جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2753- تاریخ : 1392/01/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


زنان شاغل شادتر از مردان هستند


ارتقاي کيفيت خواب و حافظه با گوش کردن به ريتم مغز


گنده تر از دروغ


اما خبر


داستانك


رونمايي از خودروي برقي اسکوتري براي تردد در خيابانهاي شلوغ


 زنان شاغل شادتر از مردان هستند 

 
مطالعات جديد درخصوص سبک‌هاي زندگي در 34 کشور جهان نشان مي‌دهد که زنان شاغل در مقايسه با مردان شاغل شادتر و کمتر داراي استرس هستند.به گزارش ايسنا، مرداني که در پيشرفته‌ترين کشورهاي جهان زندگي مي‌کنند، ساعات بيشتري کار مي‌کنند و دستمزد بيشتري نيز دريافت مي‌دارند، اما به نظر مي‌رسد که بيشتر در معرض خطر قرار دارند و داراي اميد به زندگي پايين‌تري هستند.

زنان از لحاظ شاد‌بودن نمره بيشتري را در اين مطالعه کسب کردند، اين در حالي است که آن‌ها با ميانگين دو ساعت و نيم، روزانه دو برابر مردان در امور خانه‌داري فعاليت دارند.

«شاخص زندگي بهتر» آنلاين متعلق به «سازمان توسعه و همکاري اقتصادي» تندرستي را بر اساس مولفه‌هايي از قبيل سلامت، شغل، جامعه، تحصيلات، امنيت و "تعادل زندگي" اندازه‌گيري مي‌کند. هم‌اکنون محققان حاضر در پروژه کنوني، سن، جنسيت و کشور را نيز به اين مولفه‌ها افزوده‌اند.

يافته‌هاي آن‌ها نشان مي‌دهد که بريتانيا دوازدهمين کشور شاد در ميان اين کشورهاست و جلوتر از فرانسه و آلمان، اما عقب‌تر از استراليا و امريکا قرار دارد. امريکا در رده نخست و استراليا در رده سوم جاي دارند. در اين مطالعه ترکيه در رده آخر جاي گرفت.

زنان در 34 کشور نمونه‌موردي، به طور متوسط هر روز 279 دقيقه را به خانه‌داري و مراقبت از فرزندان يا سالخوردگان اختصاص مي‌دهند، اين در حالي است که مردان 131 دقيقه را به انجام اين امور مي‌گذرانند.

در اين 34 کشور، 72 درصد مردان و 59 درصد زنان شاغل بودند و اين ارقام شامل کارهاي پاره‌وقت نيز مي‌شود. همچنين مشخص شد مردان اندکي سالم‌تر از زنان اما داراي اميد به زندگي کوتاه‌تر (حدود شش سال کمتر) هستند.

به گفته محققان، درست است که مردان بيشتر از زنان کار مي‌کنند و دستمزد بيشتري نيز دريافت مي‌دارند، اما به نظر مي‌رسد بيشتر قرباني يورش يا قتل هستند، درحاليکه زنان مدت طولاني‌تري زندگي مي‌کنند و داراي شبکه‌هاي اجتماعي قوي‌تري هستند؛ با اين حال زنان در اواخر عمر بيشتر در معرض فقر قرار دارند.


 ارتقاي کيفيت خواب و حافظه با گوش کردن به ريتم مغز 

 محققان راز داشتن حافظه بهتر و خواب راحت تر را در گوش کردن به ريتم مغزي خود هنگام خواب دانسته اند.به گزارش مهر، تحقيقات پيشين نشان مي داد که وقتي ما مي خوابيم حافظه هاي بلند مدت خود را تقويت مي کنيم. اين فرآيند وقتي رخ مي دهد که امواج مغزي يک ريتم آرام و نوساني ايجاد مي کنند. اين درحالي است که نتايج تحقيقات جديد نشان مي دهد که اگر فردي به صدايي گوش کند که با اين الگو منطبق باشد مي تواند مهارتهاي حافظه خود را ارتقا بخشد.محققان از 11 دانشجوي سالم خواستند دوشب را در يک آزمايشگاه خواب سپري کنند تا در اين آزمايشگاه الکترودهايي به سر آنها وصل شود و ميزان فعاليت مغز آنها اندازه گيري شود. از اين افراد پيش از رفتن به رختخواب خواسته شد که 120 جفت لغت حفظ کنند.

در يکي از اين دوشب شرکت کنندگان درحالي به خواب رفتند که يک صدا با ريتم خاص مغزي آنها همزمان شده بود و پخش مي شد. در شب دوم اين صدا با ريتم مغزي آنها همزمان نبود، اما همچنان پخش مي شد. اين صدا در کسري پخش مي شد و تنها تعداد معدودي از دانشجويان متوجه شدند که هنگامي که خواب بودند يک صداي عجيب به گوش مي رسد.

در ميان اين دانشجويان افرادي که در معرض صداي هماهنگ شده قرار گرفته بودند 22 جفت واژه را به خاطر آوردند، از سوي ديگر دانشجوياني که صداي غير هماهنگ با ريتم مغزي خود را شنيده بودند تنها 13 جفت واژه را به خاطر آوردند.

دکتر جان بورن محقق خواب در دانشگاه توبينگن آلمان اظهار داشت: زيبايي اين مسئله در سادگي محرک صوتي با شدت کم نهفته است، رويکردي که در مقايسه با محرکهاي الکتريکي هم عملي و هم اخلاقي است و در نتيجه مي تواند ابزاري براي فضاي کلينيکي به منظور ارتقاي ريتم خواب باشد. پخش صداي تنظيم شده با ريتم مغز موجب خواب عميقتر و افزايش امواج مغزي مي شود.

هنوز دستگاهي وجود ندارد تا مردم ريتم مغزي خود را ضبط کنند. محققان در اين تحقيق از دستگاه الکتروانسفالوگرافي استفاده کردند.


 گنده تر از دروغ 

قهرماني زودرس به دست تاج!

مهدي طوسي

گفته مي شود که سازمان ليگ برتر فوتبال ايران از همين الان که شما داريد اين مطلب را مي خوانيد تصميم بر اين گرفته که بازي فينال ليگ برتر را انجام ندهد و از همين الان استقلال تهران را به عنوان قهرمان ليگ انتخاب کند و بي خودي هم براي خودش و فوتبال ايران حاشيه درست نکند!

ظاهرا تاج به کفاشيان گفته: من هر کاري مي کنم سپاهاني ها تصور مي کنند که من با آنها دشمني دارم؛ پس بهتر است اين تصور آنها را به واقعيت نزديک کرده و استقلال را بدون بازي با سپاهان قهرمان اعلام کنيم تا هم آنها ثابت کنند من با تيم شان مشکل دارم و هم استقلال که اين فصل با مشکل بي پولي دست و پنجه نرم مي کرد قهرمان بشود!


 اما خبر 

ابداع گالوني که آب را تصفيه مي‌کند

محققان يک گالون آب ابداع کرده اند که مي تواند 5 گالون آب را براي آشاميدن و استحمام تصفيه کند و براي ساکنان دهکده هاي دور دست و افرادي که اردو مي‌زنند مناسب است.

به گزارش مهر، گالون نجات زندگي داراي يک سيستم تصفيه است که مي تواند 18.5 ليتر آب را در يک زمان تصفيه کند و در کنار آن يک بخش اضافه مربوط به آب استحمام است که مي توان از آن براي نظافت استفاده کرد.

تاکنون دستگاه هاي تصفيه آب بسياري ساخته شده است اما اکثر آنها در يک زمان ميزان اندکي از آب را تصفيه مي کند و در عين حال دستگاه هايي ساخته شده که از قابليت حمل مقادير قابل توجهي آب برخوردارند اما الزاما فيلتر تصفيه آب ندارند، اما جريکن مي تواند هر دو کار را با هم انجام دهد. اين گالون تصفيه آب مي تواند 99.999995 درصد از باکتريها، 99.999 درصد از ويروسها و تمام ميکروبهاي بيماريزاي آب را از بين ببرد و 5 گالون آب پاکيزه و قابل حمل ارائه کند. اين دستگاه همچنين اظهار داشته است که کربن فعال شده آن مي تواند پس مانده هاي شيميايي را کاهش دهد.

اين گالون مي تواند به عنوان وسيله اي براي حمل آب و سيستم تصفيه آب در مناطق روستايي به کار برده شود که به آب آشاميدني پاکيزه دسترسي ندارند. گالون جريکن درحال حاضر در مناطق دور افتاده مالزي، هائيتي و سيرالئون توزيع شده است. اين دستگاه با قيمت 260 دلار به فروش مي رسد و قسمت اضافه براي پاکيزگي با قيمت 38 دلار قابل خريد و فروش است.

مخترع واکسن خوراکي فلج‌اطفال درگذشت

مخترع واکسن خوراکي فلج اطفال در سن 96 سالگي درگذشت.

به گزارش ايسنا، دکتر هيلاري کوپراوسکي، ويروس‌شناس پيشگام لهستاني‌الاصل که اولين واکسن خوراکي براي فلج اطفال را توليد کرد، روز پنج‌شنبه(22 فروردين) در خانه خود در حومه فيلادلفيا درگذشت.

کوپراوسکي اگرچه به اندازه محققان همراه همکار خود جوناس سالک و آلبرت سابين مشهور نبود اما کارآزمايي باليني وي در سال 1950 براي اولين بار امکان استفاده از واکسن در برابر فلج اطفال را نشان داد.به گفته کريستوفر، فرزند کوپراوسکي و رئيس بخش راديوتراپي مرکز مراقبت درماني کريستيانا در دلاوير، اين دانشمند دوست داشت شناخت علمي کار وي بدون شهرت سالک و سابين باشد.به گفته فرزند کوپراوسکي، وي در ماههاي آخر پيش از مرگ بيمار بود.

هيلاري کوپراوسکي تا پيش از کارآزمايي 1950 خود به تجويز واکسن خوراکي حاوي ويروس زنده مي‌پرداخت تا دو سال بعد که آزمايشات نسخه تزريقي سالک با استفاده از ويروس مرده با پشتيباني بنياد ملي براي فلج اطفال آغاز شد. سابين که به گفته کريستوفر گاهي با پدر وي همکاري مي‌کرد، اولين شخصي بود که نسخه موثرتر واکسن خوراکي را دريافت کرد.

کوپراوسکي، رياست موسسه ويستار در فيلادلفيا را از سال 1957 تا 1991 به عهده داشت.


 داستانك 

باز هم به هدف نمي خورد!

عبدالکريم گشايش


براي رسيدن به هدفي که فقط خودت مي داني تلاش مي کني. "البته بهتر است که ديگران را هم در جريان بگذارم!"

به مردي که روي صندلي کناري ات در اتوبوس نشسته اين جمله را مي گويي و بعد در مقابل نگاه متعجب او از اتوبوس پياده مي شوي!هدفي که دنبال مي کني برايت خيلي مهم و ارزشمند است. اصلا سالهاست که به خودت مي گويي: "اگر به اين خواسته ام نرسم همان بهتر که به هيچ خواسته ام نرسم."

دستي به شانه مردي که رو به رويت راه مي رود و در افکار خودش غوطه ور است مي زني و مي گويي: "بد مي گويم!؟"

او مي گويد: "نه خيلي درست مي گويي! اما بهتر است همه حرف هاي درستت را براي خودت نگهداري!"

دارت را از توي جيبت در مي آوري و با دقت و وسواس نشانه گيري کرده تا بزني به يکي از نقطه هاي کلمه "کچل" در جمله: سرهاي کچل را هم مي تراشيم! اما باز هم دارت به هدف نمي خورد و آرايشگر قهقهه اي مي زند و مي گويد: اگر خواستي بيا تا روي سرت کار کنم!


 رونمايي از خودروي برقي اسکوتري براي تردد در خيابانهاي شلوغ 

مهندسان آلماني از يک خودروي دوچرخه اي برقي چند منظوره رونمايي کرده اند که ارزاني يک اسکوتر و ايمني يک خودروي راحت را دارد. به گزارش مهر، اين خودروي مفهومي که توسط دانشجويان دانشگاه فني مونيخ و با همکاري دانشگاه فني نانيانگ سنگاپور ساخته شده، در سومين نمايشگاه بين المللي خودروي برق تايوان عرضه شده است. اين اسکوتر برقي دو چرخه به عنوان يک وسيله نقليه براي ابرشهرها و کلان شهرهاي بسيار شلوغي طراحي شده است که تراکم ترافيک يک مشکل عمده محسوب مي شود.

در اين خودروي اسکوتري جديد، راننده در عقب خودرو قرار مي گيرد و يک کابين تک نفره در جلو اين خودرو تعبيه شده تا امکان سوار کردن يک سرنشين ديگر به غير از راننده را داشته باشد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون