جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2761- تاریخ : 1392/02/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


عكاسخانه
ايگور وارچنگو- روسيه

آثار کمال الملک در موزه هنرهاي زيبا مجموعه سعدآباد مرمت شد

پس از سال‌ها تحقيق معلوم شد:
قديمي‌ترين معبد مکزيک يک قربانگاه بوده است


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس
بزرگداشت روز تولدخداي راما در دهلي نو

 عكاسخانه 
 ايگور وارچنگو- روسيه


 آثار کمال الملک در موزه هنرهاي زيبا مجموعه سعدآباد مرمت شد 

 
آثار کمال الملک نقاش برجسته عصر قاجار و از مفاخر ملي در راستاي طرح مرمت و پاکسازي يکصد تابلوي رنگ روغن ايراني متعلق به دوران صفوي تا دوره قاجار در موزه هنرهاي زيبا مجموعه سعدآباد مرمت شد.

به گزارش ايرنا،يکي از کارشناسان مرمت آثار تاريخي سعدآباد درباره آثار کمال الملک گفت:پاکسازي و مرمت تابلوهاي نقاشي از چند ماه قبل آغاز شده و در ايام نوروز نيز ادامه داشت.به گزارش روابط عمومي مجموعه سعدآباد،"شهاب الدين همداني" افزود: پس از اتمام حدود 50 تابلوي خارجي قرن 19 و 20 ميلادي،پنج تابلو از آثار هنرمند معروف اواخر دوران قاجار،"محمد غفاري "معروف به کمال الملک که در موزه هنرهاي زيبا سعدآباد نگهداري مي شوند، مورد مرمت و پاکسازي قرار گرفتند.

به گفته اين کارشناس آثار مذکور مربوط به اواخر قرن 18 ميلادي بوده و شامل تابلوهاي رمال، کپي نقاشي "ژول ديديه "، پرنده شکار شده، دورنماي کلاردشت و پرتره خود هنرمند است که در مرور زمان آسيب ديده بودند.همداني اظهار داشت:در موزه هنرهاي زيبا 8 عدد تابلو از معروف ترين آثار اين هنرمند نامدار نگهداري مي شود که از اين تعداد، 7 تابلو در طبقه دوم موزه به نمايش گذاشته شده است.

براساس اين گزارش،پس از يک دوره انجام عمليات مرمت و ساماندهي ساختمان و آثار موزه هنرهاي زيبا بخش هايي از اين موزه در آستانه نوروز92 جهت بازديد عموم آماده و بازگشايي شد.اين موزه همه روزه (به جز روزهاي دوشنبه و تعطيلات سوگواري) از ساعت 9تا 18 پذيراي بازديدکنندگان و علاقمندان به هنر نقاشي است.


 پس از سال‌ها تحقيق معلوم شد:
 قديمي‌ترين معبد مکزيک يک قربانگاه بوده است 

 پس از سال‌ها تحقيق و بررسي علمي معلوم شد، قديمي‌ترين معبد مکزيک در اصل يک قربانگاه بوده است.به گزارش (ايسنا)، محققان آکادمي علوم و تاريخ مکزيک در شهر مکزيکوسيتي، پايتخت اين کشور پس از سال‌ها تحقيق و بررسي بر روي بقاياي قديمي‌ترين معبد مکزيک به اين نتيجه رسيدند که اين معبد در بيش از 2000 سال قبل يک قربانگاه بوده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه‌، اين معبد در دره تاريخي «اوآکسکا» مکزيک واقع شده و قدمت آن با آزمايش راديوکربن حدود 2300 سال برآورده شده است.

اين معبد توسط مردمان تمدن ناشناخته «زاپونگ‌» تعلق داشته و در سال‌هاي گذشته بقاياي استخوان‌هاي ده‌ها انسان و حيوان در بقاياي اين معبد کشف شده‌اند که نشان مي‌دهد از اين معبد که با 850 متر مربع مساحت يکي از آثار تاريخي شاخص شمال مکزيک محسوب مي‌شود، براي قرباني کردن حيوانات و يا اسيران جنگي استفاده مي‌شده است.البته در اطراف اين معبد آثار تاريخي ديگري نيز کشف شده‌اند که باستان‌شناسان براين اساس مساحت واقعي قديمي‌ترين معبد مکزيک را که در سال‌ 1997 کشف شده حدود 5000 متر مربع تخمين مي‌زنند.مکزيک کشوري غني از حيث داشتن آثار تاريخي ارزشمند بوده نخستين آثاري که از انسان‌ها در قاره آمريکا کشف شده در اين کشور با قدمتي 40 هزار ساله بدست آمده‌اند.مکزيک همچنين سه تمدن‌هاي باستاني «آزتک»، «مايا» و «اينکا» بوده و آثار تاريخي ارزشمندي از اين سه تمدن در اين کشور وجود دارند.


 قصار اما... 

 از گوش دادن به سخنان دشمنانتان غافل نباشيد

آنها اشتباهات شما را به خوبي بيان ميکنند !

(شکسپير)

منبع اس ام اس زيبا


 نگـــاه 

استاد اسفندياري وصيت‌نامه مکتوب ندارد

آثار هنرمند فهرست‌برداري شد

دوست و همسايه زنده‌ياد احمد اسفندياري از فهرست‌برداري آثار و اموال وي در حضور دخترش و خواسته شفاهي آن نقاش براي چند پاره نشدن آثار هنري‌اش خبر داد.

محمد اوليا از همسايگان احمد اسفندياري استاد فقيد نقاشي ايران که خود را وکيل و دوست چهل‌ساله وي معرفي مي‌کند در گفتگو با مهر در مورد فرجام آثار استاد اسفندياري توضيح داد: فعلا هيچ تصميمي براي آثار وي نگرفته‌ايم و آثار وي در منزلش است.

وي افزود: آثار اين استاد بزرگ نقاشي ايران در منزلش نگهداري مي‌شود و همه آنها فهرست‌برداري شده و محفوظ مانده تا انحصار وراثت انجام شود و خانواده وي در مورد کارهايش تصميم بگيرند.

اوليا که خود را وکيل استاد اسفندياري و دخترش معرفي مي‌کند در مورد وصيت‌نامه اسفندياري توضيح داد: استاد هيچ وصيت‌نامه مکتوبي ندارد ولي تاييد مي‌کنم که به صورت شفاهي به چند نفر گفته بود که دوست دارد که آثارشان حفظ شود و چند تکه نشوند. کل آثار اين هنرمند را که در اختيار خودش بود با همراهي دخترش فهرست کرديم تا آسيبي به آنها نرسد.

وي در مورد مراسم يادبود اين استاد هنر ايران توضيح داد:مجموعه فرهنگسراي مهر در ميدان بهمن و محدوده خاني‌آبادنو شايد تنها مجموعه فرهنگي هنري در آن محدوده جغرافيايي از شهر تهران باشد كه صاحب يك گالري است و همين تك گالري را به نام استاد احمد اسفندياري نامگذراي كرده است. اين فرهنگسرا در هفته آينده مراسمي براي بزرگداشت استاد برگزار مي‌کند.

همسايه زنده‌ياد احمد اسفندياري در پايان خاطرنشان کرد:در اين مراسم که تاريخ دقيق آن مشخص نيست قرار است نمايشگاهي نيز از آثار اين نقاش فقيد برپا شود.از احمد اسفندياري به عنوان هنرمند پيشگام هنر نوگراي ايران ياد مي شود و او توانست در طول سال‌هاي فعاليتش ده‌ها نمايشگاه داخلي و خارجي از آثارش برگزار کند و جوايز زيادي به‌دست آورد. به باور کارشناسان هنر، احمد اسفندياري از پيشکسوتان مدرنيسم ايران و از نسل نقاشاني است که در دهه 20، بار سنگين تغيير قالب‌هاي بياني فرسوده گذشته را بر دوش داشته و توانسته است آن را به مقصدي امن و مطمئن برساند.


برپايي نمايشگاهي از گروه دنياي عجيب در خانه هنرمندان

هفتمين نمايشگاه تصويرسازي گروه دنياي عجيب نيمه ارديبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ايران گشايش مي‌يابد.

به گزارش فارس، گروه تصويرسازي دنياي عجيب هفتمين نمايشگاه گروهي خود را با موضوع داستان‌هاي کليله و دمنه نيمه ارديبهشت‌ماه در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌کند.اين گروه تصويرگري هر ساله نمايشگاهي از آثارشان برگزار مي‌کنند که امسال هفتمين سال برپايي نمايشگاه اين گروه است.

در گروه تصويرسازي دنياي عجيب هنرمنداني شامل ليدا معتمد، مرجان مظاهري پور، نگين محزون، گلناز والا معتمد، بيتا مراد خاني، مهري برابري، مهشيد راقمي، عاطفه شفيعي راد، پرستو حقي، نسيم خواجوي، عاطفه ملکي جو، پگاه کاظمي، منصوره محمدي و ... حضور دارند.هفتمين نمايشگاه گروه دنياي عجيب 15 ارديبهشت‌ماه در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان گشايش مي‌يابد و تا 20 ارديبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت.اين گروه تاکنون نمايشگاه‌هايي را با موضوعات مختلف از جمله «وجه پنهان» و «هزار و يکشب» در گالري‌هاي آريا، فرهنگسراي نياوران، ارسباران و گالري لاله برپا کرده است.


"هذيان" در موزه سينما

نمايشگاه گروهي نقاشي با عنوان "هذيان" در گالري موزه سينما به نمايش درخواهد آمد.به گزارش مهر، از روز جمعه 13
ارديبهشت ماه نمايشگاه نقاشي گروه مارپيچ با عنوان هذيان در گالري موزه سينما افتتاح مي‌شود.ماهيار چرمچي، سوسن هاشميان، اميد حيدري، سميرا حمزه‌زاده، آرمان جديديان، الهه منيرالدين، راضيه اسحاقي و ليلا عزيزي رويکرد ذهني خود را در ارتباط با موضوع "هذيان" روي بوم آورده‌اند.علاقه‌مندان مي‌توانند از 13 تا 20 ارديبهشت ماه در محل گالري موزه سينما واقع در خيابان وليعصر، ايستگاه باغ فردوس، موزه سينما از اين نمايشگاه نقاشي ديدن کنند.گالري موزه سينما در تمام ايام و از ساعت 16 تا 22 ميزبان دوستداران فرهنگ و هنر خواهد بود.


 اخبـــــــــار 

با حمايت جامعه هنرمندان مصر

کاريکاتوريست انقلابي مصر آزاد شد

کاريکاتوريست انقلابي مصر با حمايت مرکزي فرهنگي و هنري «گوته» قاهره‌، با قيد ضمانت از بازداشت نيروهاي امنيتي آزاد شد.به گزارش (ايسنا)، موسسه فرهنگي گوته قاهره از نگراني شديد خود نسبت به دستگيري «مجدي شافعي»، هنرمند و کاريکاتوريست مصري توسط نيروهاي امنيتي شهر قاهره ابراز داشت.

به گزارش شبکه خبري يوم السابع، شافعي در جريان درگيري‌هاي شديد ميان مردم و نيروهاي امنيتي در خيابان‌هاي قاهره در جمعه گذشته دستگير شد.کتاب مصور وي با نام «مترو» در زمان رياست جمهوري «حُسني مبارک» مصادره شد.موسسه فرهنگي و هنري گوته ضمن ابراز نگراني خود درباره وضعيت اين هنرمند وي را يکي از همراهان مهم و برجسته اين موسسه دانست.


در قالب نمايشگاه نقاشي

کمدي الهي دانته روي ديوار مي‌رود

نقاشي‌هاي ملاحت محب‌خواه در نمايشگاهي با نام "ليمبو" در گالري آريا روي ديوار مي‌رود.ملاحت‌خواه در گفتگويي با مهر در مورد اين نمايشگاه گفت: در اين نمايشگاه 18 تابلوي طراحي و 7 تابلوي نقاشي به روي ديوار خواهد رفت.اين نمايشگاه از پنج‌شنبه پنجم ارديبهشت تا شانزدهم ارديبهشت در نگارخانه آريا برپا خواهد بود.

وي در توضيح اسم نمايشگاه گفت:ليمبو در کتاب کمدي الهي دانته طبقه‌ اول دوزخ است. در اين طبقه درست‌کاراني هستند که مسيحي نيستند آنها هيچ شکنجه‌اي ندارند فقط از اميد محرومند. اين کتاب را در هنگام خلق اين آثار مي‌خواندم و تاثير زيادي از آن گرفتم.


نقاشي هاي راديولوژي نسرين نوشفر در سراي هنر فرهنگسراي نياوران

مجموعه نقاشي هاي راديولوژي «نسرين نوشفر»در «سراي هنر » فرهنگسراي نياوران در حال برگزاري ست . نوشفر در اين نمايشگاه که «طرح نو» نام دارد 26 اثر نقاشي خود را به معرض تماشاي عموم گذاشته است. اين آثار که ترکيبي از نقاشي ،عکس و اسلايد راديولوژي هستند .

«نسرين نوشفر» با بيان اينکه حدود 12 سال است روي اين مجموعه کار مي کند گفت :«من هميشه دنبال چيزهايي بودم که در وجود آدم ها نهادينه شده و اين مي توانست موضوعات فکري و باورهاي دروني باشد و يا موارد اکتسابي . من هم در پي اين بودم که مواردي را بيابم که بگويد اين ها در وجود ماست . در همان زمان بود که عکس راديولوژي توجه مرا به خود جلب کرد زيرا تمام نکاتي که در يک عکس راديولوژي هست، دقيقا و عينا در بدن ما وجود دارد و من ديگر مجبور نبودم يک نقاشي بکشم تا درون بدن را نشان دهد »

گفتني ست ،نمايشگاه نقاشي «طرح نو » تا تاريخ 20 ارديبهشت در سراي هنر ،فرهنگسراي نياوران داير مي باشد.


سيدمهدي جعفري:

پوستر سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس طراحي شد

پوستر سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس بارويكري ملي طراحي و چاپ شد.به گزارش ستاد اطلاع رساني سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس؛ سيد مهدي جعفري مدير اطلاع رساني اين جشنواره ضمن بيان اين مطلب گفت: اين پوستر با طراحي مفهومي و اشاره به شعار امسال (حماسه سياسي، حماسه اقتصادي) طراحي شده است.

وي افزود:درج سخني از مقام معظم رهبري درباره خليج فارس كه فرموده اند « موضوع خليج فارس براي ما نه تنها ملي بلكه اعتقادي هم هست»، بر ملي و اعتقادي بودن اين موضوع تأكيد دارد.سومين جشنواره فرهنگي هنري خليج فارس تا دهم ارديبهشت ماه سال جاري در سراسر كشور برگزار مي شود؛ و مراسم پاياني آن نهم ارديبهشت ماه در استان هرمزگان برگزار مي شود.


درنگارخانه بهاران داير شده است :

"نمايشگاه نقاشي رنگ وروغن حس آشكار"

سي اثر رنگ وروغن نرگس كريمي با عنوان "حس آشكار"به سبكهاي سورئاليسم واكسپرسيونيسم تا دهم ارديبهشت ماه درنگارخانه فرهنگسراي بهاران درمعرض ديد عموم قرار گرفته است.به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي بهاران آثار ارائه شده دراين نمايشگاه بيشتر مضمون اجتماعي دارد وحس زيبايي دراين آثار كاملاً مشهود است. اين هنرمند با الهام از طبيعت ومو اهب خدادادي آثار زيبايي خلق كرده است كه درنوع خود زيبا وچشم نواز است. علاقه مندان به تماشاي آثار هنري مي توانند همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 9 تا18 به نشاني :ميدان ابوذر ،انتهاي خ سجاد جنوبي ، فرهنگسراي بهاران مراجعه نموده وياجهت كسب اطلاعات بيشتر باشماره تلفن 66231119 تماس بگيرند.


 دنياي عكس 
 بزرگداشت روز تولدخداي راما در دهلي نو


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون