جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2801- تاریخ : 1392/03/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

مديرعامل کانون تاکيد کرد:
روز جانباز افتخاري است براي ايثارگران هشت سال دفاع مقدس

اي‌کاش مي‌توانستم راي بدهم
حضور بچه‌هاي کرجي پاي صندوق‌هاي نمادين راي


کارگاه‌هاي بازار تئاتر کودک و نوجوان رايگان برگزار مي‌شود


استقبال کودکان و نوجوانان روستايي از کتاب‌خانه سيار کانون مازندران


اعضاي کانون بويين زهرا، هميار محيط زيست شدند


وقتي که بال‌زدن يک پروانه، باعث ايجاد تندباد مي‌شود


 مديرعامل کانون تاکيد کرد:
 روز جانباز افتخاري است براي ايثارگران هشت سال دفاع مقدس 

 
مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان گفت که روز جانباز افتخاري است براي کساني که در دوران هشت سال دفاع مقدس جانبازي و ايثارگري کردند و بهترين توفيق را براي دفاع از ميهن اسلامي ايران داشتند.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌‌الملل کانون، به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس عليه‌السلام و روز جانباز مراسم تجليل از جانبازان کانون برگزار شد.

سيد صادق رضايي در اين مراسم که معاونان و مديران ستادي کانون نيز در آن حضور داشتند با گرامي‌داشت اعياد شعبانيه از ايثارگري‌هاي هفت جانباز کانون در دوران هشت سال دفاع مقدس تجليل و قدرداني کرد.

رضايي در آستانه‌ي برگزاري انتخابات يازدهمين دوره‌ي رياست جمهوري با تاکيد بر ضرورت خلق حماسه سياسي و حماسه اقتصادي از راه شرکت در انتخاب پرشور و لزوم رعايت تمام جنبه‌هاي ادب و اخلاق اضافه کرد: يکي از مظاهر حماسه سياسي شرکت در انتخابات 24 خرداد است؛ همه همکاران کانوني بايد در انتخابات شرکت کنند.

وي هم‌چنين اظهار اميدواري کرد تا مشکل ايثارگران و حقوق آنان در دولت آينده مد نظر قرار گيرد.

مديرعامل کانون گفت: روز جانباز يادآور ايثار و از خود گذشتگي بزرگ جانباز عرصه تاريخ، حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام است. جايگاه جانبازان در کشور جايگاه والايي است چراکه جانبازان يادگاران هشت سال دفاع مقدس هستند و رشادت‌هاي آنان باعث استقلال کشور شده است.

بر اساس اين گزارش در لوح تقديري که به اين مناسبت به جانبازان اهدا شد آمده: افتخاري است که در سال‌روز ولادت عبد صالح، باب‌الحوائج حضرت اباالفضل العباس عليه‌السلام ضمن سپاس و قدرداني از تلاش‌هاي بي‌وقفه حضرت‌عالي در مجموعه کانون، صميمانه‌ترين تبريکات را به شما جانبازان گرانقدر و سرافراز انقلاب اسلامي که براي اعتلاي کلمه حق، دفاع از اسلام و کشور اسلامي جانبازي کرده‌ايد تقديم کنيم.


 اي‌کاش مي‌توانستم راي بدهم
 حضور بچه‌هاي کرجي پاي صندوق‌هاي نمادين راي 

 
هم‌زمان با روزهاي نزديک به انتخابات، مراکز کانون در برنامه‌هايي ويژه، اعضاي خود را با راي دادن و فرهنگ شرکت در انتخابات آشنا کردند.بر اساس يکي از اين خبرها، روز چهارشنبه 22 خرداد اعضاي مرکز شماره يک کانون کرج درانتخاباتي نمادين شرکت کرده و رأي خود را به صندوق‌هاي رأي انداختند.

ناصر رجبي معاون سياسي‌امنيتي استاندار البرز و رييس ستاد انتخابات استان نيز ضمن حضور در اين مراسم حضور کودکان و نوجوانان را به ياد ماندني خواند و تلاش کانون را براي آشنايي آن‌ها با نقش سازنده‌شان در آينده ايران اسلامي قابل ستايش دانست.

مهدي ايران‌ن‍‍‍‍ژاد فرماندار کرج نيز در اين مراسم گفت‌: خوشحاليم که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان دراين عرصه سعي دارد کودکان و نوجوانان را براي پذيرش مسووليت در آينده آماده سازد.

صفي‌اله رمضانخاني مشاور مديرعامل و مديرکل کانون استان البرز نيز در اين مراسم با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري مبني بر اين‌که حضور گسترده مردم در انتخابات، توطئه‌هاي دشمنان را نقش بر آب خواهد کرد افزود : کانون اين برنامه را با هدف ترغيب مشارکت والدين در انتخابات و آشنايي کودکان و نوجوانان با انتخابات و نقشي‌هايي که بايد در جامعه ايفا کنند برگزار کرده است.

زهرا باقري زمان مسوول مرکز شماره يک کرج نيز در اين مراسم به برگزاري غرفه‌هاي فرهنگي‌، هنري‌، ادبي اشاره کرد و افزود‌: در غرفه قرآن اعضا با ويژگي‌هاي شخص برتر از ديدگاه قرآن آشنا شدند، در غرفه ادبي کودکان و نوجوانان نوشته‌هاي خود را با موضوع اگر رييس جمهور بودم... نوشتند، در غرفه کاغذ و تا لاله‌هاي رنگارنگ که نماد شهداي ايران اسلامي بود توسط اعضا ساخته شد‌، در غرفه کار با اثر انگشت، اعضا با اثر انگشت‌شان به صورت خلاقانه افراد حاضر در صف رأي را نقاشي کردند.

در بخش نقاشي ديواري نيز اعضا جملاتي را در خصوص انتخاب کتاب خوب‌، دوست خوب‌، شغل خوب و... نوشتند و نقاشي‌هاي مرتبط را کشيدند.

وي ادامه داد: در غرفه سفال نيز ستاد انتخاباتي نمادين توسط اعضا ماکت سازي شد و در غرفه نجوم نيز اعضا در رابطه با اطلاعات علمي، مطالب مختلفي را فراگرفتند و در غرفه چهره‌پردازي نيز طرح پرچم ايران روي صورت بچه‌ها حک شد.

باقري زمان در پايان گفت‌: در نهايت اعضا کودک و نوجوان رأي‌هاي خود را با شناسنامه‌هاي نمادين داخل صندوق انداختند.

اي کاش من هم مي‌توانستم راي دهم

هم‌زمان با اعياد شعبانيه و روزهاي پر شور انتخابات در کشور، مرکز فرهنگي‌هنري شماره يک خمين دومين جشنواره 'اي کاش من هم مي‌توانستم راي دهم' را ويژه کودکان و نوجوانان در مرکز برگزار کرد.

اولين جشنواه در انتخابات گذشته در مدارس با حضور دانش‌آموزان اجرا شد که بسيار مورد استقبال دانش‌آموزان و مديريت آموزش و پرورش شهرستان خمين قرار گرفت، امسال نيز اين جشنواره با هدف آشنايي اعضا با انتخاب و هم‌چنين برآورده شدن آرزوي آن‌ها در خصوص نوشتن و اثر انگشت زدن، برپا شده است.

در اين جشنواره اعضا دل‌نوشته‌ها و آرزوهاي خود را در خصوص اين‌که کاش مي‌توانستند راي دهند، بر روي برگه نوشته و اثر انگشت خود را بر آن زده و داخل صندوق مي‌اندازند.


 کارگاه‌هاي بازار تئاتر کودک و نوجوان رايگان برگزار مي‌شود 

 
کارگاه‌هاي تخصصي بازار تئاتر کودک و نوجوان براي دانش‌آموختگان هنر نمايش به صورت رايگان برگزار خواهد شد.طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، مربيان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودک و نوجوان استان‌هاي سراسر کشور مي‌توانند در برنامه‌هاي علمي و تخصصي بازار حضور داشته باشند. هم‌چنين فعالان، دانشجويان و مربيان نهاد و سازمان‌هاي مختلف چون بهزيستي و آموزش و پرورش نيز مي‌توانند به صورت رايگان از اين برنامه‌ها بهره ببرند.

بر اساس اين گزارش، کارگاه «بداهه‌پردازي در تئاتر کودک و نوجوان» با حضور اکرم قاسمپور، «فنون تئاتر مشارکتي در تئاتر کودک و نوجوان» با حضور علي ظفرقهرماني‌نژاد، «نمايش خلاق در تئاتر کودک و نوجوان» با حضور يداله آقاعباسي، «عروسک‌سازي و نقاب‌سازي» با حضور فرزانه بابايي و «مواد در نمايش عروسکي» با حضور هما جديکار پنج کارگاه تخصصي است که 8 تا 12 تير ميزبان علاقه مندان است.

«بازار تئاتر کودک و نوجوان» تلاش دارد مکاني را براي تبادل نظر و ارايه ديدگاه‌ها در باره تئاتر کودک و نوجوان به وجود آورد. بخش‌هاي علمي بازار با توجه به اشتراک گذاشتن دستاوردهاي سازمان و نهادهاي مختلف در حوزه آموزش و فعاليت کاربردي نمايش در حوزه تئاتر کودک و نوجوان تدارک ديده شده است.

مربيان علاوه بر حضور در اين کارگاه‌ها مي‌توانند در کارگاه‌هاي بخش «دستاوردهاي نو»، «سمينار» و «نشست‌هاي» تخصصي حضور داشته باشند.

بازار تئاتر کودک و نوجوان با شعار «امروز، کودکي را به تئاتر ببريم» از 8 تا 12 تير با دبيري مجيد امرايي در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان واقع در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.


 استقبال کودکان و نوجوانان روستايي از کتاب‌خانه سيار کانون مازندران 

 
با شروع فصل تابستان، فعاليت‌هاي کتاب‌خانه سيار روستايي کانون پرورش فکري مازندران در روستا‌ها گسترش مي‌يابد.به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران، اين کانون با داشتن 24 مرکز فرهنگي‌هنري ثابت، کتاب‌خانه پستي و 3 مرکز سيار روستايي به ارايه فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي براي گروه سني کودک ونوجوان مي‌پردازد.

بر اين اساس هم‌زمان با فصل تابستان، فعاليت‌هاي اوقات فراغت در کليه مراکز ثابت و سيار برنامه‌ريزي شده و در حال اجراست که واحد‌هاي سيار روستايي اين کانون نيز در سه نقطه از روستاهاي استان اعم از نکا، بند پي شرقي و غربي بابل و فريدنکنار با گسترش فعاليت‌هاي خود تابستان خوشي را براي کودکان ونوجوانان روستايي به ارمغان خواهند آورد.

چندي پيش در همين خصوص مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران و کارشناس فرهنگي اين کانون با همراهي واحد‌هاي سيار روستايي شهرستان‌هاي بابل و فريدنکنار از نزديک فعاليت‌هاي اين مراکز را مورد بررسي و ارزيابي قرار دادند.

قاسم عزيززاده گرجي در روستاي مهلبان فريدنکنارو روستاي ادملاي بند پي شرقي بابل با حضور در جمع کودکان و نوجوانان دختر و پسر روستايي و حضور در مدرسه اين روستاها ضمن تقدير از همکاري مديران اين مدارس، فعاليت‌هاي واحد سيار روستايي کانون را باعث رشد تربيتي و ظهور و بروز استعداد‌هاي کودکان و نوجوانان روستايي عنوان کرد.وي افزود: بچه‌هاي روستايي داراي استعداد‌هاي فراواني هستند که اگر از امکانات لازم برخوردار باشند، موفقيت‌هاي فراواني به دست خواهند آورد.

وي با اعلام اين‌که مي‌بايست توجه و گسترش امکانات براي بچه‌هاي روستا با امکانات موجود براي کودکان و نوجوانان شهري برابر باشد تصريح کرد: از تمام ظرفيت‌هاي موجود در کانون پرورش فکري مازندران براي گسترش واحد سيار روستايي در روستا‌هاي مازندران استفاده خواهيم کرد و البته در اين خصوص همراهي مسوولان استاني و شهري نيز ضروري است.

لازم به ذکر است مدير کل کانون پرورش فکري مازندران با حضور در ميان کودکان و نوجوانان اين دو روستا، به آنان کتاب هديه داد.

حضور در مرکز آموزشي کانون زبان بند پي شرقي و بازديد از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي اين مرکز از ديگر برنامه‌هايي بود که با حضور مدير کل کانون پرورش فکري مازندران صورت گرفت.

فعاليت‌هاي صورت گرفته در واحد سيار روستايي شامل امانت کتاب، امانت سرگرمي‌هاي فکري و عروسک دارا و سارا، فعاليت‌هاي روخواني کتاب، قصه‌گويي، معرفي شخصيت، نمايش فيلم و ساير موارد فرهنگي، هنري و ادبي است.


 اعضاي کانون بويين زهرا، هميار محيط زيست شدند 

 
به مناسبت هفته گرامي‌داشت محيط زيست، مرکز فرهنگي‌هنري بويين زهرا با حضور مسوولان اداره محيط زيست اين شهرستان براي اعضاي خود يک برنامه آموزشي اجرا کرد.در اين برنامه که 36عضو نوجوان دختر در آن حضور داشتند توسط کارشناسان محيط زيست، اهميت حفظ و سالم‌سازي محيط زيست و نقش آن در سلامت روحي و جسمي انسان‌ها براي اعضا بيان شد.

در اين برنامه هم‌چنين، با برگزاري يک کارگاه آموزشي هنري، اعضا به سوالات کارشناسان پاسخ دادند و کارت‌هايي را به عنوان "کارت هميار محيط زيست "دريافت کردند.

در ادامه يک مسابقه نقاشي با موضوع "زندگي سبز" اجرا و به شرکت کنندگان برگزيده از سوي اداره محيط زيست جوايزي اهدا شد.


 وقتي که بال‌زدن يک پروانه، باعث ايجاد تندباد مي‌شود 

زهرا خبازيان

مهره‌هاي دومينو چيده شده‌اند. چندين دست، چندين اراده، دست و اراده‌ي همه‌ي اعضاي يک خانواده، مهره‌ها را در گذر سال‌هاي سال، پشت‌سرهم قرار داده‌ و با ترتيب آن‌ها پيش آمده‌اند. کسي به پشت سر خود نگاه نمي‌کند، براي هيچ‌کس مهم نيست مهره‌هاي قبلي در چه زماني و به چه فاصله‌اي گذاشته شده‌اند، مهم نيست دليل چيده شدن آن‌ها چه بوده، حتي مهم نيست که اين مهره‌ها براي فروريختن، تنها به يک تلنگر کوچک نياز دارند. اما به راستي اولين مهره چه‌ زماني گذاشته‌شد؟ کدام دست، کدام نيت، کدام اتفاق سنگ‌بناي اول اين بازي را پايه گذاشت؟ نمي‌دانيم. اشتباه چه‌کسي در کدام قدم، تصميم‌ها و قدم‌هاي بعدي را به چيدن سست مهره‌هاي دومينو بدل کرد؟ نمي‌دانيم. اما تا پيش از اين سفر کذايي، مهره‌ها هنوز سر جاي خودشان بودند. به ايستاده ماندن مهره‌هاي دومينو اعتماد نمي‌شود کرد، اين مهره‌ها توان کمي دارند براي ايستادن، اما تا پيش از سفر به علم‌ده، حتي پيش از ورود به ويلا، هنوز هيچ مهره‌اي جابه‌جا نشده‌بود، هيچ مهره‌اي نيفتاده‌بود. در همين ويلاي نوساز بود که آخرين ضربه وارد شد، مهره‌ي اول به دوم برخورد کرد، مهره‌ي دوم به سوم... و همين‌طور به‌ترتيب، تا اين‌که ديگر هيچ مهره‌اي ايستاده نماند. بازيِ چيدن يکي پس از ديگريِ مهره‌ها فروريخت. مژي ناپديد شد.

اتفاقا آخر قصه را، از همان جمله‌ي اول مي‌دانيم: دختري گم خواهدشد. داستان "وقتي مژي گم شد"، ما را در ابهام سرانجام داستان و نتيجه‌ي اتفاقات نگه نمي‌دارد، پرسشي از حادثه‌ي نهايي داستان براي ما وجود ندارد، گره‌اي در روند داستان نيست. دغدغه و پرسش اين داستان چيز ديگري‌ست. ما در اواخر چينش مهره‌هاي دومينو، در ميانه‌ي سفر دو خواهر و شوهر و بچه‌هايشان، و ورودشان به ويلايي نوساز، به داستان وارد مي‌شويم، به آن بعد از ظهرِ چهارشنبه‌اي که وقتي ماشين‌هاي دو باجناق روبه‌روي ويلا مي‌ايستند، هنوز همه با هم هستند. اما اين نقطه‌ي شروع، تقريباً در انتهاي روند واقعي قرار دارد، کمي پيش از وارد شدن آخرين ضربه به اولين مهره، و همين ضربه است، همين تلنگر که اين افراد را به مرور کردارها و انتخاب‌هاي خود وادار مي‌کند. ادامه‌ي داستان، در بازگشت راويان به عقب، و مرور خاطره‌هايشان مي‌گذرد. براي يافتن يک پاسخ آرام‌کننده به دليل اتفاقات، حاضران در اين سفر، که هر کدام خود را مقصر مي‌دانند، با زندگي گذشته، حسرت‌ها و آرزوها، و تقلاها و اشتباهاتشان مواجه مي‌شوند.

داستان اين کتاب را از نگاه و به زبان چند نفر مي‌خوانيم. اعضاي يک خانواده، هر کدام از جايگاه و سمت خود به يک اتفاق نگاه کرده و تلاش دارند نقش خود را در آن پيدا کنند؛ آن‌ها همه، درگير با پرسشي مشابه، خوانند‌گان کتاب را به هم‌راه خود، به چالش يافتن پاسخ مي‌کشند، و وجه تفاوت اين داستان در همين‌جاست: خود اتفاقات خالي از اهميت اند، آن‌چه که اهميت دارد چرا اتفاق افتادنِ آن‌هاست. پرسش اين است که کدام عمل‌ها و تصميمات به اين نتيجه منجر شده‌اند؟ پرسش اين است که برداشتن گام‌هايي کوچک، جابه‌جا کردن يک چمدان يا تکان دادن يک دست، تا کجا و چه‌ اندازه اثر دارد؟ در سرتاسر داستان "وقتي مژي گم شد"، پرسش بر سر اين است که اولين مهره چه زماني گذاشته‌شد؟ چه عملي موجب شد، که مژي ناپديد شود؟


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون