جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2770- تاریخ : 1392/02/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


عرضه‌ي کتاب‌هاي ويژه‌ي کودکان نابينا در نمايشگاه بين‌المللي کتاب

در نشست علمي و ترويجي کانون صورت مي‌گيرد
بررسي تاويلي نمونه‌هاي تيپيکال افسانه‌هاي کودکان


مربيان لبناني، ميهمان فعاليت‌هاي هنري کانون پرورش فکري


برگزاري جشنواره نمايش عروسکي در سه استان کشور


رونمايي از فراخوان مسابقه اطاعت از امر رهبري در شهرکرد


سومين جشنواره ملي 'نمادها و نشانه‌هاي رضوي' فراخوان داد


 عرضه‌ي کتاب‌هاي ويژه‌ي کودکان نابينا در نمايشگاه بين‌المللي کتاب 

 
کودکان و نوجوانان نابينا نيز مي‌توانند کتاب‌هاي به خط بريل را از غرفه‌ي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران تهيه کنند.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون،بيش از 40 عنوان از کتاب‌هايي که به خط بريل براي استفاده نابينايان توسط انتشارات کانون توليد شده، در غرفه عرضه‌ي محصولات فرهنگي کانون در دسترس روشن‌دلان قرار گرفته است.

در اين بخش مجموعه‌ کتاب‌هايي با موضوع‌هاي مختلف شامل مجموعه "مرز پر گهر"، "متون کهن"، "کتاب‌هاي انديشه"، " متون ديني"، " کتاب‌هاي قصه‌گويي"، "شعر و داستان‌" ديده مي‌شود.

همچنين نزديک به 40 عنوان کتاب گويا و 40 عنوان کتاب الکترونيک عرضه شده در اين نمايشگاه از جمله آثاري است که مي‌تواند مورد استفاده کودکان نابينا قرار بگيرد.

تاکنون نزديک به 70 عنوان کتاب بريل توسط انتشارات کانون منتشر و اين آثار در قفسه‌‌ي کتاب‌خانه‌هاي کانون نيز قرار گرفته تا کودکان نابينا در سراسر کشور بتوانند اين آثار را مطالعه کنند.

کتاب‌خانه‌هاي فراگير از جمله مراکزي هستند که در حال حاضر تنها در تهران به ارايه‌ي خدمات به کودکان و نوجوانان داراي نيازهاي ويژه مي‌پردازد.

در حال حاضر 5 مرکز فراگير در تهران فعاليت مي‌کند اما مديرعامل کانون به تازگي بر راه‌اندازي دست‌کم يک مرکز فراگير در هر مرکز استان کشور تاکيد کرده است.

کانون در بيست و ششمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران با عرضه بيش از 1 هزار عنوان محصولات فرهنگي شامل کتاب و سرگرمي و لوح فشرده فيلم‌هاي پويانمايي، بازي‌هاي رايانه‌اي، کتاب و نرم‌افزارهاي آموزشي و کمک آموزشي کانون زبان ايران در مصلي امام خميني (ره) بخش ناشران کودک و نوجوان سالن24 پذيراي علاقه‌مندان است.


 در نشست علمي و ترويجي کانون صورت مي‌گيرد
 بررسي تاويلي نمونه‌هاي تيپيکال افسانه‌هاي کودکان 

هشتمين نشست علمي و ترويجي مديريت آموزش و پژوهش کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با موضوع بررسي تاويلي نمونه‌هاي تيپيکال افسانه‌هاي کودکان برگزار مي‌شود.

در اين نشست دکتر محمد جعفر قنواتي پژوهشگر تاريخ و فرهنگ عامه ايران با موضوع «ويژگي‌هاي افسانه‌هاي ايراني» سخنراني خواهد کرد. فاطمه گل گلي نيز يافته‌هاي پژوهشي پايان نامه کارشناسي ارشد خود را با عنوان «بررسي تاويلي نمونه‌هاي تيپيکال افسانه‌هاي کودکان» ارايه مي‌کند. اين نشست ساعت 9 صبح روز سه‌شنبه 17 ارديبهشت 1392 در سالن کنفرانس يک مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري کانون واقع در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.

اين پايان‌نامه مورد حمايت مديريت آموزش و پژوهش کانون قرار گرفته است.


 مربيان لبناني، ميهمان فعاليت‌هاي هنري کانون پرورش فکري 

 
مربيان لبناني شرکت‌کننده در اردوهاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با حضور در کارگاه‌هاي هنري از تجربيات آموزشي کانون در اين عرصه بهره‌مند شدند.

35 مربي موسسه‌ي کشافه‌المهدي(عج) (پيشاهنگي) لبنان در آخرين مرحله از سفر خود به ايران در مشهد مقدس به مرکز شماره 1 کانون اين شهر رفتند و در کارگاه آموزش سفال با تجربه‌هاي همکاران ايراني خود در کانون از نزديک آشنا شدند.

نرجس ترابي مربي هنري سفال مرکزشماره 1 کانون مشهد در اين زمينه گفت: سفال‌گري، نقش مهمي در پرورش روح و بروز خلاقيت کودکان بر عهده دارد و کانون به همين دليل به آن اهميت مي‌دهد.

وي اظهار داشت: کارگاه برگزار شده براي مربيان لبناني نيز با هدف آشنايي آن‌ها با ابزار سفال‌گري و کار با دست برپا شده بود و اين‌که آن‌ها بياموزند که حتي در صورت نبودن ابزار کار‌، چگونه کودکان را به اين هنر علاقه‌مند کنند.

ترابي افزود: به همين دليل مربيان کانون مقداري وسايل دور ريختني مانند ميخ، ظروف پلاستيکي، چاقو و... در اختيار ميهمانان قرار داده تا آنان بتوانند به‌وسيله آن، فعاليت سفالگري را انجام دهند.

وي افزود: در عين حال کار قالب‌گيري با گچ يکي از فعاليت‌هاي جذاب و موثر براي کودکان و نوجوانان است که مربيان ميهمان اين کار را به خوبي فرا گرفتند.

35 مربي موسسه پيشاهنگي کشافه‌المهدي(عج) وابسته به مقاومت اسلامي لبنان از روز 10 تا 16 ارديبهشت از شهرهاي تهران، قم، اصفهان و مشهد بازديد کردند تا در کنار زيارت حرم حضرت امام رضا(عليه‌السلام) و حضرت فاطمه معصومه(سلام‌الله عليها) با تجربه‌هاي مربيان کانون در حوزه‌ي پرورش خلاقيت‌هاي هنري و ادبي کودکان ايراني آشنا شوند.

در اين ميان نوع پوشش اين مربيان لبناني نيز نشان‌گر اهميتي است که آن‌ها براي رعايت حجاب و تاثير آن در الگو‌پذيري کودکان و نوجوانان قايل اند.

در بين اعضاي اين گروه محمد سعيد اهل لبنان و ساکن استان قم کار ترجمه را بر عهده داشت. او در دانشگاه شهيد بهشتي تهران مشغول به تحصيل است و به سه زبان فارسي و عربي و انگليسي تسلط دارد.

موسي جمعه رييس اداره پرسنلي جمعيت کشافه المهدي که ايران را بسيار دوست دارد، مي‌گويد سال‌هاي زيادي از سن خود را در اين جمعيت مي‌گذراند.

فاطمه کريم که مي‌شود او را هماهنگ کننده اين سفر دانست نيز مي‌گويد: من 8 سال است که عضو موسسه کشافه المهدي (عج)هستم و براي اولين بار است که به کشور اسلامي ايران سفر مي‌کنم.

وي در خصوص موسسه کشافه المهدي بيان مي‌دارد: موسسه ما در سال 1985 ميلادي مقارن با ميلاد امام مهدي (عج) تاسيس شد.در اين موسسه من به عنوان تنظيم کننده برنامه‌هاي مختلف براي مناسبات و اعياد فعاليت مي‌کنم .

وي هدف اصلي موسسه را تربيت نسلي برپايه راه و روش انقلاب اسلامي و رهبر کبير برمي‌‌شمارد.

فاطمه حسين الموسوي روي شانه‌اش مقامي نصب است که جلب توجه مي‌کند. او در خصوص نشانش مي‌گويد: نشانم نشان سيده الزهرا است که بخاطر عضويت بيش از 10 سال در موسسه کشافه المهدي به من اعطا شده است.

وي خودش را اين چنين معرفي مي‌کند: مسوول مرکز کشافه المهدي در شهر نبي شيث هستم من 16 سال است که عضو موسسه‌ام و 11 سال است در موسسه مقام و مسووليت دارم.

فاطمه دست‌آوردش از سفر به ايران را چنين تشريح مي‌کند: اگر من به شهر خود باز‌گردم کودکان و نوجواناني را که مايل به فراگيري اصول ديني هستند تشويق مي کنم که در حوزه جامعه الزهرا درس بخوانند و بچه‌هاي ديگري که هنوز به ايران نيامدند را با فرهنگ ايراني آشنا مي‌کنم.

فاطمه حسين الموسوي با کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آشناست و مي‌گويد: تا اين حد با کانون آشنا هستم که در آن براي تربيت و هدايت بچه‌ها به فرهنگ ايراني اسلامي کوشش مي‌شود و سعي به پرورش فکري کودکان و نوجوانان از طريق برنامه‌هاي گوناگون و متنوع صورت مي‌پذيرد.

وي نظرش را در خصوص کشور ايران چنين عنوان مي‌کند که نظم و عمل به قوانين و مقررات و آرامشي که در کشور ايران است نظر مرا به خودش جلب کرد.

او اظهار داشت: اين‌که خانم‌هاي ايراني مي‌توانند در همه جا کار کنند و شرايط براي آن‌ها فراهم است در حالي که لبنان اگر بخواهيم نمي‌توانيم در مراکز عمومي و دولتي با رعايت حجاب کامل کار کنيم .اين يک نعمت بزرگي است که حتي زن‌ها مي‌توانند به مناصب بزرگ حکومتي هم برسند.

فاطمه مي‌گويد: براي تحصيل دانشجوها در دانشگاه‌هاي لبنان نياز به پول کلاني است ولي در ايران هرکس برطبق توانايي و استعداد خودش مي‌تواند در رشته دلخواه خود بدون پرداخت هزينه تحصيل کند.

آمنه محمد عليان 10 سال است به عنوان مربي نوجوانان 15 تا 17 سال در موسسه کشافه المهدي مشغول به فعاليت است. برادرش هنوز در ميان مبارزان لبناني قرار نگرفته بود که در بمباران هوايي اسراييلي‌ها در شهر برج قلواي به شهادت رسيد .

وي دست‌آوردش از سفر ايران را چنين بيان مي‌کند: آن چيزي که مي‌توانم براي ملتم ببرم اين که چگونه ايران به رشد ملي رسيده به ابداعو اختراع‌هاي گوناگون دست يافته و اين‌که چگونه مي توانيم از ملت مسلمان ايران الگو بگيريم.

آمنه مي‌گويد: مهم‌ترين هدف از سفر به ايران تجديد عهد و پيمان‌مان با امام رضا(عليه‌السلام) و حضرت معصومه(سلام الله) و به‌همراه آن با ولي فقيه است.

وي گفت: ميان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و موسسه کشافه المهدي جهت تبادل تجربيات همديگر براي رشد و پرورش کودکان و نوجوانان تفاهم نامه‌اي منعقد شده است.

آمنه محمد عليان از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مي‌گويد : کانون برنامه‌هاي جالبي براي پرورش فکري کودکان و نوجوانان و مخاطبان خود دارد.

وي در بيان هدفش از سفر به ايران اظهار مي‌دارد: هدف اول سفر ما زيارت حضرت رضا و حضرت معصومه به همراه آن بازديد از اماکن تاريخي وآشنا شدن با فرهنگ ملت ايراني است.

آمنه به بازديد گروه از جماران اشاره کرد و گفت: در مرقد امام خميني(ره) به عظمت مقام و رهبر اسلامي اين مملکت ديني و تواضع امام خميني در حالي که رهبر انقلاب اسلامي بودند، پي بردم.

گفتني است 35 مربي موسسه کشافه المهدي روز 16 ارديبهشت مشهد را به مقصد کشور خود ترک مي‌کنند.


 برگزاري جشنواره نمايش عروسکي در سه استان کشور 

 
پانزدهمين جشنواره‌ي نمايش عروسکي در سطح مراکز استاني برگزيدگان خود را معرفي کرد.بر اساس گزارش‌هاي رسيده، در روزهاي اخير تعدادي از استان‌ها با برپايي جشنواره‌ي نمايش عروسکي از هنرمندان و مربيان برگزيدکان تقدير کردند.

بر اين اساس، هفت گروه نمايشي از مراکز کانون استان زنجان در مجتمع فرهنگي‌هنري شهر زنجان شرکت کردند.

غلامحسين نظري مديرکل کانون استان در افتتاح اين جشنواره گفت: امروز شاهد يک رقابت سالم در ميان گروه‌هاي نمايشي خواهيم بود که حاصل زحمات مربيان و اعضاي مراکز کانون در اين استان است که هرکدام داراي پيام‌هاي اخلاقي و تربيتي مي‌باشد.

وي خاطرنشان کرد که از نظر ما همه گروه‌هاي نمايشي از ابتداي اين فعاليت برگزيده هستند.

نظري به همکاران و اعضاي برگزارکننده توصيه کرد که اين جشنواره بايد بستر مناسبي جهت بالا بردن تجربيات از لحاظ کمي و کيفي باشد.

جشنواره نمايش عروسکي مراکز کانون اين استان شامل اجراي هفت نمايش بود که مرکز شماره يک زنجان با دو گروه نمايشي و مراکز علوم و نجوم، مجتمع زنجان، ابهر، خرمدره و قيدار هر کدام با يک گروه نمايشي در اين جشنواره شرکت داشتند. پايان بخش برنامه‌هاي اين جشنواره اهداي لوح تقدير به مربيان و اعضاي گروه‌هاي شرکت کننده بود.

در مراسم تقدير از برگزيدگان در استان هرمزگان نيز سيد داود حسيني مدير کل کانون استان ضمن اشاره به تاريخچه‌ي نمايش عروسکي در ايران، به اهميت نمايش عروسکي در کانون اشاره و تاکيد کرد: نمايش عروسکي يکي از چهل فعاليت کانون مي‌باشد که بستر خوبي براي رسيدن به اهداف متعالي کانون است زيرا کودکان با آن، ارتباط بهتر و سالم‌تري ايجاد مي‌کنند و اجتماعي شدن را مي‌آموزند.

وي افزود: نمايش عروسکي يک فعاليت جذاب براي کودکان و نوجوانان به شمار مي‌آيد که مي‌توان در انتقال مفاهيم اخلاقي، ديني و تربيتي مخاطبين خود تاثير به سزايي داشته باشد و کودکان با ارتباطي که از نمايش مي‌گيرند با نقش‌هايي که در آينده به عهده خواهند داشت بيشتر آشنا مي‌شوند.

حسيني هدف از نمايش عروسکي در کانون را شکوفا شدن استعدادهاي پنهان کودکان و نوجوانان دانست.

در ادامه گروه‌هاي نمايشي برگزيده اعلام شدند. بر اين اساس در بخش اعضاي پيشين (ارشد) نمايش "درياي سرخ" به کارگرداني عفت تفضلي مربي مسوول مرکز شماره يک بندرعباس و نمايش "آفتاب از کجا سر مي‌زند " از مرکز شماره 4 بندرعباس به کارگرداني سميه اسلامي مربي هنري کانون به مرحله‌ي منطقه‌اي راه يافتند.

در استان کرمانشاه نيز رقابت‌ها درحال برگزاري است و کار داوري آن‌ها نيز آغاز شده است.

از سوي ديگر، استان‌هاي ديگر نيز در روزهاي اخير در حال برگزاري دور استاني اين جشنواره هستند.


 رونمايي از فراخوان مسابقه اطاعت از امر رهبري در شهرکرد 

 
از فراخوان مسابقه‌ي "اطاعت از امر رهبري" در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان چهارمحال و بختياري رونمايي شد.به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان چهارمحال و بختياري به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زهرا (س) از فراخوان اطاعت از امر رهبري پيرامون شعار سال حماسه سياسي، حماسه اقتصادي رونمايي شد.

پرويز شاهوردي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان درباره‌ي اين فراخوان گفت: فراخوان اطاعت از امر رهبري پيرامون سال حماسه سياسي، حماسه اقتصادي در 2 بخش هنري و ادبي براي 2 گروه سني کودک و نوجوان برگزار مي‌شود.

به گفته اين مدير، در بخش هنري کودکان و نوجوانان مي‌توانند در مسابقات نقاشي و عکاسي شرکت کنند و بخش ادبي اين فراخوان نيز که شامل نامه‌اي به مقام معظم رهبري پيرامون سال حماسه سياسي، حماسه اقتصادي است، براي کودکان و نوجوانان استان طراحي شده است.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان چهارمحال و بختياري اشاره کرد: 24 تير ماه مصادف با ولادت مقام معظم رهبري طي ويژه برنامه‌اي نتايج اين فراخوان اعلام و به برگزيدگان اول تا سوم در هر رشته براي گروه‌هاي سني کودک ونوجوان جوايز نفيسي اهدا خواهد شد. آخرين مهلت ارسال آثار به دبيرخانه‌ي اين فراخوان، مستقر در مجتمع فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان پايان خرداد ماه اعلام شده است.

گفتني است اين رونمايي در ويژه برنامه جشن ولادت حضرت زهرا (س) با حضور عليرضا کريميان مدير کل آموزش و پرورش استان، فرشاد طهماسبي مدير کل روابط عمومي استانداري استان، علي خانجاني مشاور مدير عامل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان، و جمع کليه کارکنان اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان در اردوگاه تفريحي کوثر سامان صورت گرفت.


 سومين جشنواره ملي 'نمادها و نشانه‌هاي رضوي' فراخوان داد 

 فراخوان جشنواره ملي 'نمادها و نشانه‌هاي رضوي' که براي سومين دوره در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان غربي برگزار مي‌شود، منتشر شد. اين رويداد يکي از 16 جشنواره‌اي است که در قالب يازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه السلام) و با هدف اشاعه و ترويج فرهنگ و معارف رضوي، آشنايي با منسوبين، صحابه، اماکن، آثار و برکات امام رضا (عليه السلام) و شناسايي و جمع‌آوري نمادها و نشانه‌هاي رضوي برگزار مي‌شود.

آثار هنري کودکان ونوجوانان در اين جشنواره در دو بخش نقاشي و عکاسي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد که در بخش نقاشي کودکان و نوجوانان به سه گروه سني هفت تا 9 سال، 10 تا 12 سال و 13 تا 17سال و در بخش عکاسي‌، به دو گروه سني 10 تا 12 سال و 13 تا 17 سال تقسيم مي‌شوند. آثار بخش نقاشي جشنواره نيز بايد در اندازه 25 در35 سانتي‌متر با تکنيک آزاد و به ‌صورت انفرادي ترسيم و ارسال شود. بر اساس اين فراخوان، آخرين مهلت ارسال آثار به دبيرخانه جشنواره يکم مرداد سال 1392 است. زمان برگزاري مراسم پاياني جشنواره 19 شهريور همزمان با دهه کرامت است و از برگزيدگان در آيين پاياني اين جشنواره تقدير خواهد شد. کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مسووليت کارگروه کودک و نوجوان يازدهمين دوره‌ي جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) و 16 عنوان جشنواره آن را بر عهده دارد.

فراخوان اين جشنواره‌ها با هدف اطلاع‌رساني به مخاطبان و علاقه‌مندان به صورت کامل همراه با فايل‌هاي تصويري و متني بر روي پايگاه خبري کانون به نشاني: www. kanoonnews. ir منتشر شده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون