جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2760- تاریخ : 1392/02/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


عكاسخانه
جوسن سيلر

«منار جنبان» نمي‌جنبد تا آسيب نبيند


نخستين جشنواره عکاسي بافت تاريخي «ته ران» برگزار مي شود


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 جوسن سيلر


 «منار جنبان» نمي‌جنبد تا آسيب نبيند 

 
مدير روابط عمومي، امور فرهنگي و ارتباطات اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اصفهان گفت: هيچ مشکلي از نظر فني براي منار جنبان به‌وجود نيامده است. از حدود سه‌ماه پيش، مرمت اين مناره‌ها آغاز شد و تا خردادماه امسال ادامه خواهد داشت.شهرام اميري در گفت‌و‌گو با (ايسنا)، با اشاره به اين‌که مناره‌هاي «منار جنبان» در نوروز امسال تکان داده نشدند، ادامه داد:از آنجا که چندماه پيش از نوروز، داربستي براي مرمت به دور اين بناي تاريخي نصب شد، احتمال داشت هر تکاني به بخش‌هاي تازه مرمت‌شده آسيب وارد کند.البته تکان نخوردن مناره‌ها در برخي سايت‌هاي اطلاع‌رساني، اعلام شده بود.

وي درباره‌ي نحوه‌ي مرمت اين بناي تاريخي نيز گفت: بخشي از مرمت‌ها قبل از نوروز انجام شد.براساس پيش‌بيني‌ها، مرمت تا پايان بهار تکميل مي‌شود. هرچند اين مرمت‌ها جزيي هستند، اما بعد از به پايان رسيدن اين عمليات، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تصميم ندارد دوباره مناره‌ها را مانند گذشته تکان دهد، چون اين اتفاق باعث آسيب رسيدن به منار جنبان مي‌شود.

وي ادامه داد:هرچند در زمان‌هاي مختلف بررسي‌هايي درباره‌ي اين پديده انجام شده، اما قرار است اين پژوهش‌ها، مکمل پژوهش‌هاي گذشته باشد تا به جواب درستي بتوان در اين زمينه رسيد.

مدير روابط عمومي، امور فرهنگي و ارتباطات اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان اصفهان بيان کرد:ما به‌عنوان متوليان ميراث فرهنگي و گردشگري استان، براي جلوگيري از وارد شدن آسيب‌هاي احتمالي به اين بناي تاريخي و از سوي ديگر، جواب دادن به خواسته‌ي گردشگران، به راه حل‌هاي ديگري براي نشان دادن حرکت مناره‌هاي «منار جنبان» مي‌انديشيم.

او نصب تلويزيون‌هاي بزرگ در کنار اين بناي تاريخي، ارائه‌ي سي‌دي‌هاي رايگان همراه با بليت ورودي بنا به گردشگران که تکان دادن مناره‌ها را نشان دهد، يا رايگان کردن ورود به اين مکان براي گردشگران را از جمله راهکارهاي پيشنهادي براي حرکت ندادن منار جنبان در کنار راضي نگه‌ داشتن گردشگران و جلوگيري از آسيب‌هاي احتمالي دانست.


 نخستين جشنواره عکاسي بافت تاريخي «ته ران» برگزار مي شود 

 نخستين جشنواره عکاسي بافت تاريخي«ته ران» از 9 تا 17 خردادماه در خانه هنرمندان ايران برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي سازمان زيباسازي شهر تهران، سازمان زيباسازي شهر تهران با مشارکت کميته پيگيري خانه هاي تاريخي تهران، گروه معماران آرل، دفتر نماينده شهردار تهران در هيات امناي اماکن تاريخي، موزه ها و ميراث فرهنگي و ستاد گردشگري شهر تهران، خانه هنرمندان ايران، کميسيون ملي يونسکو ايران، کميته ملي موزه هاي ايران(ICOM)، انجمن عکاسان ميراث فرهنگي و بنياد فردوسي با هدف صيانت از ميراث ارزشمند تاريخي تهران، ثبت و انعکاس آن، نخستين جشنواره و نمايشگاه عکس بافت تاريخي «ته ران» را برگزار مي کند.

نمايش جلوه هاي خاص از حيات اجتماعي در بافت تاريخي تهران (نشاط، صميميت و جنب و جوش در محله ها)، اميد و عشق به زندگي در محلات قديمي تهران، معرفي جاذبه هاي تاريخي- گردشگري، حفظ آثار تاريخي در بافت تهران، نگاه مسئولانه (وظيفه)مردم و مديران در قبال پاسداشت بافت تاريخي تهران، اثر بخشي بافت تاريخي در هويت دادن به جامعه، نمايش جلوه هاي معماري در بافت تاريخي تهران،نگاه به مرمت ها و تخريب ها،آسيب شناسي بافت هاي فرسوده و نگاه به آسيب رساني به
بافت هاي تاريخي و ارزشمند از موضوعات محوري اين جشنواره است.در اين جشنواره کار داوري آثار را مهرداد اسکويي، سعيد محمودي ازناوه، مجيد ناگهي،سيد احمد محيط طباطبايي، عبدالکريم بابارضا برعهده دارندو آقايان عليرضا قهاري و احسان اسعدي به عنوان کارشناس و مشاور معماري در کنار داوران حضور دارند.

علاقمندان مي توانند تا 21 ارديبهشت ماه 1392 آثار خود را به نشاني تهران، بلوار ميرداماد، ميدان محسني، خيابان بهروز، کوچه چهار، پلاک 6، واحد 2 شرقي ارسال نمايند.


 قصار اما... 

 شادي امروزم رابه خاطر ناداني ديروزم از دست دادم

خداوندا ناداني امروزم را بگير ، تا شادي هاي فردايم را از دست ندهم

منبع هشت بهشت


 نگـــاه 

نشست خبري "روز معمار" و نخستين مسابقه"دانشجو معمار برتر" برگزارشد؛

دانشجويان علاقمند بورسيه مي شوند

مرکز معماري ايران براي نيل به نظام آموزشي برابر در نظر دارد دانشجويان علاقمند به شرکت در کلاس هاي آموزشي در اين مرکز را بورسيه خود کند.

به گزارش روابط عمومي مرکز معماري ايران؛ مهندس جلال فاطمي ضمن اشاره به "روز معمار" و بزرگداشت مقام شيخ بهايي گفت: مسئله آموزش در دانشگاه ها و نيازهاي دانشجويان از جمله دلايل شکل گيري مرکز معماري ايران در هفت سال پيش بود.

زيرا تعداد فارغ التحصيلان رشته معماري با اساتيد اين رشته آمار هماهنگي نداشتند و همواره خلع آموزش در دانشگاه هاي معماري وجود دارد.

مجتبي فاطمي در ادامه خبر از حضور مرکز معماري ايران با آثار منتشر شده توسط اين مرکز در نمايشگاه بين المللي کتاب را داد و گفت: ما براي رسيدن به مبحث مهم عدالت آموزشي در نظر داريم تا در غرفه مرکز معماري ايران در اين دوره از برگزاري نمايشگاه کتاب فرصتي را فراهم آورديم تا دانشجويان علاقمند به معماري بتوانند از نقاط مختلف کشور از طريق بورسيه به مدت يکسال در مرکز معماري ايران آموزش ببينند.

ثبت نام بورسيه دانشجويان همزمان با برگزاري نمايشگاه کتاب در غرفه مرکز معماري ايران آغاز مي شود البته هيات علمي اين مرکز هم اکنون در حال بررسي و تصميم گيري در مورد ضوابط اين کار است.

دکتر کامران افشار نادري مدرس دانشگاه در ارتباط با مالکيت مادي طراح هاي شرکت کننده در نخستين مسابقه"دانشجو معمار برتر" اظهار کرد: اين مسابقه با اهداف فرهنگي برگزار مي شود و برترين طرح ها در نمايشگاه به نمايش گذاشته مي شوند و برگزيدگان تقدير مي شوند اما استفاده عملي از اين طرح ها صورت نمي گيرد و از اين طرح ها در پروژه هاي عملي استفاده نمي شود اگر بخواهيم اين کار را انجام دهيم با طراحان وارد مذاکره و قرار داد مي شويم.

مهندس هيلا پزشک منش دبير اجرايي نخستين مسابقه "دانشجو معمار برتر" گفت:علاقمندان به شرکت در اين مسابقه مي توانند به آدرس اينترنتي www.iacenter.ir مراجعه کنند و مدارک لازم جهت ثبت نام در مسابقه را ارائه کنند.

شرکت در مسابقه"دانشجو معمار برتر" سه بخش مجزا دارد که علاقمندان مي توانند در صورت تمايل در هر سه بخش شرکت کنند. ثبت در مسابقه از تاريخ 1/12/91 شروع شده و تا 15 خرداد سال جاري علاقمندان فرصت براي ثبت نام و ارائه طرح دارند.

وي ادامه داد: طرح هاي برگزيده در تاريخ30 خرداد ماه اعلام مي شوند و در فرمت مناسب چاپ مي شوند و براي داوري نهايي از 1تا10 تير ماه به هيات داوران اين مسابقه ارائه مي شوند. داوري نهايي مسابقه"دانشجو معمار برتر"نيز در تاريخ11الي20 تير ماه برگزار مي شود و طي مراسمي برگزيدگان تقدير مي شوند.

مهندس رضا نجفيان مدرس دانشگاه و عضو هيات داوران مسابقه"دانشجو معمار برتر" نيز در ادامه اين جلسه گفت:معيار من و همکارانم در تيم داوري مسابقه براساس خلاقيت و نوآوري آثار است و اينکه چقدر طرح هاي ارائه شده متناسب با فضاي شهري بوده و قابليت تعميم و تبديل به ساير ساختمان ها را دارد.

وي ادامه داد: آثار شرکت کننده در مسابقه"دانشجو معمار برتر" طي سه مرحله بررسي مي شوند و اگر پروژه اي تنها مورد توجه يکي از سه داور حاضر نيز باشد کنار گذاشته نمي شود و در نهايت نيز ده پروژه براي نمايش در نمايشگاه و سه پروژه به عنوان اثر برتر مسابقه"دانشجو معمار برتر" انتخاب و تقدير مي شوند.


بزرگداشتي براي پيشگامان نقاشي نوگراي ايران

مراسم بزرگداشتي براي منصوره حسيني، محمود جوادي‌پور و احمد اسفندياري از نقاشان پيشگام هنرنوگراي ايران در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين مراسم به منظور تجليل و بزرگداشت استادان منصوره حسيني و محمود جوادي‌پور از اعضاء جاويد فرهنگستان هنر به همراه استاد احمد اسفندياري از پيشكسوتان نقاشي برگزار مي‌شود.

اين مراسم يكشنبه 22 ارديبهشت ساعت 16 در تالار ايران فرهنگستان هنر به نشاني خيابان ولي‌عصر، پايين‌تر از چهارراه طالقاني ، شماره 1552 برگزار مي‌شود.


 اخبـــــــــار 

ثبت نقاشي "اوکيف" از کوهستان‌هاي نيومکزيکو بر روي تمبر

يک نقاشي از نقاشي‌هاي جورجيا اوکيف نقاش مشهور آمريکايي به صورت تمبر منتشر شد.به گزارش مهر به نقل از برادوي وورد، اين نقاشي جورجيا اوکيف از کوهستان‌هاي خمز در نيومکزيکو کشيده شده است.اين تابلو که چشم‌اندازي از نيومکزيکو را ارايه مي‌کند و متعلق به سال 1930 است، يکي از 12 اثر هنري است که به صورت تمبر منتشر شده‌اند. اين مجموعه 12 تايي ارايه‌کننده هنر مدرن آمريکا و به مناسبت صدمين سال برپايي "آرموري شو" که يک نمايشگاه بين‌المللي بود و سال 1913 در نيويورک برگزار شد، منتشر شده است.اين انتخاب از سوي يک گروه 12 نفره انجام شده و شامل آثاري از استوارت ديويس، چارلز دموت، ايرون داگلاس، آرتور داو، مارسل دوشامپ، مارسدن هارتلي ، جان مارين و جورجيا اوکيف است. اين مجموعه با عنوان "هنر مدرن در آمريکا 1931-1913 " منتشر شده است.


نخستين بخش از آثار تاريخي موزه لوور در ابوظبي به نمايش درمي‌آيد

نخستين بخش از آثار تاريخي«موزه لوور» ابوظبي که قرار است به «لوور صحرا» منتقل شوند، در ماه جولاي در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرند.به گزارش (ايسنا)، طبق اعلام يکي از مسئولان فرهنگي امارات، نخستين بخش از آثار تاريخي موزه لوور فرانسه که قرار است به «لوور صحرا» در ابوظبي پايتخت امارات منتقل شوند، در ماه جولاي در اين موزه در معرض ديد عموم قرار گيرند.به گزارش گلف نيوز‌، اين محموله شامل 130 اثر تاريخي از کشورهاي يونان، مالي‌، مصر و ترکيه است که از تاريخ 20 جولاي در «لوور صحرا» به نمايش درمي‌آيند. مسئولان اين موزه نمايش اين آثار از تمدن‌هاي بزرگ جهان باستان را نمايانگر تاريخ غني آنها و پيشرفت‌هايشان در علوم مختلف از جمله جغرافيا در هزاران سال قبل مي‌دانند.

توافقنامه بين موزه لوور و دولت امارات 30 ساله و به ارزش 515 ميليون دلار است که در قالب آن بخشي از آثار اين موزه در موزه‌ «لوور صحرا» به نمايش درمي‌آيند.طبق قرار‌دادي که بين دولت امارات و موزه‌ي لوور بسته شده، در مدت 10 سال، موزه‌اي مدرن براساس طرحي از معماري فرانسوي در ابوظبي ساخته مي‌شود و بخشي از آثار تاريخي موزه‌ي لوور پاريس در لوور صحرا به‌نمايش درمي‌آيند. هرچند هنوز معلوم نيست آيا آثار هنري و تاريخي شاخص موزه‌ لوور از جمله تابلوي «موناليزا» نيز در لوور صحرا به‌ نمايش درخواهند آمد يا خير؟

در زمان انعقاد اين قرار‌داد، صدها نفر از کارشناسان هنري با اظهار مخالفت با اين عمل موزه‌ لوور، آن را به فروختن روح لوور تشبيه و دولت امارات را به خريدن پيشينه‌ تاريخي براي خود متهم کردند.پس از بستن قرار‌داد بين دولت امارات و مسؤولان موزه‌ لوور، تعدادي از موزه‌هاي مشهور جهان از جمله موزه‌ بريتانيا در انگليس و موزه‌ متروپليتن در آمريکا، آمادگي خود را براي بستن قرار‌داد مشابه با مسؤولان اماراتي اعلام کردند.


عضو هيات مديره انجمن تصويرگران:

عرصه هنر در سال هاي اخير با موجي از فعاليت زنان روبه رو بوده است

عضو هيات مديره انجمن تصويرگران با بيان افزايش فعاليت زنان هنرمند درسال هاي اخير، گفت: در ميان اين عده، استعدادهاي بسياري ديده مي شود."بنفشه احمدزاده"درگفت و گو با ايرنا اظهار داشت: در سال هاي اخير نسل جديدي از زنان هنرمند در عرصه هاي مختلف هنرهاي تجسمي رشد يافته است که نويد بخش آينده اي درخشان براي اين گروه از جامعه است.وي افزود: اين زنان هنرمند بسيار با انگيزه، با جسارت و جدي کار مي کنند و آثار آنها هنرمندانه و خلاقانه است.اين هنرمند تصويرگرخاطرنشان کرد: گسترش ارتباطات،امکانات هنري،تسهيلات استفاده از اينترنت و افزايش فعاليت هاي هنري را مي توان از جمله دلايل افزايش گرايش زنان به عرصه هنر دانست.

عضو هيات مديره انجمن تصويرگران عنوان کرد: در طي سال هاي گذشته که در عرصه تصويرگري فعاليت مي کردم، هرگز احساس نکردم که به خاطر جنسيتم با محدوديت يا مشکلي روبرو هستم و يا سفارش کاري را به اين دليل از دست بدهم.اين هنرمند تصويرگر درباره فعاليت هاي اخير خود توضيح داد:در زمان حاضر مشغول تصويرگري دو کتاب هستم.يکي ازاين کتاب ها داستاني از "شکوه قاسم نيا"براي گروه کودک است که 10 فرم تصوير دارد و ديگري کتابي براي رده سني سوم و چهارم دبستان با نام"شاهنامک" است که به بيان قصه هاي شاهنامه مي پردازد.


 دنياي عكس 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون