جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2735- تاریخ : 1391/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)


چگونه انعطاف‌پذير شويم؟


برترين‌هاي مسابقات انتخابي تيم ملي کشتي جوانان مشخص شدند


نــكتــــه


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 چگونه انعطاف‌پذير شويم؟ 

 
هيچ‌کس نيست که در زندگي‌اش با هيچ مانع و مشکلي روبه‌رو نشده باشد. بيشتر آدم‌ها در اين شرايط حس مي‌کنند که انگار زندگي‌شان به بن‌بست رسيده. اما اين موضوع در زندگي همه ما يک موضوع قابل‌ پيش‌بيني و انتظار است و درست در همين لحظه‌هاست که تفاوت بين آدم‌ها مشخص مي‌شود. بعضي‌ها مثل يک کش که حسابي کشيده شده باشد سريعا به زندگي عادي برمي‌گردند و بعضي ديگر کاملا خود را مي‌بازند و درگير مشکلات حاشيه‌اي مي‌شوند. فکر مي‌کنيد قابليت بازگشت به حالت عادي در چه افرادي وجود دارد؟ آنهايي که قادرند بعد از رويارويي با مشکل و مانع دوباره با سرعت زياد به حالت عادي برگشته و به راه‌حل‌هايي ديگر دست پيدا کنند به نوعي از نظر فکري و روحي انعطاف‌پذيري خوبي دارند و در شرايطي مثل از دست دادن شغل، بيماري و يا مرگ عزيزان با سرعتي زياد کنترل زندگي خود را به دست مي‌آورند.

در مقابل، افرادي که انعطاف‌پذيري کمي دارند ممکن است خودشان در مشکل گم شوند، احساس کنند قرباني هستند، براي هميشه درگير آن شوند و حتي به مکانيسم‌هاي تطابقي نادرست مثل سوءمصرف موادمخدر رو بياورند. اين گروه آدم‌ها استعداد زيادي براي ابتلا به مشکلات رواني دارند. انعطاف‌پذيري ضرورتاً خود مشکل را برطرف نمي‌کند اما به فرد اين توانايي را مي‌دهد تا مشکلات را پشت‌سر بگذارد، لذتي را در زندگي (حتي در شرايط سخت) پيدا کند و عوامل تنش‌زاي بعدي را بهتر تحت کنترل درآورد. اگر شما فکر مي‌کنيد انعطاف‌پذيري کافي نداريد مي‌توانيد با تلاش و کسب مهارت‌هايي اين قابليت را در خود افزايش دهيد. انعطاف‌پذيري عاطفي و جسمي تا حدي يک موضوع ذاتي است. بعضي افراد در شرايط تغيير و هيجان کمتر ناراحت مي‌شوند. اين موضوع حتي در نوزادي هم قابل تشخيص است. انعطاف‌پذيري تا حدي هم به بعضي عوامل که تحت کنترل فرد نيستند مرتبط است مثل سن، جنس و ميزان مواجهه با آسيب. اما انعطاف‌پذيري در تمام آدم‌ها با تلاش و کوشش قابل دستيابي است.

آنها چه خصوصياتي دارند؟

افراد با انعطاف‌پذيري بالا خصوصياتي دارند که بايد به آن توجه بيشتري کنيد تا بتوانيد آنها را کسب کرده و در خود پرورش دهيد:

• هوشياري عاطفي و رواني: آنها احساسات خود را مي‌شناسند و دليل بروز هر نوع احساس مثبت يا منفي را مي‌دانند.

• صبر و شکيبايي: چه روي اهدافي خارجي و چه در مورد راهکارهاي تطابقي در درون خود کار مي‌کنند، روي کار خود متمرکزند، آگاه‌اند، به مسير و فرآيند آن اعتماد داشته و از تلاش خود دست برنمي‌دارند.

• کنترل دروني: آنها بر اين باروند که خودشان بيشتر از عوامل بيروني، کنترل زندگي خود را در دست دارند.

• خوش‌بيني: در اکثر شرايط، جوانب مثبت را مي‌بينند و بر قدرت خود اعتقاد دارند.

• حمايت: با وجود آنکه به قدرت فردي خود اعتماد دارند اما ارزش شبکه اجتماعي را مي‌شناسند و اطراف‌شان مملو از دوستان و بستگاني حمايت‌گر است.

• شوخ‌طبعي: حتي در شرايط مشکل زندگي مي‌توانند بخندند و موضوعي خنده‌دار پيدا کنند.

• ديدگاه: قادرند از اشتباهات‌شان درس بگيرند (نه فقط آنها را انکار کنند)، موانع را به صورت چالش مي‌بينند و اجازه مي‌دهند مصيبت و مشکل موردنظر آنها را قوي‌تر کند. زندگي آنها معني‌دار است و خودشان را قرباني محسوب نمي‌کنند.

• تمايلات معنوي: ارتباط با جوانب معنوي باعث افزايش انعطاف‌پذيري رواني مي‌شود؛ به‌خصوص اگر اين باور و ارتباط، دروني و قوي باشد.

زود دست به کار شويد

هرچه زودتر اين قابليت را در خود تقويت کنيد، بيشتر از زندگي لذت مي‌بريد، پس معطل نکنيد. به اين راهکارها توجه کنيد:

• باورهايتان را مثبت‌تر کنيد: تحقيقات نشان مي‌دهد اعتماد به نفس در تطابق با استرس و بازتواني از وقايع سخت نقش مهمي ايفا مي‌کند. قدرت، توانايي و موفقيت‌هاي خود را به ياد آوريد. اگر روي توانايي خود اعتماد بيشتري پيدا کنيد، در پاسخ و غلبه بر بحران قدرتمندتر وارد عمل شده و انعطاف‌پذيري را در‌ آينده هم افزايش مي‌دهيد.

• بامعناتر زندگي کنيد: خانم کانداس لايت‌نر بعد از اينکه دختر 13 ساله‌اش توسط يک راننده مست در تصادف کشته شد موسسه مادران عليه رانندگان مست را تاسيس کرد. او تمام انرژي‌اش را روي اطلاع‌رساني مدام در مورد اين نوع رانندگان گذاشت. او مي‌گويد: «در روز مرگ دخترم به خودم قول دادم عليه اين قاتل خاموش مي‌جنگم و سال‌هاي بعد را براي مردم کم‌خطرتر مي‌کنم.» در اصل با مواجهه با بحران و يا حادثه بد، يافتن هدف و منظور، نقش مهمي در بازتواني ايفا مي‌کند. هر کس به نوعي اين کار را انجام مي‌دهد. شرکت در اجتماعات و فعاليت‌هاي مثبت، تقويت ابعاد معنوي و مشارکت در فعاليت‌هايي که برايتان با معني است.

• اجتماعي‌تر باشيد: داشتن افرادي حمايت‌گر در اطراف خود فاکتوري حفاظت‌کننده است که طي بحران به کمک افراد مي‌آيد. داشتن افرادي که بتوان به آنها اعتماد کرد بسيار مهم است. وقتي در مورد مشکل خود با دوست يا عزيزي صحبت مي‌کنيد اگر چه مشکل را برطرف نمي‌کند اما باعث تقسيم احساسات شده، حمايت به دست مي‌آوريد، بازخوردهايي مثبت از آنها به شما مي‌رسد و راه‌حل‌هاي ممکن را براي حل مشکل مي‌شنويد.

• با آغوش باز به استقبال تغيير برويد: استقبال از تغييرات بخش ضروري انعطاف‌پذيري است. با يادگيري نحوه تطابق‌پذيري بيشتر، وقتي با بحران روبه‌رو شويد در پاسخ به آن مجهز‌تر هستيد. مردمي که انعطاف‌پذيري دارند از وقايع زندگي به عنوان فرصتي استفاده مي‌کنند تا جهت‌دهي تازه‌اي پيدا کنند. در حالي که بعضي‌ها ممکن است با بروز تغييرات ناگهاني، خرد شوند، اين افراد خود را تطابق داده و بر آن غلبه مي‌کنند.

• خوش‌بين‌تر باشيد: خوش‌بيني در دوران تاريکي بسيار سخت است اما اگر در همين شرايط هم ديدگاهي اميدوار داشته باشيد به بخش مهمي از خاصيت ارتجاعي دست پيدا کرده‌ايد.

خوش‌بيني به معني ناديده گرفتن مشکل به منظور تمرکز روي نتايج مثبت نيست. خوش‌بيني يعني درک اين موضوع که موانع موقت است و اينکه شما مهارت‌ها و توانايي‌ کافي براي مبارزه با چالش‌هاي پيش رو را داريد. درست است که دست و پنجه نرم کردن با مشکلات بسيار سخت است اما اميدواري و فقط اميد بسيار مهم است تا بتوانيد آينده را روشن‌تر ببينيد.

ياد بگيريد حتي در شرايط سخت و مشکل هم به خودتان برسيد و روي نيازهايتان تمرکز کنيد. زماني براي انجام کارهاي مورد علاقه اختصاص دهيد. وقتي به نيازهايتان توجه کنيد، سلامت کلي خود را تقويت کرده و آن وقت قادريد از مهارت‌هايتان براي حل مشکل استفاده کنيد.

• مهارت‌ حل مشکلات را ياد بگيريد: تحقيقات نشان مي‌دهد افرادي که مي‌توانند براي مشکلات راه‌حلي پيدا کنند بهتر مي‌توانند با مشکل کنار بيايند. وقتي با چالشي جديد روبه‌رو مي‌شويد فهرستي از راهکارهاي بالقوه‌اي که مي‌توانيد به وسيله آنها مشکل را حل کنيد، تهيه کنيد. استراتژي‌هاي مختلف را سنجيده و روي روشي منطقي براي حل مشکل تمرکز کنيد. وقتي به طور منظم روي مهارت‌هاي حل مشکل تمرين کنيد در زمان بروز ناگهاني بحران و چالش، آمادگي بهتري داريد.

• اهداف‌تان را مشخص کنيد: شرايط بحران، ترسناک و ناراحت‌کننده است. حتي ممکن است به نظر برسد اين شرايط برطرف شدني نيست. افرادي که انعطاف‌پذيري دارند اين شرايط را با روشي واقع‌گرايانه مي‌بينند و بعد اهدافي منطقي براي حل مشکل پيدا مي‌کنند. وقتي شديدا درگير مشکلات مي‌شويد، يک گام به عقب برداشته و ببينيد قبل از آن چه شرايطي بوده است. بعد همه راه‌حل‌هاي ممکن را در ذهن بياوريد و بعد آنها را به مراحل قابل اجرا تقسيم کنيد.

• براي حل مشکلات، گام تازه‌اي برداريد: اگر مشکل را به حال خود بگذاريد فقط بحران را طولاني‌تر کرده‌ايد. در عوض، فورا براي حل مشکل اقدام کنيد.

ممکن است راه‌حل ساده نبوده و يا سريعا به دست نيايد اما شما بايد براي بهتر کردن شرايط و کاهش تنش، اقدام کنيد.

سيمرغ


 برترين‌هاي مسابقات انتخابي تيم ملي کشتي جوانان مشخص شدند 

 نفرات برتر مسابقات مرحله اول انتخابي تيم ملي کشتي آزاد جوانان مشخص شدند.به گزارش ايسنا، مسابقات مرحله اول انتخابي تيم ملي کشتي آزاد جوانان طي روزهاي 14 و 15 اسفندماه در سالن امام رضا (ع) شهرستان رستم کلا مازندران برگزار شد.

اسامي نفرات برتر اين رقابت ها به شرح زير است:

50 کيلوگرم: 1- صابر خانجاني (مازندران) 2- مجيد ميريانچي (تهران) 3- پيام بذري (سمنان) 4- ايمان وحدتي (گيلان) 5- مهران عمراني (خراسان رضوي) 6- اصغر فرهمند (اردبيل)

55 کيلوگرم: 1- رضا اطري (يزد) 2- ابوالفضل چهاردولي (البرز) 3- محمد رمضان‌پور (مازندران) 4- دانيال حجتي (گلستان) 5- حسين رحيمي (البرز) 6- ابوالفضل دباغي (يزد)

60 کيلوگرم: 1- مهران شيخي (مازندران) 2- مسعود قهرماني (کرمانشاه) 3- جواد ضيايي (مازندران) 4- بابک شاه‌ميري (گيلان) 5- فردين قهرماني (همدان) 6- محمد گله‌دار (لرستان)

66 کيلوگرم: 1- سجاد عبدي (مازندران) 2- حامد سعادت (گيلان) 3- پيمان حقي (تهران) 4- امير مظفري (قم) 5- رضا رجبعليان (خوزستان) 6- مجيد عبدالرحيمي (تهران)

74 کيلوگرم: 1- علي شفيع زاد (مازندران) 2- محمد مکتب دار (خراسان شمالي) 3- سيد علي موسوي (گيلان) 4- سعيد طهماسبي (کرمانشاه) 5- علي صبوري (قم) 6- پوريا اولاد اقبال (همدان)

84 کيلوگرم: 1- سيد علي عبداللهي (مازندران) 2- اميد کمالي اقدم (آذربايجان شرقي) 3- مهدي پاغوش (گيلان) 4- هادي وفايي پور (همدان) 5- مهدي هدايتي (مازندران) 6- وحيدرضا معارف غياسوند(قزوين)

96 کيلوگرم: 1- سعيد رياحي (گلستان) 2- اميد قجر (مازندران) 3- عارف خلفيان (کرمان) 4- مهدي جباري (تهران) 5- پدرام جمشيدي (تهران) 6- امير احمدي (تهران)

120 کيلوگرم: 1- مهدي گنبداني (همدان) 2- فرشاد کيايي (آذربايجان شرقي) 3- محسن کاظمي (فارس) 4- عباس با اصل (خراسان شمالي) 5- سيد مهرشاد محمدي (مازندران) 6- سيد ايمان حسيني (مازندران)

نفرات برتر اين رقابتها با نظر کميته فني جواز حضور در مرحله نهايي رقابتهاي انتخابي تيم کشتي آزاد جوانان براي شرکت در رقابتهاي آسيايي و جهاني را کسب مي کنند. اين مسابقات با مقررات داوري تدوين شده توسط حوزه مديريت تيمهاي ملي کشتي آزاد برگزار مي شود.


 نــكتــــه 

راهکاري براي تشخيص افراد دروغگو

وقتي يک نفر دروغ مي گويد اغلب نشانه هايي در رفتار و حرکات او وجود دارد که با توجه کردن به آنها مي توانيم بفهميم که او در حال دروغ گفتن است. اما اگر از اين دستورالعمل استفاده مي کنيد قبل از اينکه قضاوت کنيد و عکس العمل نشان دهيد، به ياد داشته باشيد که احتمال اشتباه هم وجود دارد و علاوه براين ، ممکن است طرف مقابلتان دلايل منطقي و معقولي براي دروغش داشته باشد.

دستورالعمل

1 - گاهي حرکات صورت و بدن مشخص مي کند که يک نفر در حال دروغ گفتن است .فرد دروغگو معمولا" در هنگام دروغ گفتن به چشمان شما نگاه نمي کند ، کمي بي قرار است و مثل کساني که استرس دارند و ناراحت هستند رفتار مي کند.

2 - حرفهاي فرد دروغگو معمولا" پر از تناقض است براي مثال او در زمانهاي داستانهايي که تعريف کرده است دچار اشتباه مي شود و يا در به ياد آوري جزئيات دچار مشکل مي شود . او حتي ممکن است برخي جزئيات را که قبلا" تعريف کرده بياد نياورد و يا باهم اشتباه بگيرد.

3 - اگر فرد مقابل سعي مي کند همه سئوالات شما را بدون کم و کاست پاسخ دهد و روي پاسخ هايش پافشاري مي کند ، به او شک کنيد .اين حالت دفاعي افراطي نشان دهنده آن است او سعي دارد چيزي را پنهان کند.

4 - اگر اين فرد بدون دليل شما را به دروغگويي و فريبکاري متهم مي کند باز هم بايد به او شک کنيد . در واقع فرد دروغگو همه را مثل خودش مي بيند.

5 - به نداي دروني خودتان گوش دهيد . گاهي انگار به ما الهام مي شود که فرد مقابل در حال دروغ گفتن است . اما تا وقتي مطمئن نشديد قضاوت و نتيجه گيري نکنيد در عوض سعي کنيد براي حدستان شواهد محکمي پيدا کنيد.

6 - مي توانيد مستقيما" از طرف مقابلتان سئوال کنيد که آيا دروغ مي گويد ؟ معمولا" فردي که در حال دروغ گفتن است وقتي متوجه مي شود دروغش فاش شده ، احساس بدي به اودست مي دهد وحتي ممکن است تصميم بگيرد حقيقت را بگويد.

7 - وقتي کسي سعي مي کند علت دروغ گفتنش را به شما توضيح دهد صبور باشيد و با دقت به حرفهاي او گوش کنيد . شايد او به خاطر ناراحت نکردن شما و يا ترس از عصبانيت شما ، دروغ گفته باشد.

8 - شايد خود شما طوري رفتار کرده باشيد که آن شخص مجبور شده به شما دروغ بگويد. آيا شما معمولا" از شنيدن حقيقت ناراحت مي شويد و اطرافيانتان معمولا" نمي توانند حقيقت را به شما بگويند؟

سيمرغ


 گــوناگــون  

چراغ جادوي شما کجاست؟

آن چيزي را که ميخواهيد طلب کنيد.( اکثر ما به خودمان اجازه نميدهيم آن چيزي را که واقعاً دلمان ميخواهد طلب کنيم.) کائنات به افکارشما پاسخ ميدهد. براي دريافت شما بايد خودتان را با آن چيزي که ميخواهيد همجهت کنيد يعني قدردان باشيد و براي دريافت آن شور و اشتياق داشته باشيد.

اکثر افراد افکارشان را به عکس العمل نشان دادن به چيزي که وجود دارد صرف ميکنند.(اگر به آن چيزي که هست نگاه کنيد و حتي اگر آن را نخواهيد يا از آن ناراضي باشيد)و به آن فکر کنيد، قانون جاذبه دوباره همان چيز را به شما ميدهد.

اگر به جاي شکايت براي چيزهايي که داريد قدرداني کنيد احساس بهتري پيدا ميکنيد و اين باعث جذب چيزهاي بهتري به سمتتان مي شود.

وقتي چيزي را تجسم مي کنيد آن را پديد مي آوريد. پس موقع تجسم هميشه روي نتيجه پاياني متمرکز شويد. وقتي خود را در موقعيتي که دوست داريد تصور ميکنيد ، ديگر احساس نميکنيد که به آن چيز نياز داريد بلکه احساس ميکنيد که آن چيز را داريد و آن احساس باعث مي شود که کائنات همان موقعيت را برايتان پديد آورد. اگر به دنبال حس لذت دروني، بينش دروني و آرامش دروني برويد بقيه چيزها برايتان پديدار مي شود.

شما تنها کسي هستيد که زندگيتان را مي آفرينيد چون هيچ کس ديگر نميتواند براي شما فکر کند.اين کار تحت کنترل خود شماست. اگر چيزي را که مي بينيد، مي خواهيد در مورد آن بنويسيد، راجع به آن با ديگران حرف بزنيد، به آن فکر کنيد و روي آن تمرکز کنيد ولي اگر آنرا نمي خواهيد در موردش با کسي حرف نزنيد، توجهتان را منحرف کنيد.

کارل يونگ: با هر چه مقابله کنيد ايستادگي مي کند.

منابع بيشتري از آنچه که ما بخواهيم وجود دارد. بيشتر از آن چيزي که تصور کنيم خوبي، عشق، لذت و... هست که به همه برسد. اگر ميگوييم دچار کمبوديم به خاطر آن است که بينش خود را گسترش نميدهيم. اگر جز بهترين را نپذيريد اغلب اوقات همان بهترين را دريافت مي کنيد.

آيا نتايجي را که به حال گرفته ايد شايسته شما هستند؟

هنري فورد: چه فکر کنيد که مي توانيد و چه نمي توانيد در هر صورت حق با شماست.

ما منبع بي پاياني هستيم از احتمالات قابل ظهور و قدرت خدا گونه اي براي عينيت بخشيدن به خواسته هايمان داريم.

هدف اصلي زندگي احساس و تجربه لذت است. شادي دروني جوهره موفقيت است. به دنبال خوشي خودتان برويد. خودتان را با چيزهايي که آرزو داريد تصور کنيد.

دوک النيگتون: اگر چيزي دلم را نلرزاند هدفم نيست.

تصميم بگيريد که چه مي خواهيد بعد روي آن تمرکز کنيد. اين فرآيند خلقت است. از لحظه اي که شروع مي کنيد به درست فکر کردن چيزي وجود دارد که شما را هدايت مي کند و جهت را نشان مي دهد.

بخواهيد بهترين باشيد. با لذت زندگي کنيد. هيچ چيز از گذشته شما نمي تواند حق ويژه زندگي شاد شما را انکار کند و هيچ چيز در آينده نمي تواند به غير از لذت و شادي را برايتان به ارمغان بياورد.

ياد بگيريد فقط عالي ترينها و بهترين ها را در تجارب و امور روزمره پيدا کنيد. آنها را بارور کنيد ، در موردشان فکر کنيد بعد منتظر ادامه و وقوع آنها باشيد.

چيزي نيست که شما بخواهيد انجام بدهيد بجز همان چيزي که خودتان مي خواهيد انجام بدهيد.

ويستا


 كوتاه از ورزش جوانان 

برگزاري رقابت هاي انتخابي تيم تکواندو نوجوانان پسر ايران

رقابت هاي انتخابي تيم تکواندو نوجوانان پسر ايران، امروز 17 اسفند ماه در خانه تکواندو تهران برگزار مي شود.به گزارش ايرنا از سايت رسمي فدراسيون تکواندو، اين رقابت هاي انتخابي به منظور حضور در مسابقات تکواندو قهرماني سال 2013 نوجوانان آسيا با حضور 67 تکواندوکار نوجوان برگزار مي شود. در اين رقابت ها، نفرات اول تا سوم مسابقات قهرماني کشور سال 91، 11 تکواندوکار برتر ليگ نوجوانان، چهار نفر برتر رده بندي

ليگ دسته يک نوجوانان، نفرات تعيين شده کميته فني مسابقات نوجوانان (11 نفر) و نفرات اول قهرماني نونهالان کشور با احتساب شرايط سني حضور خواهند داشت. در پايان اين رقابت ها، 28 تکواندوکار جواز حضور در اردوي تيم تکواندو نوجوانان ايران را کسب خواهند کرد.تيم تکواندو پسران ايران با هدايت محمدرضا زوار بايد خود را براي حضور در هفتمين دوره مسابقات تکواندو قهرماني سال 2013 نوجوانان آسيا که اواخر خرداد ماه سال آينده در شهر جاکارتا پايتخت اندونزي آغاز مي شود، آماده کند.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون