جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2760- تاریخ : 1392/02/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


نرخ عجيب تولد دوقلوها در يك روستاي شمال هندوستان


مجرمان، بيمارند!


بطري پلاستيکي که نوشابه سياه را به آب تبديل مي‌کند


داستانك


گنده تر از دروغ


اما خبر


 نرخ عجيب تولد دوقلوها در يك روستاي شمال هندوستان 

 
در شمال کشور هندوستان يک روستاي دورافتاده شناسايي شده است که جمعيت آن موجب سردرگمي کارشناسان شده است؛ چرا که در اين روستا بيش از 100 جفت دوقلو متولد شده اند.به گزارش مهر، روستاي محمدپور اماري در شمال هندوستان تنها 6 هزار نفر جمعيت دارد و حتي جاده، مدرسه و يا بيمارستان مناسبي در اين روستا ساخته نشده است و شايد از تمام معيارهاي روستاهاي محروم در ايالت اتارپرداش نيز باز بماند.

اما محققان به اين نتيجه رسيده اند که در 50 سال گذشته به صورت عجيبي 100 جفت دوقلو در اين روستا متولد شده اند.

ساکنان اين روستا در منطقه دامانگانج در بخش الله آباد، اظهار مي دارند که شايد اگر در اين روستا يک بيمارستان وجود داشت اين ارقام تاکنون از 200 هم گذشته بود.

محمد آصف که برادر دوقلويش کريم در دهلي نو زندگي مي کند، گفت: محمدپور اماري 6 هزار نفر جمعيت دارد اما در اين شهر نه مدرسه اي وجود دارد و نه بيمارستاني. افراد معدودي در اين روستا باقي مانده و اکثريت آنها به دهلي نو يا بمبئي مهاجرت کرده اند.

محمد آتيشان که برادر دوقلوي وي زيشان نام دارد، گفت: مردم از ديدن اين همه دوقلو در يک منطقه شگفت زده مي شوند. مسئله اين است که عده اي هم ما را به سخره گرفته و اظهار مي دارن که ما اهل يک روستاي غيرعادي هستيم.

در اين روستا 80 درصد از جمعيت مسلمان و 20 درصد هندو هستند اما تولد دوقلوها بين هر دو جامعه مشاهده شده است. برخي اظهار مي دارند که علت تولد اين تعداد دوقلو در يک منطقه سبک زندگي و شرايط زيست محيطي است تا ژنها.

رئوف عالم، يکي از افراد سالخورده اين دهکده اظهار داشت که والدين ما مي گفتند که اين روند در روستاي ما حدود 90 سال پيش آغاز شد و پيش از آن تنها سه چهار جفت دوقلو در روستا زندگي مي کردند. اما پس از آن تعداد دوقلوهاي همسان افزايش يافت و در 50 سال اخير اين مسئله به يک موضوع عادي تبديل شد.

محمد آصف گفت: تعداد بسياري از دانشمندان و محققان از سراسر دنيا از روستاي ما ديدن کرده و نمونه خونهاي ما را جمع آوري کردند، اما آنها هرگز با نتايج تحقيقات خود به روستا بازنگشتند.

وي افزود: يک گروه از زيست شناسان ملکولي و سلولي از حيدرآبار چند سال پيش به ما گفت که به علت وجود برخي مواد معدني در آبهاي زيرزميني که ما از آن استفاده مي کنيم و يا آفت کش ها و حشره کشهايي که ما در زمينهاي کشاورزي خود به کار مي بريم تعداد دوقلوهاي اين روستا قابل توجه است.


 مجرمان، بيمارند! 

 پژوهش يک محقق انگليسي نشان داده که فعاليت مجرمانه همه به مغز مرتبط است، بدين معني که مجرمان نمي‌توانند رفتار خود را کنترل کنند و به درمان براي درستکاري نياز دارند.

به گزارش ايسنا، تصويرهاي شبکه عصبي که توسط «آدريان رينز»، استاد جرم‌شناسي دانشگاه پنسيلوانيا انجام شده، نشان داد که بسياري از مجرمان، قاتلان و جامعه‌ستيزان که جرمي را دوباره تکرار مي‌کنند، از الگوهاي فعاليت غيرعادي در مغز خود برخوردارند که مي‌تواند به توضيح دليل تمايل آنها به اعمال جرم کمک کند.قاتلان و جامعه‌ستيزان همچنين در بخشهاي جلويي مغز که با پردازش احساسات، خودآگاهي و حساس بودن به خشونت مرتبط بوده، داراي فعاليت کمتري هستند.رينز در کتاب جديد خود موسوم به «آناتومي خشونت» اظهار کرده که افرادي که خشونت خانگي انجام داده، نوجوانان خشن يا افراد با جرمهاي کمتر نيز اين ناهنجاريها را داشته و در انجام کار اشتباه استمرار مي‌ورزند.

به گفته رينز، اين يافته ها نشان مي‌دهد که بسياري از افرادي که در حال حاضر براي اشتباهات خود در حال مجازات هستند، در حقيقت قادر به کنترل رفتار خود نبوده و بايد به خود به عنوان بيماري که براي اختلال، به درمان نياز دارند، بنگرند.

رينز به همراه گروهي از دانشمندان عصب‌شناس دريافتند که قشر بطني مياني پيش سري که مسؤول تصميم‌گيري بوده، در مجرمان هميشگي داراي گرايشات رواني کوچکتر شده است.


 بطري پلاستيکي که نوشابه سياه را به آب تبديل مي‌کند 

 
مبتکران بطري پلاستيکي را طراحي کرده اند که مي تواند آب را تصفيه کند اين بطري به حدي قوي است که مي تواند نوشابه سياه را به مايعي سفيدرنگ تبديل کند.

به گزارش مهر، اين بطري پلاستيکي آب که به سيستم تصفيه آب الهام گرفته شده از فناوري ناسا مجهز است، آن قدر قدرتمند است که مي تواند نوشابه سياه را به آب شفاف و بدون رنگ تبديل کند.

شرکت سازنده اين بطري مي گويد ايده ساخت اين بطري در اصل توسط ناسا ارائه شده و اين شرکت از اين فناوري براي ساخت دستگاهي براي عرضه آب پاک، خالص، قابل شرب و تميز استفاده کرده است.

انتشار يک فيلم ويديويي از اين بطري نشان مي دهد نوشابه سياه درون اين بطري پس از عبور از يک کلاهک تصفيه کننده خاص، دقيقا مانند آب بي رنگ مي شود اما اين مايع مانند آب کاملا بي مزه نيست و طعم آب قند دارد.


 داستانك 

گاو آهن!

رها

نگاهي به زمين انداخت و گفت: فکر نمي کنم که شخم زدن اين همه که مي گويي سخت باشد!

نگاهي به صورتش انداختم و گفتم: اشتباه مي کني. شخم زدن از اين هم که گفتم سخت تر است!

دستم را گرفت و گفت: نگاه کن پسر! من فکر مي کنم که تو اينقدر تنبلي که تصور کردن يک چنين چيزي هم برايت سخت و دشوار است چه رسد به اينکه بخواهي شخم بزني!

کمي افکارم را شخم زدم تا ببينم ريشه اين همه بد اخلاقي بين من او در کجاست!

او گفت: يعني اين همه فکر کردي متوجه نشدي ريشه اين همه بد اخلاقي بين من و تو در کجاست!؟

تعجب کردم. دستش را گرفتم و تکان دادم. گفتم: چرا اينقدر من را اذيت مي کني!؟

لبخند تيزي زد و چشم هايش را ريز کرد و گفت: فکر نمي کني من را با ارباب هاي روستا اشتباه گرفتي!؟ من و اذيت!

آمدم بروم اما او گفت: بهتر است از اين روستا بروي آقا معلم. تو به درد درس دادن نمي خوري. ما خودمان بهتر از تو مي دانيم که تراکتور بهتر است يا گاو آهن!

*

از همان ابتدا هم نبايد براي درس دادن به اين روستا مي آمدم. روستايي ها خودشان و تجربه شان را بيشتر از علوم دانشگاهي قبول دارند!


 گنده تر از دروغ 

همه برايش سوت بزنند!

عبدالکريم گشايش

ظاهرا قرار بر اين شده که فصل بعد تيم راه آهن شهر ري به اين خاطر که توانسته خودش را به هر صورتي که شده در ليگ برتر نگه دارد قهرمان ليگ بعدي بشود!

گفته مي شود که کفاشيان در يک نشست نيمه خصوصي گفته: " من دلم نمي خواهد که از تيمي هواداري بکنم و باعث بشوم که بيفتد پايين يا برود بالا اما ظاهرا در اين روزهاي آخري مديريتم در فدراسيون فوتبال بايستي کاري بکنم که تيم راه آهن به آنچه حقش است برسد و دايي بتواند در فوتبال يک بار ديگر سري بلند بکند و همه برايش کف و سوت بزنند!"


 اما خبر 

مديردفترآب و خاک سازمان محيط زيست:

استفاده از پلاستيک هاي زود تجزيه پذير در کشور آغاز شد

مدير دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محيط زيست از توليد پلاستيک هاي زودتجزيه پذير در کشور خبر داد و گفت: استفاده از اين نوع پلاستيک ها همزمان با روز جهاني زمين پاک در کشور آغاز شد.« فرهاد پورسخا » در گفت و گو با ايرنا افزود: پلاستيک ها يکي از پسماندهايي با ماندگاري زياد در طبيعت هستند. اين پسماندها 200 تا 300 سال در در طبيعت باقي مي مانند و در اين مدت آسيب هاي جبران ناپذيري به آب و خاک وارد مي کنند.وي ادامه داد: محققان ايراني با کمک علم و فناوري براي رفع مشکل پلاستيک ها در محيط زيست ، تحقيقاتي را آغاز کردند که نتيجه اين تحقيقات به توليد پلاستيک هاي زود تجزيه پذير يا زيست تجزيه پذير منجر شد . تمامي فرآيندهاي توليد اين محصول در داخل کشور و به همت محققان ايراني انجام مي شود.پورسخا گفت: اين پلاستيک ها به جاي 200 تا 300 سال حدود 2 تا 3 سال در طبيعت باقي مي مانند. استاندارد ملي براي اين محصول با همکاري سازمان حفاظت محيط زيست، سازمان تحقيقات استاندارد و ديگر نهادها و سازمان هاي ذيربط تهيه شد.وي افزود: اين محصول پس از تهيه استاندارد ملي براي ورود به عرصه مصرف نيازمند سازوکار اصولي بود که کارگروه ملي پسماند، ضوابط استفاده از آن را براي مصرف کنندکان تهيه کرد و زمان مشخصي را براي جايگزيني پلاستيک هاي زود تجريه پذير به جاي پلاستيک هاي قديمي در نظر گرفت. روز جهاني زمين پاک هر ساله در 22 آوريل در تمام دنيا برگزار مي شود. امسال 22 آوريل مصادف با دوم ارديبهشت ماه بود.

کشف بقاياي تجزيه شده يک پاي غول پيکر

برخورد اتفاقي دو پسر جوان به يک پاي غول پيکر تجزيه شده در جنگلهاي ماساچوست پليس محلي را به شدت درباره اين که اين کشف مهيب شواهدي براي وجود افسانه پاگنده بوده يا خير سردرگم کرده است.به گزارش مهر، درحال حاضر آزمايشهايي روي بقاياي اسرار آميز اين پاي تجزيه شده غول پيکر درجريان است تا مشخص شود که اين پا متعلق به چه نوع موجودي بوده است.اين دو پسر ماه گذشته اين پاي تجزيه شده را پيدا کرده اند و افسران پليس در دپارتمان پليس ليکويل آن را براي متخصصان ارسال کرده اند تا آنها با انجام بررسيهاي خود بتوانند ماهيت موجودي را که اين پا به وي تعلق دارد را شناسايي کنند.پاگُنده يا ساسکوآچ يکي از موجودات خيالي در باور گروهي از مردم در آمريکا و کانادا است. بنابر اين باورها پاگنده شکلي گوريل‌وار دارد و در جنگل‌هاي دورافتاده آمريکا و کانادا، منطقه درياچه‌هاي بزرگ و کوه‌هاي راکي زندگي مي‌ کند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون