جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2767- تاریخ : 1392/02/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

با حضور محمد باقر آدوسي:
هشتاد و يکمين کتاب‌خانه‌ي سيار روستايي در بشرويه آغاز به کار کرد


برگزاري پودمان آموزشي شعرخواني و اصول ادبيات کودک و نوجوان در خراسان شمالي

همزمان با ولادت فاطمه زهرا(س):
30 کودک و نوجوان بي سرپرست سيرجاني عضو کانون شدند


فعالان آموزش فرهنگ ترافيک تبريز تقدير شدند

آيت‌الله کازروني، نماينده ولي فقيه و امام جمعه کرج:
فعاليت‌هاي کانون را در نماز جمعه مطرح کنيد


12 ارديبهشت سال‌روزشهادت استاد مرتضي مطهري و بزرگ‌داشت روز معلم بر معلمان عزيز گرامي باد


 با حضور محمد باقر آدوسي:
 هشتاد و يکمين کتاب‌خانه‌ي سيار روستايي در بشرويه آغاز به کار کرد 

 
هشتادويکمين کتاب‌خانه‌ي سيار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در شهرستان بشرويه به منظور ارايه‌ي خدمات به کودکان 20 روستا آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان جنوبي، هم‌زمان با سفر محمد باقر آدوسي معاونت فرهنگي کانون پرورش فکر ي کودکان و نوجوانان کشور به استان خراسان جنوبي، کتاب‌خانه‌ي سيار روستايي بشرويه با حضور عبدالرضا صمدي مديرکل کانون، محمد علي مهدي نژاد فرماندار بشرويه و جمعي از مسوولان و اعضاي شوراي فرهنگي کانون به بهره‌برداري رسيد تا سايه‌ي چتر مهرباني کانون کودکان 20 روستاي شهرستان بشرويه را به مطالعه کتاب و فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي دعوت کند.

فرماندار بشرويه: بزرگ‌ترين سرمايه انسان‌هاي بزرگ کتاب است

محمد‌علي مهدي‌نژاد در آيين گشايش کتاب‌خانه‌ي سيار روستايي بشرويه کتاب را بزرگ‌ترين سرمايه‌ي انسان‌هاي بزرگ دانست و گفت: کساني که مايه فخر و مباهات يک سرزمين هستند کتاب‌خواني، بهترين صفات آنان است.

فرماندار بشرويه افزود: ارتباط با کتاب، ارتباط با معنويت و نور است و اين نقطه‌ي مقابل ظلمت و تاريکي است.

مهدي‌نژاد خطاب به همه‌ي کودکان و نوجواناني که در حسينيه شهرک امام خميني بشرويه حضور داشتند گفت: شما عزيزان بايد شکرگزار خداوند باشيد که به برکت انقلاب اسلامي در مقطعي از تاريخ زندگي مي‌کنيد که زمينه پيشرفت شما در همه‌ي امور فراهم شده است و افتتاح کتاب‌خانه سيار روستايي براي شما يک نعمت است.

وي شهرستان بشرويه را داراي شخصيت‌هاي برجسته ديني، علمي و ادبي خواند و ادامه داد: با تأکيدات فراوان مقام معظم رهبري در زمينه‌ي کتاب‌خواني، کودکان و نوجوانان بايد با الگو گرفتن از همين بزرگان با کتاب انس بگيرند تا چهره‌هاي درخشان آينده اين سرزمين باشند.

فرماندار بشرويه در بخش ديگري از سخنانش از معاونت فرهنگي کانون، مدير کل کانون و ديگر مسوولاني که براي راه‌اندازي کتاب‌خانه‌ي سيار روستايي بشرويه تلاش کردند صميمانه قدرداني و براي همکاري و مساعدت با کانون اعلام آمادگي کرد.

محمدباقر آدوسي: 81 کتاب‌خانه‌ي سيار در کشور به کودکان و نوجوانان ارايه خدمات مي‌کند

معاونت فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در جمع کودکان روستاي شهرک امام خميني (ره) بشرويه که صاحب کتاب‌خانه شده بودند، گفت: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با 872 مرکز فرهنگي هنري ثابت و 3000 مربي در خدمت تمامي کودکان و نوجوانان ايرا ن اسلامي است و امروز در اين مکان هشتاد و يکمين کتاب‌خانه‌ي سيار افتتاح شد تا کودکان روستايي نيز از خدمات فرهنگي‌هنري کانون به ويژه کتاب بهره‌مند شوند.

معاونت فرهنگي کانون هم‌چنين از وجود 8 ميليون کتاب با 16 هزار عنوان در مراکز فرهنگي‌هنري سطح کشور خبر داد و گفت: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سالانه 500 عنوان کتاب توليد مي‌کند که آن‌ها را در اختيار کودکان و نوجوان قرار مي‌دهد.

آدوسي تاکيد کرد: کتاب، گنجينه گذشتگان و چراغ راه آيندگان است و انسان با انديشه و خردورزي مي‌تواند سازنده‌ي جامعه ايده‌آل باشد اگراز کتاب به عنوان منشأ فکر استفاده کند، پس هرچه مي‌توانيد کتاب بخوانيد.

وي ياد آور شد: کتاب‌هاي موجود در کتاب‌خانه‌هاي کانون يک امکان پرورش دهنده است که مربيان با استفاده از آن، مفاهيم اعتقادي، اخلاقي و اجتماعي را به صورت غير مستقيم آموزش مي‌دهند.

عبدالرضا صمدي: همه‌ي ما به مطالعه کتاب نيازمنديم

مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سخنانش را در مراسم افتتاح کتاب‌خانه‌ي سيار روستايي بشرويه با تبريک فرارسيدن ميلاد حضرت فاطمه (س)، سال‌روز شهادت شهيد مطهري و روز معلم آغاز کرد و گفت: شهيد مطهري استادي بود که ريشه‌ي تفکر او در سرزمين خراسان نهفته است و خردورزي او براي ما بهترين الگوست.

وي افزود: افتتاح کتاب‌خانه‌ي سيار روستايي بشرويه با 5000 جلد کتاب هديه‌اي است براي کودکان و نوجوانان 20 روستاي بشرويه که دل‌هاي کوچک ولي انديشه‌هاي بزرگ دارند.

عبدالرضا صمدي تعداد دانش‌آموزاني که در اين روستاها از کتاب‌خانه‌ي سيار روستايي بشرويه بهره‌مند مي‌شوند 600 تا 700 نفر عنوان کرد و اظهار داشت: کودکان و نوجوانان داراي استعدادها و انديشه‌هاي بالقوه‌اي هستند که اين توانايي‌ها بايد در مسير صحيح خود قراربگيرد.

مديرکل کانون در ادامه گفت: قرآن بزرگ‌ترين و بهترين کتاب عالم بشريت است و ما مفتخريم که به عنوان مسلمان براي انديشيدن و انتخاب مسير زندگي از قرآن استفاده مي‌کنيم و مطالعه کتاب توصيه هميشگي علماي تعليم و تربيت و بزرگان انديشه است.

وي نويسنده، کتاب‌خوان و کتاب‌خانه را سه عنصر اصلي کتاب‌خواني دانست و گفت: امروزه همه‌ي ما به مطالعه کتاب نيازمنديم و بايد در راستاي ترويج فرهنگ مطالعه مفيد تلاش کنيم.

مديرکل کانون يادآور شد: فراهم آوردن زمينه‌هاي استفاده از خدمات فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در قالب کتاب‌خانه‌هاي ثابت، سيار روستايي و پستي همواره يکي از دغدغه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان براي رسيدن به عدالت اجتماعي و بهره‌مندي يکسان کودکان روستايي و شهري از کتاب بوده است.

اجراي سرود و نمايش طنز از ديگر برنامه‌هاي مراسم افتتاحيه کتاب‌خانه سيار روستايي بشرويه بود.


 برگزاري پودمان آموزشي شعرخواني و اصول ادبيات کودک و نوجوان در خراسان شمالي 

 دوره‌ي آموزش شعرخواني و آشنايي با اصول و مفاهيم ادبيات کودک و نوجوان با حضور مربيان فرهنگي مراکز فرهنگي‌هنري استان در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان شمالي، ارکاني فرد در تشريح اهداف برگزاري اين دوره گفت: اين دوره آموزشي با هدف تقويت قدرت استدلال، تفکر انتقادي و خلاق، آشنايي بيش از پيش مربيان کانون با تعاريف، مفاهيم و اصول ادبيات کودک و نوجوان برگزار شده است.

مديرکل کانون استان خراسان شمالي با تاکيد بر لزوم آشنايي بيش‌تر مربيان کانون با ادبيات کودک و نوجوان، افزود: کودکان و نوجوانان جزء سرمايه‌هاي ملي کشور هستند که مي‌بايست با بهره‌گيري از ابزار ادبيات به عنوان يکي از ابزارهاي تربيت غير مستقيم، نيازهاي جسمي، روحي، عاطفي و ... اين قشر از جامعه را تامين کنيم.

ارکاني فرد خاطرنشان کرد: ادبيات کودک و نوجوان شاخه‌اي نو از درخت کهن‌سال زبان و ادب پارسي و ترکيبي نوپا از دانش‌هايي هم چون ادبيات، روان‌شناسي، جامعه‌شناسي، هنر و ... است که به دليل اهميّت و ضرورت اين شاخه در استحکام پايه‌هاي شخصيتي افراد جامعه، بخصوص قشر کودک و نوجوان، نيازمند توجه بيشتر به تعاريف، مفاهيم و اصول آن هستيم.

مهدي محمديان، مدرس اين دوره نيز گفت: کودکان و نوجوانان که مخاطبان کانون پرورش فکري هستند پرورش يافته‌ي عصر مدرن هستند لذا کار مربيان در کانون بسيار حساس است.

وي با اشاره به تئوري مطرح شده در زمينه تربيت گفت: تربيت، عليه تربيت مطرح مي‌شود، تربيت زماني رخ مي‌دهد که اصلا قصد تربيت نداريم؛ توجه به ناخودآگاه چيزي است که نبايد از آن غافل شد و مربي بايستي بيش از هر چيزي به فرآيند توجه نمايد نه برآيند.

اين استاد ادبيات هدف از فعاليت شعرخواني در کانون پرورش فکري را در ايجاد لذت، خوانش شعر در جهت تعليم و تربيت و هم‌چنين دکلماسيون و نحوه خواندن شعر و جذابيت بخشيدن به آن اعلام کرد.

لازم به ذکر است، مهدي محمديان کارشناس موسيقي کانون استان تهران، گوينده و سردبير راديو فرهگ و برگزيده جشنواره بين المللي قصه گويي در ادوار گذشته مي‌باشد.


 همزمان با ولادت فاطمه زهرا(س):
 30 کودک و نوجوان بي سرپرست سيرجاني عضو کانون شدند 

 
هم‌زمان با جشن ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) که به همت مرکز فرهنگي‌هنري سيرجان در سالن مهر اين شهرستان برگزار شد 30 کودک و نوجوان بي سرپرست و بد سرپرست سيرجاني به عضويت کانون درآمدند.

به گزارش روابط عمومي کانون استان کرمان، فرزانه ايران نژاد مسوول مرکز فرهنگي‌هنري سيرجان با بيان اين‌که طرح عضويت کودکان و نوجوانان بي سرپرست و بدسرپرست از سال گذشته اجرايي شده است گفت: در مراسم جشني که با همکاري انجمن زنان نيکوکار ويژ‌ه‌ي اين کودکان و نوجوانان برگزار شد، 30 نفر از آن‌ها به صورت رايگان عضو کانون شدند.

اهداي شاخه‌گل به زنان تحت پوشش انجمن زنان نيکوکار و کارآفرين، اجراي زنده‌ي موسيقي، اجراي مولودي از جمله برنامه‌هايي بود که در اين مراسم به همت مربيان و اعضاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سيرجان انجام شد.


 فعالان آموزش فرهنگ ترافيک تبريز تقدير شدند 

 
مربيان مجتمع کانون تبريز به جهت مشارکت در آموزش فرهنگ ترافيک به کودکان و نوجوانان، مورد تقدير قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آذربايجان شرقي، در مراسمي که به همين مناسبت در سالن معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تبريز برگزار شد مربيان مجتمع فرهنگي‌هنري کانون تبريز حضور داشتند.

يکي از برنامه‌هاي اين مراسم نيز توسط مربي مسوول مجتمع کانون تبريز اجرا و کودکان حاضر در برنامه در مسابقه‌اي جذاب شرکت کردند.

اهداي لوح و جايزه از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

شهرک آموزش ترافيک با همکاري معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تبريز و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان در محوطه مجتمع کانون تبريز راه‌اندازي شده است. اين شهرک آموزشي همه‌روزه پذيراي کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به آموزش فرهنگ ترافيک است.


 آيت‌الله کازروني، نماينده ولي فقيه و امام جمعه کرج:
 فعاليت‌هاي کانون را در نماز جمعه مطرح کنيد 

 
نماينده ولي فقيه و امام جمعه کرج ضمن حمايت از فعاليت‌هاي کانون خطبه‌هاي نماز جمعه را فرصتي مناسب براي ارايه گزارش عملکرد از فعاليت‌هاي اين نهاد و زيبايي‌هاي کار کانون پرورش فکري بر شمرد. به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، آيت‌الله کازروني امام جمعه کرج همزمان با ميلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س)در ديدار با مسوولان و همکاران کانون استان البرز با اعلام اين مطلب افزود: به منظور آشنايي عموم مردم با فعاليت‌هاي علمي، فرهنگي و هنري نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بايد فعاليت‌هاي خوب به مردم اطلاع داده شود.آيت‌الله کازروني گفت: مربيان کانون رسالت سنگيني در امر تعليم و تربيت آينده‌سازان برعهده دارند و کانون را در شکل گيري مناسب کودکان و نوجوانان تاثيرگذار دانست.

نماينده ولي فقيه و امام جمعه کرج همچنين به ضرورت هويت سازي در کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت تاثيرگذاري کار مربيان آموزشي و تربيتي در کودکان بسيار بالا است.حجت‌الاسلام کازروني ادامه داد: حق و حقيقت، راه درستي است که مربيان کانون پرورش فکري بچه‌ها را به آن هدايت مي‌کنند.نماينده ولي فقيه و امام جمعه کرج کار کردن با کودکان و نوجوانان را امتياز بزرگي دانست و تصريح کرد: همان‌طور که در احاديث نيز آمده قلب‌هاي کودکان و نوجوانان مانند زمين خالي و بدون بذر است که مي‌توان پايه‌هاي شخصيتي آنان را شکل داد.وي کانون را به عنوان نهادي خواند که در عمر کاري خويش مي‌تواند شخصيت کودکان را شکل دهد و اين را نعمت بزرگي براي همکاران کانوني دانست و افزود: فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري مستمر و هميشگي است.

حجت‌الاسلام کازروني هم‌چنين خواستار حضور بيش‌تر کودکان و نوجوانان در نماز جمعه و آشنايي آن‌ها با فضاي نماز جمعه شد و گفت: آشنايي بچه‌ها با فضاي نماز جمعه از ضرورياتي است که مي‌تواند بستر ساز حضور هميشگي آنان در اين فضاي معنوي باشد.

صفي‌اله رمضانخاني مشاور مديرعامل و مدير کل کانون استان البرز در آغاز اين ديدار به فرمايشات مقام معظم رهبري در مورد اهميت کانون پرورش فکري و فعاليت‌هاي آن اشاره کرد و گزارشي از عملکرد کانون طي يک سال گذشته داد.مدير کل کانون استان البرز گفت: سال گذشته مربيان و کودکان و نوجوانان تحت پوشش اين کانون در جشنواره‌هاي فرهنگي و علمي کشوري موفقيت‌هاي خوبي در عرصه‌هاي ملي و بين‌المللي کسب کردند.

مشاور مديرعامل اظهار داشت: اميدواريم بتوانيم آينده‌سازاني شايسته براي نظام اسلامي و کشور تربيت کنيم.


  12 ارديبهشت سال‌روزشهادت استاد مرتضي مطهري و بزرگ‌داشت روز معلم بر معلمان عزيز گرامي باد 

 12 ارديبهشت سال‌روزشهادت استاد مرتضي مطهري و بزرگ‌داشت روز معلم بر معلمان عزيز گرامي باد.

روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون