «رييس» ادامه داد: از ابتدا با بازي هاي رايانه اي بزرگ شدم و اکنون به سراغ بازيهاي به روز و تخيلي مي روم؛ در دوران كودكي از آتاري استفاده مي كردم كه امروزه جايگزين آن، آي پد شده است.

کيميايي با يادآوري اينكه برخي از گيم ها مي توانند به سريال يا فيلم سينمايي تبديل شود افزود: هر ي پاتر نمونه بارز و پرطرفدار گيم هاي رايانه اي، ابتدا يك فيلم بود و سپس به دليل كيفيت بالا و استقبال مخاطبان به بازي تبديل شده است.

وي با ابراز اميدواري از اينكه روزي صنعت بومي گيم به اندازه اي رشد كند كه ديگر بازيهاي غربي در بازار ايران جايگاهي نداشته باشند يادآور شد: داستان مناسب و پيچيده اساس ساخت گيم است و در راستاي ارائه محصولات جديد و پرمخاطب بايد از طراحان و صاحب نظران اين عرصه كمك گرفت.

اين بازيگر سينما و تلويزيون اظهار اميدواري کرد که نمايشگاه بازي هاي رايانه اي تهران محلي براي آشنايي مردم با گيم هاي بومي باشد و بازي هاي ايراني در اين رويداد مخاطبان خود را راضي کند.

سومين نمايشگاه و جشنواره بازيهاي رايانه اي تهران،از 22 تا 26 مردادماه سال جاري در مصلاي امام خميني(ره) برگزار مي شود.


 دنياي عكس 
 گردهمايي سالانه دلقك ها در گواتمالا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون