جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2814- تاریخ : 1392/04/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


آب بر آتش دعوا


اردوهاي آمادگي تيم ملي واليبال بانوان به پايان رسيد


گــوناگــون


نــكتــــه


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 آب بر آتش دعوا 

 سکوت، جواب‌هاي سربالا، در قفل شده اتاق خواب، پريشان خاطري.

در اين شرايط مي‌خواهيد موي سر خود را بکنيد، رک بگوييم ديگر فکري بهتر از اين به نظرتان نمي‌رسد و نمي‌دانيد چه کاري انجام دهيد.عذرخواهي از همسر‌تان ممکن است مشکل به نظر برسد به‌خصوص زماني که بر سر موضوعي با هم چندين بار مخالفت کرده باشيد.ممکن است در خود توان گفتن «متاسفم»را نبينيد و شايد هم هر کاري که فکر مي‌کرديد به او مي‌فهماند از کرده خود پشيمان هستيد را انجام داده‌ايد.

در زير چندين روش براي عذرخواهي مطرح شده است که مي‌تواند به اختلافات پايان دهد.

-انتقاد را بپذيريد

گوش دادن به حرف‌هاي همسرتان يک موضوع‌ مهم براي پايان دادن به جر و بحث به شمار مي‌رود؛ مجادله‌هايي که هر دوي شما تصور مي‌کنيد، حق با شماست و مشکل مربوط به همسرتان است.

اين به خصوص زماني صدق مي‌کند که قبلا نيز مکررا بر سر موضوع فعلي بحث کرده باشيد.

وقتي او از شما انتقاد مي‌کند، نشان دهيد که حرف او را مي‌فهميد، همان گونه که انتظار داريد هنگامي که شما صحبت مي‌کنيد، او نيز متوجه منظورتان شود.باز فکر کنيد، نظر خودتان را بدهيد، ايده او را لحاظ کرده و جلو برويد.

-به خود استراحت دهيد

در اوج يک مجادله، فشار خونتان بالا مي‌رود، تپش قلبتان بيشتر مي‌شود و ممکن است چيزهايي بگوييد که لزوما از بيان آنها منظوري نداريد.هميشه به مکاني خلوت نياز داريد که در آن از هم جدا شده، آرام گرفته و افکار خود را جمع کنيد.البته هنگامي که خيلي عصباني هستيد، از ماشينتان به عنوان يکي از مکان‌ها استفاده نکنيد. سعي کنيد کمي قدم‌زده و يا بدويد يا به آشپزخانه رفته کمي از ظروف نشسته را بشوييد.

انرژي خود را معطوف فعاليت‌هاي مفيدتر و سودمندتر کنيد و در عين حال به همسر خود مقداري فرصت دهيد تا با خودش تنها باشد.برگشتن به بحث و مجادله بعد از يک استراحت کوتاه باعث مي‌شود در مورد موضوع با ديدي بازتر و فکري آزادتر بنگريد و اميد بيشتري براي رسيدن به يک نتيجه عملي و منطقي در شما ايجاد شود.

-گذشته را يادآوري نکنيد

اگر مي‌خواهيد به توافقي در آينده دست پيدا کنيد با پيش کشيدن گذشته‌ها به هيچ کجا نخواهيد رسيد.مهم نيست که او بار آخر فلان چيز را گفته و يا شما چه گفتيد.با هم عهد کنيد که گذشته‌ها گذشته.به چيزي که اکنون در حال روي دادن است توجه کنيد.آتش‌آور معرکه شدن راه به جايي نخواهد برد.با فراموش کردن گذشته زودتر به توافق خواهيد رسيد.

-دوست داشته باشيد

اگر به آرامي در مورد موضوعي بحث مي‌کنيد و همسرتان يک باره صدايش را بالا برده و از کوره در رفت،‌ کافي است به طرفش رفته و او را آرام کنيد.بگذاريد بفهمد که اين فقط يک مجادله بي‌اهميت است و شما براي شنيدن صحبت‌هاي او در کنارش هستيد به علاوه اين رفتار نشان دهنده اين است که شما به او اهميت داده و دشمن او نيستيد.

-جو مناسب ارتباط را ايجاد کنيد

در حالي‌که او به حالت قهر به اتاق خواب مي‌رود، چند عدد شمع روشن کرده، چاي يا نوشيدني بياوريد و از همسرتان بخواهيد براي بحث و گفت‌وگو نزد شما بيايد.او اتاقي که با سوسو زدن شعله‌هاي لطيف شمع روشن مي‌شود را محلي مناسب براي تبادل نظر و انديشه يافته و از حالت تدافعيش کاسته خواهد شد.محيط اطراف تاثير مستقيمي روي احساسات ما دارد.عصبانيت يک احساس خشن است اما با مراقبت همراه با توجه محبت آميز، هميشه مي‌توان آن را کنترل کرد.

-مشکل‌ترين کلمه را به زبان آوريد

يک عذرخواهي واقعي مي‌تواند يکي از دشوارترين پيشنهادات باشد برخلاف تصور عموم، همه افراد قادر به به زبان آوردن اين کلمه حرفي «متاسفم»بوده و تا به حال هيچ کس بعد از گفتن آن غش نکرده است.مي‌توانيد پيش از اينکه تسليم شده و بگوييد «متاسفم»به بحث و جدل ادامه دهيد، اما بهتر است با بيان اين کلمه آب را روي آتش ريخته و خيلي سريع‌تر غائله را ختم کنيد.تقصير را نبايد فقط به گردن آقايان انداخت، گاهي اوقات خانم‌ها نيز مي‌خواهند فقط حرف خودشان را به کرسي بنشانند، اما تا زماني که نتوانيد، کوتاه آمده و عذرخواهي کنيد، به خصوص هنگامي که برايتان دشوار است، نمي‌توان گفت که انساني معتدل و منطقي هستيد.

-جمله‌اي دلپذير بگوييد

يک مجادله مي‌تواند بسيار خسته کننده بوده و اثرات احساسي سوئي را به طور موقتي به همراه داشته باشد. با اينکه بايد روشن و صادق بود، گاهي اوقات ابراز حقيقت تلخ باعث بروز صدمه مي‌شود.بعد از مجادله و جر و بحثي طولاني، وقت کوتاهي را اختصاص دهيد به اينکه به يکديگر يادآوري کنيد که آن فقط يک اختلاف نظر معمولي بوده و اگرچه ممکن است برخي از عقايد همسرتان باعث اذيت و آزار شما شود، اما در عوض بسياري از محاسن ديگر وي را مانند خوش مشربي او، عشقش به فرزندانتان يا جديتش دوست داريد، در اين صورت همسر شما نيز به احتمال زياد دست به مقابله به مثل خواهد زد.

گاهي اوقات فراموش کردن حرف‌هاي آزاردهنده کسي که دوستش داريد مشکل به نظر مي‌رسد اما اگر چيزي قابل تعريف را با آن بياميزيد، روبه رو شدن با مسئله بسيار آسان‌تر خواهد شد.

-بگوييد دوستش داريد

بسيار تاکيد مي‌کنيم هميشه، هميشه، هميشه هنگامي که مي‌خواهيد به حالت آشتي و صلح برگرديد به همسرتان بگوييد که دوستش داريد.اطمينان دادن اينکه احساس شما به همسرتان هيچگاه و تحت هيچ شرايطي تغيير نخواهيد کرد، در دستيابي به يک نتيجه صلح‌آميز و ماندني نقش بسيار با اهميتي خواهد داشت.

-براي عصر برنامه‌ريزي کنيد

بعد از اينکه در خانه اوضاع آرام شد، براي آزاد شدن فکرتان از مجادله، براي انجام يک فعاليت تفريحي آماده شويد.

اگر همسرتان قبلا براي رزرو بليت سينما و يا گرفتن تاکسي اقدام مي‌کرد، اين بار شما پيش‌دستي کرده و اين کارها را انجام دهيد، او تحت تاثير اين اعمال نوظهور شما قرار خواهد گرفت و اين به شما فرصتي مي‌دهد تا بتوانيد از اين تغيير رفتاري لذت ببريد.

ممکن است زماني توسط همسرتان «آدمي تنبل و نامرتب»مورد خطاب قرار گرفته و اين موضوع را فراموش کرده باشيد!اما در مورد زنان وضعيت متفاوت است آنها بسيار سخت مي‌توانند سخني که برايشان گران تمام شده است را از ذهنشان خارج کنند.با پيش‌قدم‌شدن در پيشنهاد دادن يک فعاليت تفريحي، به‌خصوص بعد از جر و بحث نه تنها ذهن خود را مشغول موضوعي ديگر مي‌کنيد، بلکه به همسرتان مي‌فهمانيد که هنوز هم دوستش داريد.وقت‌تان را با او بگذرانيد.

عذرخواهي تنها به اين معنا نيست که بگوييد متاسفيد و آن اتفاق را براي هميشه فراموش کنيد.در حقيقت، فراموشي باعث تجديد دوباره رابطه‌تان مي‌شود.

با وقت گذاشتن براي بحث و گفت‌وگوي منطقي و آزادانه در مورد مشکلات، در عين حالي که مي‌دانيد طرف مقابلتان را دوست داريد خواهيد توانست اختلاف نظرها را تبديل به وسيله‌اي براي پيشرفت و ابزاري آموزنده کنيد.به ياد داشته باشيد که همسرتان بهترين دوست شما است.از خود بپرسيد:آيا طرز رفتار يا صحبت من با يک دوست اين گونه بايد باشد؟ آنگاه در آينده به اختلافات به گونه‌اي ديگر خواهيد نگريست.

ويستا


 اردوهاي آمادگي تيم ملي واليبال بانوان به پايان رسيد 

 
اردوهاي آمادگي تيم ملي واليبال بانوان اواخر هفته گذشته به پايان رسيد.ميترا شعبانيان، سرمربي تيم ملي واليبال بانوان در گفت‌وگو با (ايسنا)، در اين رابطه اظهار کرد:از اردوي برگزار شده رضايت داشتم و تنها مساله در طول اردو خروج بعضي از بازيکنان در اواسط اردو براي انجام مسابقات اميد کشوري بود.

سرمربي تيم ملي واليبال بانوان در ادامه با بيان اين که اين تمرينات در آکادمي المپيک به شکل روتين انجام شد، خاطر نشان کرد:تنها دغدغه‌ ما در حال حاضر بازي تدارکاتي با آذربايجان است که منتظر اعلام فدراسيون در اين مورد هستيم.

شعبانيان همچنين با بيان اين که برگزاري اردو در جزيره کيش براي آمادگي تيم مفيد است، تصريح کرد:اين اردو به علت شباهت آب و هوايي کيش با تايلند براي ايجاد آمادگي در تيم مناسب است و بهتر است زمان اين اردو نزديک به زمان اعزام باشد.

سرمربي تيم واليبال بانوان درباره جايگاه تيم ملي در قياس با ساير رقبا، توضيح داد:تيم چين يکي از برترين‌ تيم‌هاي واليبال بانوان است.هند نيز تيم واليبال خوبي دارد و اصلا ضعيف نيست و نبايد اين دو تيم را دست کم گرفت بازيکنان انگيزه خوبي براي مقابله با اين دو تيم دارند و تلاش زيادي نيز براي آمادگي در تمرينات کردند.

وي در پايان درباره تيم فيليپين نيز خاطر نشان کرد:تا به حال بازي اين تيم را نديده‌ايم و به دنبال فيلم بازي‌هاي تيم واليبال فيليپين هستيم تا بازي اين تيم را نيز آناليز کنيم.


 گــوناگــون  

شخصيت شناسي براساس گروه خوني شما

قسمت اول

انسان هميشه به دنبال ساده کردن کارها و پيداکردن راه هاي ميانبر است.اين مورد حتي در باب روانشناسي هم صادق است...

اين مورد حتي در باب روانشناسي هم صادق است و مثلاانسان هميشه به دنبال راه هاي ساده اي براي شناختن روحيات و رفتار انسان هاي ديگر از روي ماه تولد و سال تولد و مسايل مشابه است.گروه خوني هم گاهي اين نقش را بازي کرده يعني گروهي معتقدند بخشي از شخصيت انسان در گروه خوني اش نهفته است؛ اين گروه مي گويند گروه خوني مشخص مي کند که مقتدر، وارسته، سرد يا احساساتي هستيد.

البته هيچ تحقيق علمي مستندي در اين مورد انجام نگرفته و همه چيز فعلادر حد يک فرضيه است که البته در نوع خود جالب و بامزه به نظر مي رسد و مي توان به عنوان نوعي نظريه به آن فکر کرد

افرادي که گروه خوني A دارند

افرادي که به نظريه شباهت اخلاقي افراد با گروه هاي خوني يکسان اعتقاد دارند، مي گويند اگر گروه خوني فردي A باشد، او فردي مشکل پسند و منظم است.

اين افراد عاشق هماهنگي و موقعيت هاي شفاف هستند و بيشتر از صاحبان هر گروه خوني ديگري از قانون پيروي مي کنند.چنين فردي مدام به فکر سروسامان دادن اوضاع است و حتي لباس پوشيدن او هم هميشه مرتب به نظر مي رسد.

محققان مي گويند صاحبان گروه خوني A دلسوزترين آدم هاي جهان هستند اما در عين حال، افرادي کمال گرا بوده و دوست دارند هميشه در شرايط از پيش تعيين شده و منظم قرار گيرند.

بررسي ها روي گروه خوني افراد نشان داده که کارهاي مرتبط با قانون مثل وکالت و پليس بودن، از هر کاري براي آنها مناسب تر است زيرا اين افراد به جزييات اهميت فوق العاده اي مي دهند و از بايگاني و نگهداري اسناد هم لذت مي برند.

متعلقان به اين گروه خوني، به شدت فداکار هستند و مي توانيم آنها را به عنوان صادق ترين افراد جهان معرفي کنيم.

آنها تودار هستند و کمي سخت تر از ديگران با جمع خودماني مي شوند.

اعضاي اين گروه خوني گرچه رهبراني باهوش و مقتدر هستند اما اشتباهات زيادي را هم مرتکب مي شوند.

افرادي که گروه خون B دارند

بر اساس آمار ها افرادي که دارندگان اين گروه خوني هستند گروه زيادي نيستند اما بر اساس اين تئوري مي توانيم آنها را در دسته جالب ترين آدم هاي روي زمين جا دهيم.

گرچه افراد بين گروه خوني را هر کسي نمي تواند تحمل کند اما آنها خصوصيات جالبي دارند که در اوج پيچيده بودن شان، آنها را زيبا تر جلوه مي دهد.

اين افراد به شدت رک هستند.آنها به ساختارهاي پيچيده اجتماعي کاري ندارند و در قيد و بند آداب و تشريفات نيستند.

به قوانين اهميت زيادي نمي دهند و گرچه اين ويژگي يکي از خصوصيات منفي آنهاست اما باعث مي شود که اين افراد در هنر و نوآوري و پديد آوردن راه و رسم هاي تازه، هميشه در صف اول باشند.

اين گروه افرادي انعطاف پذير به شمار مي روند.پيچيدگي هاي آنها، چيزي از توانايي خارق العاده شان در تجسس کم نمي کند و اين موضوع به خلاقيت شان مي افزايد.

اين افراد تيزهوش هستند اما نمي توانيد آنها را کنترل و وادارشان کنيد که منظم شوند.اين افراد تمايل زيادي به يک شغل مادام العمر ندارند.مي گويند افراد گروه خوني B آشپزهاي خارق العاده اي هستند و به سليقه غذايي خود بيش از حد اهميت مي دهند.

نکته عجيب اينجاست که تحقيقات نشان داده اعضاي اين گروه خوني، سهم زيادي در ميان ورزش هايي که نياز به تمرکز زياد دارد، دارند.

ادامه دارد...

سيمرغ


 نــكتــــه 

تنهائي

شبي از پشت يك تنهائي نمناك و باراني، ترا با لهجه گلهاي نيلوفر صدا كردم تمام شب براي باطراوت ماندن باغ قشنگ آرزوهايت دعا كردم...

پس از يك جستجوي نقره اي در كوچه هاي آبي احساس تورا از بين گل هائي كه در تنهائي ام روئيد ، با حسرت جدا كردم و تو در پاسخ آبي ترين موج تمناي دلم گفتي دلم حيران و سرگردان چشماني است رويائي و من تنها براي ديدن زيبائي آن چشم تورا در دشتي از تنهائي و حسرت رها كردم...

همين بود آخرين حرفت

و من بعد از عبور تلخ و غمگينت حريم چشم هايم را به روي اشكي از جنس غروب ساكت و نارنجي خورشيد وا كردم...

نمي دانم چرا رفتي نمي دانم چرا ، شايد خطا كردم و تو بي آن كه فكر غربت چشمان من باشي نمي دانم كجا ، تا كي ، براي چه ، ولي رفتي و بعد از رفتنت باران چه معصومانه ميباريد و بعد از رفتنت يك قلب دريايي ترك برداشت و بعداز رفتنت رسم نوازش در غمي خاكستري گم شد و گنجشكي كه هر روز از كنار پنجره با مهرباني دانه بر مي داشت،تمام بالهايش غرق در اندوه غربت شد...

و بعداز رفتن تو آسمان چشم هايم خيس باران بود و بعداز رفتنت انگار كسي حس كرد من بي تو تمام هستي ام از دست خواهد رفت...

كسي حس كرد من بي تو، هزاران بار در هر لحظه خواهم مرد ...

وبعد از رفتنت دريا چه بغضي كرد...

و من در اوج پاييزي ترين ويراني يك دل...

ميان غصه اي از جنس بغض كوچك يك ابر...

نمي دانم چرا؟ شايد به رسم و عادت پروانگي مان بازبراي شادي و خوشبختي باغ قشنگ آرزوهايت دعا كردم...

ويستا


 كوتاه از ورزش جوانان 

 وضعيت آرام قايقران زن آب‌هاي آرام!

نايب رييس بانوان فدراسيون قايقراني گفت:انسيه رهرو قايقران تيم ملي آب‌هاي آرام بعد از عمل جراحي در وضعيت خوبي قرار دارد.

مريم دباغ، نايب رييس بانوان فدراسيون قايقراني در گفت‌وگو با(ايسنا)، اظهار کرد:انسيه رهرو عضو تيم ملي آب‌هاي آرام ايران حدود دو هفته‌ پيش با نظر رييس کميته‌ پزشکي فدراسيون قايقراني و توسط فوق تخصص ارتوپدي تحت عمل جراحي قرار گرفت و در حال حاضر دوران نقاهت خود را در منزل سپري مي‌کند.

دباغ درباره مصدوميت انسيه رهرو گفت:در طول اردوهاي گذشته او درد مزمني را در ناحيه کتف تحمل مي‌کرد.اما با گذشت زمان درد غير قابل کنترل شده بود و با نظر کميته‌ فني، مدير تيم‌هاي ملي پزشکان تصميم بر اين شد که رهرو تحت عمل جراحي قرار گيرد.

نايب رييس فدراسيون قايقراني، تصريح کرد:خوشبختانه فدراسيون تا حدالامکان حمايت‌هاي لازم از انسيه رهرو را انجام داده است.

دباغ در پايان اظهار کرد:پيش‌بيني مي‌شود رهرو تا 40 روز آينده تمرين‌هاي سبک را به همراه فيزيوتراپي آغاز مي‌کند و به احتمال فراوان در مسابقات سمرقند ازبکستان غايب است تا با آمادگي کامل در مسابقات اينچئون کره‌جنوبي شرکت کند.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون