جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2801- تاریخ : 1392/03/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


با پرتيراژ‌ترين کتاب‌هاي طول تاريخ آشنا شويد


گذري از کوي برخي کتاب‌هاي نادر ابراهيمي


مشاهير


تازه‌هاي نشر


نغمه


 با پرتيراژ‌ترين کتاب‌هاي طول تاريخ آشنا شويد 

مهري محمدي مقدم

ايسنا: در گزارش پيش‌رو نگاهي داريم به کتاب‌ها و مجموعه‌هاي چندجلدي که بيشترين تيراژ چاپخانه‌هاي جهان را در دست دارند.

اين آمار در سه بخش تيراژ بالاي 100 ميليون‌، بين 50 تا 100 ميليون و بين 30 تا 50 ميليون نسخه ارائه مي‌شود.


انجيل

* انجيل به عنوان کتاب مقدس مسيحيان از سال 1815 تا کنون با دو ميليارد و 500 ميليون جلد، در صدر فهرست پرتيراژ‌ترين کتاب‌هاي تاريخ جاي دارد.

قديمي‌ترين نسخه‌هاي موجود از انجيل، پاپيروس‌هايي هستند که قدمت برخي به 50 تا 100 سال پس از اتمام نگارش متون قانون ثاني (يعني سده دوم ميلادي) مي‌رسد.

«نقل قول‌هايي از مائو»

کتاب که اولين‌بار در سال 1964 به چاپ رسيد، تا کنون بيش از 800 ميليون نسخه از آن منتشر شده است. اين اثر سياسي نوشته‌ي «مائو ژدونگ»، رهبر کمونيست‌هاي چين است که از مهمترين کتاب‌هاي مرجع اين مکتب به شمار مي‌رود.

«قرآن کريم»

نسخه‌ عربي «قرآن کريم» با 400 ميليون جلد تيراژ رتبه‌ي سوم را در اين فهرست در اختيار دارد. اين کتاب مقدس در يک دوره 23 ساله از جانب خداوند و از طريق جبرئيل امين بر حضرت محمد (ص) نازل شد.

"داستان دو شهر"

"داستان دو شهر"، شاهکار کلاسيک چارلز ديکنز هم در ميان آثار پرتيراژ ادبيات جهان قرار دارد. اين رمان که در سال 1859 منتشر شد، تا کنون 200 ميليون جلد فروخته است. اين کتاب که داستانش در لندن و پاريس، قبل و در جريان انقلاب فرانسه روي مي‌دهد، پرفروش‌ترين کتاب تک‌جلدي انگليسي‌زبان در دنيا محسوب مي‌شود.


شازده کوچولو

کتاب «شازده کوچولو» هم با همين تعداد تيراژ در ميان آثار ادبي با تيراژي بالاي 100 ميليون نسخه جاي دارد. «آنتوان دو سنت اگزوپري»، نويسند‌ه‌ سرشناس فرانسوي، داستان ماندگارش را اولين‌بار در سال 1943 وارد بازار کتاب کرد.

اين کتاب «خوانده شده‌ترين» و «ترجمه شده‌ترين» کتاب فرانسوي‌زبان در جهان است و به عنوان بهترين کتاب قرن بيستم در فرانسه انتخاب شده است.

از اين کتاب به طور متوسط سالي يک ميليون نسخه در جهان به فروش مي‌رسد.

اين کتاب در سال 2007 نيز به عنوان کتاب سال فرانسه برگزيده شد.

"کتاب مورمون" به قلم «جوزف اسميت» (150 ميليون نسخه تا سال 2011) ، «ارباب حلقه‌ها» و «هابيت» رمان‌هاي پرطرفدار «جي.آر.آر تالکين» (150 و 100 ميليون نسخه) و همچنين «ديگر هيچ‌کس نبود» نمايشنامه معروف «آگاتا کريستي» (100 ميليون نسخه) از ديگر کتاب‌هايي پرتيراژ تاريخ هستند که بيش از 100 ميليون نسخه تيراژ داشته‌اند.

به سراغ تيراژ‌هاي بين 50 تا 100 ميليون که مي‌رويم، در اولين نگاه به کتاب «سي.اس لوييس» انگليسي برمي‌خوريم؛ «شير‌، کمد‌ و جادوگر» که در سال 1950 زير چاپ رفت، تاکنون 85 ميليون نسخه فروخته است. اين کتاب اولين جلد از سري رمان‌هاي «سرگذشت نارنيا» است که از محبوب ترين و پرفروش‌ترين رمان‌هاي تاريخ به شمار مي‌آيد و به‌عنوان يک شاهکار در ادبيان فانتزي ياد مي‌شود.


پينوکيو

"ماجراهاي پينوکيو" که حس نوستالژيک هر خواننده‌اي را در اقصي نقاط جهان برمي‌انگيزد هم آماري مشابه را به دست آورده است.

«کرالو کلودي» نويسنده‌ي ايتاليايي، اين داستان را در سال 1881 منتشر کرد.

از ديگر آثاري که نام‌شان در ميان پرتيراژ‌ترين کتاب‌هاي جهان به چشم مي‌خورد،‌ «خاطرات آن فرانک»‌، «کشتن مرغ مقلد» شاهکار هارپر لي،‌ «بر باد رفته»‌ رمان کلاسيک «مارگارت ميچل»‌، «پرندگان خارزار» نوشته‌ کولين مک کالو و «دختري با خالکوبي اژدها» اثر «استيگ لارسن» هستند که همگي تيراژي 30 ميليون نسخه‌اي داشته‌اند.


 گذري از کوي برخي کتاب‌هاي نادر ابراهيمي 

 
به گزارش فارس، نادر ابراهيمي‌ داستان‌نويس معاصر ايراني است. او علاوه بر نوشتن رمان و داستان کوتاه، در زمينه‌هاي فيلم‌سازي، ترانه‌سرايي، ترجمه و روزنامه‌نگاري نيز فعاليت کرده‌است. در گزارش زير نگاه کوتاهي به برخي از کتاب‌هاي منتشر شده از اين نويسنده مي‌کنيم.

"مجموعه داستان هاي کوتاه نادر ابراهيمي» در انتشارات اميرکبير سال 1372 منتشر شد. اين مجموعه در قالب 3 جلد کتاب چاپ شده است که گزينش آثار در هر مجلد بر اساس سبک و فضاي داستان‌ها صورت گرفته است: در جلد اول اکثر کاراکتر ها حيوانند! در جلد دوم فضا کاملا سوررئال همراه با طنزي گزنده که در لابه‌لاي نوشته‌ها فرياد مي‌زند! و داستان‌هاي جلد سوم داستان‌هايي کاملا شعر گونه را در بر مي‌گيرد چنانکه بخشي از آنها ‌( غزل داستان ) نام مي‌گيرند.اين مجموعه ديگر تجديد چاپ نشد اما 2سال پيش انتشارات روزبهان که اکثر کارهاي ابراهيمي را منتشر مي‌کند، اين مجموعه را همراه با مجموعه‌هاي ديگر اين نويسنده که در سالهاي پيش از انقلاب چاپ شده بودند به علاقه مندان عرضه کرد. اين مجموعه‌ها با نامهاي «خانه‌اي براي شب» ، «مصابا و روياي گاجرات» ، «آرش در قلمرو ترديد» ، «افسانه باران» ، «هزارپاي سياه وقصه هاي صحرا» و «غزل داستان‌هاي فصل بد» مجددا با همان شکل سابق به زيور طبع آراسته شد.

اين 6 کتاب حاصل نخستين سال‌هاي کار ابراهيمي به عنوان نويسنده‌اند. تاريخ چاپ اول اولين مجموعه 1341 و چاپ چهارم آخرين مجموعه 1357 است. «بار ديگر شهري که دوست مي‌داشتم» در حد فاصل مجموعه دوم و سوم منتشر شده است.ابراهيمي نه تنها نثري شاعرانه دارد بلکه اصولا مضمون داستان‌هايش نيز شاعرانه و حتي گاه کاملا سوررئال و نماد پردازانه است. به طور نمونه «خانه‌اي براي شب» داستان ماهيگير پيري‌است که به دنبال تاريکي و سرماي شب‌هاي زمستان به هر چه فانوس لعنت مي‌فرستد و بر آن مي‌شود که به شکار خورشيد برود و براي آن تور پهن کند!

"پياده‌روها از هم جدا هستند" داستان انتظار زن و مردي که در چهارراه به انتظار کسي ايستاده‌اند و گرگ‌هايي که به سمت شهر مي‌آيند و زن و مرد به چندين نفر – که خود واضحا نماد هستند - راه نشان مي‌دهند و همچنان به انتظارند و عاقبت در مي‌يابند که اين همه سال منتظر هم بوده‌اند!

"در خميره بد" داستان مردي که همه عمر در هراس از آمدن دزد است و دزد شبي مي آيد و او با دزد به بازي نقطه خط مي‌نشيند و سالها مي‌گذرد چنانکه به اسکلتي تبديل مي‌شوند و هر يک گرم ساختن خانه‌هاي خط خطي! و بازي همچنان ادامه دارد و …!

"پاسخ ناپذير" داستان مردي است که اصرار دارد به جهنم برود و بر آن است که جهنم رفتن کاري بسيار دشوار است و دلايل خود را نيز البته دارد!!

"آرش در قلمرو ترديد" حکايت آرشي امروزي است که تير و کمان کودکانه‌اي به دستش مي‌دهند تا از فراز دماوند رسالت تاريخي خود را انجام دهد و ايران را از دست دشمنان برهاند! و آرش در کمرکش کوه در مي‌يابد که حتي نمي‌داند به کدام سوي بايد تير بيافکند و کمان را بر سر زانو مي‌شکند و گريان در دل کوه گم مي‌شود!

"بار ديگر شهري که دوست مي‌داشتم" به نظر بسياري از درخشان‌ترين کتاب‌هاي ابراهيمي است. اين کتاب در سال 1345 به چاپ اول رسيد و تا سال 1380 به چاپ دوازدهم رسيد! اين داستان نسبتا کوتاه و با فضايي کاملا سيال و بي زمان پيش مي‌رود. نويسنده به جهت اينکه تقطيع زماني سبب سردرگم شدن خواننده نشود 3 زمان موجود در داستان ( گذشته دور، گذشته نزديک و حال) را نشان داده است.


 مشاهير 

زندگينامه احمد شاملو

مريم فودازي

احمد شاملو، شاعر، نويسنده، فرهنگ ‌نويس، اديب و مترجم ايراني، در بيست و يكم آذرماه سال 1304 در تهران؛ در خانه ي شماره ي 134 خيابان "صفي‌عليشاه" به دنيا آمد. تخلص او در شعر، "الف. بامداد" و "الف. صبح" بود. پدرش، "حيدر" نام داشت که تبار او به گفته ي شاملو در شعري از مجموعه‌ي مدايح بي‌صله، به کابل برمي‌گشت؛ نام مادرش، "کوکب عراقي" بود. شاملو دوره‌ي کودکي خود را به دليل شغل پدر که افسر ارتش بود، در شهرهايي چون "رشت"، "سميرم"، "اصفهان"، "آباده" و "شيراز" گذراند؛ به همين دليل شناسنامه ي او در شهر رشت گرفته شده ‌است.

وي دوران دبستان را در شهرهاي "خاش" و "زاهدان" و "مشهد" سپري كرد و از همان دوران به گردآوري مواد فرهنگ عامه پرداخت. او دوره ي دبيرستان را در شهرهاي "بيرجند" و "مشهد" و "تهران" گذراند و با به پايان رساندن سال سوم در دبيرستان "ايرانشهر" تهران، به شوق آموختن دستور زبان آلماني در سال اول دبيرستان صنعتي ثبت‌نام کرد.

در اوايل دهه ي 20 خورشيدي پدرش به "گرگان" و "ترکمن ‌صحرا" فرستاده شد. از اين رو شاملو همراه با خانواده به "گرگان" رفت و به ناچار در کلاس سوم دبيرستان ادامه ي تحصيل داد. وي در همان زمان به دليل مبازه عليه رژيم شاه بازداشت شد و پس از آزادي از زندان با خانواده به رضائيه (اروميه) رفت و تحصيل در کلاس چهارم دبيرستان را آغاز کرد.

ازدواج نخست و چاپ نخستين مجموعه ي شعر

شاملو در سن بيست و دو سالگي، 1326، با "اشرف الملوک اسلاميه" ازدواج کرد. هر چهار کودک او، "سياوش"، "سامان"، "سيروس" و" ساقي" نتيجه ي اين ازدواج هستند. در همين سال، نخستين مجموعه ي اشعار او با نام "آهنگهاي فراموش شده" به چاپ رسيد و همزمان کار در نشريه هايي مثل "هفته ي نو" را آغاز كرد.

وي در سال 1330 شعر بلند "بيست و سه" و مجموعه اشعار "قطع نامه" را به چاپ ‌رساند .

دستگيري و زندان

با کودتاي 28 مرداد در سال 1332 و بسته شدن فضاي سياسي ايران، پليس مجموعه ي اشعار شاملو با نام "آهنها و احساس" را در چاپخانه سوزاند و با يورش ماموران به خانه ي او، ترجمه ي "طلا در لجن" اثر "ژيگموند موريس" و بخش عمده ي کتاب "پسران مردي که قلبش از سنگ بود" اثر "موريوکايي" با شماري داستان کوتاه نوشته ي خود شاملو و تمام يادداشت‌هاي کتاب "کوچه" از بين رفت و با دستگيري "مرتضي کيوان"، نسخه‌هاي يگانه اي از نوشته ‌هايش از جمله "مرگ زنجره" و "سه مرد از بندر بي‌آفتاب"، از سوي پليس ضبط ‌شد که ديگر هرگز به دست نيامد.

فعاليت‌هاي سينمايي و تهيه ي نوار صوتي

در سال 1338 شاملو اقدام جديدي را مبني بر تهيه ي داستان "خروس زري پيرهن پري" براي کودکان آغاز كرد. وي در همين سال، فيلم مستند "سيستان و بلوچستان" را براي شرکت "ايتال کونسولت" تهيه كرد. اين آغاز فعاليت سينمايي جنجال‌آفرين احمد شاملو بود. او به ويژه در نوشتن فيلمنامه و ديالوگ‌نويسي پركار بود. در سالهاي پس از آن و به ‌ويژه با مطرح شدنش به عنوان شاعري نام آور، منتقدان گوناگون، حضور سينمايي او را کمرنگ دانستند. خود او مي‌گفت:

"شما را به خدا نام آنها را فيلم نگذاريد."

شاملو در چهاردهم فروردين 1341 با "آيدا سرکيسيان" آشنا شد. اين آشنايي تاثير بسياري بر زندگي او داشت و نقطه ي عطفي در زندگي او به شمار مي رفت. در اين سالها شاملو در برتري کامل آفرينش هنري به سر مي‌برد و پس از اين آشنايي دوره ي جديدي از فعاليت‌هاي ادبي او آغاز شد. آيدا و شاملو در فروردين 1343 ازدواج كردند و در ده "شيرگاه" (مازندران) اقامت گزيدند و تا آخر عمر در کنار يكديگر زندگي كردند. شاملو در همين سال دو مجموعه شعر به نامهاي "آيدا در آينه" و "لحظه‌ها و هميشه" را منتشر كرد و سال بعد نيز مجموعه‌ اي به نام" آيدا، درخت و خنجر و خاطره" منتشر گرديد و در ضمن براي بار سوم، کار پژوهش و گردآوري کتاب "کوچه" آغاز شد.سرانجام در ساعت 9 شب دوم مرداد 1379، چند ساعت پس از آنکه دکتر مداوا كننده اش، او و آيدا را در خانه شان در شهرک دهکده ي "فرديس کرج" تنها گذاشت، درگذشت. آرامگاه او در "امامزاده طاهر" کرج است.


 تازه‌هاي نشر 

يک مجموعه‌ي شعر ترکي از نسيم جعفري منتشر شد

نسيم جعفري معتقد است، ترجمه‌ي شعرهاي ترکي به زبان فارسي، مفهوم اصلي آن‌ها را دچار اشکال مي‌کند.

اين شاعر در گفت‌و‌گو با ايسنا، به بهانه‌ي چاپ تازه‌ترين مجموعه‌ي شعر ترکي خود با عنوان «بير گؤزوم شورانليق، بير گؤزوم بولاق»، درباره‌ي منتشر نکردن ترجمه‌ي فارسي شعرهاي خود در کتاب‌هايش گفت: لغت‌هاي ترکي استفاده‌شده در اين شعرها معادل مناسبي در زبان فارسي ندارند؛ بنابراين ترجمه‌ي آن‌ها به مفهوم شعر لطمه مي‌زند.

جعفري همچنين درباره‌ي استقبال مخاطبان از شعرهاي ترکي اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون استقبال خوبي از شعرهاي ترکي شده و با توجه به اين‌که مضمون بيش‌تر شعرها اجتماعي، عاطفي و عاشقانه است، توانسته‌اند مخاطب را جذب کنند.

اين شاعر ادامه داد: بيش‌تر شعرهاي ترکي منتشرشده از من در قالب سپيد هستند، اما در ميان آن‌ها غزل هم ديده مي‌شود. آخرين مجموعه‌ي شعر من نيز که به دو زبان ترکي و لاتين نوشته شده، آماده‌ي انتشار است.

"بير گؤزوم شورانليق، بير گؤزوم بولاق» آخرين مجموعه‌ي شعر ترکي منتشر شده از اين شاعر است که در 95 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قيمت 3500 تومان از سوي نشر امرود منتشر شده است.

نسيم جعفري متولد سال 1364 و داراي مدرک کارشناسي زبان و ادبيات فارسي است. او از 17 سالگي به دو زبان فارسي و ترکي شعر مي‌گويد. «مشق آب‌ها را مي‌نويسم»، «آي جالانير» و «قاپالي آتوشگه لر» کتاب‌هاي منتشرشده‌ي او هستند.


زندگي، آثار و مرگ «کاوه گلستان» در يک کتاب

زندگي، آثار و مرگ کاوه گلستان در يک کتاب روايت شد.

به گزارش ايسنا، کتاب «بودن با دوربين؛ کاوه گلستان، زندگي، آثار و مرگ» تأليف حبيبه جعفريان از سوي نشر حرفه هنرمند به چاپ رسيده است.

مؤلف کتاب مي‌نويسد: اولين‌بار کاوه را با خيام ديدم، وقتي که مرده بود داشتم مجله فيلم مي‌خواندم و ديدم آن بالا نوشته پيمانه چو پر شود چه بغداد و چه بلخ. ديدم درباره عکاس معروفي است که در عراق کشته شده است. من اين عکاس معروف را نمي‌شناختم. حتا شک دارم که مي‌دانستم فرزند ابراهيم گلستان است. ولي ديگر نتوانستم رهايش کنم. کاوه اين‌طور بود. اگر يک بار او را مي‌ديدي، ديگر نمي‌توانستي رهايش کني و من نکردم. تمام روزها که به دنبال اين کار مي‌دويدم دنبال مصاحبه‌هايش، قرارهايش و نوشتنش، حالم به طرزي باورنکردني خوب بود. خوب و به طرز خوشايندي آشفته. گلستان‌ها علائم حياتي را در آدم بيدار مي‌کنند. احساساتي‌ات مي‌کنند. تحسينت را برمي‌انگيزند و خشمت را. از پير و جوان. زنده و مرده. از آن‌ها مي‌ترسي و در عين‌حال به طرف‌شان کشيده مي‌شوي. تأثيري که شايد کاوه هم روي آدم‌ها مي‌گذاشت. به قول بهمن جلالي، ممکن است بعدها عکاسي بهتر از کاوه بيايد، ولي مثل او نمي‌آيد. ملغمه‌اي مثل او ديگر نمي‌آيد. فضاي رشد او آن‌قدر پيچيده بود که بعيد است ديگر تکرار شود. روايت آدم‌ها از او مثل او هم نيست و اين به شخصيت خود کاوه برمي‌گردد.


کسي نيست براي اين بچه کتاب بخره؟!

کتاب «کسي نيست براي اين بچه يک چند تا کتاب بخره؟!» نوشته «محمدرفيع ضيايي» براي گروه سني کودک منتشر شد.

به گزارش فارس ، کتاب «کسي نيست براي اين بچه يک چند تا کتاب بخره؟!» نوشته «محمد رفيع ضيايي» از سوي انتشارات «زيتون» براي گروه سني خردسال و کودک منتشر و روانه بازار نشر شد.

مضمون اين کتاب به پسر بچه‌‌اي مربوط مي‌شود که به مطالعه کتاب بسيار علاقه‌مند است اما والدين اين کودک هر دو شاغل هستند و برادر بزرگ‌تر و حتي پدر و مادربزرگ‌اش هم حوصله‌اي براي خواندن کتاب ندارند به همين منظور کودک صبر مي‌کند تا بزرگ شده و به مدرسه برود تا با آموزش خواندن و نوشتن، خودش به مطالعه کتاب بپردازد.

اين کودک وقتي به مدرسه مي‌رود و خواندن و نوشتن را مي‌آموزد همه کتاب‌هايي که داشته را مورد مطالعه قرار مي‌دهد اما ديگر کسي براي او حتي کتاب هم نمي‌خرد که اين امر باعث ناراحتي وي و مادربزرگ‌اش مي‌شود.نويسنده در کتاب «کسي نيست براي اين بچه يک چند کتاب بخره؟!» تلاش کرده است تا گله خردسالان و کودکان را براي والدين‌شان بازگو کند چراکه برخي از والدين به دليل اينکه شاغل هستند نسبت به فرزندان خود بي‌اهميت بوده و تنها به تأمين غذاي جسم آنها مي‌پردازند اما اين اثر مي‌خواهد اين مهم را به والدين بفهماند که فرزندان‌شان علاوه بر غذاي جسم به غذاي روح نيز نيازمند هستند.انتشارات «زيتون» کتاب «کسي نيست براي اين بچه يک چند تا کتاب بخره؟!» با نگارش و تصويرگري «محمد رفيع ضيايي» را در 14 صفحه و با قيمت 1500 تومان منتشر کرده است.

بر اساس اين گزارش، «محمد رفيع ضيايي» متولد 1327 در شهر اوز لارستان (فارس) و فارغ التحصيل مخابرات، کاريکاتوريست و تصويرگر کتاب کود، نويسنده و طنز پژوه است.

وي بيش از 30 سال است که در زمينه کاريکاتور با مطبوعات طنز ايران از جمله فکاهي، خورجين، گل آقا و کتاب کاريکاتور همکاري داشته است.ضيايي تاکنون چندين پروژه هنري را در زمينه کاريکاتور را مديريت کرده است و همچنان به عنوان داور مسابقات طنز، بارها به ارتقاء طنز ايران کمک کرده است.


 نغمه 

ميرزا آبروي انسان بود

مصطفي محدثي خراساني

گرچه با ما ،ولي نه ،تنها بود

ميرزا ،اهل آسمانها بود

جلوه نور سرمدي با او

خلق و خوي محمدي با او

دستهايش ،جواد خوبي ها

ميرزا، اتحاد خوبي ها

پير سير و سلوک حق پويان

مشکل عشق، با غمش آسان

علم، بي او عمل نمي دانست

مسئله، راه حل نمي دانست

ديدنش، نور بود، نور مبين

سفر شک، به قله هاي يقين

بي نشان بود، عشق بي نامش

نبض توفان ،نگاه آرامش

شب دل را،شهاب عرفان بود

ميرزا، شيخ مشرق جان بود

محضرش ،درک مطلق جان بود

ميرزا آبروي انسان بود


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون