جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2760- تاریخ : 1392/02/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل خبر داد:
آغاز مطالعه براي راه‌اندازي خبرگزاري کودک، روزنامه و پرتال جامع کانون


انتصاب مسوول دبيرخانه کميته کودک و نوجوان جشنواره بين‌المللي امام رضا (عليه‌السلام)


راه‌اندازي نخستين کتاب‌خانه سيار براي کودکان لبناني با همکاري کانون

در صورت انعقاد تفاهم‌نامه،‌ صورت مي‌گيرد
سنجش ضريب مقاومت ساختمان‌هاي کانون در مقابل زلزله توسط دفتر اسکان سازمان ملل متحد


 مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل خبر داد:
 آغاز مطالعه براي راه‌اندازي خبرگزاري کودک، روزنامه و پرتال جامع کانون 

 
مطالعه براي بررسي امکان راه‌اندازي خبرگزاري کودک و نوجوان، پرتال جامع و روزنامه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به زودي آغاز مي‌شود.به گفته‌ي محسن حموله مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، هم‌چنين راه‌اندازي يک مجله براي قرار گرفتن بر روي دکه‌هاي مطبوعاتي، بررسي امکان تاسيس راديو تلويزيون ويژه کانون، گسترش شبکه پيام‌رساني از طريق پيامک، بالابردن کيفيت و کميت سيستم پايش اخبار به منظور استفاده در وب‌سايت‌هاي کانون و توجه بيش‌تر به استفاده از امکانات تبليغي و تعيين اولويت‌هايي براي ترجمه کتاب‌هاي کانون به زبان‌هاي آلماني،‌ اسپانيايي، چيني، روسي، ترکي استانبولي، حضور در هفته‌هاي دوستي و فرهنگي، حضور در جشنواره‌هاي معتبر بين‌المللي در سطح جهان و... از جمله چشم‌انداز‌هايي است که اين مديريت کانون براي چند سال آينده خود ترسيم کرده است.

طرح راه‌اندازي خبرگزاري کودک براي اولين بار در اوايل دهه 80 از سوي مسوولان وقت کانون مطرح شد اما هيچ گاه به مرحله عمل نرسيد و اکنون با موافقت سيدصادق رضايي مديرعامل کانون قرار است کار مطالعه براي امکان‌سنجي راه‌اندازي آن در کانون آغاز شود.

محسن حموله در گردهم‌آيي معاونان، مشاوران و مديران کل ستادي و استاني کانون سراسر کشور در تهران به آسيب‌شناسي فعاليت‌هاي ارتباطي در کانون پرداخت و با اشاره به نزديک شدن به 50 سالگي کانون تصريح کرد: نگاه دقيق و توام با پژوهش و پرسش‌گري به کارنامه‌ي سازماني که قصد داشته و دارد تا به پرورش فکري کودکان و نوجوانان مبادرت ورزد ضرورتي انکارناپذير به شمار مي‌رود که پيش پاي همه‌ي دست‌اندرکاران کانون قرار گرفته است.وي افزود مهم‌ترين سوالي که هميشه از خود مي‌پرسيم به عنوان کساني که ميراث‌دار گذشتگان خود هستيم اين است که کانون چيست؟ چه وظايفي بر عهده دارد و آيا اصولا در ارتباط با مخاطبانش و معرفي جايگاه و وظايفش به خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان موفق بوده است؟

مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون تاکيد کرد: اگرچه کانون در همه‌ي اين سال‌ها از اعتبار و جايگاه بالايي برخوردار بوده اما بايد تلاش کند تا مخاطبان بيش‌تري جذب شوند.

حموله در ادامه با بيان‌اين که راهبردهاي رسانه‌اي و ارتباطي روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون تدوين شده است به اهميت گسترش فرهنگ روابط عمومي در سازمان پرداخت و يادآور شد که در اين تعريف تمامي ارکان و اعضاي خانواده‌ي کانون هريک به عنوان عضوي از خانواده روابط عمومي تلقي شوند و بار اطلاع‌رساني و ارتباطات درون‌سازماني و برون‌سازماني کانون تنها بر دوش يک واحد نيست و به ياري و همراهي همه‌ي ارکان سازمان به ويژه مديران ارشد و مربيان و کارکنان آن نيازمند است.

مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل هم‌چنين با بيان گزارش‌هايي از موفقيت‌ها و اقدامات اين مديريت در سال 1391 از توليد نزديک به 1200 عنوان خبر توسط ستاد مرکزي و کسب رتبه‌ي دوم خبر در جشنواره‌ي نشريات روابط عمومي و بيش از 9هزار عنوان خبر در کل کشور در سايت خبري کانون، فعاليت‌هاي نشريه‌ي الکترونيکي پلاک 44، گسترش ارسال اثر به مسابقه‌هاي نقاشي و جشنواره‌هاي ادبي و سينمايي و تصويرگري و موفقيت در فروش و خريد حق مولف کتاب‌هاي کانون و ديگر ناشران جهان در حوزه‌ي بين‌الملل و هم‌چنين شناسايي قصه‌گويان مطرح جهان در جشنواره‌هاي قصه‌گويي، برگزاري هفته فرهنگي ترکيه و هفته‌ي دوستي اتريش و اعزام گروه‌هاي هنري تئاتر به کشورهاي آذربايجان و تونس خبر داد.

انتشار دو عنوان خبرنامه و سه ويژه‌نامه تخصصي قصه‌گويي، رمان نوجوان امروز و سينمايي از ديگر فعاليت‌هايي بود که حموله به آن نيز اشاره کرد.

وي در عين حال گفت: حرکت به سمت تحقق يک روابط عمومي تحليل‌گر که در کنار مديريت ارشد کانون در تبيين سياست‌ها و خط مشي‌ها مشارکت داشته باشد از مهم‌ترين رويکردهايي است که به بالابردن جايگاه روابط عمومي در سازمان ياري مي‌رساند.

در همين گردهم‌آيي سه روزه عنوان شد که با تصويب سازمان‌نماي جديد کانون در معاونت برنامه‌ريزي و توسعه منابع انساني رياست جمهوري، جايگاه روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون به "اداره کل روابط عمومي و حوزه رياست" ارتقا يافته است.

بر اساس اين گزارش سيد صادق رضايي مديرعامل کانون نيز در اين بخش از طرح موضوع 50 سالگي کانون استقبال کرد و گفت: برنامه‌ريزي براي برگزاري برنامه‌هايي به مناسبت نيم قرن فعاليت کانون در سال 1394 از اکنون بايد آغاز شود و در سال 93 وارد مراحل اجرايي آن شويم.وي با اشاره به موضوع راه‌اندازي خبرگزاري و روزنامه و ويژه‌نامه‌هاي با رويکردهاي کانوني توضيح داد که معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد به ويژه اداره کل مطبوعات داخلي آن در اين سال‌ها همکاري بسيار خوبي با کانون داشته‌اند و در صورت آماده شدن طرح، مي‌توانيم نسبت به اخذ مجوزهاي قانوني اقدام کنيم.

مديرعامل کانون در عين حال خواستار انتخاب نامي مناسب براي ويژه‌نامه‌هاي تخصصي خبرنامه کانون شد و افزود: اين ويژه‌نامه‌ها در واقع به کتاب‌هاي مرجعي براي مطالعه علاقه‌مندان و پژوهش‌گران تبديل شده است.

رضايي هم‌چنين در حوزه گسترش ارتباطات رسانه‌اي تاکيد کرد که اين جز مطالبات ماست و روابط عمومي بايد از ظرفيت‌هاي فرهنگي دستگاه‌هاي مانند صدا و سيما بيش‌تر کمک بگيرد به اعتقاد من اين امر تنها با پول محقق نمي‌شود بلکه ارتباط و تعامل با دستگاه‌ها با رعايت شان و جايگاه فرهنگي کانون، از اهميت بيش‌تري برخوردار است.

وي در پايان از تلاش‌هاي مدير و مجموعه کارشناسان و کارکنان روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون در سراسر کشور قدرداني کرد.


 انتصاب مسوول دبيرخانه کميته کودک و نوجوان جشنواره بين‌المللي امام رضا (عليه‌السلام) 

 
محمدباقر آدوسي معاون فرهنگي کانون در حکمي مسووليت دبيرخانه کودک و نوجوان يازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (عليه‌السلام( را به معصومه باقري واگذار کرد.وي در اين حکم به تعهد، درايت و تجارب ارزشمند معصومه باقري کارشناس مسوول فرهنگي کانون استان همدان در حوزه‌هاي فرهنگي اشاره و او را از اول ارديبهشت 92 به عنوان مسوول دبيرخانه‌ي کودک و نوجوان جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع) منصوب کرده است.معاون فرهنگي کانون در اين حکم اظهار اميدواري کرده که مسوول اين دبيرخانه به ياري حق تعالي و در سايه‌ي الطاف بي کران ثامن‌الحجج علي‌ابن‌موسي‌الرضا(ع)، در انجام امور محوله موفق و مؤيد باشد.

آدوسي در بخشي از اين حکم بر مواردي همچون توجه ويژه به گردآوري، تجميع و دسته‌بندي مصوبات دبيرخانه‌ي جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع) براي ارسال به استان‌ها و مراجع ذيربط، مطالعه‌ي دقيق شيوه‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و آيين‌نامه‌هاي اجرايي و ارتباط مستمر با دبيرخانه‌ي جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع) به منظور دريافت مصوبات جديد، تأکيد کرده است.

معاون فرهنگي کانون هم‌چنين بر مباحثي مانند تلاش در جهت تقويت هماهنگي و هم‌سويي عملکرد کانون با سياست‌ها و انتظارهاي مطرح شده از سوي دبيرخانه‌ي جشنواره و داشتن ارتباط منظم، مستمر و هدفمند با استان‌هاي مجري جشنواره‌هاي موضوعي، استان‌هاي برگزار کننده‌ي هفته‌هاي فرهنگ رضوي و تلاش در جهت رفع موانع و مشکلات موجود و تطبيق عملکرد استان‌ها با سياست‌هاي سازماني مصوب ابلاغي، تأکيد کرده است.

در عين حال، دريافت پيش‌نويس شيوه‌نامه‌هاي مربوط به جشنواره‌هاي موضوعي از استان‌هاي مجري به منظور يکسان‌سازي، تجميع و ارسال به استان‌ها، شناسايي و انتخاب داوران جشنواره‌هاي موضوعي با هماهنگي و پيشنهاد استان‌هاي مجري و تأييد مديريت‌هاي تخصصي و هم‌چنيين انجام هماهنگي‌هاي لازم جهت صدور ابلاغ‌هاي مربوطه از ديگر مواردي است که وي در اين حکم آورده است.معاون فرهنگي در پايان اين حکم نيز برنامه‌ريزي دقيق و بسترسازي مناسب جهت اعزام ناظران و حضور به موقع مدعوين در جشنواره‌هاي موضوعي، دعوت از اعضا و تهيه‌ي صورت‌جلسه‌هاي مختلف و ارسال به مراجع ذيربط بعد از تأييد دبير کارگروه کودک و نوجوان را مد نظر قرار داده است.

اين حکم توسط مديرعامل کانون در گردهم‌آيي سراسري مشاوران، معاونان و مديران کل ستادي و استاني کانون در اختيار وي قرار گرفت.

گفتني است معاون فرهنگي هم‌چنين از رضا ارجمندخواه مسوول دبيرخانه کميته کودک و نوجوان دهمين جشنواره بين المللي امام رضا(ع) تشکر و قدرداني کرد.

کانون استان يزد ميزبان اولين جشنواره‌ي سرود رضوي شد

کانون استان يزد از امسال در ميان 16 عضو کارگروه فرهنگي هنري کودک و نوجوان يازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه السلام) قرار گرفته است و ميزباني اولين جشنواره سرود رضوي را بر عهده دارد.

بر اساس اين گزارش، با توجه به فعاليت‌هاي گسترده‌ي کانون استان در حوزه‌ي موسيقي در سال‌هاي اخير و ظرفيت‌هاي موجود براي توسعه‌ي آن، برگزاري جشنواره سرود رضوي به استان يزد واگذار شد.

بر اساس اين گزارش، سايت جشنواره‌ي ملي سرود رضوي با هدف اطلاع‌رساني به موقع اين جشنواره و ارتباط با مخاطبانش نيز راه‌اندازي شد.

بنابر اين علاقه‌مندان به شرکت در اين جشنواره مي‌توانند با مراجعه به سايت sorudrazavi.ir از اطلاعات مربوط به اولين جشنواره خبردار شوند.

در عين حال، از طريق فراخوان، تاکنون اقدام‌هايي مانند جمع‌آوري اشعار رضوي، سروده‌ي شاعران کشوري شناسايي هنرمندان موسيقي در حوزه‌ي سرود و اطلاع‌رساني ويژه به آن‌ها جهت آهنگ‌سازي براي اشعار و تشکيل گروه‌هاي سرود با موضوع رضوي در سطح استان هم صورت گرفته‌ است.

بر اساس فراخوان، گروه‌هاي سرود در اين جشنواره در قالب کانوني و آزاد شرکت خواهند کرد. در اين دو بخش، شرکت‌کنندگان 7 تا 17 ساله اين جشنواره بايد براي کسب امتياز با متون متناسب با گروه سني خود و خلاقيت در فرم و محتوا حضور داشته باشند.

اين گزارش حاکي است آخرين مهلت ارسال آثار به دبيرخانه، 30 مرداد 1392 خواهد بود، 18 شهريورماه آثار با حضور هنرمندان و متخصصان سرود و موسيقي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

هم‌چنين از برگزيدگان اول، دوم و سوم اين جشنواره در سه بخش سرود، آهنگ‌سازي و شعر تقدير خواهد شد.


 راه‌اندازي نخستين کتاب‌خانه سيار براي کودکان لبناني با همکاري کانون 

نخستين کتاب‌خانه سيار ويژه کودکان و نوجوانان لبناني با همکاري کانون پرورش فکري توسط موسسه کشافه‌المهدي(عج) لبنان فروردين امسال به بهره‌برداري رسيد. ضرابي مشاورمديرعامل و دبير مجمع همکاري‌هاي فرهنگي کانون با اظهار خوشحالي از به نتيجه رسيدن اين همکاري مشترک توضيح داد که اين کتاب‌خانه در واقع اتوبوس بزرگ و بسيار مجهزي است که با همکاري‌هاي فکري کانون و کارشناسان آن و آموزش مربيان لبناني، حرکت خود را به سمت مناطق مختلفي از کشور لبنان آغاز کرده است.

وي با بيان اين که اين اتفاق در واقع در چهارچوب اجراي بند دهم تفاهم‌نامه‌ي 22 ماده‌اي بين کانون و موسسه کشافه‌المهدي(عج) وابسته به مقاومت اسلامي لبنان، صورت گرفته است بيان داشت: در مراسم گشايش اين کتاب‌خانه گابي ليون وزير فرهنگ لبنان و شيخ نزيه فياض مديرکل موسسه کشافه و مسوولان اين سازمان پيشاهنگي، دو نماينده مجلس لبنان و 15 رهبر موسسه‌هاي پيشاهنگي اديان و فرقه‌هاي مختلف اين کشور حضور داشتند.

ضرابي تاکيد کرد که لبناني‌ها در ايده‌پردازي بسيار خوب عمل مي کنند و طرح پرسابقه‌ي کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون را به شيوه‌اي بسيار مناسب و با استفاده از فن‌آوري‌هاي جديد رسانه‌اي و صوتي و تصويري به صورتي بسيار مناسب به محله عمل درآوردند.

وي يادآور شد که طرف لبناني در صدد است تا 15 کتاب‌خانه سيار در اين کشور راه‌اندازي کند.

دبير مجمع همکاري‌هاي فرهنگي کانون که در نخستين گردهم‌آيي معاونان، مشاوران و مديران کل ستادي و استاني کانون سراسر کشور در تهران به ارايه‌ي گزارش مي‌پرداخت، هم‌چنين از حضور مديرعامل و چند تن از مسوولان ارشد کانون از لبنان و بازديد از فعاليت‌هاي موسسه کشافه به دعوت اين موسسه - در پاسخ به سفر سال گذشته مسوولان اين موسسه به تهران - در ارديبهشت امسال خبر داد و در عين حال گفت که تعدادي از کارشناسان و مربيان کانون نيز خرداد امسال در سال‌روز پيروزي مقاومت لبنان به اين کشور سفر خواهند کرد و تجربيات کانون را در قالب برنامه‌ها و فعاليت‌هاي متنوع فرهنگي، هنري در اختيار مربيان و اعضاي کودک ونوجوان اين موسسه لبناني قرار مي دهند.

اعزام حدود 25 کودک ونوجوان ايراني در تابستان امسال به لبنان و برگزاري 5 اردو براي کودکان و نوجوان اين کشور در ايران در همين مدت از ديگر فعاليت‌هاي مشترکي است که به گفته‌ي اين مقام مسوول به اجرا در خواهد آمد.

مشاورمديرعامل هم‌چنين گفت که در ايام محرم امسال نيز با اعزام گروه‌هايي از دو طرف فعاليت‌هاي عاشورايي کانون و موسسه کشافه نيز نيز گسترش خواهد يافت.

تدوين شيوه‌نامه‌اي براي امدادرساني فرهنگي به مناطق آسيب‌ديده از بلاياي طبيعي

بخش ديگر سخنان ضرابي به ارايه گزارش از امدادرساني فرهنگي کانون در سال گذشته و سال جاري به مناطق زلزله زده استان‌هاي آذربايجان شرقي، خراسان رضوي، بوشهر و سيستان و بلوچستان اختصاص داشت و وي توضيح داد که کانون طي 30 سال گذشته مفهوم جديدي را با عنوان امدادرساني فرهنگي در ميان امدادگران مناطق آسيب ديده از بلاياي طبيعي ترويج کرده است و اکنون اين مفهوم کاملا در کشور جا افتاده و همه به ضرورت آن پي‌برده‌اند.

وي توضيح داد که در سال‌هاي اول، حضور کانون کمي عجيب به نظر مي‌رسيد و حتي يک بار يک پيرمرد ژاپني اذعان مي‌کرد که در کشور ما نيز - با آن سابقه‌ي زياد زلزله‌هاي مهيب و ويرانگر - چنين تجربه‌هايي کمتر وجود دارد.

ضرابي افزود حضور اين سرداران امداد فرهنگي کانون در کاهش دردها و آلام کودکان و نوجوانان مصيبت‌زده در اين مناطق بسيار موثر است و ما براي ساماندهي اين امر در حال تدوين شيوه‌نامه‌ي امدادرساني فرهنگي هستيم.

سيد صادق رضايي مديرعامل کانون نيز با قدرداني از فعاليت‌هاي مجمع همکاري‌هاي فرهنگي کانون بر همکاري گسترده‌تر مديران کل کانون استان در امدادرساني فرهنگي به مناطق آسيب ديده تاکيد کرد و گفت: نبايد در اين زمينه هيچ کوتاهي و غفلتي صورت بگيرد چرا که اين موضوع زيبنده کانون نيست. در عين حال اين کار بخشنامه‌بردار هم نيست و همه‌ي استان‌ها بايد به صورتي کاملا داوطلبانه منابع مالي در اختيار خود را به اين امر اختصاص دهند.

وي در پايان گفت که متاسفانه ايران داراي مناطقي است که در آن زلزله‌ها و بلاياي طبيعي زيادي رخ مي‌دهد و ما بايد با فکر و طراحي برنامه وارد اين مناطق شويم.


 در صورت انعقاد تفاهم‌نامه،‌ صورت مي‌گيرد
 سنجش ضريب مقاومت ساختمان‌هاي کانون در مقابل زلزله توسط دفتر اسکان سازمان ملل متحد 

 
ضريب مقاومت ساختمان‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در مقابل زلزله در تهران و با همکاري دفتر اسکان سازمان ملل متحد مورد سنجش قرار مي‌گيرد.سيد محمدرضا رضوي سرپرست دفتر طرح‌هاي عمراني کانون با بيان مطلب گفت با توجه به تلاش‌هاي صورت گرفته توسط اين دفتر و مستند سازي اموال کانون در نزديک به 20 استان کشور دفتر اسکان سازمان ملل در تهران خواستار انعقاد تفاهم‌نامه‌اي شد که بر اساس آن در مرحله‌ي نخست 10 ساختمان کانون به عنوان نمونه مورد بررسي کارشناسان اين نهاد بين‌المللي قرار مي‌گيرد.

وي که در نخستين گردهم‌آيي معاونان، مشاوران و مديران کل ستادي و استاني کانون در سال 92 سخن مي‌گفت با بيان اين‌که مستند سازي صد در صد اماکن و ساختمان‌هاي کانون تا شهريور امسال به پايان مي‌رسد، افزود: در حال حاضر در مراحل انعقاد و امضاي اين تفاهم نامه هستيم و در صورت موفقيت در اين مرحله دفتر اسکان اعلام آمادگي کرده تا ضريب مقاومت تمامي ساختمان‌هاي کانون سراسر کشور را در مقابل زلزله مورد سنجش قرار دهد.

رضوي افزود: در اين صورت اتفاق بزرگ و ارزشمندي در کانون افتاده است و دريافت شناسنامه‌ي ضريب مقاومت هر مرکز تصوير مناسبي را براي ارزيابي و برنامه‌ريزي در اختيار ما قرار مي‌دهد.

وي خاطر نشان کرد که دفتر اسکان سازمان ملل در برخي موارد حتي کارشناسان خود را در اين زمينه در اختيار طرف‌هاي همکاري قرار مي‌دهد و گاهي در مقاوم سازي ساختمان‌ها نيز با افراد و نهادها همکاري مي‌کند.

سيد صادق رضايي مديرعامل کانون نيز ضمن استقبال از اجراي اين پروژه گفت: دفتر طرح‌هاي عمراني از اين ظرفيت برخوردار است که در سازمان‌نماي جديد کانون از جايگاه بهتري برخوردار شود.

وي توسعه و گسترش پروژه‌ي شهرک قدس کانون در تهران را بسيار عالي توصيف و از تلاش‌هاي اين دفتر قدرداني کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون