جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2736- تاریخ : 1391/12/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


رکوردشکني فضانوردان براي رسيدن به ايستگاه فضايي


علت دشواري بيدار شدن صبح ها مشخص شد


کاريکلماتور


کوچکترين تلفن همراه جهان


گنده تر از دروغ


اما خبر


 رکوردشکني فضانوردان براي رسيدن به ايستگاه فضايي 

 خدمه جديد ايستگاه فضايي بين‌المللي با اجراي طرح جديد الحاق قصد دارند سريع‌تر از ساير فضانوردان خود را به ISS برسانند.به گزارش ايسنا، «کريس کسيدي» فضانورد ناسا به همراه «پاول وينوگرادوف» و «الکسنادر ميسورکين» کيهان نوردان روس 28مارس (هشتم فرودين) توسط کپسول فضايي سايوز راهي ايستگاه فضايي بين المللي (ISS)‌ خواهند شد.بطور معمول سفر فضانوردان براي رسيدن به ايستگاه فضايي حدود دو روز بطول مي انجامد، اما در طرح جديد الحاق اين سفر در مدت شش ساعت انجام خواهد شد.

طرح جديد سفر و الحاق شش ساعته به ايستگاه فضايي بين المللي (ISS) طي ماه جاري ميلادي بوسيله کپسول باري پروگرس روسيه با موفقيت مورد آزمايش قرار گرفت، اما تاکنون براي فضاپيماهاي سرنشين دار استفاده نشده است.«سرگئي کريکالف» معاون شرکت روسي Energia و مسئول پروازهاي سرنشين دار فضايي تأکيد مي کند: در حال حاضر تجهيزات و برنامه هاي نرم افزاري پيشرفته اي براي انجام سفر مستقل به ايستگاه فضايي طراحي شده اند که مي توانند به کاهش هزينه ها و مصرف سوخت کمک کنند.

«پاول وينوگرادوف» که به همراه دو فضانورد ديگر آخرين مراحل تمرينات پيش از انجام اين سفر فضايي را در پايگاه فضايي بايکنور قزاقستان طي مي کنند، در کنفرانس خبري تأکيد کرد: پرواز سريع تر بسمت ايستگاه فضايي مانند سفر در يک قطار پرسرعت است.سه خدمه جديد مأموريت اکتشاف فضايي 35 بمدت شش ماه در ايستگاه فضايي بين المللي (ISS)‌ حضور خواهند داشت و « وينوگرادوف» در ماه مي و همزمان با آغاز مأموريت اکتشاف فضايي 36 بعنوان فرمانده ايستگاه انتخاب خواهد شد.


 علت دشواري بيدار شدن صبح ها مشخص شد 

 
محققان استراليايي علت دشواري بيدار شدن صبحگاهي را که براي عده اي يک معضل روزانه است دريافته و آن را به آهسته کار کردن ساعت داخلي بدن اين افراد نسبت داده اند.به گزارش مهر، اکثر مردم از خوابيدن آخر هفته ها لذت مي برند اما براي برخي موضوع بيدار شدن و يا بلند شدن از تختخواب يک معضل روزانه است که گاهي زندگي آنها را برهم مي زند.

اکنون دانشمندان به اين نتيجه رسيدند که چرا عده اي از مردم در بيدار شدن صبح مشکل دارند. آنها علت اين معضل را آهسته بودن ساعت بدني اين افراد عنوان کرده اند.

يک تيم از دانشگاه آدلايد در استراليا اختلال در فازهاي خواب به تأخير افتاده را مورد تحقيق قرار داده اند تحقيقاتي که با عدم توانايي هميشگي در خوابيدن و بيدارشدن در ساعت مقرر توصيف مي شود.

اين شرايط 15 درصد از نوجوانان را تحت تأثيرقرار مي دهد اما مي تواند به يک شرايط در تمام طول زندگي تبديل شود.

لئون لاک رئيس اين گروه تحقيقاتي اظهار داشت که نتايج اوليه نشان مي دهد که ساعت داخلي بدن افرادي که داراي اين اختلال هستند کندتر از معمول کار مي کند.

وي گفت: اکثر افرادي که ديروقت مي خوابند نمي توانند تا ساعت 2 يا 3 صبح بخوابند و اين حالت زودترين ساعتي است که آنها به تختخواب مي روند، همين امر بيدار شدن صبح روز بعد را دشوار مي کند. ما تاکنون علت اين امر را مورد تحقيق قرار داديم و يکي از پذيرفتني ترين توضيحات اين است که ساعت داخلي بدن اين افراد معمولا بيشتر از 24 ساعت کار مي کند.

وي ادامه داد: ساعت داخلي اکثر افراد 24 ساعته است، اين يک ريتم طبيعي است که بر خواب و دماي بدن تأثيرگذار است اما براي افرادي که داراي اختلال فازهاي خواب به تأخير افتاده هستند تکميل اين چرخه بيشتر طول مي کشد و آنها ترجيح مي دهند که ديرتر به رختخواب بروند و ديرتر بيدار شوند.

بسياري از موجودات زنده ريتمهاي شبانه روزي را دنبال مي کنند که اين امر يک چرخه روزانه فراهم مي کند که مديريت آن برعهده ساعت داخلي بدن است. اين ساعت بر خواب و بيداري تأثيرگذار است و دماي بدن و ترشح هرمونها را کنترل مي کند.

محققان اظهار داشتند که وقتي که بدن در معرض نور شديد صبحگاهي قرار بگيرند ساعت بدنش متوجه مي شوند که وقت بيدار شدن است. اين مسئله مي تواند تحت تأثير فاکتورهاي زيست محيطي چون سطح نور محل زندگي و يا پرواز بين منطقه هاي مختلف زماني و يا کار کردن در شيفتهاي کاري شب قرار بگيرد.


 کاريکلماتور 

 محبوب ترين اعدامي ، قالي است.

آدم بليغي بود در اداره نامه ابلاغ مي کرد.

کم خطر ترين پيچ را در ابزار فروشي يافتم.

خواب خرگوشي عده اي با خُر خُر مي گذرد.

اين هم داروي پروازي خواب : مگس تِسه تِسه.

زبانم مو در آورده ، حالا با هم آرايشگاه مي رويم.

به نظرم باند پيچي زخم هم نوعي باند بازي است.

حسين ناژفر

 


 کوچکترين تلفن همراه جهان 

محققان ژاپني از کوچکترين تلفن همراه جهان با صفحه نمايش 2.5 سانتي متري رونمايي کردند.به گزارش ايسنا، در بازار داغ رقابت بين شرکت هاي مختلف در عرضه تلفن هاي همراه هوشمند با قابليت هاي پيشرفته، شرکت ژاپني ويلکام (Willcom)‌ تلفن همراهي کوچکتر از کارت اعتباري طراحي کرده است.تلفن همراه مينياتوري Strap2 در ابعاد 10.7*70*32 ميليمتر و وزن 32 گرم (معادل يک چهارم تلفن همراه هوشمند آيفون)، داراي يک صفحه نمايش يک اينچي، آنتن جمع شونده و صفحه کليد T-9 است.تلفن Strap2 قابليت ارسال و دريافت پيام کوتاه و چک کردن ايميل را مانند دستگاه هاي مشابه داشته و باتري دستگاه پس از هر بار شارژ کردن بمدت دو ساعت مکالمه مستمر کارآيي دارد.


 گنده تر از دروغ 

يا جاي اوست يا جاي من!

مهدي طوسي

گفته مي شود كه ايمون زائد بازيكن سابق و جنجالي تيم پرسپوليس تهران كه بعد از رفت و آمد ژوزه و گل محمدي احساس كرد كه ديگر جايي در تيم پرسپوليس ندارد به يكباره سر از تيم آلومينيوم هرمزگان اكبر اوتي يا همان اكبر ميثاقيان در آورد.

از شانس او به يكباره تغييري در كادر فني اين تيم به وجود آمد و اكبر اوتي رفت و پرويز مظلومي كه مقتول ايمون زائد در بازي استقلال پرسپوليس واقع شد به اين تيم آمد.

ظاهرا پرويز مظلومي به انتقام آن شكست تاريخي زائد را از تركيب تيمش بيرون انداخته و گفته يا جاي او اين جاست يا جاي من و به همين بهانه او را از تيم بيرون انداخته است.


 اما خبر 

"يابنده افراد" نابينايان را به هم مي رساند

محققان نرم افزاري را براي تلفن هاي هوشمند طراحي کرده اند که به افراد نابينا کمک مي کند يکديگر را در محيط هاي عمومي بيابند.به گزارش مهر، شرکت "سندرو گروپ" طراح اين اپليکشين با اشاره به اينکه امروزه تلفن هاي هوشمند در بين افراد نابينا محبوبيت يافته اند، افزود: نرم افزار "يابنده افراد" مي تواند دوستان نابينا را در يک محيط عمومي بيابد و اين کار را با هشدار لرزشي و هشدار صوتي انجام دهد.

به گفته وي وقتي دو نفر که هر دوي آنها اين نرم افزار را در تلفن هاي هوشمند خود داشته باشند و در فاصله 165 متري يکديگر باشند، مي توانند از اين نرم افزار استفاده کنند.

دو تلفن هوشمندي که از اين اپليکيشن استفاده کنند با بلوتوث با يکديگر ارتباط برقرار مي کنند و اين نرم افزار به کاربر امکان مي دهد تا دريابند دوستان نابينايشان چه قدر به او نزديک هستند و اين کار را با گفتن "نزديک" يا "سرد" در هنگام راه رفتن انجام مي دهد.

"مايک مي" مدير شرکت سندرو گفت اين شرکت چندين سال بر روي استفاده از GPS براي افراد نابينا کار کرده است اما نرم افزاري که بتواند افراد نابينا را بيابد اپليکيشيني بوده که سالها در پي آن بوده اند.

اغلب افراد نابينا دوست دارند از حضور افراد آشنا در محيط مطلع شوند ازاين رو مي تواند با آنها ديدار داشته باشند.

به گفته مي تا کنون يکصد نفر اين نرم افزار را که هنوز در مراحل اوليه است آزمايش کرده اند.

نخستين رايانه شفاف جهان ساخته شد

يکي از محققان دانشگاه ام آي تي (MIT ) موفق به ساخت نخستين رايانه شفاف و سه بعدي در جهان شد.به گزارش ايرنا، اين رايانه هفته گذشته در کاليفرنيا رونمايي شد . ظاهر اين رايانه مانند يک جعبه است که به راحتي مي توان به داخل آن دسترسي پيدا کرد و تمام فايل ها و پوشه ها را در آن با دست جابه جا کرد.اين محصول توسط جينها لي Jinha Lee يکي از فارغ التحصيلان دانشگاه ماساچوست طراحي و ساخته شده است.

اين محصول شامل يک صفحه نمايش شفاف است که مجهز به دو دوربين است.يکي از دوربين ها تمام حرکات کاربر را زير نظر دارد و حرکت چشمان کاربر را دنبال مي کند.

دوربين دوم باعث مي شود که صفحه نمايش و اطلاعات درون آن به صورت سه بعدي ديده شوند.زماني که کاربر دست خود را به طرف صفحه نمايش دراز مي کند، آن را درون صفحه نمايش مي بيند و دقيقاً مثل اين است که در حال جابه جا کردن جسمي داخل کابينت است.چندي قبل محققان موفق به ساخت صفحه نمايش شفاف شده بودند ولي اين نخستين باري است که يک رايانه کاملا شفاف ساخته شده است.در حال حاضر فقط يک نمونه از اين محصول ساخته شده است و در نمايشگاه دانشگاه ماساچوست قرار دارد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون