جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2801- تاریخ : 1392/03/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


عكاسخانه
"كيلينت استوارت" اثري از بوگدن كاواسيو - رومانيو
دبير سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس خبر داد:
احتمال تمديد مهلت ارسال آثار سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس


داوري آثار رسيده به نخستين جشنواره پرچم آغاز شد


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگـــاه


دنياي عكس
تراشيدن موي شتر آلپاکا (چين)

 عكاسخانه 
 "كيلينت استوارت" اثري از بوگدن كاواسيو - رومانيو


 دبير سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس خبر داد:
 احتمال تمديد مهلت ارسال آثار سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس 

 به برگزيدگان سومين دوره جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس جوايز نقدي و هزينه سفر به جزاير خليج هميشه "فارس" تعلق خواهد گرفت.دبير سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس گفت:با توجه به تمرکز رسانه هاي جمعي به موضوع انتخابات و درخواست رسانه ها از اين اداره کل براي تمديد مهلت ارسال آثار، شوراي سياستگذاري جشنواره موضوع تمديد مهلت ارسال آثار را بررسي کرده و تصميم خود را در خصوص تمديد مهلت ارسال آثار از طريق رسانه هاي جمعي به علاقه مندان اعلام خواهد کرد.به گزارش ايلنا،سيد احسان قاضي زاده هاشمي؛ مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران و دبير سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس گفت: ايام پاياني مهلت ارسال آثار مربوط به جشنواره با انتخابات رياست جمهوري وشوراي شهر متقارن شده و از همين رو احتمال تمديد مهلت ارسال آثار وجود دارد که در صورت تصويب شوراي سياستگذاري تاريخ دقيق آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

وي در ادامه افزود:اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامي استان تهران در سال حماسه سياسي وحماسه اقتصادي در نظر دارد در راستاي اقتدار ملي وصيانت از مرزهاي فرهنگي، سياسي و جغرافيايي ميهن عزيزمان، جشنواره رسانه هاي مجازي خليج فارس را در بخش هاي تيتر و ليد،خبر وگزارش هاي خبري، عکس، فيلم خبري، وبلاگ نويسي،نماهنگ وکاريکاتور برگزار نمايد.مدير کل فرهنگ وارشاد اسلامي استان تهران گفت: با توجه به مهلت باقي مانده، از فعالان حوزه ي خبرگزاري ها،نشريات الکترونيک ورسانه هاي برخط دعوت به عمل مي آيد تا با حضور فعال وارائه آثار وتوليدات خود در جهت هر چه با شکوه تر برگزار شدن اين جشنواره ملي ما را ياري نمايند.


 داوري آثار رسيده به نخستين جشنواره پرچم آغاز شد 

 داوران نخستين جشنواره پرچم، قضاوت درباره آثار رسيده به دبيرخانه اين جشنواره را آغاز کردند.

به گزارش ستاد خبري نخستين جشنواره پرچم، گروه داوران دو بخش پوستر و نقاشي کودک و نوجوان، با حضور در دبيرخانه جشنواره در فرهنگسراي فردوس، تعدادي از آثار رسيده را مورد بررسي و قضاوت قرار دادند.

ابراهيم حقيقي، عضو گروه داوري بخش پوستر با بيان اين‌که پرچم براي طراحي موضوع سختي محسوب مي‌شود، گفت: «در داوري آثار گرافيکي، سعي مي‌كنيم مباحث مهمي مانند ترکيب‌بندي، استفاده از فرم، متن، صفحه‌آرايي درست و ترکيب و ساختار منسجم را مدنظر قرار دهيم.»حقيقي با اشاره به تعداد زياد آثار رسيده افزود: «بيشتر افراد شرکت‌کننده، دانشجويان و هنرآموزان رشته گرافيک هستند که مي‌توانند با نرم‌افزارهاي گوناگون کار کنند.»

محمدعلي بني‌اسدي، از داوران بخش نقاشي کودک و نوجوان نيز سن شرکت‌کنندگان را در داوري اثر، معيار مهمي خواند و گفت: «در بررسي آثار اين جشنواره، سن افراد دخيل است. در کنار آن، ويژگي‌هاي فني و مفهومي، اهميت ويژه‌‌اي دارد و اين‌که هنرمند بيشتر از کدام ويژگي پرچم براي نقاشي استفاده کرده است.»

بني‌اسدي افزود: «در مجموع آثار رسيده کيفيت خوبي دارند و در اين جشنواره اتفاقات مثبتي رخ داده است.

البته ما در داوري کارها، معيارهاي خاصي از جمله وضعيت اقتصادي، نوع ابزار به کار گرفته‌شده و نحوه آموزش شرکت‌کنندگان را هم لحاظ مي‌كنيم و آثاري را که ردپايي از بزرگ‌ترها در آن ديده مي‌شود،
کنار مي‌گذاريم.»

اعضاي گروه داوران نخستين جشنواره پرچم را در دو بخش پوستر و نقاشي کودک و نوجوان، افراد زير تشکيل مي‌دهند:

داوران بخش پوستر:

ابراهيم حقيقي - کيانوش غريب‌پور - آريا کسايي

داوران بخش نقاشي کودک و نوجوان:

محمد علي بني‌اسدي - نادر فاطمي - مهناز واحدي

نخستين جشنواره پرچم در سه رشته عکس، پوستر و نقاشي کودک و نوجوان، به همت مديريت فرهنگي- هنري منطقه 5 و با محوريت فرهنگسراي فردوس برگزار مي‌شود.


 اخبـــــــــار 

خطاط تونسي:

از شاگردان مدرسه خط ايراني هستيم

"منجي عمار "خطاط برجسته و مشهور تونسي با بيان اينكه ' خط نستعليق، هنر را به اوج تجلي خود رساند ' ، تاكيد كرد كه از شاگردان مكتب و مدرسه خط ايراني هستيم.به گزارش ايرنا، اين خطاط تونسي كه درمراسم گشايش نمايشگاه تابلوهاي خط نستعليق هنرمندان ايراني در تونس سخن مي گفت، با اشاره به تاريخ خط از اساتيد برجسته خط در ايران تمجيد كرد.

وي با احترام خاصي از استاد مرحوم ' ميرعماد حسني' تجليل كرد و افزود: مدرسه و مكتب استاد ميرعماد، شاگردان زيادي را به عالم هنر تحويل داده است و ما خود از شاگردان آن بزرگانيم.منجي عمار، خط نستعليق را سبكي پر راز و رمز خواند و اظهار داشت: خط نستعليق هنر را به اوج تجلي خود رساند.نمايشگاه تابلوهاي خط نستعليق هنرمندان ايراني در چارچوب جشنواره مشترك هنري و سينمائي مغرب عربي و جمهوري اسلامي ايران در استان باجه در يكصد كيلومتري پايتخت تونس برگزار شد.در اين نمايشگاه كه به همت وزارت فرهنگ تونس و با مشاركت ايران، موريتاني، الجزاير و تونس برگزار شد، مديركل فرهنگ استان باجه برضرورت همكاري هاي فرهنگي و هنري ايران و تونس تاكيد كرد.


گرانترين نقاشي تاريخ هنر روسيه چکش حراج خورد

حراجي «بونامز» گران‌ترين نقاشي تاريخ هنر روسيه را به قيمت 7 ميليون و 900 هزار پوند به فروش رساند.به گزارش (ايسنا)، نقاشي سال 1931 «نيکولاي روريچ»، فيلسوف و هنرمند روس در روزهاي پاياني هفته گذشته به قيمت هفت ميليون و 900 هزار پوند در شعبه لندن حراجي «بونامز» به فروش رسيد و عنوان گرانقيمت‌ترين نقاشي تاريخ روسيه را از آن خود کرد.

نام اين تابلو «مدونا لابروين» است و يکي از آثار مجموعه نقاشي محسوب مي‌شود که «روريچ» در آن‌ها الهه‌ها را به تصوير کشيده است.تا کنون تصور مي‌شد اين نقاشي بي‌نظير گم شده است، اما کشف دوباره‌ي آن پيش از حراجي اخير «بونامز» همه کارشناسان و خريداران آثار هنري را خوشحال کرد.اين اثر حضرت مريم (س) را در ميان ديوارهاي آبي بهشت نشان مي‌دهد که شال خود را براي کمک به بالا آمدن ارواح پايين مي‌اندازد.


افشين بختيار عکاس طبيعت‌گرا تجليل مي‌شود

روز 28 خرداد مراسم بزرگداشت افشين بختيار عکاس و مولف کتاب‌هاي هنري در نگارخانه آبي برگزار مي‌شود.به گزارش مهر، روز 28 خرداد مراسم بزرگداشت افشين بختيار عکاس و مولف کتاب‌هاي هنري در نگارخانه آبي برگزار مي‌شود.

افشين بختيار متولد فروردين 1329 است و بيش از 40 سال از عمر خود را صرف ديدن و عکاسي مناظر مختلف ايران کرده است.بختيار حدود 62 جلد کتاب به صورت انفرادي و يا مشترک با ديگر عکاسان به چاپ رسانده است. وي نمايشگاه‌هاي متعددي چه در ايران و چه در خارج از ايران برگزار کرده و داراي مدرک درجه يک هنري است.وي داراي سوابق درخشاني در زمينه داوري بوده و عکاس مورد تاييد يونسکو در ايران است. در اين مراسم رسول اوليازاده، رئيس خانه عکاسان ايران حضور مي‌يابد.


گزارشي از نمايشگاه نقاشي خط هاي غلامرضا فيروزي در گالري شکوه

في البداهگي در نقاشي خط

اين روزها گالري شکوه ميزبان نمايشگاه نقاشي خط هاي غلامرضا فيروزي است.فيروزي در اين نمايشگاه 37 اثر با تکنيک هاي متفاوت اکرليک ، رنگ روغن و آب مرکب بر روي بوم ارائه داده است.اين نمايشگاه تا بيست و هشتم خرداد ماه در گالري شکوه واقع در بلوار اندرزگو،خيابان شهيد سليمي ،کوچه امير نوري ، پلاک 19داير است و علاقمندان مي توانند همه روزه از ساعت 4 تا 8 عصر از اين آثار ديدن نمايند.


 قصار اما... 

 بهترين آرايش ها در زندگي :

حقيقت براي لب ها

بخشش براي چشم ها

نيکوکاري براي دست ها

لبخند براي صورت

عشق براي قلب

از آنها خوب استفاده کنيد

و به زندگي زيبايي ببخشيد!

منبع:هشت بهشت


 نگـــاه 

بازديد مسئولين موزه صلح حلبچه از باغ موزه دفاع مقدس

سرخيل غفار همه جان مسئول موزه صلح و خانم کوهستان اکرم فرج معاون شهردار حلبچه عصر روز سه شنبه به همراه هيئتي از باغ موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت بازديد کردند . مسئول موزه صلح حلبچه پس از اين بازديد گفت : در باغ موزه د فاع مقدس کار مهمي براي نسل هاي آينده صورت گرفته است و ما از تجربيات متوليان باغ موزه دفاع مقدس در موزه صلح حلبچه استفاده خواهيم کرد . وي با اشاره به بيان برهه اي حساس و مهم از تاريخ در باغ موزه دفاع مقدس افزود : به عنوان فردي که دوران کودکي ام را در زمان جنگ تحميلي عراق عليه ايران و در زيرزمين هاي حلبچه گذرانده ام ، حضور در باغ موزه دفاع مقدس برايم ياد آور خاطرات آن دوران بود .

همچنين معاون شهردار حلبچه پس از اين بازديدگفت: باغ موزه دفاع مقدس به خوبي توانسته است دوران هشت سال جنگ را به نمايش بگذارد و با بهره گيري از هنر و فناوري روز دنيا تمام درد و رنجي را که مردم ايران و عراق از حزب بعث کشيدند به طور کامل بيان نمايد. وي با اشاره به حضور خود در بمباران هوايي حلبچه گفت: در لحظاتي که در اتاق بمباران باغ موزه بودم به شدت تحت تاثير قرار گرفته و ناگزيرگريستم و اميدوارم جنگ تحميلي صدام آخرين ناراحتي ميان دو کشور بوده و مردم ايران و عراق به شادي و خوشي در کنار يکديگر باشند.


پس از 1200 سال

يک شهر افسانه‌اي در زير آب‌هاي مديترانه کشف شد

شهر باستاني «ايراکليو» که از 1200 سال پيش زير آب‌هاي درياي مديترانه مفقود بود، توسط يک باستان‌شناس فرانسوي کشف شد.

به گزارش ( ايسنا )، اين شهر که «Thoniss» نيز ناميده مي‌شود، از حدود 1200 سال پيش تاکنون زير آب‌هاي درياي مديترانه پنهان بوده است و عمليات اکتشاف آن از ابتداي دهه‌ي اخير در شهر اسکندريه آغاز شده است.

قرن‌ها گمان مي‌شد اين شهر افسانه‌اي با ثروتي باورنکردني هرگز وجود نداشته است.به گزارش پايگاه خبري «الجريده کويت»، پس از آغاز کاوش‌هاي باستان‌شناسان دانشگاه اکسفورد و کشف آثار ارزشمند تاريخي از اين شهر، اعلام شد: اين شهر در عصر فراعنه مصر از رونق بسياري برخوردار بوده است.

با آغاز تحقيقات باستان‌شناسي مشخص شد اين شهر در دوره‌ي باستان مرکز تجاري جهان بوده است و کالاهاي تجاري از يونان و ساير شهرها از طريق درياي مديترانه به مصر وارد مي‌شد.

گروه تحقيقات تاکنون توانسته‌اند 64 کشتي به همراه تعداد زيادي سکه‌هاي طلا، جام‌هاي آب خوري برنزي، 16 مجسمه بزرگ و صدها تنديس کوچک الهه‌هاي مختلف مصر باستان که در گل و لاي کف دريا مدفون شده بودند را از آب بيرون بياورند. همچنين چندين کتيبه به زبان‌هاي يونان و مصر باستان به بيرون آورده شده‌اند.

به گزارش پايگاه خبري Telegraph انگليس، دکتر دامين روبنسون، مدير مرکز باستان شناسي دريايي دانشگاه آکسفورد و يکي از ناظران اجرايي اين پروژه در اين زمينه گفت: «ايراکليو» شهر بزرگي است که در موقعيت جغرافيايي عجيبي قرار گرفته است و ما اکنون در حال بررسي پيشينه‌ي زندگي در اين شهر هستيم.

پژوهشگران با همکاري مستندسازان تلويزيون آلمان در تلاش هستند يک عکس سه‌بعدي از اين شهر را تهيه کنند.

در مرکز اين شهر تاريخي يک معبد بزرگ براي عبادت آمون - الهه بزرگ مصر باستان - وجود دارد.ماه گذشته باستان‌شناسان از تمام نقاط جهان در دانشگاه اکسفورد جمع شدند تا درباره‌ي اکتشافات اخير شهر تاريخي «ايراکليو» بحث و گفتگو کنند.

دکتر روبنسون در ادامه گفت: اين شهر در عصر فراعنه يک بندر تجاري بزرگ و بين‌المللي بوده است و کالاهاي زيادي به دليل وجود معبد اصلي اين شهر به اين منطقه وارد و از آنجا به ديگر نقاط جهان فرستاده مي‌شد.اين شهر در فاصله 150 فوتي آب دريا در خليج ابوقير قرار گرفته است. دانشمندان هنوز در مورد علت زير آب رفتن اين شهر از حدود 1000 سال پيش به اتفاق نظر نرسيده‌اند ولي بيشتر آنان بالا آمدن تدريجي سطح آب را علت اين مساله مي‌دانند.

«فرانک ژوديو»، باستان‌شناس دريايي فرانسه براي اولين‌ بار زماني که در مورد کشتي جنگي فرانسه که در قرن 18 در آب‌هاي اين منطقه غرق شد، تحقيق مي‌کرد از وجود اين شهر مطلع شد.

باستان‌شناسان اميدوارند به زودي تابوت‌هاي ويژه دفن موميايي‌ها را در مناطق دور افتاده اين شهر غرق شده بيابند.

دکتر ژوديو که مسؤوليت حفاري‌ها را بر عهده دارد، گفت: ما اين پروژه را تازه آغاز کرده‌ايم و براي اتمام اين عمليات به 200 سال زمان احتياج داريم تا بتوانيم تمام آثار موجود را بيرون کشيده و مورد برررسي قرار دهيم.


 دنياي عكس 
 تراشيدن موي شتر آلپاکا (چين)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون