جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2779- تاریخ : 1392/02/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


عكاسخانه
دالسيو ماچادو - برزيل
دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران آغاز شد
كاريكاتورهايي از گربه هاي ايراني و خرافه پرستي


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 دالسيو ماچادو - برزيل


 دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران آغاز شد
 كاريكاتورهايي از گربه هاي ايراني و خرافه پرستي 

 دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران با 514 اثر از هنرمندان 89 كشور جهان در موسسه فرهنگي هنري صبا آغاز شد.به گزارش روابط عمومي مركز هنرهاي تجسمي، در ابتداي افتتاحيه دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران تعدادي از كاريكاتوريست ها مانند بهرام عظيمي، داوود شهيدي، كامبيز درم بخش، بهمن عبدي، مسعود شجاعي طباطبايي و سرپرست مركز هنرهاي تجسمي پوستر دوسالانه را امضا كردند.

سيد مسعود شجاعي طباطبايي؛ دبير دوسالانه در افتتاحيه گفت: دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران با وقفه دو ساله اي مواجه شد اما اين موجب نشد تا تلاش و پشتكار نداشته باشيم و امروز نتيجه تلاش در نمايشگاه دوسالانه ارائه شده است.

شجاعي طباطبايي با قدرداني از هنرمندان و كاريكاتوريست ها، دبيرخانه دوسالانه و مركز هنرهاي تجسمي و موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر در برگزاري دوسالانه گفت: بدون همكاري و همراهي هنرمندان و همكاران برگزاري دوسالانه ممكن نبود.اصغر اميرنيا؛‌ سرپرست مركز هنرهاي تجسمي نيز در اين مراسم گفت: دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران با فراز و فرودهايي همراه شد و امروز با تلاش آقاي شجاعي طباطبايي و همكاران مركز هنرهاي تجسمي محقق شد. اين دوسالانه مي بايست در سال 1390 برگزار مي شد كه به دليل تراكم برنامه ها انجام نشد، سال گذشته نيز قصد برگزاري دوسالانه كاريكاتور را داشتيم كه به خاطر همزماني با چند رويداد تصميم بر اين شد كه در زمان مناسبي برگزار شود و خوشبختانه امروز شاهد برگزاري اين دوسالانه هستيم.

اميرنيا با اشاره به جايگاه هنر ايران در جهان گفت: هنر كاريكاتور ايران و دوسالانه بين المللي كاريكاتور جايگاه و اعتبار مهمي در دنيا دارد و ارائه آثار هنرمندان 89 كشور بيانگر اعتماد آنها به دوسالانه و اعتبار اين رويداد است.

سرپرست مركز هنرهاي تجسمي افزود: نهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران با فاصله كمي از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري برگزار شد و حالا كه دهمين دوسالانه برگزار شده است يازدهمين انتخابات رياست جمهوري را پيش رو داريم و اين باعث مي شود در كنار رويداد سياسي انتخابات ، جاي هنر هم خالي نباشد.

اميرنيا در ادامه گفت:دوسالانه مي بايست بستري باشد تا ضعف و قوت ها در آن بررسي شود تا با رفع نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت براي ارتقاي هنر تلاش شود.

سرپرست مركز هنرهاي تجسمي گفت : همزمان با تهران منتخب آثار دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور در استان كهگيلويه و
بوير احمد نيز به نمايش گذاشته مي شود و پس از پايان دوسالانه آثار در موزه هنرهاي معاصر اهواز نمايش داده مي شود.

اميرنيا از خانه كاريكاتور ايران و موسسه فرهنگي صبا براي همكاري و مشاركت در برگزاري دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور قدرداني كرد.

دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران در بخش هاي كارتون با موضوع خرافه پرستي ، طراحي كاراكتر گربه ايراني ، كميك استريپ ، آزاد و كاريكاتور چهره در موسسه فرهنگي هنري صبا برگزار شده است و تا 22 خردادماه ادامه دارد.در افتتاحيه دوسالانه كاريكاتور،‌ كاريكاتوريست‌هايي از جمله كامبيز درم بخش، جواد عليزاده، بهمن عبدي، بهرام عظيمي، داوود شهيدي، جمال رحمتي و ... حضور داشتند.


 قصار اما... 

 زندگي به من ياد داده که براي داشتن آرامش و آسايش،

امروز را با خدا قدم بردارم و فردا را به او بسپارم...

منبع هشت بهشت


 نگـــاه 

همزمان با روز جهاني موزه ؛

بازديد از باغ موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت رايگان است

مدير عامل باغ موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت گفت:به مناسبت روز جهاني موزه بازديد از باغ موزه دفاع مقدس براي عموم رايگان است .جواد خضرايي افزود :مردم مي توانند در روز شنبه 28 ارديبهشت ماه همزمان با روز جهاني موزه رايگان از باغ موزه دفاع مقدس بازديد کنند. وي همچنين اظهار داشت :راهنمايان تورهاي گردشگري نيازي به تهيه بليت ندارند و مي توانند در معيت دو نفر از اعضاي خانواده به صورت رايگان از موزه دفاع مقدس بازديد کنند.


از هزار دستان و کمال الملک ... تا فردوسي ،خيام و اينک مولانا

نيم قرن نقاشي «شکيبا » در فرهنگسراي نياوران

نيم قرن نقاشي هاي «حجت شکيبا» که ارايه نقاشي هايش در هزار دستان ،کمال الملک و دلشدگان زنده ياد «علي حاتمي» در حافظه جامعه هنري ايران ماندگار شده است،در گالري سه طبقه ي فرهنگسراي نياوران مرور مي شود.

فردا جمعه 27 ارديبهشت 92 ،نمايشگاه نيم قرن نقاشي هاي حجت شکيبا با نمايش حدود 90 نقاشي و عکس از اين هنرمند پيشکسوت افتتاح مي شود که در آن يازده دوره هنري او زير يک سقف به تماشا در مي آيد که در اين ميان حداقل يک سوم آثار براي نخستين بار در معرض تماشاي مردم گذاشته مي شود .

حجت شکيبا صاحب 6 کتاب نقاشي ست که ديوان حافظ ،به کوروش، رباعيات حکيم عمر خيام ،نقش عکس در هنر ايران و
ايران دخت ازمجموعه نقاشي هايش در اين زمره اند .

حجت شکيبا مهرماه 1328 در گرگان به دنيا آمده است و پس از فارغ التحصيل شدن از دانشگاه تهران آثارش در کشورهاي مختلفي از جمله سوئيس ،انگلستان ،کانادا .... به نمايش عمومي درآمده است ... نيم قرن نقاشي هاي شکيبا تا 9خرداد در گالري شماره يک فرهنگسراي نياوران واقع در انتهاي خيابان پاسداران ،رو به روي پارک نياوران ،فرهنگسراي نياوران به روي ديوار خواهد بود و علاقمندان مي توانند همه روزه از ساعت 10 تا 19 و روزهاي تعطيل 14 تا 19 از اين آثار ديدن نمايند .


ترکيه براي نمايش زندگي پيامبر(ص) موزه مي‌سازد

اداره اوقاف ترکيه، پروژه‌ي ساخت موزه ويژه‌ي پيامبراکرم (ص) را آغاز کرد که قرار است بخشي از مهم‌ترين ابعاد زندگي شخصي و اجتماعي پيامبر (ص) را به نمايش بگذارد.

به گزارش (ايسنا)، اداره اوقاف ترکيه پروژه‌ ساخت موزه‌ پيامبراکرم(ص) را آغاز کرد. اين موزه در نوع خود اولين موزه‌اي است که زندگي حضرت محمد (ص)، بزرگترين شخصيت جهان اسلام را به نمايش مي‌گذارد.

در اين موزه قرار است مجموعه‌اي از وسائل شخصي متعلق به پيامبر (ص) به صورت نمادين ساخته و نمايش داده شود.هم‌چنين مکان‌هاي مهمي که پيامبر در آن‌ها سکونت و يا رفت‌وآمد داشتند نيز ساخته خواهد شد که از مهم‌ترين آن‌ها خانه کعبه و مسجد نبوي است.

به گزارش شبکه خبري الفجر، «محمد کايا»، رييس اداره‌ اوقاف ترکيه در گفتگو با اين شبکه گفت: زمان افتتاح اين موزه سال 2016 تخمين زده شده است. اين موزه در مساحت 3 هزار و 500 متر مربع در منطقه «أيوب» استانبول ساخته خواهد شد و هدف از اجرا و ساخت اين پروژه آشنايي مردم با زندگي پيامبر (ص) و عصري که ايشان در آن زندگي مي‌کردند، بوده است.

اين موزه به صورت نمادين، نمونه‌هايي از لباس،‌ غذا،‌ وسايل شخصي پيامبر (ص) را به نمايش خواهد گذاشت. هم‌چنين غار حراء که محل عبادت ايشان و نزول وحي بوده است، ساخته خواهد شد.

هم‌چنين قرار است مسيري که ايشان هنگام هجرت از مکه به مدينه در پيش گرفتند و محل وقوع جنگ‌هاي بدر،‌ احد و خندق بوده نيز به صورت نمادين شبيه‌سازي شوند.


 اخبـــــــــار 

رييس کميسيون فرهنگي-اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران:

پرچم،معرف ملت ايران به جهانيان است

مرتضي طلايي رييس کمسيون فرهنگي ـ اجتماعي درباره نحوه برپايي جشنواره پرچم گفت: انتظار اين است که برگزاري اين جشنواره بتواند به شناخت بيشتر از کارکرد پرچم منجر شود؛ چراکه پرچم معرف ملت ايران به جهانيان است.

مرتضي طلايي در گفت‌وگو با ستاد خبري نخستين جشنواره پرچم گفت: متأسفانه تاکنون کار جدي‌ درباره شناخت، فلسفه، پيام و کارکردهاي پرچم، همچنين مؤلفه‌هاي ديگرِمربوط به آن صورت نگرفته است. بدون شک برگزاري اولين جشنواره پرچم مي‌تواند سرآغازي براي فعاليت در اين حوزه باشد اميدواريم همه ساله شاهد برپايي اين جشنواره در سطح ملي باشيم.

رييس کميسيون فرهنگي-اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اين نکته که بايد دقت کرد، جشنواره‌ خروجي‌محور و مبتني بر ارزش‌هاي ملي، ديني و انقلابي برگزار شود، افزود: جشنواره پرچم بايد به ايجاد تعلق بيشتر بين مردم و پرچم کمک کند؛ پرچم بايد جايگاه مقدس خود را بين آحاد مردم پيدا و حفظ کرده تا مردم با مشاهده پرچم کشورشان، ارزش‌هاي ملي و تمدني خود را در ذهن متجلي سازند.

طلايي ياد آور شد: در کنار اين رنگ‌ها آنچه از اين رنگ‌ها مهم‌تر و زيباتر است، نام مقدس«الله» است که پرچم کشور ما به اين نام الهي مزين شده و اين اصلي‌ترين پيام پرچم کشور ما را بيان مي‌کند. بايد روشن شود که چه هدفي در استفاده از نام الله در پرچم وجود داشته است.

طلايي توجه به اين مفاهيم ارزنده را وظيفه اصلي هنرمندان دانست و خاطر نشان كرد: بايد در نظر داشت که اين پرچم متعلق به اين نظام و ملت است که با چنين آرمان و رويکردي پابرجاست؛ بنابراين هنرمندان بايد در آثار خود به تبيين مفاهيم نهفته در عناصر بصري پرچم بپردازند.


"امام و مردم" در قاب نقاشي و پوستر

نمايشگاه هنرهاي تجسمي "امام و مردم" در رشته‌هاي نقاشي و پوستر 12 تا 31 خردادماه در فرهنگسراي نياوران برگزار مي‌شود.به گزارش مهر، به مناسبت سالگرد ارتحال امام خميني (ره) و پنجاهمين سالروز 15 خرداد نمايشگاه نقاشي و پوستر امام و مردم برگزار مي‌شود و هنرمندان براي شركت در اين نمايشگاه و ارسال آثار تا سوم خردادماه مي‌توانند در سايت www.civa.ir ثبت‌نام و تصوير اثر خود را ارسال كنند.

در رشته نقاشي هر هنرمند مي‌تواند سه اثر و در رشته پوستر هر هنرمند مي‌تواند پنج اثر را براي نمايشگاه انتخاب ارسال كند.

برگزاري نمايشگاه عكس، ‌كارگاه نقاشي و كارگاه خوشنويسي از برنامه‌هاي جنبي نمايشگاه امام و مردم است.

نمايشگاه امام و مردم از سوي مركز هنرهاي تجسمي با همكاري موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر 12 تا 31 خردادماه در فرهنگسراي نياوران برگزار مي‌شود و هنرمندان براي شركت در جشنواره مي‌توانند به سايت www.civa.ir يا نشاني خيابان كارگر شمالي، روبه روي پارك لاله، كوچه صدوقي، شماره 17 مراجعه کنند.


حوزه هنري برگزار مي كند؛

نمايش گنجينه مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري در موزه هنرهاي معاصر تهران

نمايشگاه آثار گنجينه مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري شامل برگزيده آثار سه سال گذشته هنرمندان اين مركز در موزه هنرهاي معاصر تهران برپا خواهد شد.به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري، اين نمايشگاه كه آثار برگزيده هنرمندان رشته هاي مختلف تجسمي 3 سال اخير را در بر مي گيرد، طي برگزاري مراسم افتتاحيه در تاريخ 6 خردادماه سال جاري از همان روز به مدت يك ماه در موزه هنرهاي معاصر تهران برپاست .

گنجينه مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري آثار هنري ارزشمندي را در بر مي گيرد كه از آن جمله مي توان به آثار كاظم چليپا، محمدحسين نيرومند، سيد مسعود شجاعي طباطبايي، ايرج اسكندري، احمد خليلي فرد، حسين غلامي، غلامعلي طاهري، محمدرضا دوست محمدي، حميد عجمي، نادر قشقايي، ملك داديار گروسيان، پرويز اسكندرپور، و .... اشاره كرد.


منار سوخته‌ي مسجدجامع قزوين رونمايي مي‌شود

مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري استان قزوين‌ از رونمايي منار مرمت‌شده‌ي مسجدجامع قزوين در هفته‌ي ميراث فرهنگي خبر داد.به گزارش (ايسنا)، دوم دي‌ماه سال پيش، بخش چوبي (ماذنه) مناره‌ي غربي مسجدجامع قزوين که يکي از معدود مساجد چهار ايوانه‌ي کشور است براثر آتش‌سوزي به‌طور کامل از بين رفت.

در آن زمان، عده‌اي معتقد بودند که روشن کردن آتش در سرما باعث آتش‌سوزي شده، عده‌اي ديگر اتصال سيم برق را عامل آتش‌سوزي مي‌دانستند و گروهي نيز عوامل ديگري را در آتش‌سوزي دخيل مي‌دانستند و حالا اين مناره‌ي قاجاري بعد از حدود چهارماه مرمت شده است.اسدالله بيرانوند - مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري قزوين - به خبرنگار ايسنا‌ گفت:عمليات استحکام‌بخشي و تغيير بخش‌هاي آسيب‌ديده، مهم‌ترين بخش مرمت اين مناره بود که انجام شد و در هفته‌ي ميراث فرهنگي از آن رونمايي مي‌شود.


 دنياي عكس 

بزن قدش کري و لاوروف وزراي خارجه آمريکا و روسيه در يک نشست خبري در مسکو


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون