جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2736- تاریخ : 1391/12/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


بهترين‌هاي مسابقه ايران، جشنواره پويانمايي معرفي شدند

مديرعامل کانون در آيين پاياني جشنواره پويانمايي:
اکران انيميشن، اقتصاد سينما را متحول مي‌کند


 بهترين‌هاي مسابقه ايران، جشنواره پويانمايي معرفي شدند 

 
برگزيدگان بخش‌هاي مختلف مسابقه ايران هشتمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران شناخته شدند.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مسابقه ايران اين جشنواره شامل آثار پويانمايي، ديني، انقلاب اسلامي و دانشجويي بود که جوايز آن شامگاه روز 17 اسفند 1391 در آيين ويژه‌اي با حضور شمار زيادي از فعالان و صاحب‌نظران انيميشن ايران و مسوولان و سفرا و رايزنان فرهنگي کشورهاي مختلف جهان اهدا شد.

در اين مراسم که در سالن شهيد بهنام محمدي مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون برگزار شد به ترتيب نمايندگان هيات‌هاي داوري به روي صحنه رفتند و با خواندن بيانيه‌ي نهايي خود برگزيدگان را براي دريافت جايزه دعوت کردند.

تقدير از وجيه‌الله فرد مقدم و آرزوي سلامتي براي پيشکسوت انيميشن ايران

در ابتداي اين آيين نماهنگي از زندگي استاد وجيه‌الله فردمقدم هنرمند پيشکسوت پويانمايي ايران نمايش داده شد که در اين فيلم به آثار و موفقيت‌هاي بين‌المللي و داخلي آثار اين هنرمند - که اکنون با بيماري سختي دست و پنجه نرم مي‌کند – اشاره شده بود.

پس از نمايش اين نماهنگ محمدرضاکريمي‌صارمي دبير جشنواره جايزه ويژه خود را شامل تنديس طلايي و مبلغ 35 ميليون ريال به پاس نيم قرن تلاش صادقانه و ماندگار در عرصه‌ پويانمايي، با کمال افتخار و تواضع به وجيه‌الله فردمقدم تقديم کرد.

براي دريافت اين جايزه پيام فردمقدم فرزند هنرمند پيشکسوت در ميان تشويق‌هاي پيوسته‌ي حاضران به روي صحنه رفت.

جوايز بخش مسابقه ايران

بر همين اساس هيات داوران بخش مسابقه ايران هشتمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران متشکل ازفطيما يثربي، افسانه شعبان‌نژاد، محمدرضا عابدي، کيارش زندي و عليرضا کاويان‌راد، تنديس طلايي و جايزه نقدي 35 ميليون ريالي خود را به شيوا صادق اسدي کارگردان فيلم «بچه گربه» اهدا کرد.

اين فيلم تهيه شده توسط کانون يک جايزه ديگر از بخش بين‌الملل به دست آورد.

هيأت داوران هم‌چنين تنديس طلايي و جايزه نقدي 35 ميليون ريالي خود را براي بهترين فيلم با موضوع حمايت از کار و سرمايه ايراني به محمود سلطان‌پور براي فيلم «روياي من» تقديم کرد.

هم‌چنين تنديس طلايي به همراه 35 ميليون ريال جايزه ‌نقدي براي بهترين فيلم با موضوع توليد ملي به سعادت رحيم‌زاده براي فيلم «کودکان دشت» اهدا شد.

در بخش بهترين اثر بلند، هيأت داوران ضمن تقدير از کارگردانان فيلم «آقاي مهربان» و «زکرياي رازي» «علي‌رضا گلپايگاني و بهنام دلداده» و «فرشاد شفيعي»، تنديس طلايي و جايزه نقدي 35 ميليون ريالي جشنواره را به محمد ابوالحسني و عبدالحسين ابوالحسني براي تهيه کنندگي فيلم بلند «تهران 1500» تقديم کرد.

تنديس طلايي به همراه 25 ميليون ريال‌ جايزه نقدي براي بهترين صداگذاري نيز به چنگيز صياد براي فيلم «بچه گربه» توليد کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اهدا شد.

تنديس طلايي براي بهترين موسيقي نيز به همراه جايزه نقدي 25 ميليون ريالي به پژمان خليلي براي فيلم‌هاي «بچه گربه» و «زني زير يخ ها آواز مي خواند» تقديم شد.

در بخش بهترين فضاسازي، هيأت داوران ضمن تقدير از کارگردانان فيلم «ديو ديگ به سر» اصغر صفار و بابک ‌سبحاني،‌ تنديس طلايي و جايزه نقدي 25 ميليون ريالي‌ را به معين صمدي براي فيلم «آواز شب» و «راز آن درخت» هر دو از توليدات کانون اهدا کرد.

تنديس طلايي به همراه جايزه نقدي 30 ميليون ريالي بهترين پويانما (انيماتور) به حامد اکرمي براي فيلم «کرماندو» تعلق گرفت.

هم‌چنين تنديس طلايي به همراه 25 ميليون ريال وجه نقد براي بهترين فيلم‌نامه به مونا عبداله شاهي براي فيلم «خط قرمز» تقديم شد.

هيأت داوران تنديس نقره‌اي بهترين فيلم تجربي به همراه 25 ميليون ريال وجه نقد را به مهدي آقاجاني براي فيلم «اينسان» اهدا کرد.

در همين حال تنديس طلايي بهترين اثر تبليغي همراه جايزه‌اي 20 ميليون ريالي ‌به طور مشترک به بابک و بهنود نکويي براي فيلم «تيزر تبليغاتي‌ پاکت ‌پلاستيکي پيلگون» تعلق گرفت.

در بخش بهترين اثر تلويزيوني هيأت داوران ضمن تقدير از فيلم «ماجراهاي ميرزا بلد»،‌ تنديس طلايي همراه با 30 ميليون ريال ‌وجه نقد را به خاطر نورپردازي لطيف و شاعرانه و نگاه تصويرگرانه به ادبيات کودک و تلفيق ظريف مهارت دو بعدي و سه بعدي به صورت مشترک به علي حسينخان و مرتضي احمدوند براي فيلم «اين هم پول ماهي» تقديم کرد.

تنديس طلايي بهترين فيلم با موضوع کودک و نوجوان به همراه 35 ميليون ريال وجه نقد ‌به دليل استفاده از تکنيک کلاسيک پويانمايي در خدمت ادبيات عاميانه نيز به صادق جوادي براي فيلم «کچل کفتر باز» از توليدات کانون اهدا شد.

در همين حال تنديس طلايي فيلم اول نيز به همراه 35 ميليون ريال وجه نقد به عليرضا هاشم‌پور براي فيلم «آلزايمر» تعلق گرفت و تنديس نقره‌اي اين بخش را سارا طبيب‌زاده کارگردان فيلم «خانم گل ميخکي» به همراه 25 ميليون ريال از آن خود کرد.

هيأت داوران هم‌چنين تنديس برنزي و 20 ميليون ريال‌ وجه نقد را براي فيلم «بخش زايمان» به بهنام دلداده تقديم کرد.

اولين تا سومين ديپلم افتخار جشنواره توسط هيأت داوران، به همراه 10 ميليون ريال وجه نقد به بهروز شهامت براي صداگذاري فيلم‌هاي «اينسان»، «توکا در قفس» و «ماسوله»، مهناز يزداني براي فيلم‌نامه «مرد، بت،‌ گربه» و

مهدي علي‌بيگي به خاطر انيميت شايسته و پرتحرک فيلم «لينا لوک» اهدا شد.

هم‌چنين ديپلم افتخار بخش کودک و نوجوان و 10 ميليون ريال وجه نقد به فاطمه جعفري براي فيلم «حکايت کلاه غيبي» به خاطر نگاهي نو به شيوه سنتي پويانمايي عروسکي وآخرين ديپلم افتخار هيأت داوران به همراه 10 ميليون ريال به طور مشترک به فاطمه خادمي و حميد حسني براي طراحي شخصيت زاغي،‌ در فيلم «زاغي» تعلق گرفت.

افسانه شعبان‌نژاد که بيانيه‌ي گروه داوري را قرائت مي‌کرد در بخشي از اين بيانيه به هجوم تکنيک در مقابل فراموشي انيميشن سنتي اشاره کرد و در عين حال گفت که متاسفانه مراکز متولي توليدات انيميشن، به جاي توجه به کيفيت توجه اصلي خود را معطوف به کميت کرده‌اند به نحوي که تعداد آثار ارزنده و قابل توجه به لحاظ کيفي در حدي نبود که هيأت داوران را براي انتخاب اثر برتر به چالش بکشاند.

در بخش ديگري از اين بيانيه نيز آمده است: درهشتمين جشنواره پويانمايي تهران، با توجه به اهميت طراحي شخصيت در يک اثر،‌ براي اولين بار هيأت داوران اين دوره جايزه‌اي به اين بخش نيز اختصاص داده و بهترين طراحان شخصيت‌هاي پويانمايي را معرفي کرده‌اند.

دو فيلم، برگزيده بخش ديني و آثار ارزشمند انقلاب اسلامي

داوري دو بخش «ديني» و «آثار ارزشمند انقلاب اسلامي» (معناگرا) را حميدرضا کفاش، محمدحسين نيرومند و عرفان نظرآهاري بر عهده داشتند.

اين گروه تنديس طلايي جشنواره را به همراه جايزه نقدي 35 ميليون ريالي در بخش ديني به سيدعلي‌رضا گلپايگاني و بهنام دلداده براي فيلم بلند «آقاي مهربان» اختصاص داد و ديپلم افتخار و جايزه نقدي به مبلغ 15 ميليون ريال را به فيلم «آنها زنده‌اند» به کارگرداني محمد لطفعلي در بخش انقلاب اسلامي اهدا کرد.

بر اساس اين گزارش عرفان نظر آهاري قرائت بيانيه هر دو بخش را بر عهده داشت.

درقسمتي از بيانيه‌ي بخش ديني آمده است اي کاش هنرمندان فيلم هاي ديني باور کنند همان قدر که تکنيک و فن و عناصر صوتي و بصري در ارايه يک اثر ديني اهميت دارد،‌ فيلم‌نامه و قصه و روايت و کلمه و محتوا نيز مهم است. غفلت از اين موضوع و عدم مشاوره و همکاري با نويسندگان متبحر،‌ خللي بود که در بسياري از آثار مشاهده مي شد.

اين داوران هم‌چنين اضافه کرده‌اند که اي کاش هنرمندان قلمرو دين تلاش کنند بيش از نمايش خشنوت و تندي از دين، لطافت،‌ مهرباني و رقت در دين را به تصوير بکشند و جنبه‌هاي لطيف و زيبايي از زندگي ايماني را نشان بدهند ... هرچند که مومن تجربه بيم و اميد هر دو را، در سنت الهي درک مي‌کند؛ اما کاش هنرمند ديني امروز آيينه‌دار اميد باشد تا پرچم دار بيم.

بر همين اساس در بيانيه‌ي بخش فيلم‌هاي ارزشمند انقلاب اسلامي،‌به تمام کساني که با التزام به انقلاب اسلامي سعي در پر فروغ‌تر کردن هنر انقلابي دارند،‌ اداي احترام و از پاي ورزي و اهتمامشان سپاس‌گزاري شده است.

داوران هم‌چنين هنرمندان پويانما را به تازگي در انديشه و محتوا، ‌رعايت اصول قصه‌پردازي و روايت،‌ پردازش تکنيکي و هنرمندانه‌تر و نوآوري در شيوه‌هاي بيان توجه داده‌اند.

دانشجويان هم درخشيدند

هيأت داوران بخش دانشجويي متشکل از علي‌اکبر صادقي، ابوالفضل رازاني و سعيد توکليان، 3 تنديس طلايي به همراه جايزه نقدي 25 ميليون ريالي را به ترتيب به حميدرضا بيات کارگردان «فيلم ببين من چه خوب ميگم» براي بهترين کارگرداني، هاجر مهراني براي فيلم‌نامه فيلم «نمکي» و الهه بهين کارگردان «داستان يک سنگ» براي بهترين انيماتور اهدا کرد.

بيانيه‌ي داوران اين بخش را سعيد توکليان قرائت کرد و در ابتداي سخنان خود با اشاره به شعرخواني دو نماينده‌ي گروه‌هاي داوري قبلي (افسانه شعبان نژاد و عرفان نظرآهاري) به شوخي گفت که من با خود شعري نياورده‌ام.

در اين بيانيه با بيان ‌اين‌که به يقين ايده‌هاي نو و متفاوت و اجراي شيوه‌هاي جديد دانشجويان راه را بر جامعه انيميشن حرفه‌اي ايران روشن‌تر مي‌کند و منظري نو را به نمايش مي‌گذارد، به ضعف‌هاي اين آثار مانند کم‌رنگ شدن انيمه، دور شدن ازتکنيک‌‌هاي سنتي و توجه به همه اجزاي سازنده يک فيلم در کنار هم تاکيد شده است.

برگزيدگان مسابقه بين‌الملل نيز جايزه گرفتند

هيأت داوران مسابقه بين‌الملل اين جشنواره متشکل از ايزابل هرگوئرا (Isabel Herguera)، پريت پارن (Priit P?rn)، دراگان ميلينکوويچ فيمون Dragan Milinkovi? Fimon، خوان پابلو زاراملا (Juan Pablo Zaramella) و اميرمحمد دهستاني، تنديس طلايي (جايزه ويژه) خود را به کارگردان فيلم «جايي که سگ‌ها مي‌ميرند» (where dogs die) سوتلانا فيليپوا (Svetlana Filippova) از کشور فرانسه تقديم کرد.

در عين حال، تنديس طلايي بهترين اثر بلند به ماکوتو شينکاي (Makoto Shinkai) از کشور ژاپن کارگردان فيلم «بچه‌هايي که صداهاي گمشده را تعقيب مي‌کنند» (Children who chase lost voices) اختصاص يافت.

بر همين اساس، تنديس طلايي بهترين اثر تبليغي را کارگردان فيلم «گوگل کروم/ نقاشي‌هاي تنجوره» ( Google Chrome -anjore Painting) سورش اريات (Suresh Eriyat) از کشور هند دريافت کرد.

هم‌چنين تنديس طلايي بهترين اثر تلويزيوني به «بريک وبراک خوش آمديد» (Welcome to Bric and Brac) آماندينه گالراند(Amandine Gallerand) و متيو شواليه (Matthieu Chevallier) از کشور فرانسه تعلق گرفت.

هيأت داوران تنديس طلايي بهترين اثر دانشجويي را به هاجر مهراني کارگردان فيلم «نمکي» از ايران اختصاص داد.

بر اساس اين گزارش، تنديس طلايي بهترين فيلم با موضوع کودک و نوجوان به ماريا هرواث (M?ria Horv?th) کارگردان فيلم «در جنگل گرد چهار گوش/ گل بچه گربه زيبا» از کشور مجارستان اهدا شد.

در همين حال، تنديس طلايي فيلم اول به جين-من کيم (Kim Jin-man) کارگردان فيلم «رشته ماهي» (Noodle fish) از کشور جمهوري کره اهدا شد.

تنديس نقره‌اي فيلم دوم را شيوا صادق‌اسدي کارگردان فيلم «بچه گربه» از کشور ايران به دست آورد.

تنديس برنزي فيلم سوم به «آسياب پرنده» (Fly Mill) به کارگرداني آنو-لارا توتلبرگ (Tuttelberg Anu-Laura) از کشور استوني تقديم شد.

هم‌چنين 3 ديپلم افتخار ‌اين جشنواره به ترتيب به ساندرا دسمازيرس (Sandra desmazières) کارگردان فيلم «بائو» (BAO) از کشور فرانسه، دنيل سوسا (Daniel Sousa) کارگردان فيلم «وحشي» (Feral) از کشور ايالات متحده آمريکا و جوليا گرامسکايا (Gromskaya Julia) کارگردان فيلم «سيلاب» (Flood) از کشور ايتاليا اهدا شد.

گفتني است جايزه ويژه دبير جشنواره شامل تنديس طلايي به فيلم «بيرون از بازي» (Out of Play) به کارگرداني ايوان ماکسيموف (Ivan Maximov) از کشور روسيه تعلق گرفت.


 مديرعامل کانون در آيين پاياني جشنواره پويانمايي:
 اکران انيميشن، اقتصاد سينما را متحول مي‌کند 

 
فيلم‌هاي انيميشن مي‌تواند بهتر از فيلم‌هاي سينمايي با استقبال مردم و مخاطبان روبرو شود در صورتي که شرايط مناسبي براي اکران اين آثار فراهم کنيم.سيد صادق رضايي در آيين پاياني جشنواره پويانمايي تهران با اشاره به اين‌که قانون و مصوبه‌اي براي اکران انيميشن وجود ندارد يادآور شد اقتصاد انيميشن نبايد وابسته به پيداکردن گيشه باشد و اين وظيفه کارگردان اثر نيست. اگر ما به اين هنر توجه داشته باشيم انيميشن بهتر از سينما مي‌تواند فعاليت کند و اقتصاد سينما را متحول کند.رضايي ادامه داد: جشنواره پويانمايي تنها متعلق به کانون نيست و انيميشن کانون همه انيميشن ايران نيست. ما به گيشه فکر نمي‌کنيم، ولي اين برعهده بخش‌هاي دولتي و خصوصي است که وظيفه خود را در قبال انيميشن انجام دهند. به نظرم ما حق مطلب را در اين زمينه ادا کرده‌ايم و کار خود را انجام داديم.

وي در اين آيين که شامگاه روز 17 اسفند 1391 در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون تهران برگزار شد همچنين گفت: انتظار کانون از انيميشن توجه به محتواي آن است. ما 1000 مرکز فرهنگي هنري در کشور داريم که مخاطبان کودک و نوجوان به آن گرايش دارند. برخي از کارها ممکن است فرم خوبي داشته باشند، اما در محتوا مشکل دارند. در حالي که ما هيچ مشکل و کمبودي در بحث محتوا نداريم، چون فرهنگ و ادبياتي غني داريم و انيميشن ايران در سطح جهان داراي اعتبار بين‌المللي است.رضايي با اشاره به فعاليت‌هاي مرکز ملي مجازي ايران تاکيد کرد که بايد از ظرفيت‌هاي قانوني اين مرکز براي گسترش هنر انيميشن استفاده کنيم و به نظر من همه افراد متخصص در داخل و خارج کشور مي‌توانند انيميشن توليد کنند، اين تنها مختص بسيج و ساير نهادها نيست.

مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اين مراسم که جمع زيادي از متخصصان، صاحب‌نظران و فعالان انيميشن ايران و ميهمانان خارجي نيز حضور داشتند همچنين خاطر نشان کرد که محتواي انيميشن مي‌تواند به گفتمان ديني نزديک شود و اين مساله توسط هنرمندان همه کشورها مي‌توان صورت بگيرد و حتي انيميشن ديني به ديگر کشورهاي جهان صادر شود.

رضايي در پايان به اشتياق کودکان و نوجوانان براي ساخت فيلم هاي انيميشن نيز اشاره کرد و گفت: با پيگيري‌هاي معاونت فرهنگي کانون بايد بهترين‌هاي اين دوره را براي نمايش به استان‌ها ارسال کنيم و در دوره‌‌ي آينده نيز بخشي رقابتي به نمايش آثار برتر اعضاي کودک و نوجوان مراکز کانون اختصاص يابد. اين اقدام انيميشن را به مراکز فرهنگي هنري کانون نزديک‌تر مي‌کند.

در اين آيين علاوه بر اهداي جوايزي به برگزيدگان بخش‌هاي مختلف جشنواره، مديرعامل کانون با اهداي لوح تقدير از همراهي‌هاي دکتر مهدي اخوان مدير «مرکز ملي فضاي مجازي» به واسطه‌ي همکاري با جشنواره پويانمايي تهران قدرداني کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون