جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2767- تاریخ : 1392/02/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


طراحي لامپ‌هاي فوق کم مصرف توسط محققان ايراني


دوقلوهايي با 87روز اختلاف سني


شارژ تلفن همراه با يک قاشق آب!


داستانك


گنده تر از دروغ


اما خبر


 طراحي لامپ‌هاي فوق کم مصرف توسط محققان ايراني 

 محققان يک شرکت دانش بنيان مستقر در مرکز رشد دانشگاه زنجان موفق به طراحي و توليد نيمه صنعتي لامپ‌هاي فوق کم مصرف مورد مصرف صنايع شدند.

حامد نصراللهي، مخترع لامپ‌هاي فوق کم مصرف و مديرعامل شرکت در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينکه هدف از ساخت لامپ صنعتي و مهتابي‌هاي فوق کم مصرف عدم وجود لامپ با مصرف بهينه‌تر و بازده بالاتر براي اين بخش است، گفت: همچنين علاقمندي بخش صنعت براي بهبود راندمان روشنايي و کارايي بالاتر لامپ‌ها چه از نظر دما و چه از نظر سازگاري با شرايط محيطي مختلف از ديگر اهداف توليد اين نوع لامپ‌ها محسوب مي‌شود.

وي با بيان اين که لامپ‌هاي فوق کم مصرف در ادارات و صنعت کاربرد دارند، تصريح کرد: با توجه به مصرف فراوان لامپ در بخش صنعت، توليد لامپ‌هاي فوق کم مصرف که تا يک سوم نسبت به لامپ‌هاي معمولي مصرف انرژي دارند بسيار صرفه اقتصادي دارد. به عنوان مثال لامپ‌هاي فوق کم مصرف 84 وات مانند لامپ‌هاي خياري 65 وات موجود در بازار کارايي دارند با اين تفاوت که از مصرف انرژي بسيار کمتري نسبت به نمونه‌هاي معمولي برخوردارند.نصراللهي با بيان اينکه در توليد لامپ‌هاي فوق کم مصرف از تکنولوژي LED استفاده شده است، خاطرنشان کرد: عمر بسيار بالاتر نسبت به لامپ‌هاي رشته‌اي و کم مصرف، سازگاري بالا با محيط و توانايي کار در شرايط محيطي نامساعد، مصرف بسيار کمتر نسبت به لامپ‌هاي رشته‌اي و کم مصرف، راندمان بالاي لامپ، عدم ايجاد هارمونيک‌هاي ولتاژ و جريان به روي خطوط برق و عدم ايجاد نور فرکانس در محيط و ايجاد خستگي کمتر براي چشم از جمله مزاياي لامپ‌هاي فوق کم مصرف محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينکه اين طرح موفق به اخذ تاييديه علمي بنياد ملي نخبگان شده است، گفت: پيش از دريافت تاييديه علمي بنياد با توليد نيمه صنعتي لامپ‌هاي فوق کم مصرف، موفق به فروش اين محصول به دانشگاه زنجان و چند شرکتي صنعتي شده‌ايم.نصراللهي در پايان از دستگاه‌هاي دولتي و به خصوص معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و بنياد ملي نخبگان درخواست کرد که به جاي حمايت‌هاي مالي اندک، زمينه فروش اين محصول را در ادارات فراهم کنند.


 دوقلوهايي با 87روز اختلاف سني 

 
رکورد دوقلوهايي که 84 روز باهم فاصله داشتند چندي پيش توسط يک دوقلوي دختر اهل ايرلند شکسته شد. اين دو خواهر 87 روز با هم فاصله براي به دنيا آمدن داشتند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، دوقلوها عالم بسيار زيبايي دارند که گاهي شگفتي هايي فراتر از شباهت بيش از حد در ميان آنها رخ مي دهد. گاهي دوقلوها دچار بيماري شده و از برخي اندام به هم متصل مي شوند گاهي نيز با فاصله هاي طولاني ازهم متولد مي شوند.

"ماريا جونز" به تازگي دوقلوهاش به دنيا آمده اند که البته معجزه اي بزرگ براي زنده و سالم ماندن آن ها رخ داده است چرا که فرزندان اين خانم با 87 روز فاصله به دنيا آمده اند. اين خانم در زماني که باردار بوده است دچار مشکلاتي شده که مجبور مي شود يکي از فرزندانش را نزديک به 3 ماه زودتر به دنيا آورد اما در موردي نادر فرزند دومش زنده ماند و به حياتش در دل مادر ادامه داد.

قل دوم نيز پس از 87 روز به دنيا آمد تا يکي از رکوردهايي گينس نيز شکسته شود. "امي" و "کتي" دوقلوهايي هستند که هنوز وارد دنيا نشده رکورد طولاني ترين فاصله بين دوقلوها را بشکنند. رکورد قبلي اين رشته مربوط به سال 1996 است که فاصله بين يک دوقلوي آمريکايي 84 روز است.

زنده ماندن بچه اول نيز يکي از معجزات بوده است به طوري که او تنها 1 کيلوگرم وزن داشته به همين علت چند روزي را در دستگاه زنده ماند ولي از اين موضوع جان سالم به در برد. اين دو کودک اين روزها در سلامت کامل هستند.


 شارژ تلفن همراه با يک قاشق آب! 

عملکرد شارژر دوستدار محيط زيست PowerTrekk بر پايه فناوري سلول سوختي ميکرو بوده و تنها با يک قاشق آب مي تواند باتري تلفن همراه را شارژ کند. به گزارش ايسنا، دستگاه شارژر آبي نخستين بار در در کنگره جهاني موبايل در بارسلونا در سال 2011 معرفي شد و نمونه اوليه اي از آن در نمايشگاه دستاوردهاي الکترونيک و رايانه لاس وگاس (CES 2012) در معرض ديد عموم قرار گرفت.در يک قسمت از دستگاه سبک و جيبي PowerTrekk از پودر سديم سيليسيد استفاده مي شود؛ با بسته شدن دريچه شارژر، واکنش هاي شيميايي آغاز مي شود و اين پودر غير سمي در ترکيب با آب، توليد گاز هيدروژن کرده و باعث شارژ باطري مي‌شود. اين واکنش شيميايي پاک و بي خطر بوده و محصول جانبي آنها توليد مقادير کم بخار آب است؛ همچنين در ساخت اين دستگاه از موادي استفاده شده که از خوردگي و نشت جلوگيري مي کند. تلفن همراه براي شارژ شدن بوسيله يک پورت USB به دستگاه متصل مي شود.


 داستانك 

نگاه به زمين!

عبدالکريم گشايش

به آسمان نگاه مي کني. خودت را مي بيني که در هيبت ابرهاي قوي هيکل طول و عرض آسمان را طي مي کني. دوباره به آسمان نگاه مي کني. ابرهايي را مي بيني که دارند مي بارند. با خودت فکر مي کني که اين ابرها شبيه تو هستند وقتي که داري گريه مي کني!

سرت را به زمين مي اندازي و از ديدن آسمان خسته مي شوي. با خودت فکر مي کني که اگر قرار باشد مدام به آسمان نگاه کني از ديدن چيزهاي زيباي ديگر باز مي ماني و اين اصولا چيز درستي نيست که آدم از ديدن چيزهاي زيبا باز بماند!

به زمين نگاه مي کني سکه اي طلا را مي بيني که روي زمين افتاده. ذوق مي کني. خوشحال مي شوي. سکه را بر مي داري تا ببري بفروشي و با آن دو سه روزي از زندگي بدون پول را سپري کني. از اينکه به آسمان نگاه نکردي خوشحال مي شوي!


 گنده تر از دروغ 

تمريني به شيوه سلطان!

مهدي طوسي

گفته مي شود بعد از اينکه علي پروين از طرف کنفدراسيون فوتبال آسيا در جمع برترين هاي پيشکسوت قرار گرفت در ليست خريد تيم بارسلونا نيز قرار گرفت!

گفته مي شود که بارسلونا قرار است از علي آقاي ما به عنوان مردي که هميشه بازيکنانش را مي برد به تپه هاي داوديه استفاده بکند!

ظاهرا کادر فني تيم بارسلونا بعد از اينکه متوجه شده اين مربي قديمي تيم قرمزهاي پايتخت بازيکنانش را اين جوري تمرين مي داده و آنها را روي کوه و کمر به بازي مي گرفته خوشحال شده و گفته اند او بايد و بازيکنان شان را اين جوري تمرين بدهد!


 اما خبر 

چرا نبايد در هواپيما تصميم گرفت

براساس اظهارات يکي از پيشگامان پزشکي هوايي در بريتانيا، سفرکردن با هواپيما تفکر را دشوار مي کند، از اين رو در سفرهاي هوايي خود بايد تصميم گيري را به زمان ديگري موکول کنيد.

به گزارش مهر، ديويد گرادول پزشک پيشگام هوايي به مسافران اين سفرها توصيه کرده است که آرام روي صندلي خود بنشينند و استراحت کنند و خود را با حل معماها، جدول کلمات و انجام کارهاي خود مشغول نکنند. علت اين امر فشار هوا روي هواپيما است که از فشار هوا در سطح دريا کمتر است از اين رو استفاده مغز از اکسيژن در هوا را دشوار کرده و عملکرد آن را کاهش مي دهد. وقتي که يک هواپيما در ارتفاع 12 هزار متري سفر مي کند، فشارها در کابين معادل فضاي خارج در ارتفاع 1800 تا 2400 متري است. يک کارشناس برجسته در اين زمينه اظهار داشت که هيچ شواهدي در اين رابطه وجود ندارد که پوشيدن جورابهاي تنگ از شکل گيري ترومبوز سياهرگي عمقي جلوگيري کند.

گرادول از کالج کينگ لندن توضيح داد که يادگيري در ارتفاع 2400 متري ضعيف مي شود، از اين رو بهتر است در چنين شرايطي اتخاذ تصميم درباره مهمترين موضوعات زندگي خود را به زمان ديگر واگذار کنيد. وي افزود: اگرچه در صورتي که در کاري بسياري ماهر باشيد و تمرين کرده باشيد بعيد است که عملکردتان تحت تأثير قرار گيرد.گرادول که نخستين استاد بريتانيايي است که به صورت تمام وقت بر حوزه پزشکي هوايي تمرکز دارد، گفت: اگر به صورت معمول جدول حل مي کنيد، مي توانيد باز هم اين کار را در هواپيما انجام دهيد اما نمي توانيد کار جديد ذهني را هنگام پروازهاي هوايي به خوبي انجام دهيد.

زمين بوي تخم‌مرغ گنديده مي‌داد

محققان با بازسازي بوي زمين در 1.9 ميليون سال پيش، دريافتند سياره باستان ما بوي تخم مرغ گنديده مي داده است.

به گزارش مهر، فسيل هاي کوچک و ميکروني متعلق به 1.9 ميليون سال پيش که از سنگ هاي درياچه سوپريور کانادا به دست آمده نخستين نشانه از ارگانيسم هايي است که يکديگر را مي خوردند. با اين يافته مي توان تصور کرد زمين باستان ما چه بوي مي داده است. اين فسيل ها، ميکروب هاي باستان را مي گرفتند و با خوردن نوعي ارگانيسم باکتري مانند موسوم به گانفلينشا دلي از عزا در مي آوردند و پوسته سوراخ شده آن را دور مي انداختند.

گروهي از دانشمندان از دانشگاه وسترن استراليا، برگن نروژ و دانشگاه آکسفورد انگليس به شواهد فسيلي از اين شيوه تغذيه مواد آلي موسوم به هتروتروفي دست يافته اند. آنها همچنين نشان دادند که ميکروب هاي باستان ظاهرا ترجيح مي دادند از گانفلينشا را به ديگر باکتري ها ترجيح داده و آن را يک هله هوله خوشمزه مي دانسته اند.

وي ادامه داد: در حقيقت تمامي ما، باکتري هاي مدرني را که به اين شيوه تغذيه مي کنند تجربه کرده ايم که نمونه اصلي آن زماني است که بوي تخم مرغ گنديده سولفيد هيدروژن از يک فاضلاب مسدود بيرون مي زند. از اين رو مي توانيم بگوييم حيات بر روي زمين در 1.9 ميليون سال پيش بويي شبيه بوي تخم مرغ گنديده مي داده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون