جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2801- تاریخ : 1392/03/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


چرا مغز عاشق موسيقي است؟


اعتراف بيش از 30 درصد مادران به داشتن فرزندان نورچشمي


باريک‌ترين ساعت جهان با عمر 15 ساله باتري


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 چرا مغز عاشق موسيقي است؟ 

مطالعات جديد در حوزه علم عصب‌شناسي به رهبري يک محقق ايراني، به اين پرسش پاسخ مي‌دهد که چرا گوش‌دادن به موسيقي به اندازه يک فيلم پليسي جذاب است.به گزارش سرويس پژوهشي (ايسنا)، در اين پروژه که در «موسسه تحقيقاتي روتمن»در کانادا انجام شد و رهبري آن را نيلوفر سليم‌پور، محقق ايراني، بر عهده داشت، از گروهي از شنوندگان موسيقي خواسته شد که به نمونه‌هاي کوتاه از 60 ترانه‌اي که هرگز نشنيده بودند، اما به سبکي بودند که آن‌ها با آن آشنايي داشتند، گوش دهند.

اين 19 داوطلب که متشکل از 10 مرد و 9 زن بين سنين 18 تا 37 سال بودند، سپس ترک‌هايي را سفارش دادند که حداکثر دو دلار ارزش داشتند.

براي اين که پروژه واقع‌گرايانه‌تر به نظر برسد، هر يک از داوطلبان هزينه خود را پرداختند و يک سي دي از گزيده‌اي از ترک‌هاي مورد علاقه‌شان به آن‌ها داده شد.

هنگامي که اين افراد به موسيقي گوش مي‌دادند، با استفاده از MRI از مغز آن‌ها اسکن گرفته شد و مشخص شد زماني که آن‌ها ترانه خاصي را دوست داشتند، نواحي بسياري در مغزشان تحريک مي‌شد.

با اين حال، فقط زماني که آن‌ها تمايل داشتند هزينه‌اي بابت اين ترانه‌ها بپردازند، ارتباط قوي با يک ناحيه در مغز موسوم به nucleus accumbens به طور خاص وجود داشت.اين ناحيه مسئول حس تعجب خوشايند است.

به گفته سليم‌پور، شايد تعجب‌آور به نظر برسد اما مردم از نقض انتظاراتشان لذت مي‌برند.

در دنياي باستان، مدرسان فن بلاغت به خوبي از اين نکته آگاه بودند که يکي از شيوه‌هاي جلب توجه مردم ايجاد انتظارات و سپس انکار آن‌هاست.

فرانسيس بيکن فيلسوف قرن 17 نيز در مقاله‌اي اظهار مي‌کند که حتي در فريب خوردن نوع لذت وجود دارد.

اما مفهوم اين ادعا آن است که چنين ترفندي فقط هنگامي کارساز است که فريب دادن بيش از اندازه طولاني نباشد زيرا نقض انتطارات تا زماني که کوتاه‌مدت است، کارآمد است.

در موسيقي اصطلاحي به نام آهنگ قطع‌شده وجود دارد که در آن به نظر مي‌رسد که قطعه‌اي موسيقي به پايان مي‌رسد اما در دقيقه آخر به يک مقصد غيرمنتظره مي‌رسد.

شنونده از اين امر لذت مي‌برد زيرا اين يک شوک خوشايند است و مي‌داند که سرانجام قطعه به پايان مناسب و درستي ختم مي‌شود.


 اعتراف بيش از 30 درصد مادران به داشتن فرزندان نورچشمي 

يافته‌هاي يک پژوهش نشان داد:بيش از 30 درصد مادران يکي از فرزندان خود را بيشتر دوست دارند.

به گزارش سرويس پژوهشي (ايسنا)، بر اساس يافته‌هاي پژوهشي تحت عنوان «حالت والد بودن امروزي» که توسط سايت Parentdish بر روي 2212 تن از والدين انجام شده است، ‌34 درصد از مادران و 28 درصد از پدران اذعان کرده‌اند که يکي از فرزندان خود را بيشتر از بقيه دوست دارند.همچنين 42 درصد والدين در اين تحقيق احساس مي‌کردند که مي‌شد اوضاع بهتري با فرزندانشان داشته باشند.17 درصد هم اين احساس را داشتند که وارد يک شرايط تنش‌زا با فرزندانشان شده‌اند.اين والدين از تماشاي بازي بچه‌ها با يکديگر (32 درصد)و داستان خواندن براي کودکشان (24 درصد) به عنوان شرايط رضايتبخش براي فرزندان و خودشان نام برده اند.از ميان اين افراد مورد بررسي، 42 درصد اظهار کرده بودند که بيشترين چيزي که باعث خوشحالي آنها در مورد نقش والد بودن شده، عشق بدون شرط آنها به فرزندان است.

پژوهش فوق نشان داد که بيش از نيمي از والدين مورد بررسي در اين تحقيق (54 درصد)به ديگران در مورد برنامه‌هاي آخر هفته‌ با بچه‌ها، دروغ مي‌گويند و بيش از يک پنجم والدين، تحت فشار براي خريد جديدترين فناوري‌ها براي فرزندانشان هستند.

ديگر يافته‌ اين پژوهش حاکيست که مردان سريع‌تر پوشک بچه را تعويض مي‌کنند؛ بطوريکه زنان در ميانگين دو دقيقه و پنج ثانيه و مردان يک دقيقه و 36 ثانيه اين کار را انجام مي‌دهند.


 باريک‌ترين ساعت جهان با عمر 15 ساله باتري 

ساعت مچي CST-01 با ضخامت 0.8 ميلي‌متر زمان را بر روي يک صفحه نمايش جوهر الکترونيک نشان مي‌دهد.به گزارش سرويس فناوري (ايسنا)، جوهر الکترونيک (e-ink)در گجت‌هايي مانند کتابخوان‌هاي ديجيتال استفاده شده و باعث مصرف بسيار کم باتري مي‌شود.

ساعت مچي CST-01 بعنوان باريک‌ترين ساعت جهان، داراي يک صفحه نمايش جوهر الکترونيک است که توسط آهنربا روي قطعه فولاد انعطاف پذير متصل مي‌شود؛ ضخامت اين ساعت 0.8 ميلي متر و وزن کلي آن 12 گرم است.هيچ کليدي روي اين ساعت قرار ندارد و باتري آن تنها در مدت 10 دقيقه شارژ شده و تا يک ماه دوام دارد؛ اين باتري تا 15 سال نياز به تعويض ندارد!اين ساعت در سه سايز مچ کوچک، متوسط و بزرگ در رنگهاي سفيد، مشکي و رز گلد (آذر ماه)به بازار عرضه خواهد شد.


 گنده تر از دروغ 

يک نيم فصل متحول!

عبدالکريم گشايش

ظاهرا قرار بر اين شده که علي کريمي نيم فصل را برود در تيم تراکتورسازي تبريز و بعد از اينکه تيم پرسپوليس تهران نتوانست با علي دايي به نتيجه برسد تماشاگران اين تيم يک صدا او را صدا بزنند و بعد از اين مسئولان تصميم گيرنده درباره دو باشگاه بزرگ پايتخت رويانيان را به خاطر بد نتيجه گرفتن از اين تيم بيرون کرده علي کريمي به اين تيم بيايد! بعد علي کريمي را با سلام و صلوات به اين تيم برگردانده و علي دايي را هم با يک مصاحبه درست و حسابي که عليه وي انجام مي دهند به بيرون فرستاده و يک مربي ديگر بياورند!

اين جوري مي گويند که علي کريمي با اين شرط که نيم فصل به پرسپوليس برگردد با تبريزي ها به توافق رسيده!


 داستانك 

به تو زنگ مي زنند!

مهدي طوسي

در اينکه بايد به يک تيم بزرگ بروي شکي نداري اما بايد بداني که با هر کسي نمي تواني کار بکني. بايد آدم هايي که در اين تيم بزرگ هستند بدانند که تو آدم بزرگي هستي و اگر به تيم آنها آمدي به اين خاطر است که به هواداران احترام گذاشتي!

يک روز داشتي به سمت محل کارت مي رفتي و بعد از اينکه برگشتي متوجه شدي که يک عده داشتند به تو سلام مي کنند و مي گويند که بايد به تيم ما بيايي. آنها به تو مي گويند که اگر قرار باشد تو در اين تيم نباشي حتما ما هم طرفدار اين تيم نخواهيم بود!

تو به آنها قول دادي که در صورتي که آنها آرامش شان را حفظ کنند تو هم به تيم آنها خواهي آمد!

آنها قول دادند و تو هم قول دادي. الان به آن تيم بزرگ زنگ مي زني و از آنها مي خواهي که هر طوري شده تو را به تيم شان ببرند تا طرفداران شان را از دست ندهند!آنها به تو مي خندند و مي گويند: بهتر است هواداران مان را از دست بدهيم!تو کاري که بايد انجام مي دادي را انجام دادي. تصميم مي گيري که طي يک مصاحبه اصولي با طرفداران اتمام حجت بکني!

*

الان از خواب بلند شدي! و مي خواهي با يک رسانه تماس بگيري تا با تو مصاحبه کنند!


 اما خبر 

بازسازي انگشتان دست و پا با کليد سلول‌هاي بنيادي ناخن

تحقيقات جديد نشان مي‌دهد، سلول‌هاي بنيادي در ناخن انگشتان دست و پا نقش مهمي در فرآيند بازسازي اندام قطع شده ايفا مي‌کنند.به گزارش سرويس علمي (ايسنا)، بسياري از پستانداران قادر به بازسازي مجدد انگشتان قطع شده دست و پاهاي خود هستند؛ در موش و انسان، بازسازي يک انگشت دست يا پاي قطع شده شامل رشد مجدد ناخن است، اما امکان رشد مجدد بستگي به محل قطع عضو دارد.اگر تعداد سلول‌هاي بنيادي در محل قطع عضو کم باشد، امکان رشد مجدد ناخن در اين بخش وجود نخواهد داشت، اما تعداد کافي سلول‌هاي بنيادي باعث رشد و ترميم مجدد ناخن خواهد شد.محققان براي بررسي نقش حياتي اين سلول‌هاي بنيادي، آزمايش قطع انگشت را بر روي دو گروه موش انجام دادند؛ گروه اول موش‌هاي عادي و گروه دوم موش‌هايي بودند که با مصرف يک دارو، قادر به توليد سيگنال شيميايي براي رشد مجدد سلول‌هاي ناخن نبودند.اين سيگنال‌ها باعث تحريک سلول‌هاي بنيادي براي توسعه بافت جديد ناخن شده و با جذب اعصاب، به بازسازي ناخن و استخوان کمک مي‌کند.سيگنال‌هاي شيميايي با هدايت سلول‌هاي بنيادي براي توسعه سلول‌هاي جديد ناخن، در فرآيند بازسازي انگشت قطع شده نقش حياتي ايفا مي‌کنند.پس از گذشت پنج هفته، ترميم انگشت و ناخن در موش‌هاي معمولي مشاهده شد، اما موش‌هاي فاقد سيگنال (براي هدايت سلول‌هاي بنيادي)قادر به بازسازي و ترميم ناخن نبودند.

عکاس ايراني، برنده رقابت جهاني عکاسان زير آب

از آرواره‌هاي يک کوسه عظيم تا رقص ماهرانه گرازماهي‌ها، تصاوير برگزيده يک رقابت بزرگ عکاسي بودند اما تصوير عکاس ايراني گوي سبقت را از تمامي آن‌ها ربود.به گزارش سرويس علمي (ايسنا)، حميد راد به عنوان برنده از ميان تصاوير فوق‌العاده فيناليست‌هاي « رقابت بين‌المللي عميق اندونزي» معرفي شد.هزاران عکاس حرفه‌اي و آماتور در تعقيب بهترين تصاوير زيرآبي سال به اعماق دريا رفته بودند.اين رقابت در هفتمين سال برگزاري، بخشي از مجموعه‌اي از رويدادهاي تصويربرداري زيرآبي است و به يکي از بهترين و معتبرترين رقابت‌هاي دنيا در اين حوزه تبديل شده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون