جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2838- تاریخ : 1392/05/07 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


سمي ترين درياچه دنيا


ساخت سيمولاتور پرواز در اتاق خواب


اختلال رفتاري در کمين کودکاني با مادران سيگاري


گنده تر از دروغ


اما خبر


داستانك


 سمي ترين درياچه دنيا  

درياچه محلي است که آب جمع شده در آن راهي براي ورود خروج با آب هاي آزاد ندارد ولي به هر حال مکاني براي شنا کردن جوانان است.درياچه هاي زيادي در دنيا هست که هر کدام ويژگي هاي خاص خودشان را دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، درياچه هاي خاص در دنيا معمولا محلي براي جذب گردشگر هستند زيرا در اين محل توريست ها قرار است با پديده اي بسيار خاص روبرو شوند که در ديگر نقاط دنيا نمي توان مانندي براي آن ها پيدا کرد.

درياچه مربع آبي يا تالاب آبي در انگستان يکي از درياچه هاي خاص دنياست که البته کمي با ديگر درياچه هاي خاص متفاوت است.اين درياچه خاصيتي قليايي دارد و هيچکس نمي تواند به آن نزديک شود و رفتن به درون آن مي تواند براي سلامت انسان بسيار خطرناک باشد.اين درياچه که به نظر بسيار زيبا و خوش رنگ مي آيد داراي pH 11.3 است که نزديک به عدد 14 بوده و خاصيت قليايي آن بسيار بالاست.اين عدد تقريبا نزديک به pH سفيد کننده هاست و مقدار سم موجود درون آن درحد بالايي قرار دارد.

در ساحل اين درياچه تابلوهاي متفاوتي نصب شده است که هر کدام نشان دهنده خطرات اين درياچه است.

وارد شدن به اين درياچه باعث بروز مشکلات پوستي و آسيب هاي چشمي مي شود.تا به حال جسد حيوانات يا در برخي موارد انسان هايي در اطراف اين درياچه پيدا شده است.

خانواده هايي که در اطراف اين درياچه زندگي مي کنند همگي خواهان آن هستند که اين درياچه مسدود شود چرا که فرزندان آن ها ممکن است آلوده شوند و البته هواي اين منطقه نيز به مقدار زيادي سمي شده است.


 ساخت سيمولاتور پرواز در اتاق خواب  

خلبانان براي آنکه بتوانند آموزش هاي پرواز را به خوبي درک کنند بايد از سيمولاتورهاي مختلف استفاده کنند. اين دستگاه ها باعث مي شوند تا خلبان در موقعيتي واقعي قرار بگيرند و تمرينات مجازي داشته باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، دستگاه هاي سيمولاتور معمولا قيمت بالايي دارند و هر جايي نمي توان از آن ها استفاده کرد به همين دليل تنها سازمان هاي خاص از اين دستگاه ها استفاده مي کنند و تنها خلبان هاي تازه کار با آن ها تمرين خواهند کرد.

لاورنت آيگون مرد 40 ساله اي است که دست به کار جالبي در خانه اش زده است. او براي آنکه سر کودکش در خانه گرم باشد يک سيمولاتور کامل پرواز براي او ساخته است و آن را در اتاق خواب قرار داده است.

اين مرد فرانسوي که خودش هم در نزديکي فرودگاه به دنيا آمده است از کودکي علاقه خاصي به پرواز داشته اما نتوانسته به آرزويش برسد از اين رو تصميم گرفت براي کودکش يک سيمولاتور کاملا کاري و واقعي بسازد.اين مرد به همراه يکي از دوستانش که يک مکانيک هواپيما است بعد از 5 سال تلاش توانستند يک سيمولاتور واقعي در خانه بسازند.آن ها تمام اجزايي که در کاکپيت يا اتاق خلبان يک هواپيماي بوئينگ 737 ديده مي شود را ساخته و در اين سيمولاتور قرار داده اند.

نکته بسيار مهم در مورد اين سيمولاتور آن است که تمامي دکمه هايي که قرار گرفته اند بايد با يک سيستم مرکزي ارتباط برقرار مي کردند و اين کاري بسيار مشکل بوده است چرا که آن ها علم اين کار را نداشتند و به همين علت مجبور شدند تا در کلاس هاي آموزشي شرکت کنند.اين روزها اين سيمولاتور کاملا به مانند يک نمونه چند ميليون دلاري کار مي کند.


 اختلال رفتاري در کمين کودکاني با مادران سيگاري 

بر اساس نتايج پژوهشي جديد، سيگار کشيدن در دوران بارداري با وقوع اختلال رفتاري در کودکان به دنيا آمده مرتبط است.به گزارش (ايسنا) منطقه اصفهان، سيگار کشيدن در دوران بارداري به عنوان عامل خطري براي مشکلات رواني کودکان نظير اختلال کم توجهي و رفتاري شناخته شده است.

طي اين پژوهش، پروفسور گوردون هارولد و دکتر دريا گي سينا از دانشگاه لستر انگلستان با همکاري محققاني از آمريکا و نيوزيلند رابطه بين سيگار کشيدن در دوران بارداري و بروز اختلالات رفتاري را با استفاه از اطلاعات به دست آمده از سه تحقيق مرتبط مورد بررسي قرار دادند.بر اساس نتايج به دست آمده، اين دو مولفه به طور قابل توجهي به يکديگر مرتبط بوده و جالب اينجا است که سيگار کشين مادر حتي بر کودکاني که فرزند خوني وي نيستند نيز با بروز اختلال رفتاري مرتبط است.


 گنده تر از دروغ 

عذرخواهي جباري از حاجي!

مهدي طوسي

از ما نشنيده بگيريد اما گفته مي شود که قرار شده جباري که درباره لقب شواليه فتح ا...زاده موضع تکذيب گرفته از اينکه يک چنين موضعي گرفته عذر خواهي کرده و عکس مدال شواليه حاجي را قاب کرده و برايش بفرستد در باشگاه استقلال و به اين وسيله مراتب احترام خودش را به اين مدير لايق صاحب دکترا اثبات بکند!اين جوري مي گويند که اين مدير در اين باره گفته: من اين اين نوع قاب را قبول ندارم و برايم پشيزي ارزش ندارد اما چون يک عده هستند که مي خواهند من را خراب کنند بايد جباري اين کار را مي کرد!

البته اين ماجرا مال يک ماه پيش است نه الان. ستون طنز است ديگر!


 اما خبر 

 دفع حشرات با چسب لباس!

دانشمندان در حال ساخت سيستم چسب‌مانندي هستند که بر روي لباس مي‌چسبد و دافع حشرات است.به گزارش (ايسنا)، بسته به مکاني که انسان‌ها در آن زندگي مي‌کنند، پشه‌ها مي‌توانند آزاردهنده باشند يا به عنوان حاملان بيماري‌هاي تهديدکننده‌ حيات از قبيل مالاريا و ويروس West Nile عمل کنند.اسپري‌هاي حاوي ديت در دور نگه‌داشتن پشه‌ها نسبتا موفق عمل مي‌کنند اما تا حد بالايي سمي هستند.همچنين اسپري‌هاي کمتر تند و زننده، دستبندها و ابزار ديگري در دسترس هستند، اما کارآمد نيستند.

هم‌اکنون تيمي از شرکت‌هاي واقع در کاليفرنيا در حال ساخت آن چه به تعويق‌اندازنده Kite Mosquito Patch نام دارد، هستند.اندازه هر بعد اين سامانه مربعي‌شکل يک بار مصرف، 38 ميلي‌متر است و مانند يک چسب برگردان بر روي لباس مي‌چسبد.ترکيبي از مواد غيرسمي که توسط سازمان غذا و داروي امريکا تاييد شده، در درون اين سيستم بويي را ساطع مي‌کنند که توانايي پشه‌ها براي شناسايي دي‌اکسيدکربن استنشاق‌شده را مسدود مي‌کنند.اين شيوه‌ معمول‌ترين روشي است که از طريق آن حشرات، شکارهاي انسان‌ را رهگيري مي‌کنند.

زماني که اين ابداع در مقابل هوا قرا مي‌گيرد، به مدت 48 ساعت موثر باقي مي‌ماند.طراحي چنين چسبي بر اساس تحقيقي صورت گرفته که در دانشگاه کاليفرنيا انجام شد.

حسگر دهاني که دروغ بيمار ان را نزد پزشک لو مي‌دهد

يک حسگر جاسازي شده در دندان، در آينده مي‌تواند پزشکان را از زمان‌هايي که بيماران توصيه‌هاي آنها در مورد ترک سيگار يا کم خوردن را ناديده گرفته‌اند، آگاه سازد.به گزارش (ايسنا)، اين حسگر که در يک صفحه مدار بسيار کوچک با قابليت نصب در حفره دندان ساخته شده، شامل يک شتاب‌سنج براي ارسال داده در مورد حرکت دهان به يک گوشي هوشمند است.نرم‌افزار يادگيري ماشين براي شناسايي هر الگوي حرکت فک آموزش ديده و سپس ميزان زمان جويدن، نوشيدن، صحبت کردن، سرفه يا سيگار کشيدن بيمار را ثبت مي‌کند.مخترعان اين حسگر از دانشگاه ملي تايوان در تايپه قصد دارند از دهان به عنوان دريچه‌اي براي انواع مسائل مربوط به سلامت استفاده کنند.اين دستگاه مي‌تواند در دندان مصنوعي يا مهاربند دندانها نصب شود و مخترعان قصد دارند دستگاهها را به اندازه‌اي کوچک کنند که در حفره يا تاج دندان جاي بگيرد.

به گفته محققان، اين حسگر بسيار نويدبخش است؛ در آزمايش بر روي هشت انسان با استفاده از يک کاشت پيش‌ساخت در دندان مصنوعي آنها، اين سيستم فعاليتهاي دهاني را در 94 درصد موارد درست تشخيص داد.اين پيش ساخت به يک منبع نيرو با يک سيم خارجي متصل بوده از اين رو محققان هنوز نيازمند راهي براي قرار دادن يک باتري ريز در دستگاه هستند.آنها پس از حل اين مسئله قصد دارند يک راديوي بلوتوث را به دستگاه اضافه کنند. اما از آنجايي که اين منبع انرژي ريزموج با قدرت بسيار پائين بوده، کارشناسان پزشکي به محققان براي ايمن‌سازي بيشتر کاشت کمک مي‌کنند.


 داستانك 

خنداندن

مهدي طوسي


هي با خودت حرف مي زني. و هي به خودت سرکوفت مي زني که اگر اين کار را مي کردم خوب بود و اگر آن کار را نمي کردم بهتر بود. اما خودت هم مي داني که بايد کارهايي که به تو محول مي شود را انجام بدهي و هيچ وقت هم از انجام آنها پشيمان نشوي چرا که آقاي نويسنده تو را از اين ستون هم بيرون خواهد انداخت!

توي همين فکرها بودي که به يکباره آقايي از جلويت عبور کرد و گفت: بيا و شخصيت داستان هاي من باش. من به تو بيشتر ميدان مي دهم و قول مي دهم که يک صفحه را به تو اختصاص بدهم و در ضمن بيشتر از آقاي نويسنده الانت به تو توجه کنم!

او گفت: کار من اين است که در قبرستان براي مرده ها چيزي مي خوانم و اتفاقات آنجا را مي نويسم!

تو کمي فکر کردي و ديدي خنداندن بهتر از گرياندن است!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون