جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2767- تاریخ : 1392/02/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


عكاسخانه
دنيس زيلبر - آمريكا
دبير سومين جشنواره بين المللي فرهنگي - هنري خليج فارس :
نمايش آثار برجسته جشنواره ملي عکس خليج فارس در بوسني و هرزگوين


گذري بر نمايشگاه گروهي سياه‌قلم در نگارخانه کمال‌الدين بهزاد


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 دنيس زيلبر - آمريكا


 دبير سومين جشنواره بين المللي فرهنگي - هنري خليج فارس :
 نمايش آثار برجسته جشنواره ملي عکس خليج فارس در بوسني و هرزگوين 

 دبير سومين جشنواره بين المللي فرهنگي - هنري خليج فارس از برنامه‌ريزي صورت گرفته براي نمايش آثار برجسته نخستين جشنواره ملي عکس خليج فارس در کشور بوسني و هرزگوين خبر داد.

به گزارش فارس از بندرعباس، همايون اميرزاده در آيين پاياني نخستين جشنواره ملي عکس خليج فارس که در بندرعباس برگزار شد، اظهار داشت: پس از برگزاري موفقيت آميز دو دوره جشنواره فرهنگي - هنري خليج فارس، تنوع و فراگيري اين جشنواره در کشور محقق شده که علت آن آغاز شدن مخلصانه کار در هرمزگان بوده است.

وي با بيان اينکه هرمزگان مي‌تواند پيوستي به اندازه جهان داشته باشد، ادامه داد:عکس هرمزگان در پنج سال اخير از محاق و گرد و غبار ابهام و انزوا خارج شده و تا آنجا پيش رفته که امروز مدعي است و تنه به تنه ديگر نقاط کشور مي‌زند.اميرزاده ظرفيت‌هاي فرهنگي و هنري هرمزگان را بي‌بديل دانست و افزود:حضور بيش از 450 عکاس و خلق بيش از چهار هزار و 500 عکس در نخستين جشنواره ملي عکس خليج فارس که به همت هنرمندان و مسئولان هرمزگان برگزار شد، قابل تحسين است.

دبير سومين جشنواره بين المللي فرهنگي - هنري خليج فارس از برنامه‌ريزي صورت گرفته براي نمايش آثار برجسته نخستين جشنواره ملي عکس خليج فارس در بوسني و هرزگوين خبر داد و بيان داشت: اين موضوع جاي بسي افتخار دارد و به زودي اين آثار به مقصد اروپاي شرقي پرواز مي‌کنند.


 گذري بر نمايشگاه گروهي سياه‌قلم در نگارخانه کمال‌الدين بهزاد 

 «علاقه مردم، براي بعضي از اعضاي گروه خيلي مهم بود،‌ زيرا اغلب نقاشي‌هايمان خيلي به سمت هنر مدرن گرايش پيدا کرده است. من اعتقاد بسيار زيادي به هنر پايه و کلاسيک دارم، زيرا پايه نقاشي را در هنر کلاسيک مي‌بينم، در اين نمايشگاه نگاه مردم را متفاوت کرديم. خواستيم نگاهي به عقب داشته باشيم تا فراموش نکنيم ابتدا تکنيک کلاسيک بوده و بعد تکنيک‌هاي بعدي نقاشي شکل گرفته‌اند»

به گزارش (ايسنا)، اين جملات از سخنان محمود نصرالله سرپرست گروه هنري دريا درباره نمايشگاه گروهي سياه‌قلم در نگارخانه کمال‌الدين بهزاد بود.

هنگامي که وارد فضاي شيشه‌اي نگارخانه کمال‌الدين بهزاد شوي‌، همهمه‌ي انبوه جمعيت مشتاق هنر در نگارخانه‌، صداي خيابان را‌، حتي در شلوغ‌ترين ساعت روز، به کلي محو مي‌کند.

فضاي آراسته شده با گل‌، جمعيت زياد هنردوستان،‌ ديوارهايي که جايگاه 34 تابلو سياه‌قلم شده‌اند و حضور پنج هنرمند که آثارشان را در معرض ديد عموم گذاشتند‌، از جمله المان‌هايي‌اند که روز افتتاحيه‌ي نمايشگاه گروهي سياه قلم گروه هنري دريا به سرپرستي محمود نصرالله را در روز هفتم ارديبهشت ماه شکل داده‌اند.

نمايشگاه گروهي سياه قلم تا امروز 12 ارديبهشت در نگارخانه کمال الدين بهزاد واقع در بلوار کشاورز‌،‌ نبش خيابان 16 آذر‌، پلاک 284 ‌، از ساعت 17 الي 20 پذيراي هنردوستان است.


 قصار اما... 

 در زندگي ، براي رسيدن از خد به خدا ، يک خط راست و کوتاه لازم است

نامش صراط مستقيم

منبع اس ام اس زيبا


 نگـــاه 

23 ارديبهشت ماه در صبا

دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور برگزار مي شود

دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران 23 ارديبهشت ماه در موسسه فرهنگي ، هنري صبا برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي مركز هنرهاي تجسمي، مسعود شجاعي طباطبايي؛ دبير دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران ، با اعلام اين خبر گفت:دهمين دوسالانه كاريكاتور در بخش هاي كارتون موضوعي با موضوع خرافه پرستي ،‌كميك استريپ با موضوع موقعيت دشوار،‌ طراحي كاراكتر گربه ايراني و كارتون و كاريكاتور با موضوع آزاد برگزار مي شود.شجاعي طباطبايي افزود:آثار كارتونيست هاي 89 كشور جهان در دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران به نمايش گذاشته مي شود.دهمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران از سوي مركز هنرهاي تجسمي با همكاري موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر و خانه كاريكاتور ايران برگزار مي شود.


مدير گالري هنري:

زنان گالري دار به رشد و ارتقاي هنر کمک بسيار کرده اند

يک هنرمند نقاش از افزايش فعاليت زنان گالري دار در سال هاي اخير خبر داد و گفت:زنان فعال در اين عرصه به رشد و ارتقاي هنر کمک بسيار کرده اند."ليدا گل دوست"در گفت و گو با ايرنا افزود: هنرمندان تجسمي مظلوم ترين اقشار عرصه فرهنگي کشورند که به توجه بيشتر نياز دارند.

وي ادامه داد:درواقع بي توجهي به اقتصاد هنر بسياري از افرادي را که تنها از اين مسير ارتزاق مي کنند، با مشکل روبرو مي کند.مديرگالري "گل هاي من " راه اندازي اين گالري را با هدف حمايت از هنرمندان و ارتباط بيشتر فعالان عرصه تجسمي با يکديگر عنوان کرد و گفت:با تلاش هايي از اين دست مي توان هنر را که به طور معمول در سبد کالاهاي خانوارهاي ايراني جايي ندارند، به ميان مردم برد و جايگاه ويژه اي براي آن قائل شد.

گل دوست ،هنر را داراي زبان بين المللي دانست و افزود: هنر نيز مانند بسياري از عرصه ها، رسالتي عميق بر دوش دارد که فعالان آن مي توانند به کمک اين زبان اثرگذار ،بصيرت ، معنويت و ايجاد اتحاد و همدلي در جوامع را ارتقا ببخشند.وي اضافه کرد:هم اکنون 35 اثر از نقاشي هايم با عنوان "معجزه ايمان" به معرض نمايش گذاشته شده که اين آثار به موضوعاتي چون ايمان،عشق، صداقت و سخاوت در قالب نقاشي هاي رنگ روغن مي پردازد.


9 عکس و يك ويدئو آرت نغمه جهاني جمعه 13 ارديبهشت به نمايش در مي‌آيد

نمايشگاه آثارعکس و ويدئو آرت نغمه جهاني با عنوان «تاريکي ناديده» جمعه سيزدهم ارديبهشت در گالري شکوه برپا خواهد شد.جهاني در اين نمايشگاه 9 قطعه عکس رنگي با ابعاد 90×135 سانتي متر به معرض تماشا خواهد گذاشت. موضوع آثارش برگرفته از خواب و روياست، او در اين آثار از کهن الگوهايي که يونگ روانپزشک و متفکر سوئيسي مطرح کرده است الهام گرفته است. جهاني در عکس هايش از تکنيک فتومونتاژ بهره گرفته است و سلف پرتره هايي از خودش را با عکس هايي از حيوانات تلفيق کرده است.

يک ويدئو آرت که بر اساس همين موضوع ساخته شده است از ديگر آثار جهاني است که در اين نمايشگاه ارائه خواهد داد. اين ويدئو حدود 4 دقيقه است و شامل چهار پلان متفاوت از هم است. هر کدام از اين پلان ها صدا و حرکات مخصوص به خود را دارند.نغمه جهاني متولد 1367 است. او دانشجوي کارشناسي ارشد در رشته عکاسي از دانشگاه هنر تهران است و تا کنون در هشت نمايشگاه گروهي شرکت کرده است. «تاريکي ناديده» اولين نمايشگاه انفرادي جهاني محسوب مي شود.گفتني ست، نمايشگاه «تاريکي ناديده» در گالري شکوه واقع در خيابان فرمانيه، بلوار اندرزگو،خيابان امير نوري، پلاک 19 داير خواهد بود وعلاقمندان مي توانند همه روزه از ساعت 4 تا 8 بعد از ظهر از اين آثار ديدن نمايند.


 اخبـــــــــار 

نمايش آثار باستاني شهر تاريخي «اوروک» عراق در موزه برلين

موزه «پرگامون» برلين آثار باستاني شهر تاريخي «اوروک» عراق را به نمايش مي‌گذارد.به گزارش (ايسنا)، موزه پرگامون برلين مجموعه آثار باستاني شهر تاريخي اوروک واقع در جنوب بغداد را به نمايش گذاشته است. اين شهر يکي از شهرهاي مهم و پيشرفته سومريان بوده است.«اوروک؛ شهري 5 هزار ساله» عنوان اين نمايشگاه است که تعداد زيادي نقاب‌هاي گلي‌، مجسمه‌هاي حاکمان اين شهر و مجموعه‌ بي‌نظيري از آثار باستاني هزاره چهارم قبل از ميلاد را به نمايش گذاشته است.

پژوهشگران آلماني درباره اين شهر تاريخي اظهار داشتند: تا کنون تنها پنج‌ درصد از مساحت اين شهر واقع در 260 کيلومتري جنوب بغداد توسط پژوهشگران آلماني حفاري شده است. اين شهر تاريخي با مساحت هفت کيلومتر در هزاره چهارم قبل از ميلاد و در زمان رونق خود حدود 40 هزار ساکن داشته است و در واقع اولين شهر در تاريخ بشريت محسوب مي‌شود.

همچنين در اين موزه دست‌نوشته‌هايي به نمايش درآمده که مربوط به قراردادهاي فروش سنگ‌هاي زينتي و ارزشمند اين منطقه در مقابل سکه‌هاي نقره است.در واقع اين لوحه‌ها و دست نوشته‌ها مشخص مي‌کند که اولين خط همراه با برخي نمادهاي نقاشي در اين شهر شکل گرفته و بعدها به خط ميخي تبديل شده است.


نمايشگاه عکس "نگاه" به گالري فريا مي آيد

نمايشگاه مفهومي عکس "نگاه" اثر " عبدالله صفا" از فردا جمعه ( 13 ارديبهشت) در گالري فريا برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي گالري فريا، در اين نمايشگاه مفهومي تلاش شده تا ذهن مخاطب در مواجهه با آثار به چالش کشيده شود.اين نمايشگاه تا 18 ارديهبشت در گالري فريا برپاست و زمان برگزاري نمايشگاه از ساعت 11 تا 19 است.آيين گشايش اين نمايشگاه عکس از ساعت 17 در گالري فريا با حضور جمعي از هنرمندان و علاقه مندان به نمايشگاه هاي مفهومي برگزار مي شود.


به بهانه نمايشگاه "هياهوي خيال"؛

هنر سنتي تذهيب و گل و مرغ در موزه معاصر فلسطين بازخواني شد

نمايشگاه گروهي هياهوي خيال فرصتي براي بازنگري هنر سنتي تذهيب و گل و مرغ است.سميه شير محمدي، هنرمند نگارگر، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:نمايشگاه نگارگري، تذهيب با عنوان "هياهوي خيال" در موزه هنرهاي معاصر فلسطين برگزار شده است.وي خاطرنشان کرد:در اين نمايشگاه آثار تذهيب، نگارگري باهدف مروري بر هنرهاي سنتي به نمايش گذاشته شده است.وي اظهار داشت:در حقيقت اين نمايشگاه بهانه اي براي بازخواني دوباره هنرهاي سنتي و به عبارت ديگر يادآوري هنرهاي سنتي چون تذهيب، گل و مرغ است.شير محمدي گفت:يکي از و جوه تمايز اين نمايشگاه در اين است ه در اين مجموعه آثار هنرمنداني به نمايش گذاشته شده که جزء برگزيدگان مسابقات داخلي و بين المللي هستند.

اين هنرمند تذهيب کار گفت:نمايشگاه گروهي هياهوي خيال با آثار تذهيب، گل و مرغ تا شانزدهم ارديبهشت در موزه هنرهاي معاصر فلسطين ادامه خواهد داشت.


نيروي انتظامي در کردستان صاحب موزه مي‌شود

مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري کردستان از راه‌اندازي موزه‌ي «نيروي انتظامي» با مشارکت اين دستگاه در کردستان خبر داد.فرهاد ميمنت‌آبادي در گفت‌و‌گو با(ايسنا)، اظهار کرد:‌ براساس توافق‌نامه‌اي که اداره‌ کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان کردستان با نيروي انتظامي امضا کرد، موزه‌ي مشارکتي «نيروي انتظامي» در اين استان راه‌اندازي مي‌شود.

اين موزه به‌صورت اختصاصي به حوزه‌ي نيروي انتظامي مي‌پردازد.به گفته‌ي او، کار کارشناسي اين موزه فقط برعهده‌ي اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان کردستان است و عمليات‌هاي مربوط به تجهيز، تعيين محتوا، مديريت و هزينه‌کرد اين موزه را دستگاه نيروي انتظامي برعهده دارد.

وي همچنين با اشاره به راه‌اندازي يک موزه‌ي مشارکتي با همکاري شهرداري شهرستان «بانه» بيان کرد: تجهيز اين موزه که کاربري فرهنگي و تاريخي دارد، توسط شهرداري بانه انجام مي‌شود. کارهاي کارشناسي و اشياي تاريخي و صنايع دستي که در اين موزه به‌نمايش درمي‌آيند، توسط اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري کردستان تأمين مي‌شوند.او با اشاره به وجود موزه‌ي سنندج به‌عنوان تنها موزه‌ي کردستان، افزود: با دادن با پيشنهاد به شهرداري بانه، اين موزه که اقدامات اوليه‌ي آن در بهمن‌ماه سال گذشته انجام شد، به‌زودي افتتاح مي‌شود.


 دنياي عكس 

توجه توريست ها به يک فيل تازه متولد شده در پارک ملي کنيا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون