جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2753- تاریخ : 1392/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


شانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان 18 تير برگزار مي‌شود


برگزاري مراسم احياي فرهنگ ياس نبوي حضرت زهرا (س ) در بندرعباس


نمايش‌نامه‌خوانان نوجوان براي شرکت در جشنواره رضوي آماده مي‌شوند


فروش حق نشر کتاب 'پهلوان پهلوانان' به کره جنوبي


پاک و پاکيزه، مسابقه‌اي اينترنتي براي تاکيد بر بهداشت


رشد کيفي و محتوايي برنامه‌هاي کانون مازندران


 شانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان 18 تير برگزار مي‌شود 

 
دبيرخانه شانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان با انتشار فراخوان خود اعلام کرده است که اين رويداد ادبي امسال روز 18 تير برگزار مي‌شود.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، بهمن سال گذشته سيد‌صادق رضايي مديرعامل کانون در مراسم اهداي جوايز اين جشنواره اعلام کرد که از اين پس اين رويداد دوسالانه، هر ساله برگزار خواهد شد.

در اين ميان دبيرخانه جشنواره 18 تير روز (درگذشت مهدي آذريزدي نويسنده نامدار کتاب‌هاي کودکان) را - که از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي به عنوان روز ادبيات کودک و نوجوان نام‌گذاري شده است - به عنوان روز اهداي جوايز جشنواره تعيين کرده است.در همين حال با توجه به زمان اندک باقي مانده روز 15 ارديبهشت به عنوان آخرين مهلت ارسال سه نسخه از هر اثر از سوي ناشران، نويسندگان، شاعران، مترجمان و تصويرگران فعال در حوزه ادبيات کودک و نوجوان تعيين شده است تا آثار منتشر شده در سال 1391 (چاپ اول) توسط گروه هاي داوري مورد ارزيابي قرار بگيرد.

اين آثار مطابق معمول سال‌هاي گذشته در گروه‌هاي سني خردسالان، کودکان و نوجوانان و در بخش‌هاي شعر، داستان تأليف، داستان ترجمه، علمي و آموزشي، مذهبي، انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و تصويرگري داوري خواهد شد.

همچنين بر اساس اعلام اين فراخوان قرار است امسال نمايشگاهي تخصصي از کتاب‌هاي برگزيده ناشران برتر حوزه کودک و نوجوان نيز از تاريخ 12تا 18 تيرماه 1392 به مدت يک هفته برگزار شود، که شرايط واگذاري غرفه‌ها به زودي اعلام خواهد شد.دبيرخانه شانزدهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان، در تهران خيابان شهيد بهشتي، خيابان خالد اسلامبولي، پلاک 26، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، قسمت انتشارات، قرار دارد..


 برگزاري مراسم احياي فرهنگ ياس نبوي حضرت زهرا (س ) در بندرعباس 

 
مراسم احياي فرهنگ ياس نبوي حضرت زهرا (س ) روز شنبه 24 فروردين در مجتمع فرهنگي آفرينش کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان بندرعباس برگزار شد.به گزارش روابط عمومي کانون استان هرمزگان، در اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين حميدرضا خيرانديش معاون کانون ضمن عرض تسليت ايام سوگواري شهادت حضرت زهرا (س) به کارکنان؛ با بيان حديثي از ساحت مقدس نبي گرامي اسلام گفت: نبي گرامي اسلام در حديثي که در کتاب "گرانسگ"اصول کافي آمده است اين گونه جايگاه و ارتباط شيعيان را با شجره نبوت بيان مي فرمايند که «من درختم ودخترم فاطمه (س) شاخه اين درخت و علي ( ع) حلقه پيوند من و شاخه درخت است و امام حسن (ع) و امام حسين (ع) ميوه‌هاي اين درخت هستند و شيعيان ما برگ هاي اين درخت .

وي ادامه داد: اين افتخار بزرگي است که شيعيان را به درخت نبوي متصل کرده‌اند و همين برگ‌ها هستند که به شاخه اين درخت که حضرت زهرا (س ) مي‌باشند متصل و باعث زينت درخت نبوي مي‌شوند.

خيرانديش در عين حال از زاويه‌اي ديگر به تبيين اين حديث و طرح اين سوال پرداخت که آيا اين لياقت و شايستگي در ما وجود دارد که باعث زينت اين درخت باشيم يا باعث سرافکندگي ... وي همچنين بيان کرد: اگر مي‌خواهيم در کارهاي معنوي رشد کنيم بايد خود را به خاندان رسالت پيوند بزنيم و هرکس خود را به آن شاخه پيوند بزند در روز قيامت که روز پيوند‌هاست با اين شجره طيبه پيوند مي‌خورد و هرکس هم جنس با اهل‌بيت شد حتما رستگار مي‌شود.حجت الاسلام خيرانديش با ذکر اين سوال که چگونه مي‌توانيم از حضرت زهرا (س) الگو بگيريم گفت : اگر در راه حضرت زهرا قرار گرفتيم هم جنس او مي‌شويم ومي‌توانيم به وجود نازنين حضرت پيوند بخوريم . همان‌طور که برگ باعث زينت درخت است شيعيان نيز مي‌توانند باعث زينت و زيور درخت نبوت باشند.

وي يکي از مهم‌ترين هدفها‌يي که باعث حضور اجتماعي و سياسي حضرت زهرا در جامعه شد را دفاع از ولايت دانست.

خيرانديش از همه خواست با مطالعه در زندگي حضرت زهرا ( س ) و توجه به نوع نگاه آن حضرت به ولايت، همواره پيرو ولايت باشيم و مانند حضرتش حماسه سياسي بيافرينيم چرا که خالق حماسه سياسي‌، زهراي اطهر (س) است و مقام معظم رهبري (مد ظله) فرزند برومند ايشان نيز به تاسي از مادرشان امسال را بدين نام نام‌گذاري کردند.

اين مراسم با ذکر مديحه سرايي حضرت زهرا توسط سيد داود حسيني مدير کانون استان هرمزگان پايان يافت.

در همين حال بيشتر مراکز کانون سراسر کشور نيز به همين مناسبت برنامه‌ها و سوگواره‌هايي را برپا کردند تا از اين راه کودکان و نوجوانان ايراني را با شخصيت ارجمند آن بانوي بزرگ آشنا سازند.


 نمايش‌نامه‌خوانان نوجوان براي شرکت در جشنواره رضوي آماده مي‌شوند 

 
نمايش‌نامه‌خوانان نوجوان از سراسر ايران براي شرکت در سومين ‌جشنواره ‌سراسري نمايش‌نامه‌خواني رضوي، آماده مي‌شوند.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، دبيرخانه ‌جشنواره ‌سراسري نمايش‌نامه‌خواني رضوي در کانون استان همدان، از انتشار فراخوان سومين ‌جشنواره ‌سراسري نمايش‌نامه‌خواني رضوي، خبر داد.بر اساس اين فراخوان، سومين جشنواره سراسري نمايش‌نامه‌خواني رضوي، در چهارچوب يازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع) در دو بخش «نمايشنامه‌خواني» و «تجربيات موفق» در گروه سني نوجوانان 12 تا 17 سال برگزار مي‌شود.

در عين حال قرار است شرکت کنندگان آثار خود را در قالب لوح فشرده، مطابق با اجراي حضوري و بدون تدوين تصويري به دبيرخانه جشنواره در کانون همدان ارسال کنند.

اين گزارش حاکي است، آخرين مهلت ارسال آثار به سومين جشنواره سراسري نمايش‌نامه‌خواني رضوي، 14 تير سال 1392 اعلام شده است اما تکميل فرم‌هاي ثبت‌نام و ارسال متون توسط علاقه‌مندان بايد در نهايت تا تاريخ 12 ارديبهشت سال 92 صورت پذيرد.

پس از گذشت مراحل انتخاب و داوري آثار سه نفر، به عنوان برگزيده‌هاي نهايي معرفي خواهند شد.

مرحله کشوري اين جشنواره نيز در استان همدان و هم‌زمان با دهه کرامت در استان همدان برگزار و از صاحبان برترين آثار تجليل ‌شود.

بر اين اساس، هدف از برگزاري اين جشنواره اشاعه‌ و ترويج فرهنگ و معارف رضوي، افزايش شناخت مخاطبان نسبت به سيره عملي امام رضا(ع) به واسطه نمايش‌نامه‌خواني، آشنايي و تربيت استعدادهاي کودکان در نمايشنامه‌خواني و هنر، ترويج مطالعه ادبيات نمايشي، تقويت مهارت خواندن و درک متون نمايشي و گسترش نمايش‌نامه‌هاي ديني - که تامين‌کننده نيازهاي نمايشي هنرمندان است – اعلام شده است.

اين در حالي است که دو دوره اين جشنواره توسط کانون استان خراسان رضوي و در چهارچوب جشنواره‌هاي 8 گانه کارگروه کودک و نوجوان جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) برگزار شد و سومين دوره آن نيز توسط کانون استان همدان برگزار خواهد شد.

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مسووليت کارگروه کودک و نوجوان يازدهمين دوره جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) و 16 عنوان جشنواره آن را بر عهده دارد.

فراخوان اين جشنواره‌ها نيز با هدف اطلاع‌رساني به مخاطبان و علاقه‌مندان به صورت کامل همراه با فايل‌هاي تصويري و متني بر روي پايگاه خبري کانون به نشاني www.kanoonnews.ir منتشر شده است.


 فروش حق نشر کتاب 'پهلوان پهلوانان' به کره جنوبي 

 
حق نشر (Copyright) کتاب 'پهلوان پهلوانان' از انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به کشور کره جنوبي فروخته شد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، يکي از ناشران کره جنوبي با عنوانDaekyo Co., Ltd. حق نشر کتاب "پهلوان پهلوانان" به تصويرگري علي‌اکبر صادقي را خريداري کرد.

بر همين اساس، خريد کتاب "پهلوان پهلوانان" توسط اين ناشر در پي طرحي با عنوان چاپ "افسانه‌هاي ملل" انجام گرفته و قرار است افسانه‌هاي 50 کشور جهان در قالب مجموعه‌اي توسط اين ناشر در 3هزار نسخه منتشر شود.

تاکنون سه بار حق نشر اين کتاب به ناشران کره‌اي فروخته شده است. اولين بار در سال 1983 به انتشارات Omungak فروخته شد و پس از آن در سال 2010 حق نشر آن براي توليد انيميشن به شرکتDaum Foundation واگذار شده است.

کتاب "پهلوان پهلوانان" در سال 1349 توسط انتشارات کانون تهيه، تنظيم و منتشر و در سال 52 تجديد چاپ شد و تاکنون 25هزار نسخه از آن در ايران به چاپ رسيده است.

اين کتاب علاوه بر دريافت موفقيت‌هايي در بازار داخلي، در عرصه بين‌ا‌لمللي نيز جوايزي همچون جايزه اول مسابقه تصويرگريNoma ژاپن را در سال 1987 به خود اختصاص داده است.

داستان اين کتاب در مورد پهلوان شهير ايراني پورياي ولي است که صدها سال پيش در يکي از شهرهاي خراسان زندگي مي‌کرد. داستان مشهور کشتي گرفتن او با پهلواني جوان و کوه پيکر از سيستان در اين اثر روايت و به تصوير کشيده شده است.

گفتني است هر ساله حق نشر تعدادي از کتاب‌هاي کانون توسط ناشران ديگر کشورها خريداري مي‌شود.


 پاک و پاکيزه، مسابقه‌اي اينترنتي براي تاکيد بر بهداشت 

 
«پاک و پاکيزه» موضوع تازه ترين مسابقه اينترنتي سايت مسابقات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است که با تاکيد بر اهميت رعايت بهداشت، سلامتي و پاکيزگي برگزار مي‌شود.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين مسابقه چهارده سوال 4 گزينه‌اي را از آيات قرآني روايات و احاديث پيامبر اکرم (صل الله و عليه و آله و سلم) و انمه اطهار (عليهم‌السلام) و اشعار شاعران ايراني پيش روي شرکت کنندگان خود قرار مي‌دهد.

اين علاقه‌مندان ابتدا بايد به سايت مسابقات کانون به نشاني www.kanoonquiz.ir مراجعه کنند و با انتخاب گزينه‌ي مسابقه‌ي «پاک و پاکيزه» به سوال‌هاي آن در مدت 20 دقيقه پاسخ دهند.اين مسابقه اکنون آغاز شده است و تا روز 3 تير 1392 مصادف با ميلاد حضرت مهدي (عج الله تعالي فرجه) ادامه مي‌يابد.

برگزار کنندگان اين رقابت اينترنتي شامل روابط عمومي و امور بين‌الملل و کانون استان‌هاي آذربايجان شرقي و خوزستان پس از پايان مهلت تعيين شده به برگزيدگان جوايزي اهدا خواهند کرد.


 رشد کيفي و محتوايي برنامه‌هاي کانون مازندران 

مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران از رشد کيفي و محتوايي در برنامه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي اين کانون خبر داد.به گزارش روابط عمومي کانون مازندران، قاسم عزيز زاده گرجي در اولين جلسه شوراي فرهنگي، هنري و ادبي اين کانون در سال جديد در مقايسه فعاليت‌هاي سال 90 و 91 افزود: مجموعه فعاليت‌ها و برنامه‌هاي کانون با رشد قابل توجهي همراه بوده است.

وي با اشاره به رشد مراکز کانون در جذب اعضاي جديد گفت: تعداد اعضاي جديد مراکز فرهنگي و هنري در سال 91 به نسبت سال قبل خود با رشد بيش از 14 درصد همراه بوده است.گرجي در خصوص رشد اعضاي تمديدي پسر و دختر مراکز فرهنگي و هنري اظهار داشت : در بخش اعضاي تمديدي در مراکز نيز 46 درصد رشد داشته‌ايم که نشان دهنده ارتقاي کيفي برنامه‌هاي مراکز فرهنگي و هنري است.مدير کانون پرورش فکري مازندران با اشاره به رشد يکي ديگر از فعاليت‌هاي اين کانون تصريح کرد: در بخش امانت کتاب نيز، حاصل تلاش همکاران مراکز فرهنگي و هنري کانون منجر به رشد قابل ملاحظه ي80 درصدي شده است .

افزايش اعتبارات کانون و نيز افزايش درآمدهاي ناشي از حق عضويت از ديگر مواردي بود که گرجي به آن اشاره کرد.مدير کانون پرورش فکري مازندران در ادامه سخنان خود يادآور شد: بهره‌گيري از نقاط ضعف و قوت سال گذشته، فرصتي جهت ارزيابي فعاليت‌ها و ارتقاي کيفي و کمي آن است که مي‌بايست مورد پيگيري کارشناسان و همکاران مراکز فرهنگي و هنري قرار گيرد.عزيز زاده گرجي با طرح موضوع شناخت اولويت‌هاي کانون در سال 92 خواستار ارايه نظر اعضاي جلسه و اهتمام آنان در خصوص شناخت فرصت ها و آسيب‌ها شد.اين مسوول گفت: در ارزيابي فعاليت‌هاي مراکز - که از سوي معاونت فرهنگي و بر اساس ثبت فعاليت ها در نرم افزار انجام مي شود - توجه به ارتقاي فعاليت‌ها با درنظر گرفتن رشد آن‌ها در دو شاخص کيفي و کمي مورد لحاظ قرار مي‌گيرد.وي انتقال دست‌آورد‌هاي مراکز موفق به ديگر مراکز را از جمله برنامه‌هاي مورد پيگيري کارشناسان عنوان کرد و بر استمرار اين مساله تاکيد کرد.

گرجي اضافه کرد: توجه به برنامه‌ريزي تربيتي از مواردي است که مراکز فرهنگي و هنري در اين خصوص مي‌بايست برنامه‌ريزي کنند و نتيجه آن‌ را در فعاليت‌هاي خود به‌کار گيرند.

مدير کانون پرورش فکري مازندران با اشاره به نام‌گذاري سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي خاطر نشان کرد: تقويت نگاه کودکان به ويژه نوجوانان به مسايل کسب و کار و نيز درک و تبيين مسايل سياسي مي‌تواند به عنوان يک رويکرد مورد توجه مراکز فرهنگي و هنري کانون قرار بگيرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون