جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2735- تاریخ : 1391/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

تجليل از پدر انيميشن ايران در کانون
پيشنهاد اختصاص جايزه‌‌ي "اسفنديار احمديه" در جشنواره پويانمايي

استاندار مازندران اعلام کرد:
آمادگي براي راه‌اندازي پرديس کودکان و نوجوانان در شمال کشور


برگزاري گردهم‌آيي مسوولان حراست کانون کشور در اهواز

با مشارکت کانون برگزار مي‌شود:
دومين سمينار سراسري آموزش و سلامت کودکان پيش از دبستان

داور صربستاني هشتمين جشنواره پويانمايي تهران:
انيميشن ايران آينده روشني دارد


 تجليل از پدر انيميشن ايران در کانون
 پيشنهاد اختصاص جايزه‌‌ي "اسفنديار احمديه" در جشنواره پويانمايي 

 
مراسم بزرگداشت اسفنديار احمديه به همت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و با حضور خانواده استاد، همکاران، دوستان، شاگردان و علاقه‌مندان وي برگزار شد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، اين دومين بار است که مراسمي براي بزرگداشت پدر انيميشن ايران در جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران برگزار مي‌شود.بار نخست در سال 1377 و در نخستين دوره جشنواره از اين هنرمند مطرح عرصه‌ي انيميشن ايران در زمان حياتش تجليل شد.

سيد صادق رضايي، مدير عامل کانون، در مراسم بزرگداشت استاد اسفنديار احمديه، که در سالن غدير مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي،‌ هنري کانون برگزار شد، گفت: کسي عنوان پدر انيميشن ايران را تصويب نکرده و به اين هنرمند نداده است. خود استاد هم هيچ تلاشي در اين زمينه نکرد. ايشان در اوج گمنامي، کار خودشان را کردند و در اين عرصه خودشان به اين مقام رسيدند. فقط همه ما بايد مواظب باشيم که براي انيميشن ايران ناپدري و پدرخوانده پيدا نکنيم، اين وظيفه انيماتورهاي ايراني است. پدر انيميشن ايران يک نفر است و اين اسم دادني نبوده و پس گرفتني هم نيست.

وي در اين بخش گفت که از دوره‌‌ي آينده جشنواره، جايزه‌ي ويژه‌اي به نام اسفنديار احمديه اهدا خواهد شد.رضايي ادامه داد: در جشنواره نهم قطعاً اين کار انجام خواهد شد و در ديگر دوسالانه‌هاي انيميشن جايزه ويژه اسفنديار احمديه به عنوان پدر انيميشن ايران را خواهيم داشت، البته در کنار اين جايزه ويژه، حتماً کارگاه‌ها و برنامه‌هاي جنبي ديگري نيز خواهيم داشت و طي مراسم ويژه‌اي از اعضاي خانواده ايشان براي اهداي جوايز دعوت خواهد شد.او گفت: گرچه هنرمند هميشه زنده و بر جامعه هنري تأثيرگذار است، ولي اين بهانه بسيار خوبي خواهد شد تا اين نام جاودانه بماند و در انيميشن ايران بيش از اين بدرخشد.

وي در پايان افزود: با صحبت‌هاي انجام شده قرار است با خانواده استاد هماهنگ کنند تا آثار و نقاشي‌هاي استاد در موزه کانون به شيوه علمي نگهداري و در معرض ديد عموم قرار بگيرد. در جشنواره نهم نيز نمايشگاهي ويژه آثار استاد اسفنديار احمديه را برپا خواهيم کرد. پروين دخت مهاجر همسر استاد اسفنديار احمديه نيز ضمن تشکر از مدير کانون و دبير جشنواره و حضار از استاد به نيکي ياد کرد و گفت: همگان از او با نامي نيک ياد مي‌کنند و او را هنرمندي شايسته، مهربان و متواضع مي‌‌دانند و مي‌شناسند.او ادامه داد: اسفنديار احمديه شخصيتي والا و دوست داشتني داشت ودليل اين مدعا همين مراسم امروز و حضور شما عزيزان است. او الگويي براي جوانان است يادش گرامي و راهش مستدام.وي در ادامه ضمن تشکر از مديرعامل کانون و محمدرضا کريمي صارمي دبير جشنواره براي برگزاري چنين بزرگ‌داشتي، از صدا و سيما و موسسه صبا اظهار گله‌مندي کرد و گفت انتظار داشتيم سازمان‌هايي که استاد زمان بسيار زيادي از عمر خود را در آن‌جا گذرانده است، پيش قدم برگزاري چنين آييني باشند.

فرزند و نوه استاد نيز ضمن تقدير و تشکر از کانون و مسوولان و دست‌اندرکاران، با سخناني ياد استاد را گرامي داشتند.دکتر ناصر گل محمدي ديگر سخنران اين مراسم با اشاره به اين مطلب که با برگزاري بزرگداشت، حق و دين‌مان به استاد ادا نمي‌شود گفت: اسفنديار احمديه از جمله افرادي بودند که چه در قيد حيات و چه بعد از فوت‌شان از ابزار تبليغ محروم بودند، بنابراين اگر استاد را دوست داريد، نگذاريد از خاطره‌ها پاک شود.او استاد را سر فصل تاريخ انيميشن دانست و افزود: او براي ما يک يادگاري بزرگي گذاشتند. بنابراين نگاه و ارزيابي علمي و پژوهشي به شخصيت و آثار ايشان براي ما بسيار مهم است.وي ادامه داد: اسفنديار احمديه ارتباط بين گذشته و امروز و آينده ما را رقم زد. او خود همواره به چگونه آغازگر بودنش و سختي‌ها و مشکلات اين راه اشاره داشتند. توجه به اين نکته مهم است که او در دوره فقدان رسانه‌هاي ماهواره‌اي و ديجيتالي و در دوره فقدان هياهو و جشنواره‌ها کار خود را شروع کرد.

گل‌محمدي در پايان گفت: نکته آخراين‌که او با طراحي هندسي سبک ديزني و دروس مدرسه‌اي انيميشن بيگانه بود، ولي خيلي زود و زودتر از همه به سمت انيميشن کشيده شد و آثار بسياري نيز خلق کرد.در پايان مراسم نيز از کتاب «زندگي در اتاق شفاف» که گزيده‌اي از زندگي‌نامه و فعاليت‌هاي استاد است رونمايي شد و همراه با لوح تقدير و تنديس طلاي جشنواره تقديم خانواده ايشان شد.


 استاندار مازندران اعلام کرد:
 آمادگي براي راه‌اندازي پرديس کودکان و نوجوانان در شمال کشور 

 
استاندار مازندران در نشست با مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از آمادگي سازمان‌هاي فرهنگي استان براي راه‌اندازي پرديس کودک و نوجوان در شمال کشور خبر داد.علي‌ اکبر طاهايي با اعلام اين خبر افزود: استان مازندران با در اختيار داشتن نعمت‌هاي الهي هم‌چون ساحل دريا و جنگل امکان برنامه‌سازي و فضاسازي موثري براي کودک و نوجوان دارد و مسوولان استاني در اين زمينه آماده همکاري هستند.وي با تاکيد بر گسترش خدمات کتابخانه‌هاي سيار شهري و روستايي در سطح استان يادآور شد: کانون با احصاي قصه‌هاي بومي محلي و نجواهاي مادرانه مي‌تواند در تربيت ديني و اجتماعي اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون بسيار تاثيرگذار باشد.

طاهايي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري نسبت به تاثير تعليم و تربيت در دوره کودکي و نوجواني، بر ضرورت توجه جدي بر اين حوزه تاکيد کرد و نقش کانون پرورش فکري را در اين زمينه مهم خواند.وي انتقال ارزش‌هاي ديني و انقلاب اسلامي به کودکان و نوجوان را لازمه فعاليت‌هاي کانون دانست و خاطر نشان کرد: در پارک موزه دفاع مقدس که در اين استان در دست ساخت است مي‌توان فضايي براي کانون پرورش فکري در نظر گرفت تا موضوع‌هايي مانند؛ دفاع مقدس، فرهنگ مقاومت و پايداري، اسارت و آزادي، شهادت و نيز دل‌نوشته‌هاي فرزندان، همسران و مادران شهدا، با نگاه کانوني در قالب‌هاي هنري و ادبي به مخاطبان کودک ونوجوان ارايه شود.

در اين نشست هم‌چنين سيد صادق رضايي مديرعامل کانون ضمن قدرداني از حمايت‌هاي استانداري مازندران گفت: خداوند طبع و سرشت انسان‌ها را پاک و به گونه‌اي آفريده که ميل به خوبي، نيکي و احترام دارند که در آموزه‌هاي اسلامي و تعاليم ديني به اين امر به طور ويژه‌اي نگريسته شده است.

رضايي با اشاره به ديدار اخير مسوولان کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان کشور با مقام معظم رهبري اظهار داشت: علي‌رغم اين‌که امروزه دشمنان اسلام و ايران اسلامي در جهت به انحراف کشيدن آموزه‌هاي ديني به‌ويژه در حوزه کودک ونوجوان تلاش مي‌کنند کانون با نگاه عميق به آموزه‌ها و در پرتو هدايت وعنايت مقام معظم رهبري در جهت تحقق منويات معظم له مي‌کوشد.

وي هم‌چنين خارج شدن کانون از شمول اصل 44 را مصداق توجه ويژه مقام معظم رهبري نسبت به کانون دانست و آن را افتخاري براي کودکان و نوجوانان عنوان کرد.مديرعامل کانون تصريح کرد: امروزه بيش از پيش نيازمند فضاهاي فيزيکي و فرهنگي مناسب در حوزه کودک و نوجوان هستيم، وي ساختمان، مربيان خوب و مخاطب کودک و نوجوان را سه رکن اصلي در کانون عنوان کرد و افزود: هر کدام از اين مولفه‌ها بدون هم عبث و بيهوده‌اند و در کنار هم قرار گرفتن اين‌ها مي‌تواند فضاي فرهنگي و تربيتي مناسبي را ايجاد کند.

در ادامه اين نشست محمود احمدي دونچالي مدير کل دفتر برنامه ريزي و بودجه استانداري مازندران نيز در خصوص اجرايي شدن پروژه پرديس کودکان نوجوانان شمال کشور، راه‌کارهاي قانوني در زمينه جذب منابع اعتباري ارايه کرد.

بر اساس اين گزارش، شهردار نور و رييس شوراي اسلامي شهرستان نور نيز در اين جلسه از اعلام آمادگي خود براي همکاري با برنامه‌هاي فرهنگي و هنري کانون در اين شهرستان و نيز پيگيري ايجاد واحد پرديس کودک و نوجوان شمال کشور خبر دادند.در پايان اين نشست قاسم عزيززاده گرجي مدير کانون استان مازندران ضمن قدرداني از حمايت‌هاي استانداري مازندران از کانون اين استان، گزارشي در مورد زمين متعلق به کانون در شهرستان عباس‌آباد و نيز زمين ساحلي شهرستان نور ظرفيت اين اماکن را در بهره‌برداري پرديس کودک و نوجوان شمال کشور مفيد عنوان کرد.


 برگزاري گردهم‌آيي مسوولان حراست کانون کشور در اهواز 

گردهم‌آيي مسوولان حراست کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سراسر کشور در اهواز برگزار شد.اين مراسم با حضور مشاور مديرعامل و مدير دفتر مرکزي حراست کانون، مدير کل حراست استان خوزستان، مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان و مسوولان ستادي و حراست کانون استان‌هاي کشور در مجتمع فرهنگي هنري کانون اهواز آغاز شد.

در مراسم افتتاحيه اين گردهم‌آيي که با سخنان عبدالنبي شاکريان آغاز شد، وي ضمن خوش‌آمدگويي، پيام سيدصادق رضايي مديرعامل کانون به شرکت کنندگان در اين گردهم‌آيي را بيان کرد.در ادامه اين مراسم مدير کل حراست استان خوزستان و مشاور و مدير دفتر مرکزي حراست کانون کشور نيز به بيان سخنان خود پرداختند.در عين حال در اين گردهم‌آيي سه روزه، مسوولان حراست کانون سراسر کشور ضمن شرکت در کميته‌هاي تخصصي، از مناطق جنگي آبادان و خرمشهر ديدن خواهند کرد.


 با مشارکت کانون برگزار مي‌شود:
 دومين سمينار سراسري آموزش و سلامت کودکان پيش از دبستان 

 
دومين سمينار سراسري آموزش و سلامت کودکان پيش از دبستان، به همت دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با همکاري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و چند ارگان ديگر از 24 تا 26 ارديبهشت‌ماه سال آينده برگزار مي‌شود.اين سمينار علمي ويژه‌ي آموزش و سلامت کودکان زير هفت سال است و مهلت ارسال مقالات و گزارشات از سوي صاحب‌نظران تا 27 اسفندماه تعيين شده است.

ضرورت طراحي بسته‌هاي مختلف آموزشي، استانداردها و رويکردهاي آموزشي، تسهيل دين‌پذيري و آموزش مفاهيم ديني، رسانه و کودکان زير 7سال، خانواده و فرزندپروري، شادکامي در کودکان، وضعيت کتاب کودک و معيار انتخاب و امنيت شغلي کارکنان از جمله محورهاي اصلي اين سمينار سه‌روزه است.

نشاني دبيرخانه‌ي اين سمينار، تهران، اوين، بلوار دانشجو، روبه‌روي دانشگاه شهيد بهشتي، خيابان کودکيار، دانشگاه بهزيستي و توانبخشي است.علاقه‌مندان براي کسب اطلاعات بيش‌تر هم‌چنين مي‌توانند به سايت اين دانشگاه به نشاني eceh.uswr.ac.ir مراجعه کنند.


 داور صربستاني هشتمين جشنواره پويانمايي تهران:
 انيميشن ايران آينده روشني دارد 

داور صربستاني هشتمين جشنواره بين‌المللي پويانمايي تهران معتقد است اين جشنواره در بين کشورهاي منطقه از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، چون ايران کشور پيشرو انيميشن در منطقه به شمار مي‌رود و در اين حوزه بسيار موفق عمل کرده است،دراگان ميلينکويچ فيمون تصريح کرد: به جرات مي‌توانم بگويم يکي از بهترين جشنواره‌هاي دنيا در تهران برگزار مي‌شود. هر چند نظر دادن در اين مقوله طوري نيست که بتوان ادعا کرد در دنيا بهترين است، اما به طور حتم يکي از بهترين‌هاست.داور صربستاني بخش بين‌الملل جشنواره پويانمايي گفت: به دليل پيشينه تاريخي و سنتي ايران، خيلي اين کشور را دوست دارم. انيميشن ايران رشد خوبي داشته است و دانشجوهاي بسيار با استعدادي در اين حوزه فعاليت مي‌کنند که خودشان سرمايه ملي به شمار مي‌آيند.

ميلينکويچ بار ديگر بر جايگاه جشنواره پويانمايي تهران تاکيد کرد و افزود: با توجه به اين که الان در هشتمين دوره برگزاري جشنواره قرار داريم. جشنواره علاوه بر کشورهاي منطقه، جايگاه خود را بين کشورهاي آمريکايي و اروپايي هم به خوبي پيدا کرده است.

وي پيشينه انيميشن ايران را قابل قبول دانست و افزود: در ايران نهادها و دست اندرکاران زيادي از انيميشن حمايت مي‌کنند و برگزاري جشنواره‌هاي پويانمايي کانون و جشنواره‌هاي مشابه مثل «رشد» در آينده انيميشن ايران بسيار موثر خواهد بود. با حمايتي که ايران از رده‌هاي سني پايين به عمل مي‌آورد و سرمايه‌گذاري که روي استعدادهاي اين قشر انجام مي‌دهد، آينده بسيار خلاقانه و روشني را براي انيميشن اين کشور پيش‌بيني مي‌کنم.

دراگان عملکرد هيات انتخاب را بسيار خوب ارزيابي کرد و گفت: فيلم‌هاي خيلي خوبي انتخاب شده‌اند و اين در کار قضاوت به ما کمک مي‌کند.دراگان ميلينکويچ فيمون داراي مدرک دکتراي فيلم‌شناسي از دانشکده هنرهاي نمايشي لندن، بلگراد و مطالعات فوق دکترا در پاريس، مسکو، سئول، لندن و مونترال است. وي تهيه کننده، مولف و کارگردان و موسس نخستين تئاتر مستقل کودکان در ستيني بوده است و چند کتاب و مقاله در زمينه تاريخ و نظريه فيلم، جامعه شناسي هنر، اقتصاد فرهنگي و اقتصاد هنر نگاشته است.او همچنين برپايي چندين کارگاه فيلم با موضوع تحصيلات رسانه، ارتباط بين سينما و ادبيات، تحصيلات پايه‌اي سينما براي کودکان و سينماي اروپاي شرقي را بر عهده داشته است. عضويت در هيات داوران چند جشنواره، کارگردان اجرايي مرکز فيلم صرب، رييس فدراسيون صرب جوامع فيلم و کارگردان سي ا پاريس، (جشنواره اروپاي شرقي فيلم پاريس) از ديگر سوابق هنري اين کارگردان شاخص صربستاني است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون