جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2753- تاریخ : 1392/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


عكاسخانه
نيكلاس وسافه - فرانسه
در کنار آثار نادري از هنرهاي اسلامي
مينياتورهاي ايراني در ساتبي لندن چوب حراج مي‌خورد


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس
بدون شرح

 عكاسخانه 
 نيكلاس وسافه - فرانسه


 در کنار آثار نادري از هنرهاي اسلامي
 مينياتورهاي ايراني در ساتبي لندن چوب حراج مي‌خورد 

 ساتبي لندن اعلام کرد نمونه‌هاي نادري از هنرهاي جهان اسلام به ويژه آثار منحصر به فردي از کشور ايران را 24 آوريل براي فروش عرضه مي‌کند.به گزارش مهر به نقل از آرت نيوز، اين مجموعه باارزش شامل نقاشي‌ها، دست‌نوشته‌ها، متون، آثار سراميک و اسلحه از 13 قرن تاريخ اسلامي است.

بسياري از اين آثار براي موزه‌هايي که مدتهاست تمايل به خريد آنها دارند چوب حراج مي‌خورند و از چنان ارزشي برخوردارند که تاکنون در هيچ حراجي عرضه نشده است.

يکي از نادرترين و باارزش‌ترين آثاري که در اين مجموعه عرضه مي شود مجموعه‌اي از 28 نقاشي مينياتور ايراني و خطاطي‌هاي مرقع است که از قرن 16 تا 19 را دربرمي گيرد. هر يک از آثار اين مجموعه بين 50 تا 70 هزار پوند قيمت‌گذاري شده و قيمت تمامي اين آلبوم افزون بر 9/6 ميليون پوند برآورد شده است.

به گفته بنديکت کارتر مدير ساتبي و رييس فروش اين حراجي، اين مجموعه در پاسخ به توجه روزافزون بين المللي به هنرهاي اسلامي زير چکش حراج مي رود و طيف متنوعي از آثار هنري که از سطح بسيار بالايي برخوردار هستند، در اين مجموعه ارايه مي شود.

در بخش نقاشي دو تابلوي باارزش از حکام مغول متعلق به قرن شانزدهم و آغاز قرن هفدهم با قيمتي بين 50 تا 70 هزار پوند براي فروش عرضه خواهند شد.

پارچه زربفت ايراني از قرن هجدهم با برآورد بين 100 تا 150 هزار پوند، يک گلدان منحصر به فرد از سفال ترکيه با برآورد 70 تا 100 هزار پوند، يک مجموعه از نقاشي هاي آبرنگ از مناظر و سنت هاي هند مربوط به قرن نوزدهم با برآورد 200 تا 300 هزار پوند، يک غلاف شمشير طلا و نقره منحصر به فرد از قرن 11 و 12 مربوط به دوره غزنوي از ايران با برآورد قيمت 500 تا 700 هزار پوند و يک ابريق نقره از دوره پس از ساساني و اوايل اسلامي ايران مربوط به قرن هشتم ميلادي با برآورد 300 تا 500 هزار پوند از باارزش ترين آثاري هستند که در اين مجموعه ارايه خواهد شد.


 قصار اما... 

 آخرين برگ از سفرنامه باران اين چنين است :

که زمين چرکين است .

منبع گوناگون


 نگـــاه 

هفتمين يادمان و جايزه معماري ميرميران ارديبهشت‌ماه برگزار مي‌شود

هفتمين يادمان و جايزه معماري ميرميران چهارم ارديبهشت‌ماه در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.به گزارش فارس، يادمان و هفتمين جايزه معماري ميرميران طبق روال هر سال،‌چهارم ارديبهشت‌ماه همزمان با روز معمار در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.اهداي جوايز به برگزيدگان هفتمين دوره جايزه معماري ميرميران (مسابقه طراحي معماري با موضوع معماري فردا)، نمايشگاه آثار منتخب هفتمين مسابقه معماري ميرميران و آثاري منتخب از ششمين مسابقه با عنوان (طراحي مفهومي؛‌ معماري و باد،‌ معماري و خاک) و نمايش فيلم از جمله برنامه‌هايي است که به مناسبت بزرگداشت روز معمار برگزار خواهد شد.

نمايشگاه آثار منتخب مسابقه معماري ميرميران به مدت يک هفته در خانه هنرمندان ايران داير خواهد بود.همچنين روز چهارشنبه 4 ارديبهشت‌ماه به مناسبت بزرگداشت روز معمار سخنراني‌هايي با موضوع معماري فردا انجام خواهد شد و در حاشيه اين مراسم نيز نمايشگاهي از کتاب و نشريات مرتبط با هنر، معماري و شهرسازي نيز در خانه هنرمندان ايران برپا خواهد شد.


پرتره‌اي از فرانسيس بيکن در نيويورک حراج مي‌شود

يک نقاشي متعلق به سال 1962 از فرانسيس بيکن نقاش مشهور ايرلندي قراراست ماه آينده در حراجي ساتبي نيويورک عرضه شود.به گزارش مهر به نقل از رويترز، پيش‌بيني مي شود اين نقاشي با قيمتي بيش از 40 ميليون دلار به فروش برسد.

اين نقاشيِ رنگ روغن روي بوم با عنوان "بررسي پرتره پي.ال" يکي از مشهورترين آثار بيکن است و حراجي آن در تاريخ 14 ماه مي يکي از مهمترين رويدادهاي معاصر ساتبي خوانده شده است.به گفته اوليور بارکر نايب رييس ساتبي اين پرتره، تصوير يکي از بزرگترين دوستان زندگي بيکن است. پيتر ليسي که دوست بيکن بود در اواسط دهه 50 راهي مراکش شد و بيکن در مراسم افتتاحيه نمايشگاه مشهورش در "تيت" لندن در سال 1962 تلگرامي را که از مرگ او خبر مي داد، دريافت کرد.

اين تابلو با پس‌زمينه آبي، سبز و سياه نشان‌دهنده "ليسي" است که روي يک نيمکت نشسته است. بيکن که سال 1992 درگذشت بسياري از موضوع هاي نقاشي‌هايش را با استفاده از عکس‌ها و خاطراتش کشيده است.اين نقاشي که متعلق به يک مجموعه‌دار خصوصي بوده، به مدت 40 سال در ديد عموم قرار نداشت. اين نقاشي از 12 تا 16 آوريل در لندن نمايش داده شد و از 3 ماه مي (13 ارديبهشت) در نيويورک در معرض ديد عموم قرار مي گيرد.اطلاعات و برنامه‌ريزي براي نمايش اين تابلو نشان‌دهنده اشتياقي است که براي آن در ميان هنردوستان وجود دارد. رکوردي که از فروش آثار بيکن در حراجي‌ها به جا مانده 86.3 ميليون دلار است که در سال 2008 در حراجي ساتبي نيويورک براي تابلوي "تصوير سه لتي، 1976" پرداخت شد.


تازه ترين نمايشگاه گروهي نقاشي در نگارخانه کمال الدين بهزاد

نمايشگاه گروهي نقاشي به عنوان اولين نمايشگاه نگارخانه کمال الدين بهزاد از 24 فروردين ماه در حال برگزاري مي باشد.اميرحسين خاکپور، مدير نگارخانه کمال الدين بهزاد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نگارخانه کمال الدين بهزاد بيست و نهم اسفند ماه 91 ميزبان آخرين نمايشگاه تجسمي بود.وي ع0نوان کرد:اولين نمايشگاه اين نگارخانه در سال 92 از روز شنبه 24 فروردين ماه برگزار شده است.وي تصريح کرد:از 24 فروردين ماه نگارخانه کمال الدين بهزاد ميزبان دو نمايشگاه نقاشي و طراحي مي باشد.مدير نگارخانه کمال الدين بهزاد گفت:‌ در سالن اصلي اين نگارخانه نمايشگاه گروهي طراحي برگزار مي شود.وي اظهار داشت:در اين نمايشگاه هنرمندان با نگاهي به پيرامون خود آثاري ويژه را در قالب هنرهاي تجسمي ارائه کرده اند.خاکپور در ادامه گفت:در سالن غربي اين نگارخانه نيز نمايشگاه نقاشي برگزار مي شود.وي گفت: در اين نمايشگاه نيز حدود بيست تابلوي نقاشي به نمايش گذاشته مي شود.وي در ادامه گفت: اولين نمايشگاه سال 92 نگارخانه کمال الدين بهزاد به مدت يک هفته در اين نگارخانه ادامه دارد.


 اخبـــــــــار 

آثار هنري سوگواره‌هاي عاشورايي "هيأت" داوري شد

آثار متقاضي شرکت در نخستين سوگواره‌هاي عکس و پوستر عاشورايي هيأت توسط داوران بررسي شد.به گزارش مهر، جلسه انتخاب و داوري آثار رسيده به نخستين سوگواره‌هاي عکس و پوستر عاشورايي هيأت جمعه شانزدهم فروردين، در سالن جلسات موسسه رسانه‌اي اوج برگزار شد.

اعضاي هيات داوران اين سوگواره، در بخش عکس متشکل از سيد مسعود شجاعي طباطبايي، سيد عباس مير هاشمي و احسان رجبي از مجموع 666 اثر راه يافته به اين مرحله، ضمن تعيين نفرات برتر، 50 اثر را براي نمايشگاه انتخاب کردند.

هممچنين در بخش پوستر اعضاي هيأت داوران متشکل از مصطفي گودرزي، سيد مسعود شجاعي طباطبايي، حبيب الله صادقي و محمدرضا دوست محمدي از مجموع 595 اثر راه يافته به اين مرحله، ضمن تعيين نفرات برتر 20 اثر را براي نمايشگاه انتخاب کردند.

مراسم اختتاميه سوگواره دهم خرداد در شهر مقدس قم برگزار خواهد شد و همزمان با برگزاري اختتاميه نمايشگاهي از آثار برگزيده در معرض ديد عموم در خواهد آمد. بعد از برگزاري اختتاميه تا محرم سال بعد نمايشگاه آثار برتر در استانهاي مختلف کشور به نمايش در خواهد آمد و برگزاري اين نمايشگاه در استانهاي قم، تهران، قزوين و لرستان قطعي است.

جامعه ايماني مشعر برگزارکننده نخستين سوگواره‌هاي سراسري عکس، پوستر و دکور عاشورايي هيأت است. همچنين جايزه رتبه اول اين سوگواره يک ميليون تومان به همراه پنج ميليون تومان کمک به هيأت، جايزه رتبه دوم هفتصد هزار تومان به همراه سه ميليون تومان کمک به هيأت و جايزه رتبه سوم سيصد هزار تومان به همراه دو ميليون تومان کمک به هيأت است.

هنرمندان و هيأت هاي محترم مذهبي مي توانند براي کسب اطلاعات بيشتر به پايگاه اطلاع رساني جامعه ايماني مشعر به نشاني www.1542.ir مراجعه کنند.


گزارشي از نمايشگاه نقاشي هاي گيتي خرسند و نفيسه ديباج در گالري شکوه

اين روزها نخستين نمايشگاه گالري شکوه در سال 92 در حال برگزاريست.در اين نمايشگاه نقاشي هاي گيتي خرسند و نفيسه ديباج در معرض ديد عموم قرار گرفته است.

گيتي خرسند 23 اثر رنگ روغن با ابعاد متفاوت را به تماشا گذاشته است. آثار او انتزاعي هستند و همه برگرفته از ذهنيات وي مي‌باشند، خرسند دکتراي جامع شناسي سياسي از دانشگاه سوربن پاريس دارد و تخصص اش آفريقا شناسي است و سالهاي زيادي مقيم کشورهايي چون فرانسه ، آمريکا بوده است از اين رو مي توان با نگاه به آثارش به تاثيراتي که او در طول زمان از زندگي در کشورهاي مختلف گرفته است پي برد، او در اين رابطه مي‌گويد: با آنکه رشته تحصيلي من هنر نيست اما از سالهاي نوجواني علاقمند به بازديد از گالري ها و موزه هاي بزرگ هنري بودم و بسيار تحت تاثير آثار هنري قرار مي‌گرفتم.

او در ادامه اضافه کرد: بخاطر زندگي در نيويورک و پاريس و تخصصم که آفريقا شناسي است ذهنم به نوعي چند مليتي است و به جاي خاصي محدود نمي‌شود. دوست دارم نقاشي هايم را هميشه در ايران نمايش دهم.

گيتي خرسند دکتراي جامع شناسي سياسي خود را از پاريس گرفته است. او جزء انتخاب شدگان رويال آکادمي آرت لندن است و در دانشگاه هاي مختلف در ايران تدريس مي کند. خرسند تاکنون بيش از 10 کتاب ترجمه و تاليف کرده است.

نفيسه ديباج در اين نمايشگاه 11 اثر داراي بعد را ارائه کرده است که طراحي بعضي آنها را خودش انجام داده و بعضي ديگر را نيز از عکس استفاده کرده است. او در مورد نحوه خلق اين آثار مي‌گويد: وقتي يک کار را انتخاب مي‌کنيم بر اساس لايه هاي پرسپکتيو آن اثر تعداد زيادي از آن را چاپ کرده و با چسب لايه ها را چسبانده و در آخر يک لايه لعابي قابل شستشو بر روي آن مي‌زنيم.

نفيسه ديباج متولد 1361 است. او فارغ التحصيل در رشته گرافيک مي باشد و تاکنون در دو نمايشگاه انفرادي شرکت داشته است. اين آثار تا چهارشنبه 28 فروردين ماه بر روي ديوار گالري شکوه است و علاقمندان مي توانند همه روزه از ساعت 16 تا 20 از اين آثار در گالري شکوه واقع در خيابان فرمانيه ،اندرزگو،کوچه سليمي شمالي، کوچه امير نوري ، پلاک 19 ديدن نمايند .


 دنياي عكس 
 بدون شرح


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون